Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

XVI Dzień Jesiennego Liścia w Biłgoraju

„Kiedy dziecko płacze – płacze cały świat”. Jedynie dzięki życzliwości dobrych ludzi możemy pomóc naszej córeczce godnie i samodzielnie żyć – tymi słowami apelowali o pomoc Barbara i Piotr Pawelec, rodzice trzyletniej Igi, która od urodzenia walczy z padaczką. Na ten apel odpowiedziała m.in. biłgorajska „Piątka”

Niedziela zamojsko-lubaczowska 49/2017, str. IV

[ TEMATY ]

pomoc

wydarzenie

Joanna Ferens

Biłgorajski kiermasz

Biłgorajski kiermasz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Iga Pawelec to trzyletnia biłgorajanka, która od urodzenia cierpi na padaczkę lekooporną. Pierwsze objawy choroby pojawiły się, kiedy dziewczynka miała zaledwie kilka miesięcy. Od tej pory Iga codziennie przechodziła kilka ataków, była otumaniona mocnymi lekami, ale leczenie nie przynosiło żadnych efektów i nadal miała problemy z koordynacją ruchową i wiotkością całego ciała.

27 czerwca 2016 r. Iga z rodzicami dotarła do kliniki Schön w Vogtareuth w Niemczech. Po sześciu tygodniach intensywnej neurorehabilitacji, ergoterapii, logoterapii pojawiła się poprawa. – W minionym roku byliśmy w niemieckiej klinice już trzy razy. Rehabilitacja bardzo pomaga Idze w funkcjonowaniu i choć wiemy, że przed nami jeszcze mnóstwo pracy, to wiemy, co robić, jak postępować z naszym dzieckiem. Otrzymujemy od lekarzy wiele wskazówek do dalszej rehabilitacji i ćwiczeń, mamy odpowiednio dobrane leki i to przekłada się na efekty. Iga dużo się uśmiecha, coraz lepiej kontaktuje się z otoczeniem, gaworzy, prawie już sama siedzi, także jest to dla nas bardzo dużo – opowiadają rodzice.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

By czynić dobro

Szkoła Podstawowa nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju zorganizowała 16. już edycję Dnia Jesiennego Liścia. Wydarzenie już od wielu lat łączy całą społeczność „Piątki”, mieszkańców Biłgoraja i okolic, a także wielu ludzi dobrego serca z całego kraju. W piętnastu minionych edycjach zebrano ponad 410 tys. zł, przeznaczając zebrane środki m. in. na pomoc dziecięcemu hospicjum, czy chorym dzieciom z terenu powiatu biłgorajskiego.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 Teresa Bogdanowicz-Bordzań wyjaśnia, że akcja ta na stałe wpisała się w kalendarz biłgorajskich imprez i ma swoje szczególne miejsce w sercach wielu ludzi. – Dzień Jesiennego Liścia to specyficzna akcja charytatywna, w którą angażuje się bardzo wiele osób, w tym społeczność naszej szkoły i jej przyjaciele, firmy, instytucje, osoby fizyczne. Wszyscy chcemy pomagać chorym dzieciom. Zarówno zaangażowanie, jak i cel wpływa na to, że jest to wydarzenie bardzo duże. Pomaganie innym, osobom potrzebującym, sprawia nam wielką radość – podkreśliła.

Reklama

O swojej radości i wdzięczności mówi także burmistrz Biłgoraja, Janusz Rosłan. – Jestem dumny z tego, że mamy szkołę, która organizuje wspaniałą akcję w czasach, gdy wszechobecne jest zobojętnienie na los drugiego człowieka. Często o tym donoszą media, że ludzie przechodzą obojętnie obok osób potrzebujących pomocy. Dlatego bardzo ważne jest, by uczyć od dziecka wrażliwości na los bliźnich. A działania szkoły są bardzo dobrym przykładem na to, że rzetelna edukacja i wychowanie przynoszą efekty. Ta szkoła przez wiele lat zbierała na hospicjum dla chorych dzieci, a od kilku lat robione są zbiórki dla potrzebujących dzieci z Biłgoraja. Cieszę się, że w tą akcją włączają się rodzice i wiele osób spoza społeczności szkolnej – wskazał Burmistrz.

Opiekę nad Igą sprawuje również Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Stąd na Dzień Jesiennego Liścia przybyła Aneta Tryniecka, diecezjalny koordynator wolontariatu Caritas. – Chcemy podziękować całej społeczności szkolnej za zorganizowanie tej wspaniałej imprezy. Dzięki tym wszystkim ludziom dzieje się tutaj rzecz praktycznie niemożliwa. Dlatego jesteśmy ogromnie wdzięczni, że w Biłgoraju jest tak wielu ludzi, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka, a tym razem konkretnie zdrowie małej Igi – wskazała.

Wdzięczność rodziców

Swoją wdzięczność za okazaną pomoc i wsparcie wyrazili rodzice Igi, Barbara i Piotr Pawelec. – Bardzo serdecznie dziękujemy w imieniu Igi, że mogliście Państwo się tutaj zebrać i pomóc naszej córce w walce o zdrowie. Patrząc na to, jakie efekty przynosi rehabilitacja, którą współfinansujemy ze środków zebranych przez mieszkańców Biłgoraja jesteśmy przeszczęśliwi. Dziękujemy za włączenie się w akcję Dzień Jesiennego Liścia. To, co się tu dzieje jest fenomenalne! Jest mnóstwo osób: rodziców, dzieci, ludzi życzliwych! To jest niezwykle budujące i podnosi nas na duchu, gdyż wiemy, że nie jesteśmy sami z chorobą naszego dziecka, że naszemu biłgorajskiemu społeczeństwu nie jest obojętny jej los. Wiemy też, że dzięki wsparciu finansowemu terapia, którą Iga obecnie przechodzi, i która przynosi doskonałe efekty, może być kontynuowana – podkreślili rodzice.

Reklama

Udział władzy

W tegoroczną akcję włączyli się m. in. prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką, prezes Rady Ministrów Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie, posłowie, europosłowie, przedsiębiorcy i sportowcy, m.in. na aukcję trafiła koszulka reprezentacyjna Roberta Lewandowskiego wraz z jego autografem.W akcję zaangażował się również poseł Piotr Olszówka. – Uważam, że to, co robi cała szkoła to jest coś wspaniałego i wręcz bohaterskiego. Ja również nie wyobrażałem sobie nie wziąć udziału w tej akcji, zaangażowałem się całym sobą i cieszę się, że wiele rzeczy udało nam się razem zrobić. Myślę, że wszyscy powinniśmy czuć tego wyjątkowego ducha pomocy w Biłgoraju – wskazał poseł.

Jednak najwięcej pracy wykonali rodzice wraz z dziećmi przygotowując stoiska i kiermasz rozmaitości oraz przedstawiciele szkoły, którzy przygotowali sklepiki „Pod złotą rybką”. Wydarzeniem okazały się również występy artystyczne dzieci i młodzieży, ponad trzydzieści stoisk kiermaszowych, konkursy i licytacje przedmiotów ofiarowanych przez znane i szanowane osoby, loteria fantowa, kawiarenka, sklepik różności. W pomoc osobom potrzebującym włączyć się mógł każdy.

Impreza jest nie tylko doskonałą lekcją wychowawczą dla dzieci i młodzieży, ale także pokazuje, że „z dobrem może przyjść serce choćby najmniejsze”, a każdy dar dla osób potrzebujących, każde wsparcie, każda pomoc jest bezcenna. Zaangażowanie się osób znanych, szanowanych i będących autorytetami nie tylko w społeczności lokalnej Biłgoraja, ale i województwa lubelskiego, czy całego kraju, pokazuje, że zapoczątkowana przed laty w szkole akcja, przekroczyła progi nie tylko szkoły, ale także i regionu. Umacnia to organizatorów w kolejnych przedsięwzięciach i pozwala do grona darczyńców zaangażować kolejne osoby, instytucje i organizacje, co owocuje większą możliwością pomocy potrzebującym.

Na rehabilitację i dalszą terapię Igi Pawelec zebrano podczas 16. Dnia Jesiennego Liścia kwotę: 79.158,22 zł.

2017-11-29 10:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. L. Kryża TChr dla KAI: Nieustannie zadziwia mnie ludzka hojność i oddanie

[ TEMATY ]

wywiad

pomoc

Wschód

BP KEP / youtube.com

- Od lat zadziwiam się oddaniem i hojnością wielu kapłanów, sióstr i braci zakonnych, a także osób świeckich, pomagającym Kościołowi na Wschodzie. Tam, za wschodnią granicą, II niedziela Adwentu obchodzona jest jako „Dzień wdzięczności za tych, którzy pomagają”, a ta wdzięczność wyraża się w wielkiej modlitwie. To pokazuje, że od lat nasze relacje z Kościołem na Wschodzie, to wielka wymiana darów: duchowych i materialnych - mówi w rozmowie z KAI ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Dorota Abdelmoula (KAI): Obchodzimy dziś XXI Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. O co modli się Ksiądz w tym roku dla mieszkańców krajów byłego Związku Radzieckiego? Czy te intencje zmieniają się z biegiem lat?

CZYTAJ DALEJ

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

[ TEMATY ]

papież

sądownictwo

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Ojciec Święty określił nowe zasady w sześciu artykułach. Zgodnie z „zasadą niezmienności sędziego i w celu zapewnienia rozsądnego czasu trwania procesu” - czytamy w motu proprio - papież, na rok sądowy, w którym prezes przestaje sprawować urząd, może wyznaczyć wiceprezesa, który przejmuje urząd, gdy prezes przestaje sprawować urząd. Stwierdza się również, że papież „może w każdej chwili zwolnić z urzędu, nawet tymczasowo, sędziów, którzy z powodu stwierdzonej niezdolności nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję