Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pielgrzymowali do Czernej

Niedziela sosnowiecka 39/2017, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Piotr Lorenc

Pielgrzymka do Czernej

Pielgrzymka do Czernej

Pielgrzymowanie do sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej jest stałym punktem formacji kapłanów diecezji sosnowieckiej. Nic dziwnego, w świątyni przez długie lata posługiwał patron diecezji – św. Rafał Kalinowski. Tu znajdują się jego doczesne szczątki, tu na każdym kroku można odnaleźć karmelitańskiego ducha, bowiem klasztorem administrują Karmelici Bosi.

Przybyłych do klasztoru prezbiterów przywitał kustosz sanktuarium – o. Leszek Stańczewski. Następnie księża wysłuchali konferencji teologicznej ks. Pawła Nowaka – diecezjalnego penitencjarza – poświęconej wierności powołaniu kapłańskiemu. Centralnym punktem pielgrzymki była koncelebrowana Msza św., której przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Homilię wygłosił ks. Paweł Rozpiątkowski – ekonom diecezji.

Reklama

„Przybywamy do Czernej co rok, by powierzyć swoje kapłańskie życie Bogu za przyczyną naszego wspaniałego patrona św. Rafała Kalinowskiego. W tym miejscu pragniemy nabrać sił i pewności co do swojej, niełatwej przecież, posługi w naszych parafiach. Ufam, że za przyczyną św. Rafała nasze działania będą przynosiły owoc stokrotny” – powiedział Pasterz Kościoła sosnowieckiego. Podczas konferencji ascetycznej ks. Paweł Nowak przypomniał kapłanom, że wiara rodzi się w odpowiedzi na Słowo Boże. Radził, by kapłani „pilnowali” Eucharystii, bo aby w pełni ukochać Jezusa, trzeba strzec sakramentów. „Przypilnować Eucharystii to znaczy strzec miłości. Św. Jan o tym pisze tak: «Miłość Boga czyni człowieka kapłanem». Wierność kapłańska to nie wierność rzemiosłu, czynnościom, ale wierność osobie Jezusa” – podkreślił Ksiądz Penitencjarz.

W homilii ks. Paweł Rozpiątkowski wspomniał o głębokiej tożsamości kapłańskiej. „Jej źródło z definicji jest oczywiste. Jest nią Bóg. To, że jesteśmy kapłanami, jest z woli Bożej i nadania Bożego” – powiedział Ksiądz Ekonom. Kaznodzieja ukazał wyjątkowy charakter kapłaństwa. „Jego wyjątkowość polega na tym, że nie jest to tylko urząd funkcjonalny, to znaczy, że nasze kapłaństwo nie polega tylko na tym, że mamy misję i służebną zdolność przekazaną w sakramencie święceń do sprawowania sakramentów, przepowiadania słowa, jednym słowem troski o zbawienie ludzi. Nie jesteśmy tylko i wyłącznie menedżerami zbawienia. Ludźmi do wynajęcia, w tym wypadku przez Chrystusa. Kapłaństwo Chrystusowe to coś znacznie, niewyobrażalnie więcej i pewnie dlatego tak mało o tym mówimy, bo mówiąc to do świata, na pewno nie bylibyśmy zrozumiani. Narazilibyśmy się wręcz na śmieszność. Kapłaństwo Chrystusowe ma charakter ontyczny. Ten sakrament przemienia istotę człowieka. Te wyrażenia trudno przechodzą mi przez gardło, bo odnoszą się właśnie do tak wielkiej rzeczywistości. «Przez nałożenie rąk ustanowił Bóg kapłana na ziemi w miejsce siebie samego« – pisał św. Maksym Wyznawca” – przypomniał ks. Rozpiątkowski.

Ostatnim punktem pielgrzymki było oddanie czci przez ucałowanie relikwii św. Rafała.

2017-09-21 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ministrowie od spraw wyższych

Niedziela częstochowska 25/2018, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

służba liturgiczna

Agnieszka Raczyńska

VII Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej zgromadziła w Zawierciu prawie tysiąc ministrantów

VII Pielgrzymka Liturgicznej
Służby Ołtarza Archidiecezji
Częstochowskiej zgromadziła
w Zawierciu prawie tysiąc
ministrantów

VII Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej zgromadziła w Zawierciu prawie tysiąc ministrantów

Słońce i radosna atmosfera, modlitwa i zabawa towarzyszyły VII Pielgrzymce Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej, która odbyła się w sobotę, 16 czerwca. Po m.in. Bęczkowicach, Żarkach, Gidlach i Praszce przyszedł czas na Zawiercie, bo to właśnie do tego miasta przybyli ministranci, lektorzy i ceremoniarze w swojej dorocznej pielgrzymce. Miejscem ministranckiej zbiórki stał się plac przed bazyliką Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu, skąd w barwnym korowodzie pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego wyruszyli do celu swojej pielgrzymki – parafii św. Stanisława Kostki w Zawierciu. Obranie tego właśnie miejsca na spotkanie LSO nie jest dziełem przypadku. Tutaj króluje przecież św. Stanisław Kostka, patron dzieci, młodzieży i studentów, a także Patron Korony Polskiej, któremu w sposób szczególny poświęcony jest Rok 2018. 15 sierpnia 2018 r., w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzić będziemy 450. rocznicę śmierci młodego jezuity, który przeżył zaledwie 18 lat. Rok św. Stanisława Kostki wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego podczas pielgrzymki LSO nie mogło zabraknąć patriotycznych odniesień.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję