Reklama

Ponad doczesnością

Gdy otwieramy najnowszy tomik wierszy Aliny Doroty Paul „Ponad doczesnością”, zauważamy najpierw ilustracje: subtelne i pastelowe, z zawsze obecnymi kwiatami, które są jakby zaproszeniem do ogrodu. Na jego ścieżkach autorka spotyka się z Bogiem i z ludźmi, modli się, rozmyśla i pyta, zachwyca się pięknem przyrody. Zauważa zmienność pór roku i okresów roku kościelnego, w który wpisane są: Adwent, Narodzenie Pańskie, Środa Popielcowa, Boże Ciało, święta maryjne. Wspólnym mianownikiem wielu utworów jest przemijanie i kruchość ludzkiej egzystencji. W niektórych pojawia się bardzo subtelnie zaznaczony wątek choroby i cierpienia, które sprawia, że codzienna egzystencja staje się wspinaczką.

Wiersze Aliny Doroty Paul już na pierwszy rzut oka zaciekawiają, podobnie jak słowa wstępów, ciepłe i pełne uznania dla jej poezji – skreślone przez abp. Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego, i ks. prof. Czesława Krakowiaka. „Wierzyć – to nic innego, jak w nocy świata dotknąć ręki Boga; i tak w ciszy – słuchać Słowa i dostrzec Miłość!” – te słowa Benedykta XVI przywołuje metropolita częstochowski i dedykuje je poetce z podkreśleniem: „one właściwie «streszczają wszystko», co jest obecne w Twoich wierszach...”.

Reklama

Ks. Krakowiak przypomina wcześniejsze tomiki autorki, których było już jedenaście, wśród nich: „Wierzę”, „Z wiarą w każdy czas”, „Drogami wiary”, „Krople nadziei”, „Miłość czeka” i „Przez życie do życia”. W najnowszych wierszach Aliny Doroty Paul „podobnie jak w poprzednich, czytelnik znajdzie jej przemyślenia związane z życiem codziennym, na które patrzy w perspektywie wiary, nadziei, miłości i Bożego Miłosierdzia” – zauważa ks. Krakowiak.

Dwanaście tomików poezji religijnej wydanych dotąd przez Alinę Dorotę Paul, z których najnowszy został zadedykowany „Niepokalanej Matce z wdzięcznością”, to świadectwo jej głęboko przeżywanej wiary i bogaty zbiór poezji religijnej. Bogaty przede wszystkim treścią i środkami wyrazu, które nie pozwalają czytelnikowi pozostać obojętnym. Trafnie wyraża to w recenzji na okładce tomiku ks. dr hab. Jerzy Grześkowiak, który pisze: „Jeżeli pogubiłeś się w życiu... jeżeli zawiłe stały się twoje drogi... jeżeli w ciemnym tunelu lęku i pytań szukasz światła... jeżeli cierpisz... jeżeli tłumisz krzyk: «Już więcej nie mogę!», to weź do ręki ten dwunasty już tomik poezji Aliny Doroty Paul”.

Warto zauważyć, że autorką obrazu na okładce oraz ilustracji, które są mocno zanurzone w treści poezji Aliny Doroty Paul, jest Krystyna Kopciowska. Wydawcą tomiku „Ponad doczesnością” jest Atut Biuro Promocji w Zamościu (www.proatut.pl).

* * *

Światło chrześcijaństwa

Reklama

łaska wiary
łaska miłości
łaska nadziei
łaska wieczności
łaska kultury
tradycji
cywilizacji

w duszach
i sercach
światło chrześcijaństwa

2017-05-31 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mężczyźni pielgrzymowali do Międzyrzecza. Duża fotogaleria.

2020-09-19 15:35

[ TEMATY ]

Pielgrzymka mężczyzn

Międzyrzecz

Karolina Krasowska

Wojownicy Maryi wręczyli abp Andzrejowi Dziędze różańce i wizerunki Maryi

Wojownicy Maryi wręczyli abp Andzrejowi Dziędze różańce i wizerunki Maryi

Tradycyjnie, jak co roku we wrześniu, już po raz 8. odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza. W tym roku towarzyszyło jej hasło zaczerpnięte ze słów św. Jana Pawła II podczas jego wizyty w Gorzowie w 1997 roku.

Zobacz zdjęcia: VIII Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Pielgrzymka rozpoczęła się na Zamku Królewskim w Międzyrzeczu wykładem "Nowe czasy, nowe zadania" ks. prof. Pawła Bortkiewicza. Z międzyrzeckiego zamku pielgrzymi udali się do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się uroczysta Msza św. sprawowana przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgę, który wygłosił również okolicznościową homilię skierowaną do mężczyzn. Podczas liturgii panowie odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Wydarzenie zakończył wspólny posiłek. 

CZYTAJ DALEJ

Ten katechizuje, kto doświadczył dobroci Jezusa

2020-09-21 21:59

Marzena Cyfert

Eucharystii z okazji 30-lecia katechezy w szkole przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski

Eucharystii z okazji 30-lecia katechezy w szkole przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski

Codzienne doświadczenie Kościoła nauczającego to właśnie katecheza. Wiemy, jaki to trud, ile poświęcenia, ile nerwów, ale ile też rozlewa się błogosławionego doświadczenia Bożej łaski, że udało się przekazać coś z wiary młodemu pokoleniu – mówił bp Andrzej Siemieniewski.


Hierarcha przewodniczył Eucharystii z okazji 30-lecia obecności katechezy w szkole, która miąła miejsce 21 września w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. W homilii podzielił się własnym doświadczeniem katechezy, na które patrzy z trzech perspektyw. Pierwsza to uczniowska, z którą zetknął się 50 lat temu jako uczeń. Uczęszczał na katechezę przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego przy Moście Grunwaldzkim.

Zobacz zdjęcia: 30 lat katechezy w szkole - spotkanie we Wrocławiu

– Do Pierwszej Komunii Świętej uczyły nas siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Pamiętam tę atmosferę modlitwy i tajemniczości wiary chrześcijańskiej, a także obrazki, które trzeba było wypełnić kolorami. Potem przyszli księża salezjanie, którzy też uczyli mnie katechezy w szkole podstawowej, a potem średniej. Potrafię wymienić ich imiona i nazwiska. Wspominam ten czas z wdzięcznością – mówił.

Kolejna perspektywa to katechizowanie w parafii świętych Stanisława i Wacława w Świdnicy. To wspomnienie dzielenia się z uczniami Ewangelią, ale także wspomnienie ich młodzieńczych wybryków.

– Wielu mówi, że gdyby religia była przy parafii, to nie pojawiałyby się problemy z zachowaniem i z dyscypliną. Uczyłem właśnie przy parafii i tam też bywały te problemy – mówił hierarcha.

Trzecie spojrzenie to perspektywa biskupa. – Składam podziękowanie w imieniu Kościoła wszystkim katechetom. I tym, którzy pamiętają jak to 30 lat temu zaczynało się w szkole i tym, którzy w kolejnych latach wstępowali w szeregi katechetyczne. Trudno nie zauważyć, że bardzo istotna część nauczania wiary dokonuje się właśnie przez katechetów i katechetki – mówił.

Nawiązując do Ewangelii odczytywanej tego dnia przypomniał, że Pan Jezus obdarza swoimi darami przez ludzi, którzy posługują w Kościele. Dlatego ustanowił jednych apostołami, innych prorokami, ewangelistami, pasterzami, nauczycielami.

– Uczeń szkoły podstawowej może nie znać słowa „encyklika”, ale zna swoją katechetkę, bo nauczanie Kościoła w taki sposób do niego dociera. Im kto dłużej uczył katechezy, tym większą może mieć satysfakcję, że przyczynia się do budowania Ciała Chrystusowego, czyli Kościoła, budowli złożonej z ludzkich serc – mówił bp Siemieniewski i złożył podziękowanie katechetom za ich służbę.

– Przez św. Mateusza otrzymaliśmy wzór tego, czym jest katecheza. Przykład Mateusza sprawił, że za Panem Jezusem poszło wielu celników i grzeszników. Ten katechizuje, kto najpierw doświadczył dobroci Jezusa, potęgi Jego łaski. To w dużej mierze dzięki wam Kościół się buduje – zakończył bp Siemieniewski.

Po Eucharystii zebrani wysłuchali wykładu ks. dr Macieja Małygi pt. „Duchowość katechety”.

Prelegent podkreślił, że jest coś, co wyróżnia katechetę spośród chrześcijan. Jest to spojrzenie Jezusa podobne do Jego spojrzenia na Mateusza. – W oczach innych Mateusz był nikim. A w spojrzeniu Jezusa był pierwszy. To spojrzenie, które „nie złamie trzciny nadłamanej, nie zgasi knotka o nikłym płomieniu”. Nawet gdy ktoś odchodzi, jak to zrobił bogaty młodzieniec – mówił ks. Małyga.

Kolejnym elementem duchowości katechety jest czoło z diamentu. Jak mówi prorok Ezechiel: „Przekażesz im moje słowa: czy będą słuchać, czy też zaprzestaną”. – Jest to wspólne dla wszystkich próbujących żyć wiarą: księży, katechetów. Bycie prorokiem to wołanie na puszczy, owoce, których nie widać.

I trzeci a właściwie pierwszy i najważniejszy element to modlitwa – modlitwa duszy wzniesionej do Boga.

Podczas spotkania dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. dr Mariusz Szypa wręczył specjalne wyróżnienia, pamiątki i podziękowania dla nestorów pracy katechetycznej obchodzących jubileusz 30-lecia. Odczytał również przygotowany z tej okazji list abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję