Reklama

Z Jasnej Góry

2017-11-22 12:42


Niedziela Ogólnopolska 48/2017, str. 8

Rycerze Kolumba: modlitwa i działanie

Peregrynacja relikwii św. Brata Alberta, które nawiedziły już 72 parafie, współpraca ze zgromadzeniami Albertynów i Albertynek, pomoc miejscowościom poszkodowanym przez huragan, zebranie 220 ton makulatury, za którą zakupiono inkubator dla szpitala w diecezji radomskiej – to niektóre z dzieł podejmowanych przez Rycerzy Kolumba w minionym roku, który podsumowano podczas pielgrzymki na Jasną Górę w dniach 17 i 18 listopada br. Pielgrzymka była okazją do wspólnej modlitwy z abp. Wacławem Depo – metropolitą częstochowskim, który wiosną br. zaczął pełnić obowiązki kapelana stanowego rycerzy, a także do wysłuchania konferencji oraz realizacji konkretnego dzieła charytatywnego: zbiórki pościeli, koców, ręczników i innych rzeczy, które zimą będą bardzo potrzebne w albertyńskich przytuliskach i placówkach pomocowych.

17 listopada Rycerze Kolumba uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim, który poprowadził abp Depo. Następnego dnia przewodniczył on Mszy św. dla pielgrzymów w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Na początku Eucharystii podkreślił, że naszą obecnością w miejscu zawierzenia Bogu zaświadczamy, iż modlitwa jest nie tylko sposobem zachowania się człowieka wobec Boga, ale jest sposobem istnienia w Bogu, w którym „żyjemy, poruszamy się i jesteśmy”. Tak jest też w domu rodzinnym, gdzie nie tylko sposób rozmawiania, ale wzajemna postawa świadczą o bliskości lub obcości.

W akcie zawierzenia, który odczytał delegat stanowy Tomasz Wawrzkowicz, Rycerze Kolumba powierzyli swój zakon Maryi, prosili, aby prowadziła ich do Chrystusa i pomagała wzbudzać w sercach ducha służby pełnej miłości.

Reklama

Podczas konferencji głos zabrali siostry albertynki oraz brat starszy Albertynów Paweł Flis. Konferencję o charakterze formacyjnym wygłosił o. prof. Andrzej Kukła, redemptorysta.

Wręczono Nagrodę im. ks. McGivneya oraz Nagrodę im. Kolumba, a także inne wyróżnienia. Rycerzom z diecezji radomskiej przekazano nagrodę „Viventi Caritate”, przyznaną przez Fundację im. bp. Chrapka. Nagroda świadczy o zauważeniu i docenieniu działalności Rycerzy Kolumba w całym kraju. Rycerze z diecezji radomskiej zainicjowali w tym roku ważną akcję zbiórki makulatury. Zebrano jej 220 ton, a za uzyskane fundusze zakupiono inkubator dla jednego ze szpitali.

Delegat stanowy Tomasz Wawrzkowicz podziękował rycerzom za aktywność i podejmowanie w swoich parafiach cennych inicjatyw. Zachęcał, by zapraszali mężczyzn do wstępowania w szeregi Rycerzy Kolumba i realizowania w życiu zasad, którymi są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Podziękował abp. Depo za przyjęcie funkcji kapelana stanowego Rycerzy Kolumba oraz redakcji „Niedzieli” za patronat nad tegoroczną pielgrzymką i wspólne inicjatywy. Na zakończenie metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że w oddziaływaniu na rodzinę, które jest jednym z celów Rycerzy Kolumba, trzeba odkryć na nowo postać św. Józefa, który nie jest milczącym świadkiem, ale człowiekiem zawierzenia Bogu i Jego obietnicom.

Anna Wyszyńska

***

Rekolekcje biskupów – w sercu kościoła

Czas rekolekcji potrzebny jest nam wszystkim, także księżom biskupom – powiedział w rozmowie z KAI bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Tradycyjne doroczne rekolekcje członków Episkopatu odbywały się w jasnogórskim sanktuarium w dniach 20-23 listopada br.

– Słowo „rekolekcje” pochodzi od łacińskiego „recolligere”, czyli zbieram ponownie, porządkuję i wracam do tego, co było. Rekolekcje są więc czasem, aby w codziennym zabieganiu zatrzymać się na chwilę, zastanowić się nad swoim życiem i ocenić je w świetle Bożego słowa. Czas rekolekcji – mówiąc krótko – to czas intensywnego słuchania słowa i intensywnej modlitwy. Także czas ćwiczeń duchowych, przemyśleń i budowania na nowo tego, co w ciągu roku zostało przykryte kurzem czy wręcz zniszczone – wskazał bp Miziński. Tegoroczne rekolekcje dla polskich biskupów prowadził ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

BPJG/KAI

***

Konkurs na Wieczernikową Choinkę

Konkurs obejmuje uczniów szkół podstawowych, przedszkoli i ośrodków szkolno-wychowawczych archidiecezji częstochowskiej. Zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie ozdób do przystrojenia jednej choinki i umieszczenie ich na drzewku.

W rozpoczętym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości organizatorzy konkursu zachęcają, aby ozdoby nawiązywały do treści patriotycznych ze szczególnym uwzględnieniem roli Matki Bożej Królowej Polski i Jasnej Góry jako miejsca, o którym św. Jan Paweł II mówił, że „tu zawsze byliśmy wolni”.

Organizatorami Konkursu na Wieczrnikową Choinkę są: Przeor Jasnej Góry ze wspólnotą zakonną, Radio Jasna Góra oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie.

Szczegółowe informacje o konkursie na: www.radiojasnagora.pl , www.jasnagora.com . Zgłoszenia: Radio Jasna Góra, e-mail: konkurs@radiojasnagora.pl , tel. 34 377-75-06 w godz. 8.30-16.30.

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Oświadczenie krakowskiej Kurii

2019-09-20 20:10

diecezja.pl / Kraków (KAI)

Krakowska Kuria wydała oświadczenie nt. artykułu zamieszczonego na portalu lovekrakow.pl, a dotyczącego Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej. Z w tekście zaznaczono, że Archidiecezja Krakowska zamierza "zakończyć współpracę z dotychczasowym Biurem Prasowym z zachowaniem wszystkich praw, które przysługują w świetle podpisanych umów".

Mazur/episkopat.pl
Kraków

Publikujemy treść Oświadczenia:

"Kuria Metropolitalna w Krakowie, odnosząc się do treści materiału prasowego pt. „Kuria wyrzuca swoich pracowników bez słowa wyjaśnień”, zamieszczonego w dniu 20 września 2019 roku na portalu internetowym „lovekrakow.pl” pragnie poinformować, że zespół osób tworzących Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej świadczył dotychczas usługi na rzecz Archidiecezji Krakowskiej na podstawie umów cywilnoprawnych, które przewidywały miesięczne okresy wypowiedzenia. Takie warunki zostały zaakceptowane przez strony i nigdy nie były kwestionowane. W świetle obowiązujących umów, każda ze stron mogła, bez wskazywania uzasadnienia, zakończyć współpracę za miesięcznym okresem wypowiedzeniem. Archidiecezja Krakowska zamierza z tego prawa skorzystać i zakończyć współpracę z dotychczasowym Biurem Prasowym z zachowaniem wszystkich praw, które przysługują w świetle podpisanych umów".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Grand Prix Wielkiej Brytanii. Madsen najlepszy, Zmarzlik blisko złota

2019-09-21 22:02

Maciej Orman


Canal+

Leon Madsen wygrał w sobotę 21 września Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff. W swoim debiucie na najkrótszym torze całego cyklu (272 m długości) Duńczyk zdobył 17 punktów. Z takim samym wynikiem na drugim miejscu zawody ukończył Emil Sajfutdinow. Trzeci, z 15 punktami, był Bartosz Zmarzlik. Polak przed ostatnią rundą ma 7 oczek przewagi nad Rosjaninem i 9 nad Duńczykiem.

Madsen zaczął zawody od zdobycia 1 punktu, przegrywając w 2. wyścigu z Maciejem Janowskim i niespodziewanie z jadącym z dziką kartą Brytyjczykiem Charlesem Wright'em.

W 6. biegu Duńczyk upadł na tor na wyjściu z pierwszego łuku, trącony deflektorem przez Martina Vaculika. Sędzia wykluczył Słowaka z powtórki wyścigu, którą wygrał Fredrik Lindgren przed Madsenem i Sajfutdinowem.

W 9. biegu Brytyjczyk Robert Lambert, ku uciesze miejscowych kibiców, wygrał z Madsenem walkę o 3 punkty.

Duńczyk pojechał popisowo w 19. gonitwie. Przegrał start z Doylem, ale rozpędził się mocno na zewnętrznej i na drugim łuku wjechał piką przed Australijczyka.

Madsen wygrał też pewnie pierwszy półfinał. W finale puścił sprzęgło chwilę przed zwolnieniem taśmy startowej, ale sędzia nie zareagował. Duńczyk wysunął się pod bandę, gdzie nabrał prędkości i mógł cieszyć się ze zwycięstwa.

Jako jedyny z czwórki Polaków w półfinale pojechał Bartosz Zmarzlik. Maciejowi Janowskiemu zabrakło do awansu 1 punktu (zdobył 7 oczek i był 9.). Słabo zaprezentowali się Patryk Dudek (3 punkty, 15. miejsce) i Janusz Kołodziej, który z 1 punktem był ostatni.

W klasyfikacji generalnej Grand Prix ze 118 punktami prowadzi Bartosz Zmarzlik. Drugi jest Emil Sajfutdinow (111 punktów), a trzeci Duńczyk Leon Madsen (109). Jeżeli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, to 5 października w Toruniu Zmarzlik zostanie mistrzem świata.

Wyniki Grand Prix w Cardiff

1. Leon Madsen (Dania) – 17 (1,2,2,3,3,3,3)

2. Emil Sajfutdinow (Rosja) – 17 (3,1,3,3,3,2,2)

3. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 15 (1,3,3,1,3,3,1)

4. Jason Doyle (Australia) – 13 (2,3,2,2,2,2,0)

5. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 11 (2,3,2,1,3,0)

6. Antonio Lindbaeck (Szwecja) – 9 (3,0,1,3,2,0)

7. Martin Vaculik (Słowacja) – 9 (0,w,3,3,2,1)

8. Matej Zagar (Słowenia) – 9 (1,2,1,2,2,1)

9. Maciej Janowski (Polska) – 7 (3,2,1,0,1)

10. Artiom Łaguta (Rosja) – 6 (3,3,0,0,0)

11. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 6 (1,0,3,2,0)

12. Charles Wright (Wielka Brytania) – 5 (2,2,0,0,1)

13. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 5 (w,1,2,2,0)

14. Niels Kristian Iversen (Dania) – 5 (2,1,0,1,1)

15. Patryk Dudek (Polska) – 3 (0,1,1,0,1)

16. Janusz Kołodziej (Polska) – 1 (0,0,0,1,0)

17. Daniel King (Wielka Brytania) – ns

18. Chris Harris (Wielka Brytania) – ns

Maciej Orman

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem