Reklama

Księżomierz

Przegląd pieśni o Matce Bożej

2017-07-06 10:26

(aw)
Edycja lubelska 28/2017, str. 3

Archiwum parafii
Wśród laureatów znalazł się zespół wokalno-instrumentalny Fantazja

W czerwcu już po raz 11. na Polu Zjawienia w Księżomierzy spotkali się czciciele Maryi, by pieśnią i modlitwą sławić Matkę Księżomierską. Międzydiecezjalny Przegląd Pieśni Maryjnej „Matko, która nas znasz, z dziećmi swymi bądź” został zorganizowany przez ks. Andrzeja Wocha, proboszcza parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Księżomierzy, we współpracy z wójtem gminy Gościeradów, Zespołem Szkół im. Józefa Twaroga w Księżomierzy, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gościeradowie oraz Starostwem Powiatowym w Kraśniku.

Muzyczne spotkanie rozpoczęła Msza św., po której zaprezentowali się uczestnicy konkursu. Jury (w składzie: Jolanta Bodo, Wiesław Bodo i Marek Modrzewski) wysłuchało w sumie 239 artystów z diecezji sandomierskiej i archidiecezji lubelskiej. Na scenie zaprezentowali się soliści, a także duety, zespoły wokalne, zespoły ludowe i chóry w kilku kategoriach wiekowych. Wśród nagrodzonych na najwyższych miejscach uplasowali się: Aleksandra Koniarczyk z Miejskiego Zespołu Szkół w Annopolu, schola z parafii Koniemłoty, Bartosz Mulier z Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku, schola z parafii pw. Trójcy Świętej w Popkowicach, Małgorzata Markowska z Gminnego Ośrodka Kultury z Gościeradowa, zespół Manufaktura i zespół Krzemień z Publicznej Szkoły Podstawowej w Świeciechowie, Oliwia Kuśmierz z Gminnego Ośrodka Kultury w Gościeradowie, Kamil Barszcz ze Świeciechowa i zespół wokalno-instrumentalny Fantazja z Księżomierzy. Wszyscy laureaci otrzymali medaliony Matki Bożej Księżomierskiej, które są głównymi nagrodami dla zwycięzców, przyznawanymi od 2009 r.

Reklama

Na Polu Zjawienia wybrzmiały przeróżne tony i dźwięki pieśni wielbiących Matkę Bożą, poczynając od lokalnych pieśni ludowych, przez piosenki oazowe, repertuar klasyczny, na muzyce rockowej kończąc. Mimo tak wielkiej różnorodności gatunków i form wszystkim przyświecał jeden cel: wspólne śpiewanie i muzykowanie ku czci Maryi. Przegląd pieśni maryjnej to nie tylko okazja do zaprezentowania talentu, ale przede wszystkim uwrażliwianie słuchaczy na wartości chrześcijańskie i ewangelizowanie ich przez sławienie Boga i Maryi. To wielki zaszczyt i dar, by w tym cudownym miejscu śpiewać na cześć Matki Księżomierskiej, która w swojej dobroci odsunęła burzowe chmury rozciągające się nad okolicznymi miejscowościami, by w niebo mogły popłynąć pieśni uwielbienia, by zgromadzeni na „Zjawieniu” mogli zjednoczyć się w modlitwach do Matki Bożej.

Zorganizowanie wydarzenia było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób. Podziękowania należą się sponsorom. Byli to: Urząd Marszałkowski w Lublinie, Starostwo Powiatowe w Kraśniku, Urząd Gminy Gościeradów, Nadleśnictwo Gościeradów, Bank Spółdzielczy Ziemi Kraśnickiej w Gościeradowie, firma Erkado Zbigniew Kozłowski, radna powiatu Edyta Dudzińska, radny powiatu Stefan Stachula, Stowarzyszenie Przyjaciół Gościeradowa, Anna Kołtun i Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Twój lekarz”, Henryk Rzeszutek i Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Refugium”, radny gminy Robert Niedziałek, rodzina Wołoszynów, Piotr Marzec i Handel Artykułami Przemysłowymi oraz delikatesy Maria i Kazimierz Bugajscy. Słowa wdzięczności należą się także członkom jury, konferansjerom Joannie Rząd i Pawłowi Ufniarzowi oraz mieszkańcom Księżomierzy, którzy swoją pracą przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia uroczystości.

Tagi:
przegląd

Niedziela - telewizyjny przegląd tygodnika

2019-09-15 14:45

Red.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kraków: ogród oliwny i nabożeństwo Getsemani w sanktuarium Jana Pawła II

2019-10-22 10:10

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej / Kraków (KAI)

16 października w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie zainicjowano nabożeństwo Getsemani, a 22 października abp Marek Jędraszewski zasadzi pierwsze drzewko oliwne, które da początek ogrodowi oliwnemu. – Chcemy tu uczyć autentycznej modlitwy prośby, która zawsze kończy się słowami Jezusa z ogrodu Getsemani: „nie moja wola, ale Twoja niech się stanie” – mówią duszpasterze papieskiego centrum na Białych Morzach.

Ks. Paweł Kummer
Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

22 października, w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, o godz. 17.00 mszę św. odpustową w sanktuarium dedykowanym papieżowi Polakowi sprawować będzie abp Marek Jędraszewski. Po Eucharystii metropolita krakowski zasadzi na terenie papieskiego centrum na Białych Morzach drzewko oliwne, które da początek ogrodowi na wzór biblijnego Getsemani.

16 października, w 41. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na stolicę Piotrową, duszpasterze papieskiego sanktuarium zainicjowali nabożeństwo Getsemani, które będzie odtąd oprawiane każdego 16 dnia miesiąca.

Idea nowego nabożeństwa i stworzenia ogrodu Getsemani ma związek z charakterem próśb i podziękowań, które zostawiane są przez pielgrzymów w sanktuarium Jana Pawła II. Jak informuje ks. Ryszard Gacek, jest ich już w papieskim centrum na Białych Morzach ponad 600 tys. – To są prośby, które pokazują cierpienia ludzi, osamotnienie w różnych życiowych problemach. To przypomina sytuację Pana Jezusa w ogrodzie oliwnym, gdy w czasie dialogu ze swoim Ojcem wypowiedział słowa: „nie moja wola, ale Twoja niech się stanie” – mówi duszpasterz sanktuarium.

– Chcemy tu uczyć autentycznej modlitwy prośby, która zawsze kończy się słowami Jezusa z ogrodu Getsemani – mówi ks. Gacek i dodaje, że taką otwartością na wolę Bożą w papieskim sanktuarium wyproszono wiele łask – najczęściej są to cudowne poczęcia dzieci, albo uzdrowienia z różnych chorób.

Jak podkreśla ks. Gacek, drzewo oliwne doskonale wyraża także charakter łask wypraszanych przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II, ponieważ oliwka jest symbolem szczególnego błogosławieństwa, życia i płodności.

Uczestnicy comiesięcznych nabożeństw będą mogli zabrać ze sobą poświęcone listki drzewa oliwnego. Jak tłumaczą duszpasterze sanktuarium, ten listek ma pomóc w uświadomieniu sobie tego, jaka powinna być modlitwa chrześcijanina: ufna, wytrwała, otwarta na Boże działanie. – Modlitwa Jezusa w Getsemani była najpiękniejsza, bo Syn wyraził w niej chęć pełnienia woli Ojca do końca – mówi ks. Gacek.

Oficjalny kult Jana Pawła II na tzw. Białych Morzach w Krakowie rozpoczął się 11 czerwca 2011 r., kiedy kard. Stanisław Dziwisz uroczyście erygował papieskie sanktuarium powstające w ramach Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!”. Po beatyfikacji do sanktuarium trafiły relikwie Jana Pawła II – najcenniejszą z nich jest ampułka z krwią Ojca Świętego. Pielgrzymujący do sanktuarium mogą uzyskać odpust zupełny w liturgiczne wspomnienie patrona, czyli 22 października, a także raz w roku podczas pielgrzymki do tego miejsca, zgodnie z kościelnymi wymogami pod zwykłymi warunkami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Modlitewne popołudnie u św. Barbary w Wieluniu

2019-10-22 21:49

Zofia Białas

22 października w parafii św. Barbary w Wieluniu stał się dniem szczególnym. W tym dniu zbiegły się tu trzy ważne ewangelizacyjne wydarzenia: Różaniec Święty dla dzieci, wspomnienie św. Jana Pawła II i inauguracji jego pontyfikatu oraz comiesięczne nabożeństwo i Eucharystia ku czci św. Rity.

Zofia Białas

Wszystkim modlitwom towarzyszyły Relikwie św. Rity i św. Jana Pawła II oraz wiele róż, w tym jeden bukiet szczególny - bukiet wdzięczności dla św. Rity od młodej matki za cud narodzenia dziecka i decyzji narzeczonego o zawarciu sakramentalnego małżeństwa.

Nabożeństwo różańcowe dla dzieci zakończyło się mini sprawdzianem wiadomości na temat tajemnic światła. Pomocą były piękne ilustracje ze scenami chrztu w Jordanie, cudu w Kanie, nauczania Pana Jezusa, przemienienia na Górze Tabor i ustanowienia Eucharystii. Mini sprawdzian przeprowadziła jedna z matek, która przed każdą tajemnicą czytała proste rozważania wyjaśniające tajemnice życia Jezusa i Jego Matki.

Tuż po Różańcu rozpoczęło się nabożeństwo do św. Rity połączone Litanią, koronką, prośbami i podziękowaniami. Było to już 10. Nabożeństwo w tym roku i 11. od chwili uroczystego wprowadzenia Jej Relikwii do kościoła w grudniu 2018 roku.

Ilość wiernych na nabożeństwie i Eucharystii ku Jej czci z miesiąca na miesiąc jest coraz większa. Coraz więcej czcicieli świętej od spraw beznadziejnych przybywa z różami, które po Eucharystii są uroczyście poświęcane.

Coraz więcej czcicieli świętej Rity zabiera do domów książeczki z modlitwami na każdy miesiąc i coraz więcej z nich wie, że trzeba mieć silną wiarę, modlić się sercem i być w modlitwie wytrwałym, bo tylko taką ufną modlitwę święta zaniesie przed Boży tron.

Eucharystia zakończyła się błogosławieństwem relikwiami św. Jana Pawła II i ucałowaniem Relikwii świętej Rity.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem