Reklama

Uczył, jak wypływać na głębię

W zakonnym i kapłańskim życiorysie o. dr. Piotra Kycia, franciszkanina, znajdziemy wiele wątków. Są to m.in.: praca naukowa i dydaktyczna, animacja misyjna, słynne wakacyjne duszpasterstwo na spływach kajakowych i działalność w Ruchu Ekologicznym św. Franciszka z Asyżu. Znamienne, że odszedł do Pana 4 października 2017 r., czyli we wspomnienie św. Franciszka z Asyżu. Miał 86 lat, w tym 68 przeżył w zakonie i 62 w kapłaństwie

Pochodził z Porąbki w powiecie olkuskim, do Zakonu Franciszkanów wstąpił po ukończeniu szkoły średniej w 1948 r. Miał wtedy 17 lat i skrystalizowaną wizję życia. W prośbie o przyjęcie do zakonu napisał: „Pragnę poświęcić się pracy misyjnej. Chcę głosić Słowo Boże wśród ludzi niewierzących lub utrwalać wiarę wśród słabo wierzących. Chcę, aby wszyscy poznali miłość i dobroć Maryi i mogli korzy-

stać z hojnie rozdawanych przez nią skarbów. Chcę pracować nad zbawieniem duszy własnej i moich bliźnich, aby jak najwięcej z nich mogło osiągnąć Królestwo wieczne”.

Reklama

Był zdolny, pracowity, sumienny, szczery i prostolinijny. Po odbyciu nowicjatu rozpoczął studia seminaryjne – filozofię w Gnieźnie i teologię w Krakowie. Śluby wieczyste złożył 11 października 1953 r., a święcenia kapłańskie przyjął 25 czerwca 1955 r.

W ślady św. Franciszka

Wciąż był głodny wiedzy. W latach 1956-61 studiował biologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz filozofię ścisłą na KUL-u. Po studiach przełożeni skierowali go do klasztoru w Legnicy, gdzie wykładał biologię i chemię w Niższym Seminarium Duchownym, jednocześnie był duszpasterzem akademickim w Legnicy. Równolegle podjął studia doktoranckie z zakresu biologii na Uniwersytecie Wrocławskim – pracę doktorską obronił 6 czerwca 1968 r.

Świetnie przygotowany do roli wykładowcy prowadził zajęcia z biologii ogólnej i ćwiczenia w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Następnie przez ponad 20 lat wykładał genetykę i fizjologię roślin na KUL-u i UMCS-ie w Lublinie, jako asystent, adiunkt i kierownik Zakładu Biologii Ogólnej KUL (1976-77). Był także wykładowcą filozofii chrześcijańskiej na KUL-u i filozofii przyrody w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie. Wiele odpowiedzialnych funkcji powierzała mu wspólnota zakonna, m.in. w latach 1996-98 był rektorem WSD Franciszkanów w Krakowie. W 1996 r. został nominowany przez prowincjała na asystenta ds. misji. Od 1998 r. przebywał w Krakowie w klasztorze św. Antoniego i przez 10 lat pełnił obowiązki sekretarza ds. animacji misyjnej.

Reklama

Często powtarzał za Janem Pawłem II, że „wszyscy ochrzczeni są misjonarzami” i że „każdy powinien być misjonarzem w swoim najbliższym środowisku i otoczeniu”. Sam był przykładem takiej postawy: wprowadził niedziele misyjne w parafiach, zapoczątkował spotkania opłatkowe dla krewnych franciszkańskich misjonarzy, redagował biuletyn informacyjny pt. „Nasze misje franciszkańskie”. W ramach animacji misyjnej był odpowiedzialny za adopcję serca dzieci z krajów misyjnych.

Duszpasterstwo na kajakach

O. Piotr działał także w Ruchu Ekologicznym św. Franciszka z Asyżu. Ponadto rozwinął wakacyjne duszpasterstwo w ramach spływów kajakowych. Pierwsze z nich organizował dla uczniów Niższego Seminarium Duchownego w Legnicy, gdzie był rektorem, potem zaczęli się zgłaszać studenci z Legnicy, Wrocławia i Lublina. „Na pierwszym spływie nabrałem przekonania, że jest on najlepszą formą odpoczynku, bycia z przyrodą w ustawicznie zmieniającej się formie, integracji międzyludzkiej, wymiany myśli i formacji duchowej” – wyznał swego czasu o. Kyć. Jubileusz 60-lecia kapłaństwa o. Piotra w 2015 r. uświetniły zjazd spływowiczów i wydanie książki pt. „Kajaki, nad całym światem kajaki! Spływy kajakowe z o. Piotrem Kyciem w latach 1968 – 2005” pod red. Jadwigi Wartalskiej. Spływowicze wspominali: „Uczyłeś nas sztuki wypływania na głębię. Ojcze Piotrze, dosłownie i w przenośni – przez prawie 40 lat – w tym niezwykłym wakacyjnym duszpasterstwie «na wodzie» (...). Nasz spływ kajakowy to fantastyczna przygoda z przyrodą, człowiekiem, Bogiem”.

Choroba serca odezwała się w listopadzie 2016 r. O. Piotr trafił do szpitala i przebył operację. Gdy wrócił do klasztoru, bracia otoczyli go troskliwą opieką. W pierwszych dniach października br. stan o. Piotra się pogorszył. 4 października, kilka minut po godz. 21, odszedł do Pana w otoczeniu modlących się braci. 9 października 2017 r., po Mszy św. żałobnej w bazylice św. Franciszka, w której uczestniczyły setki wiernych, spoczął na cmentarzu Najświętszego Salwatora w Krakowie. Mszy św., którą koncelebrowało 70 kapłanów, przewodniczył bp Edward Kawa OFMConv ze Lwowa, a kazanie wygłosił prowincjał o. Marian Gołąb OFMConv.

2017-10-25 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję