Reklama

Ludzie z pasją

K2 – szczyt świętości

Młodzi, ambitni, niezadowalający się przeciętnością, ale walczący o coś więcej w swoim życiu. Choć zwykle już nie pamiętają św. Jana Pawła II, to czerpią z niego całymi garściami. Papiescy stypendyści

Około 700 studentów, stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” od 4 do 10 lipca br. wspinało się na „K2 – szczyt świętości”. Takie hasło towarzyszyło obozowi w Tarnowie.

Odpoczynek i formacja

– Ładujemy duchowe akumulatory na cały rok. Znów widzimy się z naszymi przyjaciółmi – takie wypowiedzi można było usłyszeć od młodych z całej Polski. Obóz był dla nich odpoczynkiem po roku nauki i przede wszystkim czasem formacji w duchu św. Jana Pawła II. Podczas inauguracji biskup tarnowski Andrzej Jeż prosił młodych, by zdobywali dla Boga swoich rówieśników. Nawiązując do hasła obozu, dodał, że Chrystus wymaga życiowego maksymalizmu. – Wejście na szczyt świętości jest osiągalne dla wszystkich, ale pod warunkiem, że chwycicie się liny, którą rzuca wam Bóg – podkreślił.

Karolina i Kinga

Młodzi odwiedzili też rodzinny dom bł. Karoliny w Wał-Rudzie. Szli przez las, uczestnicząc w Drodze Krzyżowej, do miejsca, gdzie znaleziono ciało dziewicy zamordowanej przez rosyjskiego żołnierza. – Tu jest cisza, która sprzyja refleksji. Mimo że pochodzę z Małopolski, nigdy tutaj nie byłam – powiedziała Paulina, która studiuje w Warszawie. Młodzi modlili się także przy sarkofagu bł. Karoliny w Zabawie. Studenci podczas obozu zobaczyli film o bł. Karolinie „Zerwany kłos” i spotkali się z aktorem Dariuszem Kowalskim, odtwórcą roli ojca dziewicy i męczennicy.

Ponadto stypendyści zgromadzili się przy Papieskim Ołtarzu w Starym Sączu. To miejsce kanonizacji św. Kingi, której dokonał św. Jan Paweł II. Fundacja jest żywym pomnikiem Papieża, więc młodych nie mogło zabraknąć w Starym Sączu. – Św. Kinga łączyła głębokie życie duchowe z intensywnym życiem publicznym. Osoby wykształcone powinny mieć głębokie życie duchowe i angażować się społecznie. Tego chcemy się tutaj nauczyć –powiedział przewodniczący zarządu Fundacji ks. Dariusz Kowalczyk. Studentka Aleksandra Halicka pamięta św. Jana Pawła II. – Papież jest dla mnie wzorem. Kiedy jest źle, są trudne egzaminy, to przywołuję papieskie wypowiedzi i one dodają mi otuchy i siły – podkreśla.

Reklama

Szczyt stypendystów

Podczas obozu władze Fundacji pytały młodych, jak widzą przyszłość tego dzieła. Studenci dyskutowali na ten temat podczas tzw. szczytu stypendystów. Podkreślano, że formacja duchowa powinna być najważniejszym elementem podczas obozów. Pojawiły się także opinie, by obóz stypendystów miał stałą datę. Na koniec pobytu w Tarnowie studenci odwiedzili parafie, gdzie modlili się podczas Mszy św. za darczyńców. Zwieńczeniem obozu był koncert fundacyjnego zespołu „Tylko Ty” na tarnowskim rynku, jako wyraz wdzięczności dla diecezji tarnowskiej, miasta i województwa za gościnne przyjęcie.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia działa od 17 lat. Ma prawie 2 tys. stypendystów. Pieniądze na stypendia pochodzą z przykościelnej i publicznej zbiórki pieniędzy z okazji Dnia Papieskiego, z ofiar darczyńców i 1 proc. podatku dochodowego. Miesięcznie gimnazjaliści i licealiści otrzymują ponad 300 zł, a studenci niecałe 500 zł. Jak zostać stypendystą? Zainteresowani powinni kontaktować się z diecezjalnymi koordynatorami. Szczegóły na stronie: www.dzielo.pl .

2017-07-19 10:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Europejskie Spotkanie Młodych

ESM to znak pokoju i pojednania między dziesiątkami tysięcy młodych ludzi, którzy przybędą z całego kontynentu. Oto kilka jego mocnych punktów:

CZYTAJ DALEJ

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

W tak sformułowanym pytaniu kryje się teza, że orzeczenie nieważności małżeństwa jest dziś łatwiejsze niż niegdyś. Istotnie, o takiej możliwości słyszymy coraz częściej, zwłaszcza gdy dotyczy to osób znanych w świecie polityki, kultury czy show-biznesu. W prasie codziennej i w internecie opisywane są – nierzadko w sensacyjnym albo oskarżycielskim tonie – historie osób, które przeszły przez procedurę kanoniczną w sądach kościelnych. Na czym ona polega i czy naprawdę jest łatwiej?

CZYTAJ DALEJ

Nieść radość w chorobie

2023-02-03 20:37

Ewa Melerska

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Przed nami XXXI Światowy Dzień Chorego. Uroczyste obchody tego dnia odbędą się 10 lutego br. Najpierw w katedrze wrocławskiej, a później na auli PWT. O tym, jaki będzie przebieg tego wydarzenia oraz dlaczego warto przyjść, opowiada Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

W kalendarzu Dzień Chorego przypada 11 lutego, natomiast centralne obchody w archidiecezji wrocławskiej zaplanowane są dzień wcześniej. -Ze względu na placówki opiekujące się osobami chorymi i niepełnosprawnymi, centralne obchody zostały przeniesione, na piątek - 10 lutego. -podkreśla P. Trawka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję