Reklama

Niedziela Legnicka

Wytrwała praca nagrodzona

Licznie konferencje, sympozja i konkursy to tylko niektóre z inicjatyw, które na co dzień podejmuje dyrektor Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, a zarazem kapelan Civitas Christiana. Te wszystkie dzieła prowadzone przez ks. Bogusława Drożdża zaowocowały przyznaniem mu wyjątkowego odznaczenia

Niedziela legnicka 28/2017, str. 6

[ TEMATY ]

medal

Monika Łukaszów

Członkowie stowarzyszenia Civitas Christiana

Członkowie stowarzyszenia Civitas Christiana

Ksiądz prof. dr hab. Bogusław Drożdż, za promowanie katolickiej nauki społecznej, otrzymał Złotą Odznakę Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Uroczystość wręczenia odznaki odbyła się 26 czerwca br. w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy. W uroczystości wzięli udział m.in. bp Marek Mendyk, ks. kanclerz Józef Lisowski, ks. Stanisław Araszczuk, ks. Jarosław Kowalczyk, senator Dorota Czudowska, przewodniczący Rady Miasta Legnicy Wacław Szetelnicki, a także przedstawiciele Civitas Christiana z Warszawy, Wrocławia i Legnicy, na czele z przewodniczącym miejscowego oddziału panem Andrzejem Tomaszewskim.

Reklama

Medal z wyrytymi słowami św. Jana Pawła II Budujcie Civitas Christiana wręczył ks. Bogusławowi przewodniczący Stowarzyszenia Tomasz Nakielski.

– „Wyryj na piasku, co dajesz, a zapisz na skale, co otrzymujesz”. I dzisiaj byśmy chcieli trochę na skale wyrysować nasze podziękowania dla Księdza Profesora, naszego asystenta Bogusława Drożdża – mówił prezes Nakielski podczas uroczystości. – Dziękujemy w dwóch wymiarach. Po pierwsze, jako przedstawiciele laikatu w Polsce, jesteśmy wdzięczni Księdzu, za ten dorobek naukowy, pasterski i kapłański. Za tą wrażliwość społeczną w publikacjach, które Ksiądz profesor podejmuje. One są niezwykle istotne. Dzisiaj ewangelizowanie kultury społecznej jest ogromnie ważne. I my świeccy, bez takiej inspiracji nie damy sobie rady. Potrzebujemy przewodników. A drugi wymiar, to ten bardziej organizacyjny. Ksiądz Profesor jest naszym asystentem, który rzeczywiście angażuje się w życie Oddziału i od strony intelektualnej, ale również duszpasterskiej i ludzkiej. Jest to taka teologia obecności kapłana w organizacji świeckiej. I za to wszystko Księże Profesorze wyrażamy głęboką wdzięczność.

Dziękując za przyznane odznaczenie ks. Drożdż powiedział: – To jest dla mnie duża motywacja do pracy. Katolickie Stowarzyszeni Civitas Christiana promuje Społeczną Naukę Kościoła. Jestem świadomy, że ta dziedzina jest bardzo potrzebna dzisiejszemu społeczeństwu. Wiem, że papież Franciszek jest wyczulony na sprawy społeczne, co też bardzo mocno podkreśla w swoim nauczaniu. Wtedy, kiedy mówi, że – ewangelizacja byłaby pozbawiona wymiaru społecznego, to sama z siebie od razu uległaby zniekształceniu. Te słowa wywarły na mnie dość poważny wpływ i wziąłem je sobie do serca, aby nie zniekształcać ewangelizacji. Aby nowa ewangelizacja, duszpasterstwo, apostolstwo były właściwe na te czasy potrzebują wymiaru społecznego. Pomocą, mobilizującą mnie do tego, aby o tym nikt nie zapominał, jest Katolickie stowarzyszenie Civitas Christiana. Stąd też dziękuję Panu Bogu, że dał mi możliwość rozwijać się i służyć, poprzez to, że jestem kapelanem tego Stowarzyszenia w tej właśnie sprawie – mając na myśli ewangelizację – mówił Laureat.

2017-07-06 10:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: wręczono Medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

[ TEMATY ]

medal

Bożena Sztajner

Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

Cztery polskie rodziny uhonorowano dziś w Krakowie tytułami i medalami „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Odznaczenia wręczyła rodzinom Polaków ratujących Żydów podczas Holokaustu ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Uroczystość odbyła się w Żydowskim Muzeum Galicja podczas trwającego Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

W uroczystości uczestniczyły m. in. rodziny Polaków ratujących Żydów, ocaleni z Holokaustu i rodziny ocalałych, przedstawiciele instytucji kultury i organizacji żydowskich.

CZYTAJ DALEJ

Do zobaczenia Andrzeju u Pana - w środę w wypadku zginął jeden z liderów Wojowników Maryi

2021-08-05 08:17

facebook.com/sanktuariumsierpc

W środę w wypadku zginął lider Wojowników Maryi Sierpc Andrzej Mosakowski - informuje parafia św. Benedykta w Sierpcu.

Jak czytamy w informacji na profilu parafii:

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi idą, aby dziękować [Wideo]

2021-08-05 19:08

ks. Łukasz Romańczuk

Pielgrzymka to także okazja do dziękczynienia. Dlatego też zapytaliśmy pątników, za co dziękują?

Więcej tutaj

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję