Reklama

Dookoła świata

Zagraniczni agenci w Rosji

Przyjęte przez rosyjską Dumę zmiany w prawie, zgodnie z którymi zagraniczne media w Rosji będzie można uznać za „zagranicznych agentów”, jeszcze bardziej ogranicza już i tak bardzo ograniczoną swobodę mediów. Przepisy – jak ocenia Ilja Szumanow z rosyjskiego oddziału Transparency International – są niejasne, można je zastosować wobec wszelkich zagranicznych mediów w Rosji. Na liście „agentów” może się znaleźć każde zagraniczne medium, nie tylko amerykańskie CNN, Głos Ameryki i Radio Swoboda, niemieckie Deutsche Welle czy brytyjska BBC.

Nowy status oznacza obowiązek używania dyskredytującej nazwy „agent zagraniczny” i odpowiedniego oznaczania publikowanych materiałów, a także obciążenie kosztownymi procedurami sprawozdawczymi i kontrolnymi. Ogranicza też możliwości współpracy ze środowiskami biznesowymi oraz utratę wpływów z reklam. Projekt, przyjęty w ekspresowym tempie (3 czytania w ciągu 2 dni), to odpowiedź na działania władz USA wobec rosyjskiej telewizji RT, będącej narzędziem propagandy Moskwy w Ameryce. Departament Sprawiedliwości USA zażądał rejestracji RT jako „agenta zagranicznego”.

Wbrew zapowiedziom o symetrycznym charakterze odpowiedzi rosyjska ustawa ma szerszy zasięg. Konflikt Rosja wykorzystała do zaostrzenia kursu w polityce wewnętrznej, ograniczania działalności środowisk niezależnych i wolnych mediów. Stagnacja gospodarcza, pogarszające się warunki życia osłabiają poparcie dla reżimu Putina. Tymczasem już za kilka miesięcy, w marcu 2018 r., odbędą się wybory prezydenckie.

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

***

Bez szans na zmiany

Pucz w Zimbabwe – dawnej Rodezji – to szansa na uratowanie kraju, o ile miejsca Roberta Mugabe nie zajmie kolejny dyktator, na co się zanosi. Chociaż generałowie zaklinają się, że działania armii nie są zamachem stanu, wszystko na to wskazuje: Mugabe znalazł się w areszcie domowym, jego żona Grace miała uciec z kraju, a media i lotnisko w Harare są kontrolowane przez wojsko. Powodem zamachu raczej nie jest chęć zatrzymania katastrofy gospodarczej, ku której zmierza Zimbabwe, lecz walka o władzę w rządzącej partii Afrykański Narodowy Związek Zimbabwe – Front Patriotyczny (ZANU-PF). Wojskowi zaangażowani w politykę ZANU-PF uznali, że ich wpływy są zagrożone przez 93-letniego Mugabe, który na następcę chciał wskazać swoją 52-letnią żonę. Wojsko najpewniej odda władzę zdymisjonowanemu ostatnio przez Mugabe wiceprezydentowi Emmersonowi Mnangagwie. Taka zmiana władzy niewiele jednak da – Mnangagwie zarzuca się współodpowiedzialność za represje wobec opozycji w latach 80. XX wieku, gdy był szefem bezpieki.

wd

***

Pięć procent władzy

Tzw. Państwo Islamskie straciło 95 proc. kontrolowanego przez siebie w 2014 r. terytorium w Iraku i Syrii. W 2014 r. ISIS zajmowało powierzchnię zbliżoną wielkością do terytorium Wielkiej Brytanii. Kolejne porażki naciskanego z wielu stron – przez armię iracką, kurdyjskie milicje oraz syryjską armię – ISIS spowodowały, że w ostatnim roku ponad 7,5 mln osób zostało wyzwolonych spod władzy tzw. Państwa Islamskiego. Niemal ustał napływ zagranicznych bojowników do ISIS. Coraz więcej dżihadystów opuszcza też terytorium tzw. Państwa Islamskiego.

jk

***

Większa armia

Wzrasta liczebność armii na Ukrainie. Jak informuje tamtejsze ministerstwo obrony, w tym roku do wojska wstąpiło ponad 30 tys. osób, w tym 2 tys. oficerów rezerwy. Oprócz żołnierzy zawodowych w ukraińskiej armii służą też poborowi. W październiku rozpoczął się pobór, który ma objąć 10 tys. mężczyzn w wieku od 20 do 27 lat. W ukraińskiej armii – która od 2014 r. prowadzi walki z separatystami wspieranymi przez Rosję – służy już 250 tys. osób, czyli osiągnięta została górna granica liczebności wojska, przewidywana przez ukraińskie prawo.

jk

***

Homo-Australia

W Australii postęp robi postępy. W korespondencyjnym referendum większość mieszkańców Krainy Kangurów (dokładnie 62 proc.) opowiedziało się za legalizacją związków jednopłciowych. Teraz politycy przygotują stosowną ustawę i przeprowadzą ją przez parlament. – Chcę załatwić tę sprawę jeszcze przed Bożym Narodzeniem – zadeklarował, nie wiadomo dlaczego, Malcolm Turnbull, liberalny premier Australii.

wd

***

Rozwiązano opozycję

Sąd Najwyższy Kambodży rozwiązał główne opozycyjne ugrupowanie polityczne – Partię Narodowego Ocalenia Kambodży (CNRP), by torować autorytarnemu premierowi Hun Senowi drogę do wygranej w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. CNRP oskarżono o próbę przejęcia władzy z pomocą USA. Po tym, jak we wrześniu aresztowano jej lidera Kema Sokhę – pod zarzutem zdrady i szpiegostwa na rzecz USA – połowa opozycyjnych deputowanych zbiegła za granicę.

wd

***

Barbie w hidżabie

Poraz pierwszy firma Mattel wypuści na rynek lalkę Barbie ubraną w hidżab. Model inspirowany jest Ibtihaj Muhammad – muzułmanką, która występując w tradycyjnym muzułmańskim stroju, wywalczyła dla Stanów Zjednoczonych na igrzyskach w Rio de Janeiro brązowy medal olimpijski w rywalizacji drużynowej szablistek. Nowa lalka trafi na półki sklepowe w przyszłym roku.

wd

2017-11-22 12:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

2020-02-17 14:04

[ TEMATY ]

Wojtyłowie

Episkopat

Znamiennego odkrycia na temat Emilii Wojtyłowej dokonała dr Milena Kindziuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, która na cmentarzu Rakowickim w Krakowie odnalazła dwa nagrobki matki Papieża (sic!). Jeden pochodzi z roku 1929, drugi natomiast z 1934. Jak to możliwe?

- Kiedy Emilia Wojtyłowa zmarła w 1929 roku, najpierw została pochowana w grobie swoich krewnych, należącym do rodziny Kuczmierczyków na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Pięć lat później natomiast w 1934 roku została ona ekshumowana i przeniesiona do nowego grobowca w wojskowej części tego samego cmentarza. Oba nagrobki zachowały się do dziś - tłumaczy dr M. Kindziuk. I dodaje: - Na podstawie akt parafialnych oraz dokumentów znajdujących się w Zarządzie Cmentarzy Komunalnych w Krakowie, udało mi się też ustalić ponad wszelką wątpliwość, że w 1934 roku ekshumowano nie tylko matkę Papieża, ale również ciała jego dziadków Marii i Feliksa Kaczorowskich oraz brata przyszłego papieża Edmunda Wojtyły. Obecnie wszyscy spoczywają razem w nowym grobowcu kupionym przez Karola Wojtyłę seniora (ojca Karola i Edmunda) po nagłej śmierci Edmunda, która nastąpiła w 1932 r.

Milena Kindziuk ustaliła też na podstawie dokumentów, że Emilia Wojtyłowa została pochowana od razu w Krakowie, a nie w Wadowicach - jak są przekonani mieszkańcy tego miasta, i jak błędnie podają biografie Jana Pawła II.

Te fakty do tej pory w ogóle nie były znane. Wiadomo było jedynie, że matka Papieża zmarła w 1929 roku i że jej grób znajduje się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Nowe informacje dotyczące matki Papieża dr Milena Kindziuk z UKSW ustaliła przy okazji przygotowywania książkowej biografii Emilii i Karola Wojtyłów, w związku z planowanym rozpoczęciem ich procesu beatyfikacyjnego oraz ze 100-leciem urodzin św. Jana Pawła II. Książka ukaże się w kwietniu br. nakładem Wydawnictwa „Esprit” oraz „W drodze”. Znajdą się w niej także inne, nowe fakty na temat rodziców i brata Papieża.

CZYTAJ DALEJ

Papież: prośmy Pana, aby natchnął ludzi do przezwyciężenia logiki walki, nienawiści i zemsty

2020-02-23 12:45

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Bari

źródło: vaticannews.va

Papież Franciszek w Bari

Do ufnej modlitwy o przezwyciężenie logiki walki, nienawiści i zemsty wezwał Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański na zakończenie Mszy św., której przewodniczył 23 lutego w Bari. Był to końcowy etap międzynarodowego spotkania 58 biskupów z 20 krajów śródziemnomorskich, które od 19 bm. obradowało w tym mieście pod hasłem "Morze Śródziemne granicą pokoju".


Oto polski tekst przemówienia papieskiego:

Drodzy bracia i siostry,

W chwili, gdy gromadzimy się tutaj, aby modlić się i zastanawiać nad pokojem i losami narodów mieszkających nad Morzem Śródziemnym, po drugiej jego stronie, szczególnie w północno-zachodniej Syrii, trwa ogromna tragedia. Z naszych serc pasterzy płynie stanowczy apel do zaangażowanych stron i wspólnoty międzynarodowej, aby umilkł szczęk broni i aby wysłuchano płaczu maluczkich i bezbronnych; aby odłożono na bok wyrachowanie i interesy i aby chronić życie osób cywilnych i tak wielu niewinnych dzieci, które ponoszą tego skutki.

Prośmy Pana, aby poruszył serca, żeby wszyscy mogli przezwyciężyć logikę walki, nienawiści i zemsty, aby odkryć na nowo, że są braćmi, dziećmi jednego Ojca, który sprawia, że słońce wschodzi nad dobrymi i nad złymi (por. Mt 5, 45). Przyzywajmy Ducha Świętego, aby każdy z nas, począwszy od codziennych gestów miłości, przyczyniał się do budowania nowych relacji, inspirowanych zrozumieniem, akceptacją, cierpliwością, tworząc w ten sposób warunki do doświadczania radości Ewangelii i szerzenia jej w każdym środowisku życia. Niech Najświętsza Maryja Panna, „Gwiazda Morza”, ku której spoglądamy jako na najwznioślejszy wzór wierności Jezusowi i Jego słowu, pomoże nam kroczyć tą drogą.

Zanim wspólnie odmówimy modlitwę „Anioł Pański”, serdecznie dziękuję wszystkim biskupom i tym, którzy uczestniczyli w tym spotkaniu na temat Morza Śródziemnego jako granicy pokoju; jak również tym - a jest ich wielu! - którzy na różne sposoby pracowali nad jego pomyślnym przebiegiem. Dziękuję wszystkim! Przyczyniliście się do rozwoju kultury spotkania i dialogu w tym regionie, tak ważnym dla pokoju na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję