Reklama

Z Jasnej Góry

2017-12-13 11:06


Niedziela Ogólnopolska 51/2017, str. 8

Dla Maryi Niepokalanej

Hołd z białych kwiatów

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia br., przed figurą Maryi Niepokalanej na placu przed Szczytem Jasnogórskim wierni złożyli wiązanki białych kwiatów w tzw. hołdzie z kwiatów. Uroczystości rozpoczęły się liturgią Nieszporów w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Następnie wierni udali się w procesji na plac przed Szczytem pod figurę Niepokalanej. Po przemówieniu o. Mariana Waligóry, przeora Jasnej Góry, modlitwę zawierzenia wypowiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, i przy pomocy podnośnika wozu strażackiego, przygotowanego przez Państwową Straż Pożarną w Częstochowie, dotarł do figury i złożył Maryi bukiet z białych kwiatów.

Tradycja składania hołdu z kwiatów sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotowywać każdego roku 8 grudnia na placu Hiszpańskim uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Tę tradycję podtrzymują kolejni papieże.

Na Jasnej Górze zwyczaj ten został zapoczątkowany w 2009 r., kiedy to poświęcono nową figurę Maryi Niepokalanej.

Reklama

***

Pszczelarze

Pokładają nadzieję w Panu

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w 29. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pszczelarzy, która odbyła się 7 grudnia br., we wspomnienie św. Ambrożego – patrona pszczelarzy. Na Jasnej Górze spotkali się hodowcy pszczół, właściciele pasiek i producenci miodu, przedstawiciele instytucji i organizacji rolniczych z Polski, a także z Ukrainy. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył bp Edward Białogłowski, krajowy duszpasterz rolników i pszczelarzy, a koncelebrowali duszpasterze pszczelarzy, wśród nich ks. Andrzej Molenda, kapelan pszczelarzy archidiecezji częstochowskiej. Koła pszczelarskie wystawiły kilkadziesiąt pocztów sztandarowych. Obecne były władze Polskiego Związku Pszczelarskiego z jego prezydentem Waldemarem Kudłą. Za organizację pielgrzymki odpowiadał Andrzej Adamczyk, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie. Uświetnił ją swoim śpiewem Chór Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli. Pielgrzymkę poprzedziła 23. Krajowa Konferencja Pszczelarska – „Diagnoza i rozwój polskiego pszczelarstwa”.

***

Obrady Komisji Maryjnej

Wznowiła działalność Komisja Maryjna Episkopatu Polski, która obradowała na Jasnej Górze 8 grudnia br. Spotkanie prowadził abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący komisji. Zaapelował on do duszpasterzy, aby brali odpowiedzialność za przekazywanie wiary, tak aby miała ona przełożenie na życie.

Mówiąc o tematyce spotkania, abp Depo odniósł się do hasła nowego roku duszpasterskiego: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”, które inspiruje tematykę na najbliższy czas. – Chcemy podkreślić, że Jasna Góra pozostaje dla nas zwornikiem wszelkiego typu inicjatyw – powiedział. Zwrócił uwagę na kontekst 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, co też zwraca uwagę na Maryję, która jest patronką naszej niepodległości. Na jasnogórskich obradach podsumowano miniony rok, w którym obchodziliśmy 300-lecie koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 140-lecie objawień w Gietrzwałdzie oraz 100-lecie objawień w Fatimie.

***

Krótko

• 2 grudnia Dzień Skupienia przed Adwentem przeżywali animatorzy i członkowie Ruchu Rodzin Nazaretańskich – ok. tysiąca osób. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski, opiekun Ruchu Rodzin Nazaretańskich z ramienia Konferencji Episkopatu Polski.

• 3 grudnia przybyła na Jasną Górę 36. Pielgrzymka Romów z udziałem ok. 350 osób. Mszę św. celebrował bp Krzysztof Zadarko. Obecny był ks. Stanisław Opocki, krajowy duszpasterz Romów. W ramach pielgrzymki odbyła się promocja pierwszego w Polsce „Romskiego modlitewnika i śpiewnika”, opracowanego przez Andrzeja Sochaja – zastępcę dyrektora Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu.

• 3 grudnia w duszpasterstwie młodzieży na Halach św. Józefa odbyło się spotkanie ze św. Mikołajem. Mszę św. i spotkanie uświetniły swoim śpiewem dzieci z duszpasterstwa na Halach. – Ta tradycja zrodziła się przed laty. Przychodzi tutaj wiele rodzin z dziećmi, więc ważne jest, żeby miały one zapowiedź świątecznej radości, i tak jak możemy, tak chcemy się dzielić, tzn. św. Mikołaj chce się dzielić, a my mu w tym pomagamy – powiedział o. Wojciech Dec OSPPE, duszpasterz młodzieży na Halach.

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Kościół to nie firma, nie upadnie. Chrystus go nie opuści!

2019-09-20 08:22

www.vaticannews.va

„Wielu katolików jest zaniepokojonych, a nawet zrozpaczonych. Jako człowiek wierzący, chciałbym przypomnieć, że Kościół to nie firma, międzynarodowa korporacja czy państwo. A zatem nie może upaść” – powiedział Vittorio Messori. Czołowy katolicki apologeta, współtwórca książkowych wywiadów z kard. Ratzingerem, odniósł się do kryzysu we współczesnym Kościele.

aradaphotography/pl.fotolia.com

Przyznał on, że powodów do zmartwień nie brakuje. Niepokój budzą na przykład niejasności związane z Synodem Biskupów o Amazonii. Szerzy się zamęt, ludzie są zdezorientowani. Messori przypomina jednak, że Kościół należy do Chrystusa, który kieruje nim z mądrością. „Myślę, że na koniec Ojciec zainterweniuje. Bóg przekracza nasze ograniczone możliwości postrzegania” – dodał włoski pisarz w wywiadzie la portalu La Fede Quotidiana.

Niepokoi go natomiast narastający w Kościele konformizm. „Mówi się, że żyjemy w Kościele miłosierdzia, otwartego dialogu i szczerości, a zarazem wielu kardynałów i biskupów boi się podzielić swymi obawami”. Messori wspomina, że kiedy on sam postanowił się kiedyś podzielić swymi wątpliwościami na łamach dziennika Corriere della Sera, spotkały go za to obelgi i ostry atak ze strony niektórych katolickich mediów.

Powstał nawet komitet, który domagał się, aby ten mediolański dziennik zerwał z nim współpracę. „Jestem zatem zaniepokojony, ale nie zrozpaczony. Chrystus nie opuści swego Kościoła” – dodaje na zakończenie włoski pisarz i apologeta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Cenzura prewencyjna w Empiku. Wycofanie „Gazety Polskiej” ze sprzedaży narusza Konstytucję

2019-09-20 11:59

Notatka prasowa

Decyzja władz Empiku o wycofaniu ze sprzedaży jednego z wydań „Gazety Polskiej” narusza konstytucyjną wolność prasy. Stanowi także dyskryminację części społeczeństwa ze względu na poglądy. Do czasopisma dołączona była naklejka sprzeciwiająca się ideologii ruchu LGBT. Praktyka kierownictwa sieci sklepów może prowadzić do sytuacji, w której każdy konserwatywny tytuł będzie bezprawnie cenzurowany przez sprzedawcę.

pl.wikipedia.org

Działanie Empiku stanowi swego rodzaju cenzurę prewencyjną, a więc kontrolę treści prasowych przed ich publikacją oraz godzi w zapisaną w art. 14 Konstytucji zasadę wolności prasy. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu jest na gruncie ustawy zasadniczej wyraźnie zabroniona (art. 54 ust. 2). Kontrola jeszcze nieopublikowanych treści jakiej dopuścił się Empik, narusza także wolność posiadania i wyrażania poglądów, której istotnym elementem jest możliwość pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Bez zagwarantowania prawnego tej wolności i faktycznej jej realizacji kształtowanie własnych poglądów jest niemożliwe. Decyzja władz sieci sklepów stanowi też przykład dyskryminacji licznej grupy obywateli ze względu na wyznawane poglądy.

Działania Empiku wymierzone były przede wszystkim w dodatek do „Gazety Polskiej” – naklejkę, której nadano treść i znaczenie odbiegające od właściwej jej interpretacji. Arbitralnie uznano, że dystrybucja nalepki godzi w tzw. antydyskryminacyjną politykę przedsiębiorstwa, podczas gdy uniemożliwienie posługiwania się naklejką czytelnikom magazynu, stanowi naruszenie ich wolności słowa, w tym wolności wyrażania poglądów krytycznych wobec postulatów politycznych czy społecznych. W konsekwencji dochodzi do dyskryminacji tych osób, które poprzez posługiwanie się naklejką chciały wziąć udział w debacie społecznej dotyczącej istotnych i aktualnych tematów.

Ponadto, firma dostarczająca prasę do Empiku, przed publikacją jednego z następnych numerów „Gazety Polskiej” domagała się od wydawcy czasopisma przedstawienia wizualizacji naklejki, która miała być dołączona do tego wydania. Nalepka przedstawiała wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Nie ma informacji o tym, czy inne tytuły były w podobny sposób kontrolowane.

„Działanie Empiku stanowi ingerencję w treści publikowane w prasie. Empik jest jednym z głównych sprzedawców prasy w Polsce, dlatego jego arbitralne decyzje o odmowie sprzedaży konkretnego wydania gazety, przekładają się na dotkliwe straty finansowe wydawcy. Takie działanie może wywołać tzw. efekt mrożący polegający na zniechęceniu wydawców do publikowania określonych treści w przyszłości” – skomentował Łukasz Bernaciński z Centrum Analiz Ordo Iuris.

Instytut Ordo Iuris analizuje możliwość podjęcia działań w związku z nagannymi praktykami Empiku m.in. na gruncie prawa prasowego oraz ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem