Reklama

Dookoła Polski

2017-11-29 09:42


Niedziela Ogólnopolska 49/2017, str. 8

Dwie niedziele nasze

Przyjęta przez Sejm ustawa ograniczająca handel w niedzielę jest efektem kompromisu. Bo co prawda od marca przyszłego roku zakupy będzie można robić w hipermarketach w dwie niedziele w miesiącu, ale za rok już tylko w jedną, a w 2020 r. zakaz handlu nie będzie dotyczył tylko kilku niedziel w roku. – Spełniony zostanie wieloletni postulat Solidarności. Ponad 1 mln Polaków jest zmuszanych do pracy w niedzielę – mówi poseł Janusz Śniadek, były szef Solidarności. Nie da się ukryć, że to Solidarność wymogła na rządzących uwzględnienie w ustawie terminu wprowadzenia niemal całkowitego zakazu handlu w niedziele.

Od marca do końca przyszłego roku zakupy w hipermarketach będzie można zrobić w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. W 2019 r. – jedna, ostatnia niedziela miesiąca będzie robocza. Dopiero w 2020 r. od handlu mają być wolne wszystkie niedziele, poza dwiema poprzedzającymi święta Bożego Narodzenia, jedną przed Wielkanocą i czterema ostatnimi: stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Nowa regulacja nie wprowadza całkowitego zakazu handlu, przewiduje wiele wyjątków. Mimo zakazu czynne mogłyby być np. małe sklepy, gdzie za ladą osobiście stanie właściciel, a handel byłby możliwy np. na stacjach benzynowych czy dworcach. Ustawą nie jest objęty e-handel; walkę o objęcie go ustawą zapowiedział Alfred Bujara, szef Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”. Jak twierdzi, przedstawiciele rządu zapewnili, że stanie się to w najbliższym roku.

Wojciech Dudkiewicz

***

Jak usprawnić sądy

Szykują się rewolucyjne zmiany w procedurze cywilnej, a wszystko po to, by usprawnić działalność sądów. Posiedzenia przygotowawcze, zaplanowanie terminu orzeczenia, dążenie do wydania wyroku na jednej rozprawie, ograniczenie możliwości obstrukcji – to część założeń reformy zaprezentowanej przez resort sprawiedliwości. – Nakładamy na sądy dodatkowe obowiązki: sędzia ma podjąć próbę znalezienia kompromisu między stronami, bo to najlepsze załatwienie sprawy – mówi min. Zbigniew Ziobro. Zwięzłe mają być uzasadnienia wyroków. Będzie można żądać uzasadnienia tylko co do części wyroku, która nas interesuje. Reforma ma też umożliwić obywatelom – słabszej stronie postępowania – rozstrzyganie spraw przeciwko firmom, bankom itp. w miejscu zamieszkania. Projekt reformy trafi do Sejmu na początku przyszłego roku.

Reklama

wd

***

Więcej mundurowych

Możemy czuć się nieco bezpieczniejsi. Od 2019 r. klasy mundurowe będą działać w każdym powiecie – zapowiada resort obrony. Ma ich być kilka razy więcej niż dziś, gdy – w ramach pilotażu – działa ich niecałe 60. Uruchomiony w ubiegłym roku program pilotażowy obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne, również poligonowe. Absolwenci takich klas po zakończeniu nauki będą mieć pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, do Wojsk Obrony Terytorialnej i dodatkowe punkty w trakcie egzaminów kwalifikacyjnych na uczelnie wojskowe.

jk

***

„Rycerz” wspiera Polskę

Każdy tydzień, jeśli nie dzień, pokazuje, jak potrzebna jest działalność istniejącej od 5 lat Reduty Dobrego Imienia. W czasie konferencji „Support Poland! Wspieraj Polskę!” założyciel Reduty Maciej Świrski podkreślił, że walka o dobre imię Polski to kwestia nie tylko sentymentalno-

-patriotyczna, lecz także bezpieczeństwa państwa. Jak mówił, w przypadku agresji na Polskę art. 5 traktatu waszyngtońskiego – który ma „ściśle polityczny charakter” – zadziała tylko wtedy, gdy społeczeństwa NATO będą wobec Polski odczuwać sympatię. Konferencja kończy budowę sieci wolontariuszy Reduty, którzy będą zgłaszać oszczerstwa dotyczące Polski. Zaprezentowano system informatyczny „Rycerz” i aplikację do wykrywania zniesławień Polski dla wolontariuszy z całego świata.

jk

***

Ślady „Bartka”

Bardzo powoli wypełniają się białe plamy historii najnowszej. IPN odnalazł na Opolszczyźnie najpewniej miejsce likwidacji przez UB i NKWD żołnierzy z oddziału NSZ Henryka Flamego ps. Bartek. Eksperci Instytutu prowadzili badania w okolicach wsi Dworzysko k. Niemodlina, w dawnym majątku Scharfenberg. Natrafiono m.in. na elementy szkieletu ludzkiego, ryngraf oraz elementy wyposażenia osobistego używanego przez żołnierzy podziemia po 1945 r. – Są pierwsze dowody świadczące o tym, że jest to miejsce, gdzie zlikwidowano pierwszą grupę „Bartka” – powiedział dziennikarzom wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. – To początek, będziemy szukać do skutku.

wd

***

Inauguracyjne orędzie

Data orędzia prezydenta RP Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym na okoliczność obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nie jest przypadkowa. Prezydent wygłosi je w Sejmie 5 grudnia – w okrągłą, 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Organizacją obchodów kieruje Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości powołany przez prezydenta.

jk

Reklama

Abp Gądecki: zależy nam na tym, aby Kościół był środowiskiem bezpiecznym i transparentnym

2019-07-18 16:59

Niedziela, dg / Warszawa (KAI)

Zależy nam na dobru dzieci i młodzieży oraz na tym, aby Kościół był środowiskiem bezpiecznym i transparentnym - powiedział abp Stanisław Gądecki w wywiadzie z tygodnikiem katolickim "Niedziela". Przewodniczący Episkopatu Polski porusza m.in. kwestie ataków na Kościół, dialogu ze środowiskami LGBT, lustracji oraz wykorzystywania seksualnego małoletnich przez księży.

episkopat.pl
Abp Stanisław Gądecki

Abp Gądecki przypomina „akty jawnej profanacji największych świętości”, które miały miejsce w ostatnich tygodniach w Polsce, wymieniając profanację jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej oraz akty bluźnierstwa podczas marszów i parady równości.

Wskazuje, że te inicjatywy walcząc o tolerancję, stają się „miejscem jawnej nietolerancji, obscenicznych prezentacji oraz sposobnością do okazywania pogardy wobec chrześcijaństwa, w tym także do parodiowania liturgii Eucharystii, oraz do nawoływania do nienawiści w stosunku do Kościoła i osób duchownych”. Wśród ataków na Kościół przewodniczący KEP wymienia również napaści na świątynie i ataki na księży. - I w tym momencie trzeba jasno powiedzieć: „Dość!” – stwierdza hierarcha.

Pytany o różnice w podejściu Kościoła do lustracji i zjawiska wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży, abp Gądecki rozróżnił najpierw „medialną nagonkę” na Kościół od dążenia do prawdy i zmagania się ze złem.

- Bardzo nam zależy na dojściu do prawdy i wewnętrznym oczyszczeniu Kościoła. Tak było przed dekadą, kiedy podejmowaliśmy konkretne działania umożliwiające przeprowadzenie lustracji w Kościele, tak jest i teraz. Trudno w naszym społeczeństwie znaleźć drugie takie środowisko, które podjęło aż tyle przedsięwzięć, inicjatyw i rozwiązań mających na celu rozliczenie przeszłości i prewencję na przyszłość. Zależy nam bowiem na naprawieniu krzywd wobec osób zranionych grzechem ludzi Kościoła. Zależy nam na dobru dzieci i młodzieży oraz na tym, aby Kościół był środowiskiem bezpiecznym i transparentnym – powiedział poznański metropolita.

Zwraca uwagę, że problem wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży wykorzystywany jest do ataków na Kościół, mających na celu odebranie mu wiarygodności moralnej. Hierarcha przyczynę widzi w tym, że Kościół jest „ostatnim głosem w społeczeństwie, który nie idzie na kompromis ze współczesnymi prądami demoralizującymi, ale nie boi się mówić, że życie szczęśliwe to życie, w którym człowiek stawia sobie jasne wymagania. Siły libertyńskie chciałyby z pewnością ten głos uciszyć i wyeliminować”.

Abp Gądecki wskazuje, że gdy podnoszono kwestię lustracji, Kościół jako jedyne środowisko przeprowadził działania lustracyjne. „Podobnie jest dzisiaj. Wiele osób publicznie wypowiada się o pedofilii w Kościele, a jednocześnie nie interesuje się wcale krzywdą młodych ludzi, która dokonuje się w innych środowiskach” – stwierdził.

Hierarcha pytany o korelację między skłonnościami homoseksualnymi a pedofilią, odpowiada, że „wielu ludzi zaprzecza tego rodzaju zależności. Jednakże wyniki dotychczasowej kwerendy, której dokonaliśmy, mówią o pedofilii homoseksualnej w niemal 60 proc.”, dodając, że organizacje prorodzinne zajmujące się również tą kwestią wskazują na jeszcze wyraźniejszą zależność.

– Nie można dialogować ze środowiskami, które nie chcą dialogu, depczą świętości, bluźnią Bogu i deprawują człowieka. Prawdą jest też to, że Kościół otrzymał zadanie głoszenia Ewangelii wszystkim, i nikt nie powinien być wyłączony z możliwości usłyszenia Dobrej Nowiny. Także osoby przynależące do wspomnianych środowisk mają to prawo – powiedział przewodniczący KEP pytany o możliwość dialogu ze środowiskami LGBT. Zaznaczył również, że w głoszonej im ewangelii nie może zabraknąć prawdy o grzechu.

Abp Gądecki wyjaśnił m.in. również, że mimo zarzutów stawianych filmowi braci Sekielskich, wciąż uważa za słuszne wyrażone po jego premierze podziękowania: „Mam nadzieję, że wstrząs wywołany przez ten film przyczyni się do wewnętrznego oczyszczenia wspólnoty Kościoła. I w tym sensie ufam, że wyniknie z niego dobro”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kraków: o patriotyzmie na barce

2019-07-19 13:27

Łukasz Gołaś SAC

Jak być patriotą we współczesnych czasach? To temat sierpniowej ewangelizacji na barce, która odbędzie się 14 sierpnia (środa) 2019 r. o godz. 19.00 na statku NIMFA pod Wawelem obok Mostu Grunwaldzkiego. Spotkanie poprowadzą uczestnicy Rejsu Niepodległości. Zapraszamy na niezwykły rejs Wisłą. Koszty związane z organizacją spotkania to 10 zł. Rejestracja na stronie www.pallotti.fm

Pallotti.fm
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem