Reklama

Dookoła Polski

2017-11-29 09:42


Niedziela Ogólnopolska 49/2017, str. 8

Dwie niedziele nasze

Przyjęta przez Sejm ustawa ograniczająca handel w niedzielę jest efektem kompromisu. Bo co prawda od marca przyszłego roku zakupy będzie można robić w hipermarketach w dwie niedziele w miesiącu, ale za rok już tylko w jedną, a w 2020 r. zakaz handlu nie będzie dotyczył tylko kilku niedziel w roku. – Spełniony zostanie wieloletni postulat Solidarności. Ponad 1 mln Polaków jest zmuszanych do pracy w niedzielę – mówi poseł Janusz Śniadek, były szef Solidarności. Nie da się ukryć, że to Solidarność wymogła na rządzących uwzględnienie w ustawie terminu wprowadzenia niemal całkowitego zakazu handlu w niedziele.

Od marca do końca przyszłego roku zakupy w hipermarketach będzie można zrobić w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. W 2019 r. – jedna, ostatnia niedziela miesiąca będzie robocza. Dopiero w 2020 r. od handlu mają być wolne wszystkie niedziele, poza dwiema poprzedzającymi święta Bożego Narodzenia, jedną przed Wielkanocą i czterema ostatnimi: stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Nowa regulacja nie wprowadza całkowitego zakazu handlu, przewiduje wiele wyjątków. Mimo zakazu czynne mogłyby być np. małe sklepy, gdzie za ladą osobiście stanie właściciel, a handel byłby możliwy np. na stacjach benzynowych czy dworcach. Ustawą nie jest objęty e-handel; walkę o objęcie go ustawą zapowiedział Alfred Bujara, szef Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”. Jak twierdzi, przedstawiciele rządu zapewnili, że stanie się to w najbliższym roku.

Wojciech Dudkiewicz

***

Jak usprawnić sądy

Szykują się rewolucyjne zmiany w procedurze cywilnej, a wszystko po to, by usprawnić działalność sądów. Posiedzenia przygotowawcze, zaplanowanie terminu orzeczenia, dążenie do wydania wyroku na jednej rozprawie, ograniczenie możliwości obstrukcji – to część założeń reformy zaprezentowanej przez resort sprawiedliwości. – Nakładamy na sądy dodatkowe obowiązki: sędzia ma podjąć próbę znalezienia kompromisu między stronami, bo to najlepsze załatwienie sprawy – mówi min. Zbigniew Ziobro. Zwięzłe mają być uzasadnienia wyroków. Będzie można żądać uzasadnienia tylko co do części wyroku, która nas interesuje. Reforma ma też umożliwić obywatelom – słabszej stronie postępowania – rozstrzyganie spraw przeciwko firmom, bankom itp. w miejscu zamieszkania. Projekt reformy trafi do Sejmu na początku przyszłego roku.

Reklama

wd

***

Więcej mundurowych

Możemy czuć się nieco bezpieczniejsi. Od 2019 r. klasy mundurowe będą działać w każdym powiecie – zapowiada resort obrony. Ma ich być kilka razy więcej niż dziś, gdy – w ramach pilotażu – działa ich niecałe 60. Uruchomiony w ubiegłym roku program pilotażowy obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne, również poligonowe. Absolwenci takich klas po zakończeniu nauki będą mieć pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, do Wojsk Obrony Terytorialnej i dodatkowe punkty w trakcie egzaminów kwalifikacyjnych na uczelnie wojskowe.

jk

***

„Rycerz” wspiera Polskę

Każdy tydzień, jeśli nie dzień, pokazuje, jak potrzebna jest działalność istniejącej od 5 lat Reduty Dobrego Imienia. W czasie konferencji „Support Poland! Wspieraj Polskę!” założyciel Reduty Maciej Świrski podkreślił, że walka o dobre imię Polski to kwestia nie tylko sentymentalno-

-patriotyczna, lecz także bezpieczeństwa państwa. Jak mówił, w przypadku agresji na Polskę art. 5 traktatu waszyngtońskiego – który ma „ściśle polityczny charakter” – zadziała tylko wtedy, gdy społeczeństwa NATO będą wobec Polski odczuwać sympatię. Konferencja kończy budowę sieci wolontariuszy Reduty, którzy będą zgłaszać oszczerstwa dotyczące Polski. Zaprezentowano system informatyczny „Rycerz” i aplikację do wykrywania zniesławień Polski dla wolontariuszy z całego świata.

jk

***

Ślady „Bartka”

Bardzo powoli wypełniają się białe plamy historii najnowszej. IPN odnalazł na Opolszczyźnie najpewniej miejsce likwidacji przez UB i NKWD żołnierzy z oddziału NSZ Henryka Flamego ps. Bartek. Eksperci Instytutu prowadzili badania w okolicach wsi Dworzysko k. Niemodlina, w dawnym majątku Scharfenberg. Natrafiono m.in. na elementy szkieletu ludzkiego, ryngraf oraz elementy wyposażenia osobistego używanego przez żołnierzy podziemia po 1945 r. – Są pierwsze dowody świadczące o tym, że jest to miejsce, gdzie zlikwidowano pierwszą grupę „Bartka” – powiedział dziennikarzom wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. – To początek, będziemy szukać do skutku.

wd

***

Inauguracyjne orędzie

Data orędzia prezydenta RP Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym na okoliczność obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nie jest przypadkowa. Prezydent wygłosi je w Sejmie 5 grudnia – w okrągłą, 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Organizacją obchodów kieruje Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości powołany przez prezydenta.

jk

Reklama

PKW podało wyniki wyborów do Sejmu ze 100 proc. komisji

2019-10-14 19:16

wpolityce.pl

W niedzielnych wyborach do Sejmu PiS uzyskał 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc., SLD - 12,56 proc., PSL - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc – podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Screen TVP Info

PKW poinformowała, że komisje okręgowe będą teraz ustalać wyniki wyborów w okręgach. Około godziny 20 ogłoszone zostaną oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu.

Jak mówił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz, w niedzielnych wyborach do Sejmu na wszystkie listy kandydatów na posłów oddano łącznie 18 470 710 ważnych głosów.

Na PiS zagłosowało 8 051 935 osób, czyli 43,59 proc. Z kolei na Koalicję Obywatelską oddano 5 060 355 głosów, co stanowi 27,40 proc.

Komitet wyborczy SLD skupiający również Wiosnę i Lewicą Razem zdobył 2 319 946 głosów, czyli 12,56 proc. Na komitet wyborczy PSL oddano 1 578 523 głosy, co stanowi 8,55 proc. Piąte miejsce zajęła Konfederacja, na którą oddano 1 256 953 głosy, co daje im wynik 6,81 proc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Św Teresa od Jezusa - twierdza wewnętrzna Kościoła

2019-10-15 13:12

DK/wikipedia.org

Święta Teresa z Ávili[a], właściwie Teresa Sánchez de Cepeda y Ahumada (ur. 28 marca 1515 w Gotarrendura (Ávila) w Hiszpanii, zm. 4 października 1582 w Alba de Tormes w Hiszpanii) – hiszpańska mistyczka, karmelitanka, pisarka kontrreformacji i teolog życia kontemplacyjnego. Była również reformatorką zakonu karmelitów i wraz ze świętym Janem od Krzyża jest uważana za założycielkę karmelitów bosych.

François Gérard, "Św. Teresa”
Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

W roku 1622, 40 lat po śmierci, została kanonizowana przez papieża Grzegorza XV. 27 września 1970 roku papież Paweł VI ogłosił ją doktorem Kościoła nadając jej tytuł „doktora mistycznego”. Jej książki, w tym autobiografia, Księga Życia i jej przełomowe dzieło Twierdza wewnętrzna, są podstawową częścią literatury hiszpańskiego Renesansu, jak również mistycyzmu chrześcijańskiego i chrześcijańskiej medytacji, którą opisuje w swym ważnym dziele Droga Doskonałości. Wspomnienie liturgiczne św. Teresy obchodzone jest w dniu 15 października.

Widzenia

Około roku 1556, przyjaciele Teresy zasugerowali, że jej nowe przejścia są dziełem diabła, a nie pochodzące od Boga. Zaczęła więc stosować praktyki pokutnicze i umartwiać się. Jej spowiednik, jezuita święty Franciszek Borgiasz, jednakże zapewniał ją o boskim pochodzeniu jej doświadczeń. W 1559, w dzień świętego Piotra, Teresa doświadczyła wewnętrznego widzenia Jezusa Chrystusa, który w jej przekonaniu ukazał jej się w postaci cielesnej, choć dla oczu niewidzialny. Nie miała wątpliwości co do prawdziwości tej wizji. Takie widzenia Jezusa Chrystusa trwały w sposób nieprzerwany przez okres ponad dwóch lat. W innej wizji, Serafin wielokrotnie wbił w jej serce rozżarzony do czerwoności czubek złotej lancy, powodując niepojęty duchowo-fizyczny ból. Wizja ta jest zbieżna z wizją świętego Franciszka z Asyżu, opisaną w hymnie Walka miłości.

Teresa tak opisuje tę scenę:

„Zobaczyłam, w jego ręce długą złotą dzidę, zaś jej koniec pokryty żelazem rozżarzony był do czerwoności. Wydawało mi się, że wkuwał ją co pewien czas w moje serce i że przebijał moje wnętrzności. Gdy poruszał swą dzidą wydawało mi się, że porusza i moimi wnętrznościami. Pozostawił mnie całą płonąca wielką miłością do Boga. Ból był tak wielki, że aż zaczęłam jęczeć, a słodkość płynąca z jego nadmiaru była tak zaskakującą, że nie chciałam być go pozbawiona...”

Ta wizja była inspiracją dla jednego z najsławniejszych dzieł Berniniego, Ekstaza świętej Teresy znajdującego się w Kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Rzymie.

Pamięć o tym wydarzeniu była dla Teresy inspiracją do końca jej życia i motywowała jej całożyciowe oddanie się naśladowaniu życia i cierpienia Jezusa Chrystusa, które streszczała w słowach: „Panie, pozwól mi cierpieć z Tobą albo umrzeć”.

Dzieła świętej Teresy z Ávili, tworzone dla celów dydaktycznych, są jednymi z najwybitniejszych w literaturze mistycznej Kościoła katolickiego. Jej proza jest naznaczona wpływem łaski, ozdobną schludnością i uroczą siłą wyrazu, Teresa jest w czołówce hiszpańskich prozaików. Jej poezja jest natomiast wyróżniana za czułość i poczucie rytmu myśli.

Twierdza wewnętrzna, napisana w roku 1577, w której porównuje rozwój duszy oddanej kontemplacji do zamku z siedmioma kolejnymi wewnętrznymi komnatami, analogicznie do siedmiu niebios, których przebycie prowadzi do zjednoczenia z Chrystusem. Książka uważana jest za duchowy testament św. Teresy i skarb mistyki katolickiej.

Jan Paweł II „W dniu 4 października roku 1582, który we wprowadzonym później Kalendarzu Gregoriańskim wypadł 15 października, w Alba, w granicach diecezji w Salamance, odeszła do Oblubieńca święta Teresa od Jezusa, osłabiona wiekiem i chorobą, lecz wciąż pełna żaru i płomiennej miłości do Boga i Kościoła. Przebyła długą drogę, opromienioną darem łaski prawdziwą „drogę doskonałości”, na której przez modlitwę otwarła się na służbę miłości przeniknęła w głąb „twierdzy duszy” i doświadczyła tej miłości, która im bardziej kogoś łączy z Bogiem, tym bardziej pobudza go do przejęcia się duchem Kościoła i do poświęcenia się Kościołowi”. Podczas podróży apostolskiej do Hiszpanii 1 listopada 1982 polski papież uczestniczył w Ávili w uroczystościach z okazji 400. rocznicy śmierci św. Teresy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem