Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Porządki po nawałnicach

Zapowiedź premier Beaty Szydło, że zniszczone w wyniku niedawnych nawałnic domy zostaną, dzięki publicznemu wsparciu, odbudowane, mogła podnieść na duchu poszkodowanych. – Nie będzie to trwało krótko. Najważniejsza jednak jest pomoc ludziom, by mogli przed zimą odbudować swoje domy. Szkody w energetyce, w lasach będą usuwane jeszcze długo – dodała. W wyniku nawałnic, które przeszły nad Polską, uszkodzonych zostało ponad 4,5 tys. budynków, z czego znaczną część stanowią budynki mieszkalne. Zginęło 6 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Szefowa rządu zapowiedziała, że do końca miesiąca szkody będą oszacowane. Już we wrześniu na konta poszkodowanych wpłyną pieniądze na odbudowę domów. W MSWiA powstało rozporządzenie upraszczające procedury związane z remontem i odbudową domów. Kwota odszkodowania została podwyższona ze 100 do 200 tys. zł, a dla budynków gospodarczych – do 100 tys. zł. Ta kwota może ulec podwyższeniu – zapowiedział szef MSWiA. Resort finansów poinformował o zaniechaniu poboru podatku z tytułu darowizn dla ofiar kataklizmu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zniszczonych zostało ok. 40 tys. hektarów lasów. Ich odbudowa, według oceny resortu środowiska, zajmie ok. 3 lat. Powalone drzewa tylko częściowo mogą być wykorzystane przez przemysł drzewny. Ostatnie nawałnice były – według oceny resortu środowiska – sytuacją wyjątkową i niespotykaną w ostatnich dziesięcioleciach. – Katastrofy ekologiczne występowały zawsze, ale osobiście nie zetknąłem się z podobną sytuacją – zaznaczył Paweł Sałek, wiceminister środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Bez przydziału

Nie – dla relokacji imigrantów! Te słowa padły po kolejnej fali ataków terrorystycznych w Europie. Polska nie zgodzi się na przymusowy przydział imigrantów, którzy zbyt łatwo zostali wpuszczeni do państw grających pierwsze skrzypce w UE, a które teraz chciałyby podzielić się problemami z innymi krajami. Jak zapowiedział wiceszef MON Michał Dworczyk, nie będzie zgody na przymusową przeprowadzkę do Polski osób, których nie możemy zweryfikować pod względem bezpieczeństwa, grup, które tworzą enklawy, które nie integrują się ze społecznością. Albo Europa się zmieni – w tym zmieni podejście do bezpieczeństwa ogólnoeuropejskiego – albo jej przyszłość w obecnym kształcie staje pod znakiem zapytania – ocenił Dworczyk, nawiązując do ostatnich zamachów dżihadystów w kilku miejscach w Europie. Według niego, potrzebne jest konkretne działanie – zmiana polityki migracyjnej. Europa staje przed dramatycznym wyborem: albo będzie mówić tylko o empatii, współczuciu, albo zdobędzie się na refleksję i zacznie podejmować realne decyzje. Jak ocenia premier Beata Szydło, z obecnej polityki migracyjnej, szczególnie forsowanej przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel, korzystają ci, którzy dziś sieją śmierć w Europie. Jak zaznaczyła, nie ma jednej recepty na zwalczenie terroryzmu, ale trzeba wprowadzić skuteczne działania.

Reklama

wd

* * *

Skoncentrujmy się

Zanim poznaliśmy szczegóły przygotowywanego w resorcie kultury projektu ustawy o dekoncentracji w mediach (ma być gotowy jesienią), już odezwały się głosy krytyków dobrej zmiany. Prof. Robert Grzeszczak, prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego, ocenił, że ustawa może być sprzeczna z przepisami UE. Może albo nie może – chciałoby się ocenić – bo założenia projektu będą dopiero konsultowane m.in. z prezydentem RP. Ale z góry wiadomo, że nie tylko prof. Grzeszczak nie będzie miał powodów, by ocenić projekt pozytywnie. Ustawy, które mogą wzmocnić Polskę, muszą być niezgodne z przepisami UE, które z kolei mają wzmacniać jej liderów. Projekt na razie jest poufny, ale – jak przyznaje wiceminister kultury Jarosław Sellin – ma rozbić monopol w mediach. Jak wskazuje Sellin, w ciągu ostatnich 25 lat dopuszczono do nadmiernej koncentracji kapitału, a chodzi głównie o kapitał niemiecki na rynku prasowym. Tym bardziej będzie atakowany.

Reklama

wd

* * *

Przejmują Sierpień

Bezczelność nie ma czasem granic. Na placu Solidarności w Gdańsku, w kluczowym miejscu obchodów podpisania porozumień sierpniowych, chce rozgościć się KOD. I to KOD... zaprasza Solidarność jako gościa na uroczystości. – Mamy nadzieję, że nikt nie zorganizuje tam żadnych happeningów, bo plac Solidarności nie jest Hyde Parkiem – powiedział Wojciech Książek z zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Oczywiście, związek organizuje tam swoje uroczystości 31 sierpnia. Rozpocznie je od Mszy św., aby po niej przejść pod bramę numer 2. w stoczni, gdzie gdańska Solidarność spotyka się od lat. Gdańscy związkowcy odbierają działania KOD jako prowokację, chęć wykorzystania Sierpnia’80 do zdobycia popularności.

jk

* * *

Krewki aktywista

Trudno, żeby było inaczej: ks. Tomasz Duszkiewicz, duszpasterz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, zaatakowany przez aktywistę blokującego wywóz drzew wycinanych z powodu plagi kornika w Puszczy Białowieskiej, przebaczył agresorowi. Według relacji duchownego, który dokumentował blokadę aparatem w telefonie komórkowym, jeden z aktywistów wyrwał mu telefon i uderzył go. Ks. Duszkiewicz trafił do szpitala. Policja wszczęła postępowanie w sprawie napaści, zarzuciła 51-letniemu mężczyźnie, który groził duszpasterzowi śmiercią, formułowanie gróźb karalnych i naruszenie nietykalności cielesnej. – Przykro mi, że spotkałem się z taką formą terroryzmu ekologicznego. Wybaczam temu człowiekowi. Ci ludzie mają złe zamiary, mimo to wybaczam im. Mam nadzieję, że przyjdzie nawrócenie – powiedział ks. Duszkiewicz.

wd

* * *

Rejestracja komitetu #ZATRZYMAJABORCJE

Zakaz zabijania chorych dzieci

Wniosek o rejestrację komitetu #ZatrzymajAborcje wraz z projektem ustawy zakazującej aborcji chorych i niepełnosprawnych dzieci oraz 1 tys. podpisów trafiły 17 sierpnia br. do Sejmu RP. Marszałek Sejmu ma odtąd 14 dni na rejestrację komitetu, który będzie zbierał podpisy pod zakazem aborcji eugenicznej. Autorzy projektu będą mieli 3 miesiące na zbiórkę minimum 100 tys. podpisów. – Praktyka pokazuje, że tych podpisów jest kilkaset tysięcy. A tym razem mam nadzieję, że będzie ich jeszcze więcej – podkreśliła Kaja Godek, pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej #ZatrzymajAborcje.

Reklama

Projekt jest bardzo prosty i ma na celu zmianę ustawy polegającą na wykreśleniu z niej tylko jednego punktu, który dopuszcza zabijanie nienarodzonego dziecka, gdy diagnoza wskazuje na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby. – Tak jak teraz nie można zabijać dzieci zdrowych, tak nie będzie wolno zabijać dzieci chorych – podsumowała Kaja Godek.

Projekt został złożony przez Kaję Godek z Fundacji „Życie i Rodzina” oraz Magdalenę Korzekwę-Kaliszuk, dyrektor CitizenGO. Warto dodać, że kilkadziesiąt z wymaganych 1 tys. podpisów zostało zebranych przez osoby niepełnosprawne z domu prowadzonego przez Caritas Diecezji Kieleckiej. – To bardzo symboliczne, bo przecież te osoby można było legalnie zabić przed urodzeniem, a dziś walczą o życie innych, u których wystąpiło podejrzenie o niepełnosprawność – zauważyła Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

#ZatrzymajAborcje ma pełne poparcie polskich biskupów, którzy polecają modlitwie tę inicjatywę i popierają zbieranie podpisów. Wielu hierarchów zwracało na to uwagę podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. – Potwierdzamy poparcie dla inicjatywy powstrzymania aborcji w Polsce. Prawo do życia jest prawem każdego człowieka, a nie tylko kwestią wyznaniową czy światopoglądową – powiedział metropolita częstochowski abp Wacław Depo podczas głównych uroczystości na Jasnej Górze 15 sierpnia br.

Artur Stelmasiak

* * *

Libiąż – Honorowe obywatelstwo

Wyróżnienie dla Heleny Kmieć

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Libiąża 18 sierpnia br. radni nadali tytuł honorowego obywatela miasta śp. Helenie Kmieć – świeckiej wolontariuszce misyjnej zamordowanej w styczniu br. w Boliwii. Jednocześnie nazwali jej imieniem jedną z ulic w Libiążu.

Reklama

Zdaniem ks. Michała Klisia, proboszcza parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Libiążu, jest bardzo prawdopodobne, że po 5 latach od śmierci Heleny rozpocznie się jej proces beatyfikacyjny. Ks. Kliś przytoczył świadectwo ks. Franciszka Ślusarczyka z Łagiewnik. Wspominał on jednego z kleryków, który wahał się, czy zostać księdzem. – Polecono mu, by posłuchał konferencji, którą we Wrocławiu wygłosiła Helena. Posłuchał, a po święceniach przyjechał na jej grób, by podziękować za pomoc w podjęciu decyzji.

KAI

* * *

Krótko

• MSWiA zapowiedziało modernizację systemu alarmowania ludności o nadciągających zagrożeniach. To reakcja na dramat mieszkańców północno-zachodniej Polski po ostatnich huraganowych wiatrach. Głównym elementem systemu będą syreny alarmowe. Informacje o zagrożeniach będą również przychodzić na telefony komórkowe osób znajdujących się w zagrożonym regionie.

• „Wiadomości” – największy telewizyjny program informacyjny w Polsce – mają nowego szefa. Kierującą programem od półtora roku Marzenę Paczuską zastąpił dziennikarz tego programu Jarosław Olechowski.

• 300 osób ewakuowano z części terminala przylotów warszawskiego Lotniska Chopina. Powodem akcji był pozostawiony na lotnisku bagaż.

• Zmarł Janusz Głowacki – dramaturg, prozaik, felietonista, autor scenariuszy filmowych, laureat prestiżowych nagród literackich.

• Orlen i Lotos zapowiedziały wycofanie ze sprzedaży na swoich stacjach napojów Tiger. Polskie Radio również zdecydowało, że nie będzie kupować produktów Maspexu, czyli firmy, do której należy Tiger. To reakcja na obraźliwą reklamę napoju Tiger, upublicznioną w sieci w trakcie obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego.

• Sondaż przeprowadzony dla „Rzeczpospolitej” pokazuje, czego najbardziej się boimy. Na 1. miejscu jest imperialistyczna polityka Rosji, której obawia się 40 proc. respondentów. Co 5. badany w katalogu niebezpieczeństw umieścił zamachy terrorystyczne, a co 10. – politykę Niemiec.

• Protestujący przeciw wycinaniu chorych drzew w Puszczy Białowieskiej uderzyli duszpasterza Lasów Państwowych ks. Tomasza Duszkiewicza. Jeden mężczyzna z grupy mu groził. W związku z tym zdarzeniem 51-letniemu mężczyźnie postawiono zarzut kierowania gróźb karalnych pod adresem kapłana.

2017-08-23 10:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

Pędzlem pisane

2024-04-18 08:44

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

ikony

Krystyna Dolczewska

Joanna Rybińska

Joanna Rybińska

"Pędzlem pisane" - taki tytuł nadała artystka Joanna Rybińska swojej wystawie ikon. To jest już czwarta jej wystawa ikon w Zielonej Górze.

Dzieła artystki można było obejrzeć 16 kwietnia w Filii nr 1 Biblioteki im. Norwida przy ulicy Ptasiej w Zielonej Górze. Tytuł wystawy jak najbardziej odpowiada temu, co twórcy ikon mówią o swej pracy: oni ikon nie malują, tylko piszą.

CZYTAJ DALEJ

Bp Milewski do młodych: nie zmarnujcie bierzmowania

2024-04-18 19:23

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Płock

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

- Bardzo zależy mi na tym, żebyście nie zmarnowali bierzmowania. Zachowajcie w sobie prawdę i otwartość na dary Ducha Świętego, na Boga i drugiego człowieka - powiedział bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej. Dokonał wizytacji parafii pw. św. Katarzyny i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Bp Milewski na podstawie Ewangelii Janowej (J 6,44-51) podkreślił, że „Jezus jest chlebem żywym”: - Za każdym razem, kiedy spożywamy ten chleb, zagłębiamy się w istotę miłości Boga. Już nie żyjemy dla nas samych - zauważał biskup pomocniczy diecezji płockiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję