Reklama

Z Jasnej Góry

2017-07-05 09:47

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 28/2017, str. 8

Pielgrzymka Węgrów

Korony dla obrazu w Budapeszcie od węgierskiego parlamentu i Polaków

W dniach 27-28 czerwca br. odbywała się 6. Narodowa Pielgrzymka Węgrów na Jasną Górę, która wpisała się w tegoroczne świętowanie jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Przybyło blisko tysiąc pielgrzymów – także Węgrów mieszkających w Rumunii i na Słowacji.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana 28 czerwca w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył bp Tamás József z Siedmiogrodu w Rumunii, który w homilii odniósł się do aktu koronacji Cudownego Obrazu. Zwrócił uwagę, że wtedy będziemy „żywymi koronami” Dziewiczej Matki i pozostaniemy nimi, jeśli będziemy pielęgnować wiarę naszych przodków i lgnąć do Najświętszej Dziewicy. – Ileż jest działań, by nas oderwać od naszej chrześcijańskiej przeszłości, by oderwać nasz świat od jego korzeni – powiedział. – Chce się zniszczyć naszą tożsamość, byśmy nie wiedzieli, kim jesteśmy, do jakiego ludu należymy, jaka jest nasza wiara, byśmy nie wiedzieli, czy jesteśmy mężczyznami, czy kobietami. Dużo łatwiej jest sterować tłumem bez samoświadomości i pokierować nim, jak stadem, tam, gdzie się chce – dodał bp József.

Pielgrzymom towarzyszyły relikwie św. Władysława, patrona Węgrów, należącego do grona polsko-węgierskich świętych. Na pielgrzymce obecni byli: Soltész Miklós – sekretarz stanu w rządzie Viktora Orbána, Marcin Sokołowski – konsul RP na Węgrzech, Adrienne Körmendy – konsul generalna Węgier w Polsce oraz o. Botond Bátor – były prowincjał paulinów na Węgrzech, który obecnie posługuje w Rumunii.

Reklama

Na zakończenie pielgrzymki Węgrów wyruszyła Pielgrzymka Biegowa: Jasna Góra (Polska) – Márianosztra (Węgry), którą zorganizował Marian Płaszczyk, rycerz Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy z Knurowa, we współpracy z Klasztorem Jasnogórskim i przeorem Jasnej Góry.

Podczas Eucharystii na Jasnej Górze nastąpiło poświęcenie koron dla kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która znajduje się w bazylice św. Stefana w Budapeszcie – to obraz ofiarowany Węgrom przez jasnogórskich paulinów podczas 1. Pielgrzymki Narodowej Węgrów, w czerwcu 2011 r. Korony natomiast są darem węgierskiego parlamentu, a także polskiej parafii w Budapeszcie i Polaków mieszkających na Węgrzech. Koronacji dokonał prymas Węgier kard. Péter Erdö 30 czerwca br. w Budapeszcie podczas Mszy św. w bazylice św. Stefana. Uroczystości patronowali przewodniczący parlamentów obu krajów: marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i głowa Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövér.

W czasie Mszy św. Angelika Korszyńska-Górny odśpiewała dawny węgierski hymn narodowy „Błogosławiona Dziewico Matko”.

Pielgrzymka rzemiosła

Praca rzemieślników jest koroną Maryi

Pod hasłem: „Praca rzemieślników koroną Maryi” odbyła się 25 czerwca br. 36. Pielgrzymka Rzemiosła, której organizatorem była Beskidzka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej. Eucharystii przewodniczył bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, a koncelebrował krajowy duszpasterz rzemiosła ks. kan. Krzysztof Rusiecki. W homilii bp Pindel nawiązał do hasła tegorocznej pielgrzymki: – Pytamy, jaka praca może być godna tego, aby była koroną Maryi. Czytając dzisiejsze słowo Boże, ale także modlitwę kolekty, możemy tam znaleźć piękne rozwinięcie tegorocznego hasła: nasza ufność Bogu w jedynym Zbawicielu stanowi koronę Maryi. Nasza ufność wobec Tego, który przychodzi z pomocą tym, którzy są w trudnej sytuacji, a ufają Jemu. To może być godna korona Maryi.

W trakcie pielgrzymki miała miejsce ceremonia wręczenia okolicznościowych dyplomów mistrzom i uczniom rzemiosła wybranym przez izby jako wzory przykładnej postawy moralnej i zawodowej.

Krótko

• W dniach 23-24 czerwca br. odbywała się 24. Pielgrzymka Kombatantów Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Eucharystii przewodniczył ks. kmdr Janusz Bąk – delegat biskupa polowego ds. duszpasterstwa kombatantów.

• W nocy z 24 na 25 czerwca miało miejsce czuwanie czytelników, redaktorów i kolporterów czasopisma „Miłujcie się!” oraz członków Ruchu Czystych Serc, Ruchu Czystych Serc Małżeństw i Ruchu Wiernych Serc.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Belgia: Kelly jest zdrowa, ale chce eutanazji, czuje się brzydka

2019-10-18 18:16

Krzysztof Bronk/vaticannews / Leuven (KAI)

W Belgii na oczach mediów rozgrywa się kolejny dramat cywilizacji śmierci. Od siedmiu miesięcy o eutanazję ubiega się tam cierpiąca na depresję 23-letnia Kelly z uniwersyteckiego miasta Leuven. Jej historia przypomina przypadek 17-letniej Noe Pothoven z sąsiedniej Holandii, która w maju tego roku skorzystała z prawa do eutanazji.

Vatican News

Dolegliwości młodej Holenderki wiązały się doświadczeniem gwałtu. Flamandka Kelly jest ładna, ma rodzinę i narzeczonego. Cierpi na paraliżującą nieśmiałość. Kiedy patrzę w lustro widzę potwora – opowiada dziennikarzom. I jak wielu młodych w jej wieku twierdzi, że po prostu się sobie nie podoba.

O możliwości, które oferuje eutanazyjne prawo w Belgii poinformował ją psycholog. Na eutanazję czeka już siedem miesięcy, bo aby śmiertelny zabieg został wykonany, potrzebna jest pozytywna opinia dwóch psychiatrów i jednego lekarza ogólnego. Jej rodzice i rodzeństwo, w tym siostra bliźniaczka, dowiedzieli się o całej sprawie dopiero kilka dni temu.

Przypadek Kelly budzi w Belgii zrozumiałe kontrowersje. Z powodów psychicznych jest wykonywanych w tym kraju 2,4 procent wszystkich eutanazji. Statystycznie co trzecia osoba, która wnioskuje o wspomagane samobójstwo ze względu na cierpienie psychiczne, otrzymuje aprobatę psychiatrów.

Przypadek Kelly budzi kontrowersję, bo przedostał się do mediów. W pełnym świetle ukazuje on zwyrodnienie państwa, które zamiast podać cierpiącym pomocą dłoń, oferuje im pomoc w samobójstwie. Przypomnijmy, że kiedy pół roku temu w Holandii uśmiercono 17-letnią Noę, Papież Franciszek zareagował na jej zgon tymi słowami: „Eutanazja i wspomagane samobójstwo są porażką wszystkich. Odpowiedź, do której jesteśmy wezwani to nieporzucanie nigdy tych, którzy cierpią; nie poddanie się, ale objęcie troską i miłością, by przywrócić nadzieję”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik Episkopatu: różaniec nie może wywoływać sporów

2019-10-21 18:25

BP KEP / Warszawa (KAI)

"Różaniec jednoczy z Bogiem i bliźnimi, nie może wywoływać sporów. Od wieków łączy wierzących, prowadzi do Boga i jest modlitwą niosącą pokój" – przypomina rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik w kontekście dyskusji na temat logo Marszu Niepodległości 2019.

stock.adobe.com

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że różaniec stał się najbardziej powszechną modlitwą na świecie. „To modlitwa dla każdego. Na różańcu modlą się ludzie różnych kultur i narodów na wszystkich kontynentach – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodał, że różaniec zobowiązuje do podążania za Maryją i życia wg Ewangelii.

Zaznaczył też, że św. Jan Paweł II zwracał uwagę na fakt, że modlitwa różańcowa rodzi pokój w naszych sercach i w konsekwencji – między ludźmi. Papież Polak mówił: „Odmawiajmy wytrwale różaniec we wspólnotach kościelnych i naszych rodzinach. W trakcie powtarzanych wezwań zjednoczy on serca, doprowadzi do zgody, ożywi nadzieję i obdarzy nas wszystkich pokojem i radością Chrystusa, który dla nas się narodził, umarł i zmartwychwstał”.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że tradycyjnie w październiku wierni modlą się na nabożeństwach różańcowych. „Niech nasza modlitwa przyniesie jak najlepsze owoce. Módlmy się o pokój na całym świecie, w intencji naszej ojczyzny i nas samych” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Plakat zapowiadający tegoroczny Marsz Niepodległości przedstawia zaciśniętą pięść trzymającą różaniec. Grafice towarzyszą słowa "Miej w opiece naród cały".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem