Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 28/2017, str. 8

Pielgrzymka Węgrów

Korony dla obrazu w Budapeszcie od węgierskiego parlamentu i Polaków

W dniach 27-28 czerwca br. odbywała się 6. Narodowa Pielgrzymka Węgrów na Jasną Górę, która wpisała się w tegoroczne świętowanie jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Przybyło blisko tysiąc pielgrzymów – także Węgrów mieszkających w Rumunii i na Słowacji.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana 28 czerwca w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył bp Tamás József z Siedmiogrodu w Rumunii, który w homilii odniósł się do aktu koronacji Cudownego Obrazu. Zwrócił uwagę, że wtedy będziemy „żywymi koronami” Dziewiczej Matki i pozostaniemy nimi, jeśli będziemy pielęgnować wiarę naszych przodków i lgnąć do Najświętszej Dziewicy. – Ileż jest działań, by nas oderwać od naszej chrześcijańskiej przeszłości, by oderwać nasz świat od jego korzeni – powiedział. – Chce się zniszczyć naszą tożsamość, byśmy nie wiedzieli, kim jesteśmy, do jakiego ludu należymy, jaka jest nasza wiara, byśmy nie wiedzieli, czy jesteśmy mężczyznami, czy kobietami. Dużo łatwiej jest sterować tłumem bez samoświadomości i pokierować nim, jak stadem, tam, gdzie się chce – dodał bp József.

Pielgrzymom towarzyszyły relikwie św. Władysława, patrona Węgrów, należącego do grona polsko-węgierskich świętych. Na pielgrzymce obecni byli: Soltész Miklós – sekretarz stanu w rządzie Viktora Orbána, Marcin Sokołowski – konsul RP na Węgrzech, Adrienne Körmendy – konsul generalna Węgier w Polsce oraz o. Botond Bátor – były prowincjał paulinów na Węgrzech, który obecnie posługuje w Rumunii.

Reklama

Na zakończenie pielgrzymki Węgrów wyruszyła Pielgrzymka Biegowa: Jasna Góra (Polska) – Márianosztra (Węgry), którą zorganizował Marian Płaszczyk, rycerz Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy z Knurowa, we współpracy z Klasztorem Jasnogórskim i przeorem Jasnej Góry.

Podczas Eucharystii na Jasnej Górze nastąpiło poświęcenie koron dla kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która znajduje się w bazylice św. Stefana w Budapeszcie – to obraz ofiarowany Węgrom przez jasnogórskich paulinów podczas 1. Pielgrzymki Narodowej Węgrów, w czerwcu 2011 r. Korony natomiast są darem węgierskiego parlamentu, a także polskiej parafii w Budapeszcie i Polaków mieszkających na Węgrzech. Koronacji dokonał prymas Węgier kard. Péter Erdö 30 czerwca br. w Budapeszcie podczas Mszy św. w bazylice św. Stefana. Uroczystości patronowali przewodniczący parlamentów obu krajów: marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i głowa Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövér.

W czasie Mszy św. Angelika Korszyńska-Górny odśpiewała dawny węgierski hymn narodowy „Błogosławiona Dziewico Matko”.

Pielgrzymka rzemiosła

Praca rzemieślników jest koroną Maryi

Pod hasłem: „Praca rzemieślników koroną Maryi” odbyła się 25 czerwca br. 36. Pielgrzymka Rzemiosła, której organizatorem była Beskidzka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej. Eucharystii przewodniczył bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, a koncelebrował krajowy duszpasterz rzemiosła ks. kan. Krzysztof Rusiecki. W homilii bp Pindel nawiązał do hasła tegorocznej pielgrzymki: – Pytamy, jaka praca może być godna tego, aby była koroną Maryi. Czytając dzisiejsze słowo Boże, ale także modlitwę kolekty, możemy tam znaleźć piękne rozwinięcie tegorocznego hasła: nasza ufność Bogu w jedynym Zbawicielu stanowi koronę Maryi. Nasza ufność wobec Tego, który przychodzi z pomocą tym, którzy są w trudnej sytuacji, a ufają Jemu. To może być godna korona Maryi.

W trakcie pielgrzymki miała miejsce ceremonia wręczenia okolicznościowych dyplomów mistrzom i uczniom rzemiosła wybranym przez izby jako wzory przykładnej postawy moralnej i zawodowej.

Krótko

• W dniach 23-24 czerwca br. odbywała się 24. Pielgrzymka Kombatantów Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Eucharystii przewodniczył ks. kmdr Janusz Bąk – delegat biskupa polowego ds. duszpasterstwa kombatantów.

• W nocy z 24 na 25 czerwca miało miejsce czuwanie czytelników, redaktorów i kolporterów czasopisma „Miłujcie się!” oraz członków Ruchu Czystych Serc, Ruchu Czystych Serc Małżeństw i Ruchu Wiernych Serc.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2017-07-05 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Piotr Pawlukiewicz – o kryzysie i najsilniejszych markach (twarzach) w Kościele

2020-01-28 08:06

[ TEMATY ]

duchowość

ks. Piotr Pawlukiewicz

youtube.com

Jak ktoś w naszym towarzystwie zacznie wyśmiewać Kościół, to nie wpadajmy od razu w panikę: „O Jezu, krytykuje Kościół, ma rację, bo przecież faktycznie księża to i tamto…”. Kościół jest tak stabilną i silną firmą, że od błędu jednego czy drugiego księdza się nie rozleci.

Pamiętacie zapewne niedawną sprawę emisji filmu o pedofili w Kościele, prawda? Oglądałem go i w swojej małości myślałem, że nazajutrz mój kościół będzie świecił pustkami, że księży to pewnie będą zamykać w klatkach i gdzieś wywozić…

A co się zmieniło? Nic! Kościół w Polsce się nie zawalił. Miałem nawetspotkanie z młodzieżą raptem kilka dni po nagłaśnianej przez media emisji tego filmu. Spodziewałem się, że pomidory polecą w moim kierunku, bo faktycznie film sam w sobie jest wstrząsający i szokujący. Nic takiego się nie stało. Ci, co przed emisją filmu chodzili do kościoła, nadal chodzą, ci, co się modlili, modlą się.

Dziś myślę, że dobrze, iż ten film się ukazał. Bo może choć jednego księdza powstrzyma przed złymi uczynkami, może coś naprawi… To jest dobry film, bo piętnuje zło. I pokazał prawdę, choć – jak to w sztuce – pewne aspekty uwypuklił bardziej niż inne.

Gdyby ktoś zapytał mnie, kogo uważam za taką najsilniejszą markę – twarz Kościoła w Polsce czy w ogóle Kościoła, to miałbym chyba trudność z odpowiedzią. Ostatnio bliski stał mi się ksiądz Jerzy Popiełuszko. Swego czasu nie bardzo mi się jego kazania podobały. Wciąż tylko: Ojczyzna, wolność, zbawienie…

(Ja wolałem kazania à la ksiądz Twardowski). Ale potem zrozumiałem, że to wcale nie głoszenie wybitnych homilii było życiowym powołaniem księdza Popiełuszki – on miał coś innego, sto razy lepszego. Był odważny. Wiedział, że w każdej chwili może dostać kulkę w łeb, że mogą go skatować na śmierć w ciemnym zaułku, a jednak robił to, co robił. Ja bym chyba uciekł. A on się nie bał. I wlewał odwagę w serca ludzi. Stawał na ambonie i mówił jawnie to, co myślał. I temu robotnikowi, któremu groziło wyrzucenie z pracy, i temu studentowi, któremu bruździli ubecy. Jego postawa dodawała ludziom siły, widzieli w nim świadka.

Jeśli chcemy, by marka chrześcijanina znaczyła coś we współczesnym świecie, musimy znaleźć w sobie odwagę. Takim odważnym świadkiem był też ksiądz kardynał Stefan Wyszyński. Z pewnością miał świadomość, że w każdej chwili może zginąć (władza z łatwością wymyśliłaby sposób, żeby zatuszować zbrodnię), a jednak odważnie wrócił do archidiecezji warszawskiej.

Dziś także są wśród nas ludzie odważni. Nadal są odważni ludzie.

_____________________________________________

Artykuł zawiera treści z książki ks. Piotra Pawlukiewicza „Ty jesteś marką”, wyd. RTCK. Szczegóły:Zobacz

rtck.pl

CZYTAJ DALEJ

Markowa: ponad 35 tys. osób odwiedziło Muzeum Polaków Ratujących Żydów

2020-01-29 12:04

[ TEMATY ]

muzeum

Maria Szulikowska

Muzeum w Markowej

Ponad 35 tysięcy gości z kraju i z zagranicy, wśród nich wielu przedstawicieli świata polityki, mediów i szeroko pojętej kultury i nauki odwiedziło w 2019 r. Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej na Podkarpaciu. Placówka przekazała mediom podsumowanie minionego roku.

W ubiegłym roku Muzeum w Markowej eksponowało kilka wystaw czasowych, w tym własną – poświęconą polskim Sprawiedliwym walczącym w Powstaniu Warszawskim. Przy współpracy z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność w sali wystaw czasowych zagościła wystawa „Between Life and Death” dedykowana europejskim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Z kolei, dzięki Instytutowi Pileckiego oraz Ambasadzie RP w Bernie, pokazana została wystawa o polskich dyplomatach w Szwajcarii, ratujących Żydów za pomocą fałszywych paszportów krajów latynoamerykańskich.

Muzeum zorganizowało ponad 100 warsztatów i lekcji muzealnych realizowanych jako standardowa oferta edukacyjna oraz w ramach programu Kultura Dostępna. Odbyło się także seminarium dla nauczycieli zorganizowane wspólnie z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej IPN w Krakowie i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, warsztaty dla podkarpackiej policji prowadzone wspólnie z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a także spotkania z edukatorami izraelskimi – najpierw w Muzeum w Markowej, a następnie w centrum edukacyjnym w Kiryat Motzkin, k. Hajfy.

Zorganizowano też międzynarodową konferencję „How to speak about the Righteous?”, skupiającą przedstawicieli czołowych polskich i zagranicznych instytucji zajmujących się tematyką ratowania Żydów w czasie II wojny światowej.

Muzeum w Markowej wspierało merytorycznie spektakl „Sprawiedliwi. Historia Rodziny Ulmów”, zrealizowany przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, a także premierę reportażu Polskiego Radia Rzeszów „‘Bejt’ znaczy dom”, poświęconego historii rodziny Szylarów z Markowej oraz przechowywanej przez nich żydowskiej rodziny Weltzów.

Wśród działań kulturalnych skierowanych do najmłodszych warto wspomnieć o konkursie plastycznym „Rodzina Ulmów z Markowej. Historia, która inspiruje” oraz o akcji „Choinka dla Ulmów”, inicjatywach wspieranych przez lokalne władze samorządowe i jednostki oświatowe.

W październiku 2019 r. Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej zostało nagrodzone brązową statuetką w kategorii „Instytucja” w ogólnopolskim konkursie BohaterONy 2019. Nagroda została przyznana za pokazywanie bohaterskich postaw Polaków wobec społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej i okupacji niemieckiej oraz otwarcie Sadu Pamięci prezentującego półtora tysiąca nazw miejscowości, w których działali Sprawiedliwi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję