Reklama

Niedziela Legnicka

Dziękczynienie za trud pielgrzymowania

Niedziela legnicka 34/2017, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka 2017

Ks. Piotr Nowosielski

Mszy św. przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski

Mszy św. przewodniczył biskup
legnicki Zbigniew Kiernikowski

W dniu 7 sierpnia pielgrzymi, uczestniczący w XXV Pielgrzymce Diecezji Legnickiej na Jasną Górę, osiągnęli Szczyt Jasnogórski i przekroczyli mury kaplicy Cudownego Obrazu.

O godz. 13 rozpoczęła się dziękczynna Msza św. pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Wzięli w niej udział pielgrzymi, którzy wędrowali pieszo, przyjechali w diecezjalnej pielgrzymce autokarowej, wśród nich ci, którzy tworzyli w parafiach grupy duchowego uczestnictwa, a także pielgrzymka rowerowa z Bolesławca.

Reklama

Wszystkich powitał podprzeor Jasnej Góry o. Jan Poteralski OSPPE. – Pielgrzym, to taki człowiek, który idzie za krzyżem z różańcem w ręku. Idąc w tych ostatnich dniach przez polskie wioski i miasta, lasy i pola, wypraszaliście na różańcu potrzebne łaski dla was, dla tych, którzy prosili was o modlitwę i dla tych, których spotykaliście po drodze. Za chwilę rozpoczniemy Mszę św., jako centrum pielgrzymowania, po niej – dziękczynienie, a jeszcze później zaczniecie wracać do domu. Tak naprawdę, to ta pielgrzymka dopiero się rozpoczyna, bo to doświadczenie pielgrzymowania będzie owocowało w waszym życiu. Dlatego prosimy, aby to, co rozpoczęło się na pielgrzymce było kontynuowane w waszych parafiach, wspólnotach, tam, gdzie jesteście. Bądźmy diamentem w koronie Matki Bożej, a słowa Apelu Jasnogórskiego; „Jestem. Pamiętam. Czuwam” niech będą hasłem łączącym nas wszystkich.

Mszy św. przewodniczył Biskup Legnicki w gronie prezbiterów, którzy wzięli udział w pielgrzymce jako przewodnicy, a także przybyli w tym dniu ze swoimi parafianami. Mówił: – Jesteśmy w domu Matki. Przyszliśmy do Niej po wielu dniach wędrowania. Przyszliśmy do Niej z tym, co nas obciąża i z tym, co nas uskrzydla. Z naszymi problemami i naszymi nadziejami. Z dziękczynieniem i błaganiem. Scalamy to wszystko w tej Eucharystii, byśmy byli gotowi na to, żeby czynić to, co Syn poleca, a co najpierw sam w sobie spełnił.

Natomiast w homilii Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na to, że: – Jesteśmy w doświadczeniach drogi, podczas której wiele rzeczy się wydarzyło, i tych zewnętrznych, ale przede wszystkim tych wewnętrznych. Był czas na refleksję, na przyjmowanie różnych trudności, na wyrażanie swoich próśb, oczekiwań i nadziei. W pewnym sensie jesteśmy odnowieni, zobaczyliśmy siebie w nowym świetle, z pewnym dystansem także do swoich spraw codziennych. Musimy wiedzieć, że sami nie uwolnimy się od rzeczywistości prześladowania krzyża, od naszej śmiertelności, w której doświadczamy bólu, krzywdy i niesprawiedliwości. Mamy jednak szansę odkrywać, że ten krzyż nie jest czymś zbędnym, czymś przeszkadzającym, ale jest szansą, byśmy nie ulegli pokusom tego, który się sprzeciwia życiu – zaznaczał Biskup Legnicki. – Jedynym sposobem, żeby to życie ratować jest uchwycenie się krzyża i wyznanie, że tam jest Bóg, i dostrzeżenie tego i przeżywanie tego, że właśnie tam stajemy się dziećmi Boga przez posługę także Maryi Matki.

Warto dodać, że wejście pielgrzymki legnickiej na Jasną Górę, a także Mszę św., można było w tym roku śledzić na żywo na stronach internetowych, a także na tabletach i smartfonach dzięki Telewizji TvT ze Zgorzelca. Za tę możliwość, dziękujemy.

2017-08-16 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymowanie – życiodajny krwiobieg Europy

Zmieniają się miejsca i sposoby pielgrzymowania. Na mapie Europy i świata pojawiają się nowe sanktuaria i związane z nimi szlaki. Jedno pozostaje niezmienne: w drodze do miejsca świętego ludzie intuicyjnie odczytują metaforę swojego życia. Paradoksalnie – wyruszają w długą drogę po to, by się zatrzymać, by mieć czas na refleksję i spotkanie z Bogiem

Wszystko zaczęło się od ziemskiej ojczyzny Pana Jezusa. W chrześcijańskiej Europie nastąpiło swego rodzaju odwrócenie pewnej tendencji. Najpierw Apostołowie wyruszyli w świat, by głosić ewangeliczne przesłanie Jezusa Chrystusa, a później ten świat wyruszył w drogę, by namacalnie doświadczyć klimatu, w którym Zbawiciel dorastał. W ten sposób rodziła się kultura pielgrzymowania. Niejako „po drodze” budowano hospicja goszczące wędrowców, a swą działalność w Jerozolimie rozpoczęły zakony zajmujące się obsługą pielgrzymów na miejscu.

CZYTAJ DALEJ

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Papież w orędziu do młodzieży: w imię Chrystusa mówię ci: powstań i świadcz!

2021-09-27 12:13

[ TEMATY ]

młodzież

papież Franciszek

Vatican Media

Nie możesz pozostać na ziemi „użalając się nad sobą”, czeka na ciebie misja! Także ty możesz być świadkiem dzieł, które Jezus zaczął w tobie wypełniać. Dlatego w imię Chrystusa, mówię ci: Powstań i świadcz - wzywa papież Franciszek w orędziu na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży.

Po raz pierwszy będzie on obchodzony w diecezjach na całym świecie nie w Niedzielę Palmową, a w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata (21 listopada 2021), tym razem pod hasłem: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26, 16).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję