Reklama

Niedziela Sandomierska

Tornister pełen uśmiechów

Niedziela sandomierska 36/2017, str. 1

[ TEMATY ]

akcja

Ks. Adam Stachowicz

Diecezjalna Caritas od 2016 r. bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Tornister Pełen Uśmiechów” organizowanej przez Caritas Polska. Jej celem jest skompletowanie i przekazanie najuboższym dzieciom z poszczególnych parafii tornistrów oraz wyprawek szkolnych. Caritas ma ten cel przeznacza środki własne pozyskane z 1 proc. podatku. – Do akcji przystąpiło 30 parafii z naszej diecezji. Tornister wraz z wyprawką otrzyma 354 uczniów przedszkoli i szkół podstawowych z najuboższych rodzin. Tornistry różnią się wielkością oraz kolorystyką w zależności od wieku dzieci. Uczniowie z młodszych klas otrzymają cały zestaw niezbędnych w szkole przyborów plastycznych, dodatkowo piórnik z wyposażeniem, worek na buty oraz pojemnik na drugie śniadanie. W skład wyprawki dla starszych klas wchodzić będą wszystkie przybory szkolne, w tym komplet geometryczny, kalkulator, cyrkiel oraz cały zestaw zeszytów potrzebnych do nauki. Koszt jednej wyprawki z plecakiem to średnio 80 zł – informuje Monika Dąbek.

Reklama

Została przeprowadzona staranna kwalifikacja dzieci do otrzymania tornistra z wyprawką szkolną. – Rekrutacji do programu „Tornister Pełen Uśmiechów” dokonali nauczyciele ze szkół, z których pochodzą dzieci wraz z księżmi proboszczami, ponieważ to oni najlepiej znają sytuację swoich wychowanków. Dla rodziców zawsze początek roku szkolnego jest dużym wyzwaniem, aby mogli przygotować swoje dzieci do rozpoczęcia nowego roku szkolnego, zapewniając im niezbędne wyposażenie – podkreśla ks. Bogusław Pitucha, dyrektor sandomierskiej Caritas.

W siedzibie Caritas 24 sierpnia miało miejsce pakowanie tornistrów. W przedsięwzięciu wziął czynny udział bp Krzysztof Nitkiewicz, który patronuje tej akcji. – Wielkim dobrodziejstwem dla polskich rodzin jest „Program 500+”. Nie zwalnia on nas jednak z obowiązku braterskiej miłości. A ta polega między innymi na dzieleniu się tym, co mamy. Jestem wdzięczny księżom, świeckim i parafiom, które włączyły się w akcję z tornistrami. Wydaje się, że warto by pomyśleć o rozszerzeniu akcji pomocy uczniom na kraje, gdzie toczy się wojna. Bo prawdziwa miłość nie zna granic i nie może być w żaden sposób racjonowana – zaznaczył bp Krzysztof Nitkiewicz. W pakowanie zaangażowali się klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego, młodzież z sandomierskich szkół, siostry zakonne i pracownicy Caritas.

Diecezjalny finał akcji odbył się w Janowie Lubelskim. – Cieszymy się, że dzieci wraz ze swoimi rodzicami, nauczycielami i księżmi mogły spotkać się w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej w Janowie Lubelskim, aby z wyposażonym plecakiem oraz z modlitwą i zawierzeniem Matce Bożej pójść z uśmiechem do szkoły – zaznacza ks. Pitucha.

2017-08-30 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzice chcą mieć wybór

Niedziela podlaska 1/2015, str. 8

[ TEMATY ]

akcja

Paulina Białek

Ogólnopolska akcja „Rodzice chcą mieć wybór” odniosła wielki sukces. Już tydzień przed złożeniem ustawy w Sejmie Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców odnotowało 100 tys. podpisów. Gmina Łochów również prężnie działała na to osiągnięcie. Przez weekend – głównie 7 grudnia – w kościołach pw.: Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie, Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ostrówku oraz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Kamionnej udało się zebrać 340 podpisów. Rodzice, dziadkowie, osoby walczące o dobro naszego kraju dostarczały pełne listy do koordynatora, co po zsumowaniu dało kolejne 260 podpisów. Poza tym plakaty przy szkołach oraz na tablicach ogłoszeń spowodowały, że rodzice sami wysyłali pełne formularze. Spis wszystkich podpisów można znaleźć na stronie www.rzecznikrodzicow.pl.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję