Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Jubileusze u Wspomożycielki

Niedziela bielsko-żywiecka 25/2017, str. 7

[ TEMATY ]

jubileusz

Parafia NMP Wspomożenia Wiernych w Czechowicach

Mniejsze i większe jubileusze były obchodzone niedawno w parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach.

Uroczystości odpustowe ku czci Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych odbyły się w niedzielę 28 maja. Wówczas Sumie odpustowej przewodniczył ks. proboszcz Jerzy Ryłko, który jednocześnie świętował srebrny jubileusz kapłaństwa. – Miarą każdego kapłaństwa jest miara jego codzienności. Więcej – wielkość kapłaństwa liczy się wielkością codziennej wierności. Jesteśmy ci wdzięczni, Kapłanie Jubilacie, za twoje ukochanie kapłaństwa – powiedział w homilii przyjaciel Księdza Jubilata, ks. Kazimierz Kowalski.

Reklama

Mszą św. uczcili swój jubileusz 125-lecia istnienia strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dziedzicach. Straż Pożarna w Dziedzicach została założona 25 września 1892 r. – 125 lat naszej straży to 125 czuwania nad życiem, zdrowiem i mieniem tutejszych mieszkańców. Gratulując, dziękujemy wam za to. To piękna misja, posługa i powołanie. Nie każdy jest zdolny być strażakiem, bo na każde wezwanie trzeba się stawić do jednostki, trzeba zostawić wszystko i iść ratować innych, narażając własne życie – powiedział ks. proboszcz Jerzy Ryłko podczas Mszy św. jubileuszowej, zaś prezes OSP druh Krzysztof Ryłko podkreślił, że bycie strażakiem-ochotnikiem to zaszczyt. Po Mszy św. strażacy udali się pod remizę OSP, gdzie odbyła się dalsza część obchodów połączona z wręczeniem odznaczeń i wyróżnień.

U Wspomożycielki zgromadzili się też na modlitwie absolwenci rocznika 1967 z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach, z okazji 50-lecia zdania matury. Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Po Mszy św. sprawowanej m.in. w intencji żywych i zmarłych absolwentów oraz nauczycieli liceum, uczestnicy udali się do budynku Szkoły Podstawowej nr 7, gdzie odsłonili pamiątkową tablicę upamiętniającą funkcjonowanie w tym budynku liceum w latach 1948-1967.

Także z okazji 100-lecia objawień fatimskich w parafii odbyło się szczególne czuwanie. Prócz Mszy św. i modlitwy różańcowej młodzi aktorzy wystawili scenę spotkania Matki Bożej z dziećmi fatimskimi.

2017-06-13 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słuchawka z nadzieją

Katolicki Telefon Zaufania (KTZ) działa nieprzerwanie w Bielsku-Białej od 30 lat. Z tej okazji, 4 marca, rocznicową Mszę św. w kościele Chrystusa Króla na Leszczynach celebrował bp Roman Pindel w asyście kapłanów angażujących się w to dzieło.

W marcu 30 lat temu powstał pierwszy w Polsce Katolicki Telefon Zaufania. Instytucja do dzisiejszego dnia trwa i służy ludziom z naszej diecezji, z Podbeskidzia i z całej Ojczyzny. I dlatego pragniemy dzisiaj tą Mszą św. podziękować Bożej Opatrzności za te 30 lat pracy, służby, wysiłku wszystkich wolontariuszy – mówił na początku pomysłodawca KTZ ks. Józef Walusiak.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

28.07

instagram.com/franciscus

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

"Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi" - powiedział papież Franciszek w kazaniu w czasie Eucharystii, odprawionej dziś na Jasnej Górze. Podkreślał, że Bóg, który zbawia człowieka jest "mały, bliski i konkretny". W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry papież przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce z udziałem setek tysięcy wiernych.

Franciszek zmieniając plany i wybierając jako środek transportu samochód a nie śmigłowiec dojechał z Krakowa na Jasną Górę o godz. 9.30. tam powitali go arcybiskup częstochowski Wacław Depo, przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki i przedstawiciele władz lokalnych. Ojciec Święty przejechał między sektorami i pozdrawiał wiernych. Pielgrzymi entuzjastycznie wołali: „Witaj Ojcze Święty” i machali flagami watykańskimi i polskimi.

CZYTAJ DALEJ

Ekumeniczny pochówek dawnych mieszkańców Wrocławia

2021-07-28 18:55

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Na Cmentarzu Kiełczowskim pochowano szczątki dawnych Wrocławian. Kości zostały odkryte przy budowie nowego torowiska na ul. Złotoryjskiej.

W ekumenicznej ceremonii powtórnego pochówku wzięli udział ks. Rafał Kowalski przedstawiciel Kościoła Rzymskokatolickiego oraz sekretarz biskupa ewangelickiego Waldemara Pytla, ks. Paweł Meler z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję