Reklama

Dookoła Polski

Prezydent RP na 200-leciu Ossolineum

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką 5 czerwca br. we Wrocławiu wziął udział w uroczystej gali z okazji powołania 200 lat temu we Lwowie Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Na uroczystości w Operze Wrocławskiej obecni byli m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, dyrektor Ossolineum dr Adolf Juzwenko i kard. Henryk Gulbinowicz, który dzień wcześniej otrzymał w Ossolineum Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego za zaangażowanie w walkę o wolność Polski.

W swoim wystąpieniu Prezydent RP podkreślił, że Ossolineum stanowi jeden z najważniejszych fundamentów naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego. – Założono je w czasie, kiedy Polska nie istniała na mapach, kiedy Polacy byli prześladowani pod zaborami; w czasie, kiedy obawiano się, czy przetrwamy jako naród, jako społeczeństwo. Dlatego postanowiono zebrać i ochronić to, co najważniejsze dla każdego narodu: jego dziedzictwo, jego historię, fundamenty jego wspólnotowej świadomości. Stworzono bibliotekę, muzeum, w którym mecenas i wielki znawca sztuki książę Henryk Lubomirski gromadził polską literaturę, wspaniałe dzieła sztuki – rzeźby, malarstwo, nie tylko polskie, ale też ważne dla światowego dziedzictwa. Robiono to po to, aby nasze dziedzictwo było scalone, by było jednością – zaznaczył Andrzej Duda.

Reklama

Ossolineum zostało ufundowane dla narodu polskiego we Lwowie 4 czerwca 1817 r. przez Józefa Maksymiliana hr. Ossolińskiego. To jedna z najważniejszych skarbnic polskich dóbr kultury – posiada w swoich zbiorach m.in. rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Po wysiedleniu Polaków ze Lwowa i odłączeniu miasta od Polski w 1945 r. siedziba Ossolineum została przeniesiona do Wrocławia, gdzie znajduje się do dzisiaj.

Magdalena Lewandowska

* * *

Profesor, który został zakonnikiem

Pożegnanie o. prof. Ludwika Kaszowskiego, paulina

W kościele pw. Zesłania Ducha świętego w sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego Pięciorańskiego w Wieruszowie odbyły się 8 czerwca 2017 r. uroczystości pogrzebowe śp. o. prof. Ludwika Kaszowskiego, paulina. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył o. Łukasz Buzun OSPPE – biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. W pogrzebie uczestniczyła rodzina Zmarłego, ojcowie i bracia paulini, liczni wierni, których otaczał opieką duszpasterską, duchowni z okolicznych parafii, siostry zakonne, przyjaciele i profesorowie z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, górale z Bachledówki. Po Mszy św. kondukt żałobny przeszedł na cmentarz, gdzie trumna została złożona w grobie paulinów.

O. prof. Ludwik Kaszowski przed wstąpieniem do Zakonu Paulinów był pracownikiem Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalistą w dziedzinie geomorfologii. Jako geograf uczestniczył w wyprawach badawczych w wysokie góry: Andy, Hindukusz, Atlas, odwiedził wiele miejsc w Azji, Afryce i Ameryce. W wieku 58 lat postanowił poświęcić się życiu zakonnemu i w 1997 r. wstąpił do Seminarium Duchownego Ojców Paulinów w Krakowie na Skałce. 25 marca 2000 r. przyjął profesję wieczystą, a 9 czerwca 2001 r. – święcenia kapłańskie na Jasnej Górze.

Reklama

Od 2011 r. posługiwał w sanktuarium paulińskim w Wieruszowie.

Dyrekcja, przyjaciele i koledzy z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego wspominali go jako człowieka prawego, wyjątkowo skromnego i życzliwego. Podkreślali, że był wychowawcą wielu pokoleń geografów i do końca swoich dni wspierał środowisko Instytutu swoją wiedzą, mądrością i modlitwą.

Wszystkim pogrążonym w bólu po odejściu o. prof. Ludwika Kaszowskiego OSPPE składamy wyrazy współczucia i łączymy się w modlitwie w intencji Zmarłego.

Redakcja „Niedzieli”

* * *

Europa – Polska

Strachy na Lachy

Komisja Europejska, znów strasząc Polskę karami za nieprzyjmowanie uchodźców, zbliża się do granicy, za którą nikt już nie będzie miał do niej cierpliwości. W tym tygodniu może nawet wszcząć procedurę ws. uchybienia zobowiązaniom („infringement procedure”, nazywana również procedurą w sprawie naruszeń) – to podstawowe narzędzie Brukseli w sprawach łamania unijnych zasad. Unijny komisarz ds. migracji, spraw wewnętrznych itp., który przekazał tę informację, sam ma interes w tym, żeby przyjmowano imigrantów. Nazywa się Dimitris Awramopulos i jest obywatelem Grecji, którą fala ze Wschodu i Południa zalała najbardziej. Awramopulos zapowiedział niedawno, że do września kraje UE powinny przejąć w ramach programu relokacji przynajmniej 26 tys. uchodźców przebywających w Grecji i we Włoszech. Zaapelował także o przyśpieszenie dystrybucji migrantów. – Nie ma żadnych wymówek – zaznaczył. Pożyjemy, zobaczymy.

wd

* * *

W obronie życia

Zatrzymajmy aborcję

Episkopat Polski poparł zbieranie podpisów pod obywatelską inicjatywą „Zatrzymaj aborcję!”. Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik w specjalnym komunikacie podkreślił też negatywną ocenę moralną wszystkich form zapłodnienia pozaustrojowego. Inicjatywa obywatelska „Zatrzymaj aborcję!” ma na celu wyeliminowanie z polskiego prawa aborcji eugenicznej. Chodzi o zakaz zabijania dzieci poczętych podejrzewanych o niepełnosprawność bądź chorobę. Z tą inicjatywą zapoznali się polscy biskupi, którzy w dniach 6-7 czerwca br. obradowali w Zakopanem. W komunikacie po zebraniu plenarnym pasterze Kościoła w Polsce polecili inicjatywę modlitwie i poparli zbieranie podpisów. Na mocy przesłanki eugenicznej zabijanych jest obecnie 96 proc. dzieci spośród wszystkich, które poddawane są aborcji. W 2015 r. zabito z tego powodu 1000 dzieci.

Red.

* * *

Amber Gold

Co opowie Donald Tusk

To będzie (i już jest) spora sensacja, choć przecież wszyscy się tego spodziewali. Były polski premier, a obecnie szef Rady Europejskiej Donald Tusk stanie przed sejmową komisją śledczą badającą aferę Amber Gold. Nie dojdzie do tego jednak szybko, najpewniej wiosną przyszłego roku. Wkrótce przesłuchani zostaną kolejni pracownicy Amber Gold, policjanci, funkcjonariusze służb specjalnych. Jak zaznacza kierująca komisją Małgorzata Wassermann, w trakcie przesłuchań mogą pojawić się nowe wątki, ale prace komisji powinny zakończyć się wiosną przyszłego roku. I wtedy przyjdzie czas na wyjaśnienia Tuska, który z pewnością może wnieść do sprawy sporo, bo był premierem w momencie wybuchu afery i otrzymywał niedostępne dla innych informacje także na temat jej rozwoju.

wd

* * *

Krótko

• Sejm przyjął nowelizację ustawy, na mocy której przyznane zostanie świadczenie w wysokości 400 zł miesięcznie działaczom opozycji antykomunistycznej i osobom represjonowanym w okresie PRL. Ma ono być przyznawane bezterminowo i bez względu na dochód.

• Maj był kolejnym miesiącem spadku bezrobocia – wyniosło ono wówczas 7,5 proc. – było niższe o 0,2 proc. niż w kwietniu i o 1,6 proc. w stosunku do maja 2016 r.

• Wzrost gospodarczy ma wynieść w 2018 r. 3,8 proc., inflacja – 2,3 proc., a bezrobocie – jedynie 6,4 proc. Takie główne założenia przyszłorocznego budżetu przyjął nasz rząd.

• Rząd ustalił również wysokość płacy minimalnej w 2018 r. Najniższe wynagrodzenie będzie wynosiło 2080 zł brutto.

• Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłego prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie – sędziego Krzysztofa Sobierajskiego. Mają mu zostać przedstawione zarzuty w sprawie dotyczącej korupcji w krakowskim sądzie. Na zatrzymanie sędziego zgodził się Sąd Najwyższy. W wyniku działań zorganizowanej grupy w SA w Krakowie Skarb Państwa poniósł straty sięgające 35 mln zł.

• Bank Pekao SA, drugi największy bank w kraju, kosztem 10,6 mld zł, 7 czerwca wrócił ostatecznie w polskie ręce. To największa repolonizacja z dotychczasowych.

• Ostatni pomysł dotyczący zakazu handlu w niedziele jest taki, aby handel był dozwolony, ale tylko do godz. 13. Pomysł całkowicie zakazujący handlu ma coraz mniejsze szanse na poparcie większości parlamentarnej.

• Mariusz Błaszczak, szef MSWiA, zapowiedział w wywiadzie radiowym, że ze względu na zagrożenie terrorystyczne nie wyda zgody na przeprowadzenie Przystanku Woodstock, organizowanego przez fundację Jerzego Owsiaka.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-06-12 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

2021-07-27 15:40

[ TEMATY ]

cud

Vatican News

Do klasztoru Wcielenia w Madrycie od wczoraj przybywają wierni z różnych regionów kraju. Dzisiaj przypada wspomnienie św. Pantaleona i dokonuje się tzw. cud krwi, który wierni mogą obserwować bezpośrednio na ekranach.

Pantaleon urodził się w 280 r. w Nikomedii. Zgodnie z wolą ojca ukończył medycynę i został lekarzem na dworze cesarza Galeriusza Maksymiana. Po nawróceniu na chrześcijaństwo zaczął leczyć bezpłatnie, co przysporzyło mu wielu wrogów. Uwięziony i okrutnie torturowany nie wyrzekł się jednak wiary chrześcijańskiej. Ostatecznie został ścięty 27 lipca 305 r.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Kassar: 12-letnia olimpijka z Syrii bohaterką

2021-07-26 16:32

polsatsport.pl

Najmłodszą uczestniczką Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio jest 12-letnia Hend Zaza z Syrii. Reprezentuje swój kraj w tenisie stołowym.

Mimo iż już w rundzie kwalifikacyjnej rozgrywek przegrała z reprezentantką Austrii Liu Jia, to już sam udział ma wielkie znaczenie dla jej rodaków, podkreśliła 26 lipca wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente.

CZYTAJ DALEJ

Festiwal Literacki w Kielcach.Patronuje G. Herling-Grudziński

2021-07-27 18:48

arch. UMWŚ

Festiwal Literacki w Kielcach. Patronuje Gustaw Herling-Grudziński

Ogólnopolski Festiwal „Pociąg do Literatury. I Herling-Grudziński Festiwal”, zapowiada się jako ważne wydarzenie dla miłośników literatury w Kielcach i nie tylko. Potrwa od 2 do 5 września br.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję