Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 28/2017, str. 8

Pielgrzymka Węgrów

Korony dla obrazu w Budapeszcie od węgierskiego parlamentu i Polaków

W dniach 27-28 czerwca br. odbywała się 6. Narodowa Pielgrzymka Węgrów na Jasną Górę, która wpisała się w tegoroczne świętowanie jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Przybyło blisko tysiąc pielgrzymów – także Węgrów mieszkających w Rumunii i na Słowacji.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana 28 czerwca w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył bp Tamás József z Siedmiogrodu w Rumunii, który w homilii odniósł się do aktu koronacji Cudownego Obrazu. Zwrócił uwagę, że wtedy będziemy „żywymi koronami” Dziewiczej Matki i pozostaniemy nimi, jeśli będziemy pielęgnować wiarę naszych przodków i lgnąć do Najświętszej Dziewicy. – Ileż jest działań, by nas oderwać od naszej chrześcijańskiej przeszłości, by oderwać nasz świat od jego korzeni – powiedział. – Chce się zniszczyć naszą tożsamość, byśmy nie wiedzieli, kim jesteśmy, do jakiego ludu należymy, jaka jest nasza wiara, byśmy nie wiedzieli, czy jesteśmy mężczyznami, czy kobietami. Dużo łatwiej jest sterować tłumem bez samoświadomości i pokierować nim, jak stadem, tam, gdzie się chce – dodał bp József.

Pielgrzymom towarzyszyły relikwie św. Władysława, patrona Węgrów, należącego do grona polsko-węgierskich świętych. Na pielgrzymce obecni byli: Soltész Miklós – sekretarz stanu w rządzie Viktora Orbána, Marcin Sokołowski – konsul RP na Węgrzech, Adrienne Körmendy – konsul generalna Węgier w Polsce oraz o. Botond Bátor – były prowincjał paulinów na Węgrzech, który obecnie posługuje w Rumunii.

Reklama

Na zakończenie pielgrzymki Węgrów wyruszyła Pielgrzymka Biegowa: Jasna Góra (Polska) – Márianosztra (Węgry), którą zorganizował Marian Płaszczyk, rycerz Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy z Knurowa, we współpracy z Klasztorem Jasnogórskim i przeorem Jasnej Góry.

Podczas Eucharystii na Jasnej Górze nastąpiło poświęcenie koron dla kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która znajduje się w bazylice św. Stefana w Budapeszcie – to obraz ofiarowany Węgrom przez jasnogórskich paulinów podczas 1. Pielgrzymki Narodowej Węgrów, w czerwcu 2011 r. Korony natomiast są darem węgierskiego parlamentu, a także polskiej parafii w Budapeszcie i Polaków mieszkających na Węgrzech. Koronacji dokonał prymas Węgier kard. Péter Erdö 30 czerwca br. w Budapeszcie podczas Mszy św. w bazylice św. Stefana. Uroczystości patronowali przewodniczący parlamentów obu krajów: marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i głowa Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövér.

W czasie Mszy św. Angelika Korszyńska-Górny odśpiewała dawny węgierski hymn narodowy „Błogosławiona Dziewico Matko”.

Reklama

Pielgrzymka rzemiosła

Praca rzemieślników jest koroną Maryi

Pod hasłem: „Praca rzemieślników koroną Maryi” odbyła się 25 czerwca br. 36. Pielgrzymka Rzemiosła, której organizatorem była Beskidzka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej. Eucharystii przewodniczył bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, a koncelebrował krajowy duszpasterz rzemiosła ks. kan. Krzysztof Rusiecki. W homilii bp Pindel nawiązał do hasła tegorocznej pielgrzymki: – Pytamy, jaka praca może być godna tego, aby była koroną Maryi. Czytając dzisiejsze słowo Boże, ale także modlitwę kolekty, możemy tam znaleźć piękne rozwinięcie tegorocznego hasła: nasza ufność Bogu w jedynym Zbawicielu stanowi koronę Maryi. Nasza ufność wobec Tego, który przychodzi z pomocą tym, którzy są w trudnej sytuacji, a ufają Jemu. To może być godna korona Maryi.

W trakcie pielgrzymki miała miejsce ceremonia wręczenia okolicznościowych dyplomów mistrzom i uczniom rzemiosła wybranym przez izby jako wzory przykładnej postawy moralnej i zawodowej.

Krótko

• W dniach 23-24 czerwca br. odbywała się 24. Pielgrzymka Kombatantów Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Eucharystii przewodniczył ks. kmdr Janusz Bąk – delegat biskupa polowego ds. duszpasterstwa kombatantów.

• W nocy z 24 na 25 czerwca miało miejsce czuwanie czytelników, redaktorów i kolporterów czasopisma „Miłujcie się!” oraz członków Ruchu Czystych Serc, Ruchu Czystych Serc Małżeństw i Ruchu Wiernych Serc.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2017-07-05 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

40. PPW: Jedność w różnorodności

2020-08-03 09:38

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Uroczystą Mszą Świętą w katedrze wrocławskiej rozpoczęła się jubileuszowa 40-sta Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.

Pielgrzymi modlili się w duchu wdzięczności za możliwość wyjścia na szlak pątniczy. Jeszcze kilka miesięcy temu nie było to tak oczywiste. Eucharystii przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF, który w homilii nawiązał do historii pielgrzymki.

Wspomniał, że po raz pierwszy na pątniczy szlak wyruszyli wrocławianie w 1980 roku, kiedy sytuacja polityczno – społeczna była bardzo niekorzystna, ale dzięki Panu Bogu i wstawiennictwu Maryi udało się to dzieło rozpocząć i kontynuować do dnia dzisiejszego.

Bp Kiciński pozdrowił też ks. Stanisława Orzechowskiego, legendę pielgrzymki wrocławskiej, który od samego początku był razem z pątnikami. - Księże Stanisławie jesteś zawsze z nami, a zwłaszcza dziś, gdy nogi odmawiają ci posłuszeństwa. Właśnie dziś niesiemy również twoje intencje – mówił ojciec biskup. 40. Piesza Pielgrzymka Wrocławska ruszyła pod hasłem „Wielka tajemnica wiary”.

- Liczba 40 w Biblii to nie jest tylko symbol, ale i pewna rzeczywistość. Było 40 dni potopu, naród wybrany szedł 40 lat do Ziemi Obiecanej, Mojżesz przebywał na górze Synaj 40 dni oraz Jezus pościł również tyle czasu. Pielgrzymka to czas wychodzenia z naszej niewoli babilońskiej – mówił bp Kiciński.

Każdego dnia w pielgrzymce będzie uczestniczyć ok. 100 osób. Wszystko po to, żeby każda z 16-stu grup mogła mieć możliwość fizycznego wyjścia na szlak pątniczy. Codziennie we Wrocławiu będzie podstawiany autokar, dla tych pielgrzymów, którzy będą wyruszać w trasę i podwiezie ich na dany odcinek do przejścia. Dystans marszu wyniesie ok. 20-30 km i wieczorem autokar znów odwiezie grupę pątników do Wrocławia.

Warto podkreślić, że każdy dzień pielgrzymkowy będzie zaczynał się wspólną Eucharystią w miejscu, z którego pielgrzymi będą wyruszać. Jak mówi ks. Tomasz Płukarski - ta Msza święta to też jest zaproszenie dla mieszkańców i parafian tych konkretnych miejscowości, żeby razem z nami pielgrzymami wspólnie się pomodlić. Każdy dzień pielgrzymkowy będzie wyglądał tak samo – śpiew „godzinek”, modlitwa, konferencje o tematyce eucharystycznej i różaniec. Będzie też strefa ciszy, której my pielgrzymi tak bardzo potrzebujemy.

CZYTAJ DALEJ

Ukazało się kpmpendium o rodzinnym pogrzebie dziecka martwo urodzonego

2020-08-04 07:19

[ TEMATY ]

episkopat

stock.adobe.com

Staraniem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin (KODR) KEP ukazało się „Kompendium pastoralne o rodzinnym pogrzebie dziecka martwo urodzonego i towarzyszeniu w żałobie osieroconej rodzinie”. Znajdziemy tu wskazówki jak rozmawiać z rodzicami, jak pomóc im przeżyć żałobę po stracie dziecka oraz teksty modlitw, pieśni, teksty liturgiczne związane z pogrzebem – mówi ks. Przemysław Drąg, Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP.

Adresatami kompendium są przede wszystkim kapłani, rodziny doświadczające śmierci dziecka na skutek niepowodzenia położniczego oraz osoby zaangażowane w strukturach Duszpasterstwa Rodzin.

„W wielu naszych rodzinach i parafiach doświadczamy co roku wielkiego bólu związanego z utratą dziecka będącego jeszcze pod sercem matki” – mówi ks. Przemysław Drąg, Dyrektor KODR. „Dramat ten dotyka nie tylko rodziców, ale także najbliższą rodzinę. Czujemy się często bardzo nieporadni w relacji do matki, która utraciła swoje dziecko. Nie wiemy co mówić, nie wiemy do kogo skierować zbolałych rodziców w sprawach formalnych. Nie możemy przejść obojętnie wobec tak wielkiego bólu i poczucia straty. Mamy obowiązek zatroszczyć się o wszystkich, których dotyka ta tragedia” – podkreśla ks. Drąg.

Dokument określa także warunki kościelnego pogrzebu i sposobów jego celebracji, a także chrześcijańskiego przeżywania w rodzinach i wspólnocie parafialnej żałoby po niezawinionej przez rodziców śmierci w okresie prenatalnym nieochrzczonego dziecka.

Oprócz wskazań duszpasterskich dla kapłanów i rodzin, kompendium zawiera także informator pastoralno-liturgiczny, w którym zamieszczono dokumentację niezbędną do wyprawienia pogrzebu dziecku martwo urodzonemu wraz ze szczegółowym omówieniem organizacji pochówku w przypadku, gdy płeć dziecka została ustalona oraz gdy pozostaje niezidentyfikowana.

W informatorze zawarto teksty liturgiczne (rytuał) składające się na trzy możliwe formy sprawowania kościelnego pogrzebu dziecka nieochrzczonego, formularz mszalny, prefacje mszalne o zmarłych, czytania biblijne, psalmy responsoryjne, aklamacje przed Ewangelią, propozycje modlitwy wiernych i pieśni podczas Mszy pogrzebowej, a także propozycje nabożeństw z udziałem rodziców w żałobie, w tym również na Dzień Dziecka Utraconego.

Kompendium wieńczą dwa dokumenty, Międzynarodowej Komisji Teologicznej i Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski, traktujące o zbawieniu dzieci zmarłych bez chrztu. Książkę opatrzył wstępem bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Publikacja została wydana nakładem Wydawnictwa Św. Stanisława BM.

Opracowanie zostało przygotowane przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin KEP oraz Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka w Krakowie.

Wydawnictwo dostępne jest w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka oraz Diecezjalnych Wydziałach Duszpasterstwa Rodzin. W razie niemożności nabycia kompendium w wyżej wymienionych miejscach pozycję będzie można nabyć również w Krajowym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin KEP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję