Reklama

By media były zawsze zwiastunem Dobrej Nowiny

Jak co roku w przeddzień Niedzieli Środków Społecznego Przekazu pracownicy, czytelnicy i współpracownicy Tygodnika Katolickiego „Niedziela” pielgrzymowali na Jasną Górę

Niedziela Ogólnopolska 39/2017, str. 56-57

B. i M. Sztajner/Niedziela

Pielgrzymka „Niedzieli” odbyła się 16 września 2017 r., a jej hasło: „Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo!” przypominało, że trwa rok 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Perła dla Królowej

O 300. rocznicy koronacji przypomniał przeor Klasztoru Jasnogórskiego o. Marian Waligóra OSPPE, który w Bazylice Jasnogórskiej powitał „Niedzielę” jako perłę w koronie Maryi. Podziękował Redakcji za posługę Polsce i Polakom, za pracę włożoną w przybliżanie czytelnikom duchowej stolicy narodu oraz za publikacje związane z jubileuszem koronacji. Życzył, by przekaz medialny: słowo, obraz i dźwięk były zawsze zwiastunami dobrej nowiny.

Reklama

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Michalik z Przemyśla. Wśród koncelebransów byli: bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, ks. inf. Ireneusz Skubiś, ks. Paweł Rytel-Andrianik – rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, o. Jerzy Tomziński – nestor paulińskiej wspólnoty, ks. dr Jerzy Bielecki, księża reprezentujący Kurię Diecezjalną w Częstochowie, wśród nich ks. dr Włodzimierz Kowalik, oraz kapłani z edycji diecezjalnych „Niedzieli”. Na pielgrzymkę przybyło Bractwo Kalwaryjskie Męki Pańskiej w Praszce z ks. prał. Stanisławem Gasińskim.

Przepis na sukces

W homilii abp Józef Michalik, nawiązując do liturgii Słowa, podkreślił, że Duch Święty daje nam przepis na sukces, czyli na zbawienie, które jest naszym najważniejszym i ostatecznym sukcesem. Musimy stanąć w prawdzie, a warunkiem prawdy i przyjęcia prawdy o sobie jest pokora. Trzeba pamiętać, że rozpoznani będziemy po owocach. Aby przynosić dobre owoce, trzeba ze swojego serca wydobywać dobro i dobrem zwyciężać zło, tak jak często przypominał bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Zachować tożsamość

Abp Michalik zauważył, że wśród priorytetów „Niedzieli” jest troska, by przez niesione słowo formować w człowieku dobro. Warunkiem zdrowej wizji świata jest mądrość, taka, której uczymy się u Boga. Priorytetem pisma jest też służba w konsekwentnej wierności prawdzie. Dzisiaj walczy się z prawdą i próbuje się ją rozmywać. Konieczna jest ewangeliczna ocena dobra i zła, czyli spojrzenie w kategoriach: tak – nie. Już w 1975 r. Sołżenicyn trafnie pisał, że świat zachodni będzie wkrótce grał o istnienie cywilizacji, która go stworzyła, i wzywał, by dla obrony ducha wolności w głoszeniu prawdy poświęcić wszystko. – „Niedziela” poświęca niemało trudu, by pomóc nam zachować tożsamość Polaka, wyrosłego z kultury chrześcijańskiej, katolickiej – powiedział abp Michalik i zaznaczył, że każdy naród ma prawo być sobą. – Jeżeli Europa dzisiaj przekreśla przyznanie się do Ewangelii, do korzeni chrześcijańskich, to bądźmy czujni, bo jest ważne, byśmy nie stracili kontaktu z Krzyżem, ze śmiercią Chrystusa, która nas odradza, i z Jego zmartwychwstaniem – przestrzegał.

Maryjo, ucz nas mądrości

Reklama

Na zakończenie Mszy św. redaktor naczelna Lidia Dudkiewicz złożyła Akt Zawierzenia wszystkich dzieł „Niedzieli” Maryi Jasnogórskiej. W jednym z modlitewnych wezwań zawarta jest prośba: „Maryjo, Matko Mądrości, ucz nas mądrości, która jest nie z tego świata. Składamy u Twych stóp dzieło Tygodnika Katolickiego «Niedziela», który został uznany przez papieża Franciszka za «wielki dar Bożej Opatrzności dla Narodu». Spraw, abyśmy wraz z Tobą stawali się schodami, po których Bóg schodzi na ziemię, i przypominali, że żyjemy na Bożym świecie”.

Stacja „Niedziela”

Druga część pielgrzymki odbyła się u stóp Jasnej Góry – w redakcyjnej auli. Red. Lidia Dudkiewicz zwróciła uwagę, że jest to spotkanie urodzinowe i królewskie. Redakcja miała bowiem zaszczyt gościć członków rodziny ks. Jerzego Popiełuszki. Red. Włodzimierz Rędzioch – rzymski korespondent „Niedzieli” i autor książki „Zło dobrem zwyciężył. Święty Jerzy XX wieku”, który podczas spotkania w auli prowadził z nimi rozmowę, przypomniał, że w tym roku przypada 70. rocznica urodzin i chrztu ks. Jerzego oraz 75. rocznica ślubu jego rodziców Marianny i Władysława. Siostra ks. Jerzego – Teresa, brat Józef z żoną Alfredą oraz bratanek Marek przedstawili błogosławionego od strony relacji rodzinnych. – Przeżyłem niezapomniane dwa tygodnie wakacji z ks. Jerzym w sierpniu 1984 r. – wspominał jego bratanek. – Miałem wtedy 14 lat. Były lody, spacery, wspólne gry. Wtedy ostatni raz go widziałem... – Za jego wstawiennictwem otrzymałem dar uzdrowienia – podkreślił Józef Popiełuszko. – Rozpoznano u mnie chorobę nowotworową, chociaż nie poddałem się leczeniu, żyję do dziś...

O albumie, o którym jest już głośno, jubileuszowym wydaniu Rosikon Press i Paulinianum, pt. „Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry”, mówili jego autorzy Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń, a także o. Tomasz Tlałka OSPPE.

– Jasna Góra, bijące serce Polski, jest w nim przedstawiona jako skarbnica, którą można ciągle na nowo poznawać i za każdym razem coś nowego z niej wydobywać w aspekcie duchowym, historycznym oraz w aspekcie polskiej kultury i sztuki – usłyszeliśmy podczas prezentacji. Pielgrzymkowe spotkanie ubogacili muzycznie bp Antoni Długosz i znany akordeonista Marcin Wyrostek. Po wykonaniu przez bp. Długosza pieśni „Europo, nie możesz żyć bez Boga” ks. inf. Ireneusz Skubiś przedstawił ideę Ruchu „Europa Christi” i zaprosił na kongres ruchu, który odbędzie się w dniach 19-23 października br. w Częstochowie, w Łodzi i w Warszawie.

Podziękowania, odznaczenia, medale

Gośćmi specjalnymi redakcji byli: prof. Jan Szyszko – minister ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa, minister Paweł Lewandowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stanisław Gmitruk – przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Wojciech Petera – doradca polityczny Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, senator Czesław Ryszka. Zostały odczytane okolicznościowe listy od: bp. Grzegorza Kaszaka, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela oraz europoseł Jadwigi Wiśniewskiej.

Min. Paweł Lewandowski podziękował osobom zaangażowanym w promowanie polskiej kultury i wręczył odznaczenia. Srebrne Medale Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” otrzymali bp Antoni Długosz oraz ks. inf. dr Ireneusz Skubiś. Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” uhonorowano red. Lidię Dudkiewicz. Odznaki Honorowe Zasłużony dla Kultury Polskiej otrzymali ks. prał. Stanisław Jasionek oraz Tomasz Łękawa. Stanisław Gmitruk wręczył Złote Odznaki Honorowe „Za zasługi dla województwa śląskiego” – otrzymali je ks. inf. dr Ireneusz Skubiś oraz red. Lidia Dudkiewicz. Redakcja „Niedzieli” otrzymała również medal przyznany przez Stowarzyszenie Przyjaciół „Gaude Mater”, który wręczył Piotr Dobosz.

Jak co roku, redaktor naczelna „Niedzieli” uhonorowała medalami „Mater Verbi” osoby zasłużone w tworzeniu i promowaniu tygodnika. Otrzymali je m.in: bp Grzegorz Kaszak, Jasna Góra, min. Jan Szyszko, min. Krzysztof Jurgiel, Radio RDN Małopolska, Jan Szyma.

W spotkanie włączyła się muzycznie Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Wicie spod Łowicza, którą obecnie kieruje Waldemar Wojciechowski.

Tegoroczna pielgrzymka „Niedzieli” odbywała się pod patronatem abp. Wacława Depo, przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.

2017-09-19 14:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Dożynki Prezydenckie 2021

2021-09-19 17:04

prezydent.pl

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

”Cieszę się, że jest tutaj miejsce, gdzie mieszka Bóg” - "Sacramentum dedicationis" w Pruszowicach

2021-09-19 20:42

ks. Łukasz Romańczuk

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Uroczystościom dedykacji kościoła filialnego pw. św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Świątynia była budowana kilkanaście lat, a nad budową czuwał proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - Pawłowicach - ks.kan. Michał Machał.

Zanim rozpoczęły się Eucharystia, wierni przywitali metropolitę wrocławskiego w swojej świątyni, a przedstawicielka parafii przedstawiła historię powstania świątyni.- Uczestniczymy w uroczystości, która pierwotnie miała się odbyć 6 czerwca, a następnie na 20 października 2020 roku, a przesunięta ze względu na pandemię COVID -19 - na 18 września 2021. Przygotowani duchowo przez parafialne misje święte oraz dni skupienia i rekolekcje przed odpustem naszej parafii przystępujemy do wielkiej uroczystości w naszym kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję