Reklama

Pieszo do Lwowa

2017-07-06 10:26

Ks. Tomasz Nowak
Edycja rzeszowska 28/2017, str. 1

Ks. Tomasz Nowak

„Niepokalane Serce zatriumfuje” – pod takim hasłem przebiegała 9. Rzeszowska Pielgrzymka Piesza do Lwowa. Od 25 do 30 czerwca grupa licząca 250 osób z całej Polski pokonała 184 kilometry i dotarła przed oblicze Matki Bożej Łaskawej – Ślicznej Gwiazdy Lwowa

Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W homilii Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej, nawiązując do fragmentu mowy misyjnej Jezusa Chrystusa zawartej w Ewangelii wg św. Mateusza, zachęcał pielgrzymów do odważnego świadectwa o Jezusie Chrystusie: „Pielgrzymka jest dynamicznym głoszeniem Ewangelii w drodze. Idziecie jako świadkowie. (…) Głoście Jezusa Chrystusa, Jego miłość i pokój…”. Nawiązując do objawień Matki Bożej w Fatimie i hasła pielgrzymki, bp Wątroba mówił, aby w modlitwie i rozważaniach wracali do treści objawień z 1917 r.: „Zabierzcie ze sobą orędzie Matki Bożej z Fatimy. Maryja pokazuje drogę ratowania świata i człowieka. Pokazuje drogę do prawdziwego pokoju. Jest to droga nawrócenia. Jeśli świat się nawróci, jeśli ludzie będą pokutować i modlić się, to nastanie pokój”. Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej zachęcał również do modlitwy w intencji pokoju: „Idziecie do kraju, w którym trwa wojna. Módlcie się o pokój na Ukrainie i na świecie”.

Po uroczystym błogosławieństwie i wręczeniu bp. Wątrobie drewnianej łyżki z wypisaną nazwą pielgrzymki, informacją o Roku św. Brata Alberta i słowami Jezusa Chrystusa: „Byłem głodny, daliście mi jeść” (takie łyżki organizatorzy przygotowali dla wszystkich pątników) ponad 300 osób ruszyło w kierunku wschodnim. Oprócz zarejestrowanych uczestników pielgrzymki ponad 50 osób, a wśród nich bp Jan Wątroba, towarzyszyło pielgrzymom bądź przez pierwszy kilometr, bądź do pierwszego postoju, albo do pierwszego noclegu w Kańczudze. Tam wczesnym rankiem w poniedziałek pielgrzymów odwiedził metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, który przewodniczył Mszy św. Uczestnicy pielgrzymki codziennie pokonywali około 30 kilometrów. We wtorek, po noclegu w Żurawicy, na pielgrzymim szlaku pojawił się metropolita przemyski abp Adam Szal, który towarzyszył pątnikom do Wyszatyc. W tym dniu około godz. 11 pielgrzymka przekroczyła granicę. Po stronie ukraińskiej pielgrzymi nocowali w Gródku, Mościskach i oddalonej o 20 km od centrum Lwowa Hodowicji.

Reklama

W piątek 30 czerwca dotarli do Lwowa. Mszy św. w lwowskiej archikatedrze przewodniczył bp Edward Kawa – franciszkanin, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej, który przyjął święcenia biskupie 21 czerwca br. Po Eucharystii i modlitwie przed obrazem Matki Bożej Łaskawej pielgrzymi i goście odwiedzili Cmentarz Łyczakowski oraz Cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie odprawili Drogę Krzyżową.

Dyrektorem Rzeszowskiej Pielgrzymki Pieszej do Lwowa jest ks. Władysław Jagustyn, a kierownikiem organizacyjnym Tadeusz Pałka. Obok ks. Jagustyna opiekę duchową nad pielgrzymami sprawowali: ks. Stanisław Słowik, ks. Eugeniusz Królik i ks. Rafał Kaszuba OSJ. Pomagał im diakon Daniel Sączawa oraz trzech kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

Tagi:
pielgrzymka

Reklama

Pielgrzymka zaufania

2019-10-22 13:00

Agata Pieszko
Edycja wrocławska 43/2019, str. 6-7

Co roku do katedry w Santiago de Compostela dociera kilkadziesiąt tysięcy pątników, idących szlakiem św. Jakuba. Jednym z nich jest Ksawery Dominiak, 28-latek zamieszkały we Wrocławiu, który podejmował „pielgrzymkę zaufania” dwa razy

Archiwum prywatne pielgrzyma
Ksawery Dominiak przed katedrą w Santiago de Compostela

Pod koniec lipca 2015 r., 47-litrowy plecak wypełniony po brzegi czekał w Chojnowie gotowy do drogi. – Nie wiedziałem czego mam się spodziewać, więc miałem przy sobie wszystko, w związku z czym plecak ważył całe 13 kg – wspomina Ksawery. Choć pragnął przejść całość szlaku na raz, to w Szwajcarii, po 40 dniach i 1500 km pielgrzymowania, pod ciężarem noszonym na plecach oraz w efekcie nocowania na zewnątrz, kolana dały o sobie znać...

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Poznań: zmarł prof. Jacek Łuczak, twórca polskiej opieki paliatywnej

2019-10-22 21:41

ms / Poznań (KAI)

W Poznaniu 22 października zmarł prof. Jacek Łuczak, profesor nauk medycznych, założyciel i długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Miał 84 lata.

poznan.pl

Prof. Łuczak był twórcą hospicjum Palium w Poznaniu i pierwszej poradni walki z bólem w Polsce.

„Był człowiekiem niezwykłej ofiarności, zawsze blisko chorego. Prawdziwy lekarz, dla którego hospicjum było domem, a człowiek chory, cierpiący miał uprzywilejowane miejsce w jego sercu” – mówi o zmarłym abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański wielokrotnie odwiedzał prowadzone przez prof. Łuczaka hospicjum.

„Profesor zawsze zwracał uwagę na relacje, które powinny nawiązać się pomiędzy chorym a lekarzami i pielęgniarkami oraz kapelanami hospicjum. Podkreślał nieustannie konieczność szacunku wobec człowieka, zwłaszcza umierającego” – zauważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Profesor Jacek Łuczak urodził się w 1934 r. w Poznaniu, ukończył studia na Wydziale Lekarskim poznańskiej Akademii Medycznej. Jest autorem ponad 400 prac naukowych, był specjalistą i konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny paliatywnej.

W 2019 r. prof. Jacek Łuczak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielona Góra: Ks. Andrzej Ziombra o Cudzie Eucharystycznym w Legnicy

2019-10-23 00:22

Kamil Krasowski

Ks. Andrzej Ziombra, proboszcz parafii pw. św. Jacka w Legnicy 22 października wygłosił prelekcję nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.

Karolina Krasowska
Ks. Andrzej Ziombra przedstawił faktografię oraz swoje refleksje nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy

Spotkanie z kustoszem sanktuarium św. Jacka w Legnicy, gdzie przed 6 laty wydarzył się cud eucharystyczny, poprzedziły Różaniec i Msza św. Po nich odbyła się prelekcja ks. Andrzeja wzbogacona projekcją zdjęć nt. cudu, do którego doszło nad Kaczawą. - Cud miał swój początek 25 grudnia 2013. Ponieważ niechcący wypadła Hostia księdzu wikariuszowi, później po badaniach okazało się, że naukowcy znaleźli w niej fragmenty mięśnia sercowego oraz rodzaj tkanek przez DNA podobny do ludzkiego, co było wielkim odkryciem - mówił proboszcz z Legnicy. - Ksiądz biskup zawiózł te informacje do Stolicy Apostolskiej, a Watykan wydał pozytywną aprobatę dla tego wydarzenia, dlatego nasz biskup Zbigniew Kiernikowski 10 kwietnia 2016 roku wydał komunikat "o wydarzeniu eucharystycznym o znamionach cudu", do którego doszło w kościele św. Jacka w Legnicy. Od tego czasu rozpoczęła się nowa era w naszej parafii, która odtąd funkcjonuje również jako miejsce pielgrzymek. Jeździmy nie tylko po Polsce, ale także po Europie. Zapraszają nas na różne konferencje, odczyty, bo chcą się dowiedzieć, co wydarzyło się w naszym kościele. Przede wszystkim mamy jednak teraz takie poczucie misji, żeby mówić o tym, co się stało, bo widzimy w tym wyraźny znak. Pan Bóg wzywa nas do tego, żebyśmy zainteresowali się Eucharystią  oraz żebyśmy odkryli jej tajemnicę i piękno.

Zobacz zdjęcia: Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Spotkanie w kościele Najświętszego Zbawiciela składało się z dwóch części. Ks. Andrzej Ziombra przedstawił faktografię, a następnie podzielił się swoimi refleksjami dotyczącymi Cudu Eucharystycznego i tego co on oznacza dla każdego z nas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem