Reklama

Biznes w zgodzie z Ewangelią

2017-11-29 09:42

Łukasz Krzysztofka
Niedziela Ogólnopolska 49/2017, str. 41

Już 9 grudnia 2017 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbędzie się Kongres Chrześcijańskich Przedsiębiorców. Spotkanie, organizowane przez Polską Akademię Biznesu, skierowane jest do przedstawicieli świata biznesu, nauki, przedsiębiorców i parlamentarzystów

Polska gospodarka nabiera rozpędu. Wskazują na to wszelkie dane, obliczenia i ratingi. Prognozy też są optymistyczne. Polscy pracodawcy chcą zatrudniać coraz więcej osób. Mimo różnych zawirowań wzrost polskiego PKB wyniesie więcej, niż się spodziewano.

Jak wobec tych rewelacji odnajdują się przedsiębiorcy? Czy można mówić, że nadchodzą złote lata dla polskiego biznesu? – Każdy trzeźwo myślący ekonomista daleki jest od tak radykalnych aklamacji sukcesu. Dla przedsiębiorcy nigdy nie ma takiego czasu, w którym mógłby on spocząć na laurach. Biznes to ciągła praca, nieustanne nawiązywanie relacji, regularny rozwój, wyprzedzanie konkurencji, innowacje – podkreśla Tomasz Sztreker, prezes Polskiej Akademii Biznesu.

Najważniejszy człowiek

Według danych Instytutu Socjologii UKSW, 95 proc. polskich przedsiębiorców deklaruje, że jest wyznania rzymskokatolickiego. Spora część z nich szuka złotego środka pomiędzy tym, jak dobrze i nowocześnie zarządzać swoją firmą i jednocześnie żyć w zgodzie ze swoimi wartościami. – Chrześcijanin przede wszystkim chce budować „przedsiębiorstwo”, czyli coś, co się wydarza między ludźmi. To oczywiście również przynosi zysk. Jednak przedsiębiorca chrześcijański sięga do sedna biznesu: do człowieka, do relacji, do wspólnoty – wyjaśnia Sztreker.

Reklama

To właśnie do przedsiębiorców, a także przedstawicieli innych środowisk zainteresowanych rozwojem gospodarczym Polski i oddziaływaniem katolickiej nauki społecznej na rozwój biznesu adresowana jest zbliżająca się konferencja.

Organizatorzy podkreślają, że pomysł zorganizowania kongresu zrodził się oddolnie. – Podczas naszych spotkań regionalnych dostrzegliśmy wiele problemów dotykających przedsiębiorców, którym chcielibyśmy zaradzić przez stworzenie silnej grupy przedsiębiorców chrześcijańskich oraz działania legislacyjne. Zobaczyliśmy ogromną potrzebę i po prostu zaczęliśmy działać. Inicjatywy wychodziły oddolnie – od ludzi, którzy informowali nas, co chcą robić, jakie mają problemy, co ich dotyka, a potem my zaczęliśmy to zbierać i realizować dalej – opowiada Sztreker.

W odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorców

W czasie kongresu jego uczestnicy będą się zastanawiać nad tym, jak usprawnić prawo, żeby polscy przedsiębiorcy mogli się lepiej rozwijać, i jak tworzyć dobrą atmosferę do rozwoju biznesu w kontekście relacji: rząd – samorząd – przedsiębiorca.

– Celem kongresu jest identyfikacja potrzeb przedsiębiorców w zakresie prawno-społecznym, przedstawienie rekomendacji dla Ministerstwa Rozwoju oraz Episkopatu Polski, płynących od przedsiębiorców, a dotyczących ekonomii, gospodarki, prawa i kwestii społecznych, wzajemna wymiana doświadczeń, integracja małych i średnich przedsiębiorców o światopoglądzie chrześcijańskim oraz refleksja nad znaczeniem katolickiej nauki społecznej dla biznesu – wylicza Sztreker.

Wśród zaproszonych gości są: wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj, prezes Ursusa, wiceprezes Poczty Polskiej oraz ekonomiści, prawnicy i właściciele firm.

Katolicka nauka społeczna

Organizator kongresu – Polska Akademia Biznesu chce pomóc w spotkaniu się ludzi, którym bliskie jest chrześcijańskie podejście do ekonomii i gospodarki. – O wartościach zawsze warto rozmawiać. Ale jeszcze lepiej wprowadzać je w życie. Właśnie dlatego kongres będzie poświęcony prawu, które pozwala na systemowe wprowadzanie zmian mogących chronić zarówno zysk, jak i człowieka w biznesie – mówi Sztreker. Podjęty będzie również temat, jak wartości ewangeliczne mogą pomagać w prowadzeniu biznesu. Organizatorzy chcą pokazać, że katolicka nauka społeczna nie jest hamulcem rozwoju biznesu, lecz jego fundamentem. Konferencja będzie zatem dobrą okazją do wzmocnienia poczucia, że idee chrześcijańskie są bliskie i przyjazne polskim firmom. Spotkanie będzie wspólnym poszukiwaniem takiego sposobu prowadzenia przedsiębiorstwa, by dbało ono zarówno o jakość, produktywność, dochody, jak i o człowieka, który jest podstawą i celem wypracowanych dóbr.

Aby wziąć udział w Kongresie Chrześcijańskich Przedsiębiorców, należy zarejestrować się przez stronę: www.kchp.pl . Patronat medialny nad wydarzeniem objęła „Niedziela”.

Tagi:
Ewangelia kongres

Watykan organizuje międzynarodowy kongres o godności dziecka w Internecie

2019-11-08 18:43

ts / Watykan (KAI)

Środki, jakie należy podjąć w celu ochrony godności dzieci w mediach elektronicznych będą tematem dwudniowej konferencji międzyreligijnej w przyszłym tygodniu (14-15 listopada) w Watykanie. Jak wynika z programu opublikowanego 7 listopada, około 80 przedstawicieli organizacji międzynarodowych, mediów i organizacji pomocy, a także świata polityki oraz religii będzie dyskutowało nad możliwościami walki z pornografią dziecięcą i treściami szkodliwymi dla dzieci i młodzieży.

alexx_60/fotolia.com

Konferencję pragnie otworzyć osobiście papież Franciszek. Wśród mówców znajdą się: wicepremier Zjednoczonych Emiratów Arabskich Saif Bin Zayed al Nahyan, królowa Szwecji Sylwia, wielki imam uniwersytetu Al-Azhar w Kairze szejk Ahmad Mohammad Al-Tayyeb, przedstawicielka sekretarza generalnego ONZ ds. przemocy wobec dzieci Najat Maalla M’jid, rabin David Rosen z Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego oraz sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

Organizatorami konferencji są: Papieska Akademia Nauk Społecznych, Child Dignity Alliance oraz Interfaith Alliance for Safer Communities. Oba te sojusze są owocem poprzednich kongresów, które zorganizowano w 2017 roku na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie oraz w 2018 roku w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Niezwykłe zdjęcie zakonnicy pochylającej się nad okaleczoną kobietą

2019-11-10 14:17

wpolityce.pl

„Wczoraj pod murami Watykanu. Pośród śpieszącego się tłumu zobaczyłem taką scenę…” - napisał na Twitterze Tomasz Łysiak, dziennikarz "Sieci", załączając zdjęcie siostry zakonnej pochylającej się nad okaleczoną kobietą

twitter.com/@TomaszLysiak

Wczoraj pod murami Watykanu. Pośród śpieszącego się tłumu zobaczyłem taką scenę… Nie wiem jak się nazywa ta Siostra. Nie wiem z jakiego kraju pochodzi. Chciałbym Jej Podziękować — czytamy we wpisie publicysty tygodnika „Sieci”.

Szybko okazało się, że uwieczniona na zdjęciu siostra zakonna to Polka ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. To s. Aneta (nie podaję nazwiska, bo nie wiem, czy by chciała), Polka, moja współsiostra, nazaretanka (Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu), od dłuższego czasu posługuje we Włoszech. — skomentowała wpis s. Agnieszka Wójt.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Służymy Niepodległej

2019-11-11 19:10

ks. Wojciech Kania

ks. Wojciech Kania

Podobnie jak w 34 miastach w całej Polsce w Sandomierzu odbył się piknik „Służymy Niepodległej”.

Przez kilka godzin na terenie jednostki 3 Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego na odwiedzających czekały liczne atrakcję. Można było obejrzeć wystawę stateczną sprzętu wojskowego, nie tylko ten którym dysponuje jednostka w Sandomierzu, ale również z Kielc i Niska. Na placu apelowym przygotowane zostały stoiska informacyjne m.in. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z Kielc, Żandarmeria Wojskowa, 3. Batalion Inżynieryjny z Niska oraz 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej. - Mimo padającego deszczu wielu chętnych odwiedziło jednostkę wojskową w Sandomierzu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się samochody wojskowe. Niektórzy pokonali wiele kilometrów, aby wziąć udział w pikniku. – Mimo deszczu dopisali pasjonaci wojskowości. Mamy występny artystyczne młodzieży z Sandomierza i Kielc. Można oglądać sprzęt wojskowy. Począwszy od stacji radiolokacyjnej, przygotowaną przez 3 Sandomierski Batalion Radiotechniczny. Mamy broń strzelecką, pojazdy transportowe, inżynieryjne. Przygotowany został także symulator strzelań, gdzie każdy może spróbować swoich sił – mówił kapitan Tomasz Wermiński.

O godzinie 15 została odśpiewana pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego. Jak mówi kapitan Tomasz Wermiński: - Pieśń Wojska Polskiego powstała na bazie marszu Pierwszej Brygady. Od roku 2007 została uznana za pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego. Śpiewana jest podczas uroczystości wojskowych, patriotycznych oraz apeli i zbiórek.

Na terenie jednostki wojskowej nie zabrakło również przedstawicieli Straży Pożarnej czy Ratowników Medycznych. Na pikniku do wstąpienia w swoje szeregi zapraszali żołnierze 102.batalionu lekkiej piechoty 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na swoim stoisku prezentowali broń, quada, a dzieci miały możliwość wykonania kamuflażu. Zainteresowani mogli zabrać materiały informacyjne dotyczące rekrutacji do WOT.

- Jest o nas takie ładne określenie: wiedza w głowie, broń w ręku, patriotyzm w sercu. Myślę, że ten patriotyzm jest w sercu każdego Polaka, zwłaszcza teraz, gdy świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości - powiedziała szeregowy Marta Korzynek ze 102. Batalionu ŚBOT.

Po godzinie 17 rozpoczął się uroczysty capstrzyk dla Niepodległej, który rozpoczął uroczysty przemarsz na cmentarz pod pomnik 2 Pułku Piechoty Legionów i 4 Pułku Saperów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem