Reklama

Niedziela Legnicka

Krzeszówek

Goście ze Wschodu na odpuście

Niedziela legnicka 34/2017, str. 3

[ TEMATY ]

Legnica

Przemysław Groński

Goście poznali bliżej niezwykłą historię kościoła św. Wawrzyńca

Goście poznali bliżej niezwykłą historię kościoła św. Wawrzyńca

W niedzielę 6 sierpnia, w Święto Przemienia Pańskiego, w Krzeszówku – w kościele filialnym należącym do parafii Krzeszów odbyła się uroczystość odpustowa ku czci św. Wawrzyńca. Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. dyrektor Robert Ryndak ze Zgromadzenia Księży Michalitów z Miejsca Piastowego w archidiecezji przemyskiej.

Przy ołtarzu stanęli również: ks. kan. Czesław Barczewski, proboszcz z Leszczyńca, ks. kan. Jerzy Jerka i ks. Andrzej Bakun – rezydenci z Krzeszowa oraz niżej podpisany proboszcz krzeszowkiej parafii. W konfesjonale pomocą duszpasterską służył ks. Jarosław Górecki – wikariusz parafii.

Reklama

Na odpust w Krzeszówku przybyła też 50-osobowa grupa dzieci i młodzieży z Białorusi, z Lidy i Grodna. Modliliśmy się wspólnie o pokój dla Ukrainy i dla świata. Pomysłodawcą tej kolejnej wizyty naszych rodaków ze Wschodu był radny Sejmiku Dolnego Śląska Julian Golak, rodem z Nowej Rudy.

Tradycyjnie, na zakończenie odpustu ku czci św. Wawrzyńca, państwo Zuzanna i Jan Bocheńscy wraz z synem Radosławem przygotowali dla wszystkich uczestników agapę w ich oberży „Wrzosowisko”. Nie zabrakło pysznego chleba ze smalcem i ogórkiem oraz wspaniałego bigosu, który tradycyjnie przyrządził pan Jan. Podczas tego spotkania pięknym śpiewem urzekła nas Danuta Gołdon-Legler, wokalistka wałbrzyskiego teatru.

Pierwsza wzmianka o kościele św. Wawrzyńca w Krzeszówku pochodzi z 1362 r. Obecny kościół został wzniesiony w latach 1588-95, po pożarze istniejącej świątyni.

Natomiast ok. 1728 r. zostały z Krzeszowa przeniesione tu elementy cennego wyposażenia – m.in. barokowy ołtarz główny, który wykonał w 1701 r. Georg Schrötter. W centrum umieszczona jest późnogotycka figura Madonny z Dzieciątkiem, a nad nią obraz „Męczeństwo św. Wawrzyńca”. Ołtarze boczne wykonano w warsztacie G. Schröttera w 1686 r. W świątyni możemy też podziwiać obraz Georga Wilhelma Neunhertza: „Matka Boża błogosławiąca cystersów”. Zaś w kaplicy nad zakrystią znajduje się malowidło ścienne „Pokłon Trzech Króli” z XVI wieku. Obok kościoła znajduje się barokowa plebania z 1733 r.

2017-08-16 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup legnicki będzie głosił katechezy

[ TEMATY ]

Legnica

bp Kiernikowski

katechezy

Ks. Waldemar Wesołowski

Triduum Paschalne, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna to centralne wydarzenia roku kościelnego. Obchód tych świąt, co roku jest nowym wydarzeniem, ponieważ Pan Bóg spotyka nas na innym, nowym etapie naszego życia.

Dobremu przeżyciu liturgii Triduum sprzyja przygotowanie się do poszczególnych celebracji, przekonuje biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł kard. Urosa Savino, był chory na koronawirusa

2021-09-24 16:28

[ TEMATY ]

kardynał

zmarły

wenezuela

koronawirus

Vatican News/AFP

Zmarł kard. Urosa Savino

Zmarł kard. Urosa Savino

W wieku 79 lat zmarł wenezuelski kard. Jorge Liberato Urosa Savino. Od połowy sierpnia był hospitalizowany z powodu koronawirusa. Ostatnie tygodnie spędził na intensywnej terapii. Przed śmiercią napisał do wiernych swój ostatni list, w którym dziękował Bogu za kapłaństwo.

„Miałem to szczęście i błogosławieństwo, że Bóg powołał mnie do swej służby i postawił przede mną ważne obowiązki w Kościele, za co Mu dzisiaj dziękuję” – napisał w swym pożegnalnym liście powszechnie szanowany kardynał. Prosił w nim Boga o błogosławieństwo dla Kościoła w Wenezueli, aby zawsze był zjednoczony.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Wspólnota jest zamysłem Jezusa na istnienie kościoła

2021-09-25 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Modlitwa o wylanie darów Ducha Świętego była ostatnim akcentem czterodniowych rekolekcji ewangelizacyjnych „Wstań! Idź!” jakie prowadziła wspólnota Ruchu Światło – Życie w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję