Reklama

Z Jasnej Góry

Dla Maryi Niepokalanej

Hołd z białych kwiatów

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia br., przed figurą Maryi Niepokalanej na placu przed Szczytem Jasnogórskim wierni złożyli wiązanki białych kwiatów w tzw. hołdzie z kwiatów. Uroczystości rozpoczęły się liturgią Nieszporów w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Następnie wierni udali się w procesji na plac przed Szczytem pod figurę Niepokalanej. Po przemówieniu o. Mariana Waligóry, przeora Jasnej Góry, modlitwę zawierzenia wypowiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, i przy pomocy podnośnika wozu strażackiego, przygotowanego przez Państwową Straż Pożarną w Częstochowie, dotarł do figury i złożył Maryi bukiet z białych kwiatów.

Tradycja składania hołdu z kwiatów sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotowywać każdego roku 8 grudnia na placu Hiszpańskim uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Tę tradycję podtrzymują kolejni papieże.

Reklama

Na Jasnej Górze zwyczaj ten został zapoczątkowany w 2009 r., kiedy to poświęcono nową figurę Maryi Niepokalanej.

***

Pszczelarze

Pokładają nadzieję w Panu

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w 29. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pszczelarzy, która odbyła się 7 grudnia br., we wspomnienie św. Ambrożego – patrona pszczelarzy. Na Jasnej Górze spotkali się hodowcy pszczół, właściciele pasiek i producenci miodu, przedstawiciele instytucji i organizacji rolniczych z Polski, a także z Ukrainy. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył bp Edward Białogłowski, krajowy duszpasterz rolników i pszczelarzy, a koncelebrowali duszpasterze pszczelarzy, wśród nich ks. Andrzej Molenda, kapelan pszczelarzy archidiecezji częstochowskiej. Koła pszczelarskie wystawiły kilkadziesiąt pocztów sztandarowych. Obecne były władze Polskiego Związku Pszczelarskiego z jego prezydentem Waldemarem Kudłą. Za organizację pielgrzymki odpowiadał Andrzej Adamczyk, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie. Uświetnił ją swoim śpiewem Chór Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli. Pielgrzymkę poprzedziła 23. Krajowa Konferencja Pszczelarska – „Diagnoza i rozwój polskiego pszczelarstwa”.

***

Obrady Komisji Maryjnej

Wznowiła działalność Komisja Maryjna Episkopatu Polski, która obradowała na Jasnej Górze 8 grudnia br. Spotkanie prowadził abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący komisji. Zaapelował on do duszpasterzy, aby brali odpowiedzialność za przekazywanie wiary, tak aby miała ona przełożenie na życie.

Reklama

Mówiąc o tematyce spotkania, abp Depo odniósł się do hasła nowego roku duszpasterskiego: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”, które inspiruje tematykę na najbliższy czas. – Chcemy podkreślić, że Jasna Góra pozostaje dla nas zwornikiem wszelkiego typu inicjatyw – powiedział. Zwrócił uwagę na kontekst 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, co też zwraca uwagę na Maryję, która jest patronką naszej niepodległości. Na jasnogórskich obradach podsumowano miniony rok, w którym obchodziliśmy 300-lecie koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 140-lecie objawień w Gietrzwałdzie oraz 100-lecie objawień w Fatimie.

***

Krótko

• 2 grudnia Dzień Skupienia przed Adwentem przeżywali animatorzy i członkowie Ruchu Rodzin Nazaretańskich – ok. tysiąca osób. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski, opiekun Ruchu Rodzin Nazaretańskich z ramienia Konferencji Episkopatu Polski.

• 3 grudnia przybyła na Jasną Górę 36. Pielgrzymka Romów z udziałem ok. 350 osób. Mszę św. celebrował bp Krzysztof Zadarko. Obecny był ks. Stanisław Opocki, krajowy duszpasterz Romów. W ramach pielgrzymki odbyła się promocja pierwszego w Polsce „Romskiego modlitewnika i śpiewnika”, opracowanego przez Andrzeja Sochaja – zastępcę dyrektora Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu.

• 3 grudnia w duszpasterstwie młodzieży na Halach św. Józefa odbyło się spotkanie ze św. Mikołajem. Mszę św. i spotkanie uświetniły swoim śpiewem dzieci z duszpasterstwa na Halach. – Ta tradycja zrodziła się przed laty. Przychodzi tutaj wiele rodzin z dziećmi, więc ważne jest, żeby miały one zapowiedź świątecznej radości, i tak jak możemy, tak chcemy się dzielić, tzn. św. Mikołaj chce się dzielić, a my mu w tym pomagamy – powiedział o. Wojciech Dec OSPPE, duszpasterz młodzieży na Halach.

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

2017-12-13 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki o znaczeniu, przygotowaniach i przebiegu październikowej wizyty "ad limina apostolorum" polskich biskupów

2021-07-31 16:17

[ TEMATY ]

wywiad

ad limina

abp Stanisław Gądecki

archpoznan.pl

- Wizyta „ad limina apostolorum” wyraża katolickość Kościoła oraz podkreśla jedność Kolegium Biskupów, zbudowanego na fundamencie Następcy św. Piotra. Jest też okazją do wzajemnej wymiany darów między tym, co w Kościele jest partykularne a tym, co jest powszechne - mówi w rozmowie z KAI abp. Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnia, że bardzo istotne jest pielgrzymowanie biskupów do grobów apostołów Piotra i Pawła, osobiste spotkania biskupów Kościołów partykularnych z Ojcem Świętym oraz wizyty w dykasteriach Kurii Rzymskiej.

Tomasz Królak, KAI: Księże Arcybiskupie, w październiku polscy biskupi odbędą wizytę „ad limina” i spotkają się z papieżem Franciszkiem. Jaki jest najważniejszy cel tej wizyty?

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor

2021-07-31 14:54

[ TEMATY ]

muzyka

jazz

wikipedia.org

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz

Jerzy „Duduś" Matuszkiewicz jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórca historii jazzu, kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwiękowych, odszedł w sobotnie południe 31 lipca 2021 r. Miał 93 lata.

O śmierci muzyka powiadomił PAP Paweł Brodowski, redaktor naczelny magazynu „Jazz Forum". Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz – wielka osobistość polskiego jazzu - był też znanym i cenionym autorem muzyki do seriali i filmów. "Czterdzieści lat minęło", "Wojna domowa" - to tylko niektóre z jego przebojów.

CZYTAJ DALEJ

5 cytatów - Ks. Wyszyński we wspomnieniach powstańców warszawskich

2021-08-01 09:04

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

AFSK

Ks. Prymas Wyszyński z Matką Elżbietą Czacka i Marią Okońską w Laskach

Ks. Prymas Wyszyński z Matką Elżbietą Czacka i Marią Okońską w Laskach

"Ks. Wyszyński zarządzał modlitwy, żeby lekarz wrócił. Niemcy nam go zwolnili" - Prymas Tysiąclecia w okresie Powstania Warszawskiego.

Kapelan Armii Krajowej w Grupie "Kampinos", pseudonim "Radwan III", szpital powstańczy w Laskach - to podstawowe fakty o posłudze wówczas księdza profesora Stefana Wyszyńskiego podczas Powstania Warszawskiego. "Szczupły, wysoki (...) nasz prymas, tylko myśmy tego nie wiedzieli" - tak ks. Wyszyńskiego zapamiętali uczestnicy zrywu stolicy z 1944 roku. Cytaty pochodzą z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję