Reklama

Niedziela Podlaska

Pierwsze Diecezjalno-Wojewódzkie Dożynki

W tym roku po raz pierwszy dożynki diecezji drohiczyńskiej zorganizowano wspólnie z dziękczynieniem za plony województwa podlaskiego. Diecezjalno-Wojewódzkie Dożynki odbyły się w sobotę 9 września w Perlejewie, a ich głównym punktem była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa. Wraz z Pasterzem diecezji Eucharystię koncelebrowali licznie przybyli księża

Niedziela podlaska 39/2017, str. 1-8

[ TEMATY ]

dożynki

Ks. Marcin Gołębiewski

Whomilii Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na słowa modlitwy, w której prosimy naszego Ojca: „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. Podkreślił, że chleb jest symbolem każdego dobra, które daje nam Bóg Ojciec.

We wspólnych dożynkach uczestniczyli mieszkańcy województwa i diecezji. Licznie przybyło duchowieństwo oraz przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, służb mundurowych, firm i instytucji. Za tak liczne zgromadzenie dziękował współorganizator dożynek – marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński. Słowa wdzięczności i troski o rolników wyraził diecezjalny duszpasterz rolników ks. Antoni Sieczkiewicz. Po liturgii w cerkwi (w Grodzisku k. Siemiatycz), której przewodniczył abp Sawa – prawosławny metropolita warszawski i całej Polski, do spotkania dożynkowego w Perlejewie dołączyli wierni Kościoła prawosławnego.

Reklama

W Perlejewie można było podziwiać wieńce dożynkowe, które wniesiono w barwnej procesji na plac celebry. – To niespotykany w świecie korowód wieńców, z których każdy jest dziełem sztuki. Patrząc na te wieńce, należy wyrazić wdzięczność naturze, kulturze i duchowi naszego narodu – mówił Ksiądz Biskup, świecąc wieńce i ziarno. Wieńce ustawiono przed ołtarzem i wokół całego placu, co w naturalny sposób uzupełniło przygotowane na te uroczystości niecodzienne dekoracje.

Wieńce z miejscowości Sawice Dwór, Knychówek i wieniec Zespołu Nowina z Mielnika komisja konkursowa uznała za najpiękniejsze tradycyjne wieńce wykonane według dawnej polskiej tradycji. Wieńce z Sarnak, Zembrowa i sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim oceniono jako najpiękniejsze wśród wieńców współczesnych, wyróżniających się ciekawymi kompozycjami z atrybutami religijnymi i patriotycznymi.

Podczas dożynek poświecono chleby wypieczone z tegorocznych plonów, którymi następnie dzielono się ze wszystkimi zgromadzonymi na modlitwie.

Reklama

Oficjalne uroczystości dopełniały występy grup folklorystycznych, wśród których jako pierwszy zaprezentował się Zespół Małe Podlasie z Siemiatycz. Liczne atrakcje przygotowały firmy i instytucje, były degustacje regionalnych potraw i strefa zdrowia. Prowadzono akcję honorowego krwiodawstwa, stoisko informacyjne przygotowała siemiatycka policja.

Bogaty program dożynek był skierowany do całych rodzin. Rodzice mogli zapoznać się z nowościami w branży rolniczej, a ich pociechy wesoło spędzić czas na zabawie. Wszystko to wśród pięknej zieleni nadbużańskiej gminy Perlejewo.

Na koniec spotkania bp Tadeusz Pikus ogłosił, że kolejne dożynki diecezji drohiczyńskiej odbędą się w Sadownem w powiecie węgrowskim.

2017-09-21 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z wielu ziaren pszenicznych się rodzi…

Niedziela sosnowiecka 36/2017, str. 1

[ TEMATY ]

dożynki

Agnieszka Raczyńska

Diecezjanie wypełnili po brzegi kościół św. Macieja Apostoła w Siewierzu

Diecezjanie wypełnili
po brzegi kościół
św. Macieja Apostoła
w Siewierzu

Dożynki to największe w roku święto gospodarskie rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu. To wyjątkowy czas, kiedy składamy Panu Bogu dziękczynienie za błogosławieństwo oraz dary płodów ziemi. W tym roku w diecezji sosnowieckiej Dożynki Diecezjalno-Gminne odbyły się w Siewierzu

Dożynki obchodzone były w Polsce prawdopodobnie już w XVI wieku lub na przełomie XVI i XVII wieku, kiedy na naszych ziemiach rozwinęła się gospodarka folwarczno-dworska. Obecnie uroczystości dożynkowe mają charakter religijny. Przełom sierpnia i września to czas dziękczynienia za zebrane plony. Zgodnie z polską tradycją, w diecezjach, parafiach, gminach, powiatach i województwach odbywa się święto plonów. Zwyczajem jest także Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

28.07

instagram.com/franciscus

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

"Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi" - powiedział papież Franciszek w kazaniu w czasie Eucharystii, odprawionej dziś na Jasnej Górze. Podkreślał, że Bóg, który zbawia człowieka jest "mały, bliski i konkretny". W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry papież przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce z udziałem setek tysięcy wiernych.

Franciszek zmieniając plany i wybierając jako środek transportu samochód a nie śmigłowiec dojechał z Krakowa na Jasną Górę o godz. 9.30. tam powitali go arcybiskup częstochowski Wacław Depo, przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki i przedstawiciele władz lokalnych. Ojciec Święty przejechał między sektorami i pozdrawiał wiernych. Pielgrzymi entuzjastycznie wołali: „Witaj Ojcze Święty” i machali flagami watykańskimi i polskimi.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję