Reklama

Ponad doczesnością

2017-05-31 10:04

akw
Niedziela Ogólnopolska 23/2017, str. 35

Gdy otwieramy najnowszy tomik wierszy Aliny Doroty Paul „Ponad doczesnością”, zauważamy najpierw ilustracje: subtelne i pastelowe, z zawsze obecnymi kwiatami, które są jakby zaproszeniem do ogrodu. Na jego ścieżkach autorka spotyka się z Bogiem i z ludźmi, modli się, rozmyśla i pyta, zachwyca się pięknem przyrody. Zauważa zmienność pór roku i okresów roku kościelnego, w który wpisane są: Adwent, Narodzenie Pańskie, Środa Popielcowa, Boże Ciało, święta maryjne. Wspólnym mianownikiem wielu utworów jest przemijanie i kruchość ludzkiej egzystencji. W niektórych pojawia się bardzo subtelnie zaznaczony wątek choroby i cierpienia, które sprawia, że codzienna egzystencja staje się wspinaczką.

Wiersze Aliny Doroty Paul już na pierwszy rzut oka zaciekawiają, podobnie jak słowa wstępów, ciepłe i pełne uznania dla jej poezji – skreślone przez abp. Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego, i ks. prof. Czesława Krakowiaka. „Wierzyć – to nic innego, jak w nocy świata dotknąć ręki Boga; i tak w ciszy – słuchać Słowa i dostrzec Miłość!” – te słowa Benedykta XVI przywołuje metropolita częstochowski i dedykuje je poetce z podkreśleniem: „one właściwie «streszczają wszystko», co jest obecne w Twoich wierszach...”.

Ks. Krakowiak przypomina wcześniejsze tomiki autorki, których było już jedenaście, wśród nich: „Wierzę”, „Z wiarą w każdy czas”, „Drogami wiary”, „Krople nadziei”, „Miłość czeka” i „Przez życie do życia”. W najnowszych wierszach Aliny Doroty Paul „podobnie jak w poprzednich, czytelnik znajdzie jej przemyślenia związane z życiem codziennym, na które patrzy w perspektywie wiary, nadziei, miłości i Bożego Miłosierdzia” – zauważa ks. Krakowiak.

Reklama

Dwanaście tomików poezji religijnej wydanych dotąd przez Alinę Dorotę Paul, z których najnowszy został zadedykowany „Niepokalanej Matce z wdzięcznością”, to świadectwo jej głęboko przeżywanej wiary i bogaty zbiór poezji religijnej. Bogaty przede wszystkim treścią i środkami wyrazu, które nie pozwalają czytelnikowi pozostać obojętnym. Trafnie wyraża to w recenzji na okładce tomiku ks. dr hab. Jerzy Grześkowiak, który pisze: „Jeżeli pogubiłeś się w życiu... jeżeli zawiłe stały się twoje drogi... jeżeli w ciemnym tunelu lęku i pytań szukasz światła... jeżeli cierpisz... jeżeli tłumisz krzyk: «Już więcej nie mogę!», to weź do ręki ten dwunasty już tomik poezji Aliny Doroty Paul”.

Warto zauważyć, że autorką obrazu na okładce oraz ilustracji, które są mocno zanurzone w treści poezji Aliny Doroty Paul, jest Krystyna Kopciowska. Wydawcą tomiku „Ponad doczesnością” jest Atut Biuro Promocji w Zamościu (www.proatut.pl).

* * *

Światło chrześcijaństwa

łaska wiary
łaska miłości
łaska nadziei
łaska wieczności
łaska kultury
tradycji
cywilizacji

w duszach
i sercach
światło chrześcijaństwa

Reklama

MOPS w Częstochowie wstrzymał wsparcie finansowe dla schroniska dla bezdomnych mężczyzn

2019-12-14 20:15

Ks. Mariusz Frukacz

MOPS w Częstochowie zaprzestał współpracy z Caritas w prowadzeniu jedynego i najstarszego Schroniska dla Mężczyzn w Częstochowie. Władze miasta chcą bezdomnych mężczyzn przenieść do odległego Bełchatowa.

Archiwum Straży Miejskiej

„Informacja ta o tyle jest przykra że poszkodowanymi są bezdomni traktowani jak “towar”, który można przewozić z miejsca na miejsce bez rozmowy i odpowiedniego przygotowania. Podopieczni są zbulwersowani – osobiście ich rozumiem – bo po raz kolejny traktowani są przedmiotowo i na zasadzie “za ile” możemy pozbyć się problemu” - pisze ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej w oświadczeniu zamieszczonym na stronie Caritas częstochowskiej.

„Jest już zimno a oni będą przewożeni do Bełchatowa – bo “za tyle są warci” !!!! Jesteśmy bezradni w decyzji Włodarzy Miasta oraz zaskoczeni formułą w której jest tyle niejasności i przebiegłych mechanizmów zarządzania- lub jego braku. Schronisko to niewielki dom w którym możemy dać schronienie 45 osobom. To ludzie schorowani, bez środków do życia – a średnia wieku mieszkańców to 60 lat. Chcą mieszkać w Częstochowie – bo to są Częstochowianie!!!!!!!!!” – pisze ks. Bator.

Dyrektor Caritas częstochowskiej w rozmowie z „Niedzielą” wyraził nadzieję, że zostaną podjęte rozmowy, które doprowadzą do właściwego rozwiązania sytuacji, respektującej godność osób bezdomnych.

Bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej skierował apel do władz miasta i MOPS-u w Częstochowie o wstrzymanie decyzji, zwłaszcza ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia i zimę.

„Zbliżają się święta. Niemal codziennie organizujemy spotkania dla ubogich i bezdomnych. W każdym mieście odbędą się wigilie dla potrzebujących. W tym kontekście szczególnie dziwi decyzja Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie o zerwaniu współpracy z Caritas na prowadzenie Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Krakowskiej. W praktyce oznacza to konieczność wyprowadzenia z domu około 40 bezdomnych mężczyzn, głównie starszych i pochodzących z Częstochowy. Ze względów finansowych miasto proponuje im przeprowadzkę do ośrodka w Bełchatowie. Jedno z najstarszych przytulisk w mieście ma być zamknięte i to tuż przed rozpoczęciem zimy i przed świętami. Komuś zabrakło wyobraźni i serca! Proszę o modlitwę za mieszkańców tego przytuliska. Wielu z nich woli wrócić na ulicę niż jechać w obce miejsce. Wielu z nich w tym przytulisko znalazło nie tylko dach nad głową, ale miejsce pokoju i dochodzenia do zdrowia. Jeszcze bardziej proszę o modlitwę za władze miasta i MOPS-u o odłożenie tych decyzji i podjęcie rozmów i wszelkich możliwych działań, żeby ci ludzie mogli spędzić spokojnie święta i przeżyć kolejną zimę. Każde takie miejsce to dla nas wszystkich świadectwo naszego człowieczeństwa. Bóg stał się człowiekiem, abyśmy my, ludzie, byli bardziej ludzcy” - napisał bp Przybylski na swoim profilu na Facebooku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kraków: wigilia dla bezdomnych i potrzebujących na Rynku Głównym

2019-12-15 14:59

luk / Kraków (KAI)

Na Rynku Głównym w Krakowie trwa XXIII Wigilia dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących. Jej pomysłodawcą jest Jan Kościuszko, słynny krakowski restaurator.

Paweł Wysoki

- Zaczynaliśmy od 5 tysięcy porcji, dziś wydajemy ich ponad 50 tysięcy, w tym smażonego karpia, grzybową z łazankami, pierogi czy świąteczny bigos. To wielki wigilijny stół, przy którym spotykamy się ponad wszelkimi podziałami - powiedział organizator wydarzenia.

Jak ocenił, ważne jest to, że pomoc okazywana bezdomnym i samotnym ma realny wymiar. - Nie ma tutaj pośredników, bo z jednej strony są osoby, której jej potrzebują, a z drugiej ci, którzy mogą ją dać. Chcemy stworzyć taką przestrzeń, w której przybywający będą się czuli u siebie, zaopiekowani, żeby choć przez moment w ten świąteczny czas mogli odpocząć od trosk i problemów codzienności - wyjaśnił Kościuszko.

W akcję można włączać się na bieżąco, bowiem towarzyszy jej zbiórka produktów żywnościowych. - Zachęcamy do tego, by mieszkańcy przynosili takie produkty, jak kawę, herbatę, słodycze czy konserwy, gdyż są one natychmiast rozdawane ubogim w formie świątecznych paczek - zaapelował Kościuszko.

Wyjątkowość wigilii dla ubogich na krakowskim rynku podkreślił obecny na miejscu prezydent miasta Jacek Majchrowski, który podziękował Janowi Kościuszce za tak niezwykły przykład dobroci. - Dobrze, że jest taki czas, w którym osoby, często biedne i samotne z przyczyn niezawonionych przez siebie, są przyjmowane z wielką otwartością serca i w ramach filantropii w pełnym tego słowa znaczeniu - opisał.

Poza posiłkami i paczkami świątecznym przybywający mogą także skorzystać z bezpłatnej diagnostyki i pomocy medycznej w specjalnym szpitalu polowym, który na Rynku Głównym stanął dzięki współpracy lekarzy, wolontariuszy i Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

- Wykonujemy przede wszystkim badania przesiewowe - krwi, EKG czy USG brzucha. Pacjenci mogą także przejść kontrolę stomatologiczną oraz odbyć konsultację internistyczną, ortopedyczną i kardiologiczną. Opatrujemy również na bieżąco ich rany - opisał koordynator lekarzy, Bartłomiej Guzik.

Przygotowywanie w Krakowie największego wigilijnego stołu w Polsce dla najuboższych stało się już tradycją. W ubiegłym roku rozdano ponad 50 tys. porcji wigilijnych potraw. W dniu dzisiejszym posiłki będą wydawane do godziny 16:00.

Organizatorem wigilii na krakowskim rynku jest „Grupa Kościuszko M2B” i należące do niej restauracje „Sławkowska 1” i „W Starej Kuchni”, w których przygotowywano świąteczne potrawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem