Reklama

Książki

Promocja książki kard. Roberta Saraha

Cisza jest doświadczeniem Boga

Niedziela Ogólnopolska 31/2017, str. 12

[ TEMATY ]

książka

Magdalena Miła

Kard. Robert Sarah w Krakowie podczas promocji swojej książki, 22 lipca 2017 r.

Kard. Robert Sarah w Krakowie podczas promocji swojej książki,
22 lipca 2017 r.

Autorskie spotkanie z prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robertem Sarahem odbyło się 22 lipca br. u Ojców Franciszkanów w Krakowie. Wydarzenie było poświęcone prezentacji najnowszej publikacji hierarchy z Gwinei „Moc milczenia. Przeciw dyktaturze hałasu”. Książka ukazała się w polskim przekładzie nakładem Wydawnictwa Sióstr Loretanek.

„Moc milczenia. Przeciw dyktaturze hałasu” to obszerny wywiad w całości poświęcony ciszy i milczeniu, który z kard. Sarahem przeprowadził francuski pisarz Nicolas Diat. W rozmowie wziął udział także generał Zakonu Kartuzów Dysmas de Lassus, który od 40 lat żyje w wielkiej ciszy kontemplacji. Przedmowę do tej książki napisał papież emeryt Benedykt XVI, podkreślił w niej, że „przy kardynale Sarahu, nauczycielu milczenia i modlitwy wewnętrznej, liturgia jest w dobrych rękach”. Najnowsza pozycja jest trzecią z kolei publikacją kard. Roberta Saraha, a poprzedziły ją „W drodze do Niniwy” oraz „Bóg albo nic. Rozmowa o wierze”. – Te trzy książki razem tworzą swoistą trylogię, która może wprowadzać czytelnika na drogę zgłębienia wiary – powiedziała o publikacjach s. Maria Miannik CSL z Wydawnictwa Sióstr Loretanek.

W czasie spotkania autor „Mocy milczenia” dzielił się z zebranymi doświadczeniem ciszy. – Już w niższym seminarium uczyłem się tej ciszy trwania przed Bogiem. Co dwa miesiące praktykuję ten czas ciszy. Wówczas trzy dni nic nie jem i nie piję. W tym czasie pozostawiam się prowadzeniu przez Słowo Boże i Eucharystię. Ta cisza jest karmiona obecnością Boga we mnie – mówił hierarcha. Prefekt podkreślił ponadto, że „cisza jest doświadczeniem Boga, ponieważ Bóg jest Bogiem ciszy”. Zwrócił także uwagę na błędne rozumienie ciszy. – Cisza to nie tylko brak hałasu. Największy hałas jest w nas samych, ten hałas, który nas niszczy. Potrzebujemy mieć to doświadczenie ciszy, oderwania się od tego wszystkiego, co nas zajmuje. Uczymy się tej ciszy, będąc z Bogiem – wyjaśnił.

Kard. Robert Sarah przybył do Polski na zaproszenie Prowincji Krakowskiej Franciszkanów. Od 2001 r. pracuje w Watykanie.

2017-07-26 09:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obłędne koło terroryzmu

Niedziela Ogólnopolska 51/2015, str. 50-51

[ TEMATY ]

książka

Grzegorz Boguszewski

Tytuł tej książki, której drugie, rozszerzone wydanie właśnie dotarło do księgarń, nieoczekiwanie tragicznie nabrał aktualności; „tragarze śmierci” już po raz drugi w tym roku objawili się w Paryżu, by pokazać całej Europie, na co ich stać

„Tragarze śmierci” to reporterska opowieść dwójki krakowskich dziennikarzy Witolda Gadowskiego i Przemysława Wojciechowskiego o najgłębiej skrywanych – i maskowanych także przez dzisiejsze europejskie elity polityczne – korzeniach tzw. nowoczesnego terroryzmu. – Zmieniają się postaci tego dramatu, zmieniają się czasy i scenerie – piszą we Wstępie – mechanizm pozostaje ten sam. Autorzy metodą dziennikarskiego śledztwa zgłębiają istotę i historię terroryzmu XX wieku, docierają do tajemnic, pokazują jego mechanizmy, mocodawców i samych „bohaterów” lat 60., 70. i 80. To ci niechlubni bohaterowie, m.in. terrorysta celebryta „Carlos”, Ulrike Meinhof i Andreas Baader, cała Rote Armee Fraktion czy bojownicy palestyńskiego Czarnego Września – wymościli ideologiczną ścieżkę, przygotowali miękkie kulturowe podłoże dzisiejszemu XXI-wiecznemu terroryzmowi, przygotowali dobry grunt dla działań tzw. Państwa Islamskiego, które podobnie jak owi prekursorzy terroryzmu chce na śmierć i życie walczyć ze zgnilizną Zachodu. Gadowski i Wojciechowski, układając swą książkową mozaikę z wywiadów, dokumentów i analiz, starają się tę właśnie ścieżkę „od Arafata do Al-Baghdadiego” dobrze oświetlić, aby łatwiej było zrozumieć dzisiejsze mechanizmy terroryzmu islamskiego, czyli działania Al-Kaidy i ISIS. Nie chodzi, oczywiście, o wyrozumiałość, ale o skuteczny odpór, o odpowiedź dzisiejszego świata zachodniego na coraz bardziej śmiałe akty islamskiego terroru.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie konto jest obecne na Twitterze od 10 lat

2022-12-06 09:36

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Przed 10 laty – 12 grudnia 2012 Benedykt XVI zamieścił pierwszy wpis na Twitterze. Przypominając tę rocznicę niemiecka agencja katolicka KNA zwróciła uwagę, że wtedy „wiadomość była ta była sensacją (...) i mało kto mógł przypuszczać, że wówczas już ponad 85-letni Ojciec Święty zostanie pierwszym tweetującym papieżem.

Watykan potraktował to jednak poważnie. Dziesięć lat temu otwarto na Twitterze nie tylko jeden papieski kanał, ale dziewięć: od włoskiego i angielskiego po arabski i łaciński. Papież jest wszechobecny na Twitterze”.

CZYTAJ DALEJ

Jak nie zgubić się w lesie?

2022-12-07 12:44

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do obejrzenia kolejnego filmu o naszych pięknych, polskich lasach. Tym razem poradnik - jak nie zgubić się w lesie?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję