Reklama

Rejs dla Niepodległej

2017-12-13 11:06

K. W.
Niedziela Ogólnopolska 51/2017, str. 49

Akademia Morska

Już za pół roku Dar Młodzieży, jeden z najbardziej znanych polskich żaglowców, wypłynie w rejs dookoła świata. Popłynie dla Rzeczypospolitej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez nią niepodległości. Jest szansa, by znaleźć się na jego pokładzie

Rejs Niepodległości”, bo tak nazywa się ta inicjatywa, jest wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademii Morskiej w Gdyni oraz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”. To nie tylko podróż, ale także niepowtarzalna szansa spełnienia marzeń wielu młodych ludzi.

Projekt składa się z trzech elementów: dwuetapowego konkursu oraz rejsu żaglowcem Dar Młodzieży, podczas którego statek zawita do najważniejszych portów świata, m.in. w: Dakarze, Kapsztadzie, Osace, Panamie i Nowym Jorku. Odbywać się wtedy będą liczne spotkania promujące Polskę.

Projekt wystartował wraz z rozpoczęciem konkursu „Rejs Niepodległości”, którego celem jest wyłonienie laureatów. To oni w nagrodę popłyną dookoła świata na jednym z pięciu wybranych odcinków. Dlaczego tylko na wybranym odcinku? – Mamy świadomość, że trwający 10 miesięcy rejs uniemożliwia wielu osobom udział w konkursie „Rejs Niepodległości”, dlatego też jest możliwość krótszych podróży na niezwykle ciekawych odcinkach, takich jak Lizbona – Kapsztad – Singapur – Los Angeles – Panama – wyjaśniają organizatorzy.

Reklama

Nieprzypadkowo Dar Młodzieży wpłynie do portu w Panamie. Laureaci konkursu będą bowiem mieli szansę wziąć udział w spotkaniu z Ojcem świętym podczas 34. Światowych Dni Młodzieży, które w dniach 22-27 stycznia 2019 r. odbędą się właśnie w tym mieście.

Kto może przystąpić do konkursu? – młodzi Polacy między 18. a 26. rokiem życia. Uczestnicy zgłaszają swój udział w konkursie przez wypełnienie elektronicznego formularza rejestracyjnego na stronie internetowej: www.facebook.com/RejsNiepodleglosci, na której znajdują się także inne niezbędne informacje. Uwaga – termin rejestracji kończy się 3 stycznia 2018 r. Konkurs składa się z dwóch etapów: pierwszy – to wykonanie zdjęcia albo filmu (max. 2 min). Uczestnik ma w nim wystąpić w roli ambasadora, który ukazuje walory i piękno swojej „małej Ojczyzny”, tak by promować Polskę za granicą. Zdjęcie albo film należy umieścić na stronie www.facebook.com/RejsNiepodleglosci do 3 stycznia 2018 r., po wcześniejszym dokonaniu elektronicznej rejestracji w konkursie.

Drugi etap konkursu będzie natomiast stanowił test wiedzy z zakresu historii działań niepodległościowych – od powstania kościuszkowskiego do odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 r. – obejmujący także podstawy wiedzy żeglarskiej oraz wiedzę o morzu w Biblii. Na stronie www.facebook.com/RejsNiepodleglosci znajduje się wykaz literatury i materiałów, które pomogą w przygotowaniach.

W marcu 2019 r. żaglowiec Dar Młodzieży powróci do kraju. Jego powitanie w Gdyni, skąd wypłynie w rejs, będzie kolejnym elementem pozwalającym przypomnieć naczelną ideę przedsięwzięcia, czyli 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Więcej informacji na stronach: pl2018.org , facebook.com/RejsNiepodleglosci .

Reklama

List otwarty do Prezydenta Rzeszowa w sprawie Marszu Równości

2019-04-23 13:58

ADAM RAK

Szanowny Panie Prezydencie,
Kolejny już raz wyraził Pan zgodę na odbycie w naszym mieście Marszu Równości, który organizują środowiska lewicowe. W ubiegłym roku doszło do zamieszek podczas tej demonstracji , a zarazem afirmacji odmienności seksualnej, co daje podstawę prawną do nieudzielenia zgody na tę imprezę w tym roku. Zgody takiej nie udzielił między innymi prezydent Gniezna, w obawie o bezpieczeństwo i mienie mieszkańców.

Wiemy już z doświadczenia że nie ma u nas takich środowisk. Dlatego też planowany jest zjazd przedstawicieli LGBT z całego kraju i świata. Stanowczo przeciwstawiamy się organizacji w Rzeszowie tego rodzaju manifestacji, które godzą w podstawowe wartości chrześcijańskie i promują zachowania niezgodne z nauką Kościoła. Każdemu człowiekowi należy się szacunek. Nie zamierzamy nikogo potępiać, jednak ich czyny można i należy napiętnować. Pan Prezydent wyrażając swoją zgodę na to wydarzenie zdecydowanie je promuje.

W Dzienniczku Siostry Faustyny znajdziemy słowa, które usłyszała podczas modlitwy z ust Pan Jezusa: Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. (Dz. 1732). Chcemy być wierni i do tego wzywamy również Pana Prezydenta.

Pismo Święte nie pozostawia wątpliwości. Czyny homoseksualne są sprzeczne z naturą. Co więcej, już w Księdze Rodzaju czytamy o wydarzeniach w Sodomie i Gomorze. Pośród „bardzo ciężkich występków” tamtejszych mieszkańców to właśnie ich czyny homoseksualne były dla Boga najbardziej odrażające (por. Rdz 18, 20). Stąd nazywamy je „grzechem sodomskim”. W Księdze Kapłańskiej czyny homoseksualne także są surowo zakazane: „Nie będziesz obcował z mężczyzną tak, jak się obcuje z kobietą. To jest obrzydliwość!” (18, 22). Ich potępienie jest powtórzone również na kartach Nowego Testamentu. Św. Paweł wprost stwierdza, iż homoseksualiści czynni, podobnie jak inni grzesznicy, którzy nie chcą się nawrócić, ryzykują wieczne potępienie: „Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwiąźli, ani mężczyźni współżyjący ze sobą (...) nie odziedziczą królestwa Bożego” (1 Kor 6, 9-10). Jako Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Rzeszowskiej zdecydowanie przeciwstawiamy się zorganizowaniu Marszu Równości w Rzeszowie i wzywamy Pana Prezydenta do wycofania zgody na tę manifestację i promocję zła.

Rzeszów, dnia 1.04.2019r.

Ks. Daniel Drozd, Asystent Kościelny
Halina Szydełko, Przewodnicząca Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Rzeszowskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sri Lanka: pogrzeby ofiar, prezydent obiecuje odbudowę kościołów

2019-04-24 13:56

vaticannews / Kolombo (KAI)

Na Sri Lance odbywają się pogrzeby kolejnych ofiar krwawych zamachów, do których doszło w Niedzielę Wielkanocną. Tymczasem aż do 359 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar serii ataków na kościoły i hotele. 45 z nich to dzieci. Prezydent Maithripala Sirisena odwiedził pogrążone w żałobie rodziny katolików i zapowiedział odbudowę zniszczonych kościołów.

Graziako

„Nasi zamordowani bracia już są męczennikami” – mówił arcybiskup Kolombo w czasie pogrzebu pierwszych ofiar, które zginęły w czasie wielkanocnej Eucharystii w kościele św. Sebastiana. Kard. Malcom Ranjith podkreślił, że nikt nie ma prawa decydować o czyimś życiu. „Nad trumnami tych niewinnych ludzi apeluję o zaprzestanie przelewu krwi i położenie kresu przemocy. Tym, którzy stoją za zamachami chcemy zdecydowanie powiedzieć, że nie godzimy się na nieludzkie akty terroru” - mówił kard. Ranjith podkreślając, że Bóg ukarze sprawców zamachów za ich czyny.

Liturgia pogrzebowa w Negombo odbyła się przy wzmożonych środkach bezpieczeństwa. Z obawy przed kolejnymi zamachami wzięły w niej udział tylko rodziny zamordowanych. Zrujnowany kościół św. Sebastiana odwiedził prezydent Sri Lanki. Zapewnił, że w jego odbudowie pomoże wojsko. Spotkał się także z katolickimi rodzinami, które w zamachu straciły najbliższych. Była wśród nich m.in. Indunil Jayanthi, która przyszła na wielkanocną liturgię w ostatniej chwili i znalazła miejsce już tylko z tyłu kościoła. W centrum siedział jej mąż i pięcioro dzieci. Wszyscy zginęli. W sumie w zamachu na tę świątynię śmierć poniosło 102 katolików, w tym 27 dzieci. 62 wiernych zostało rannych i wciąż przebywa w szpitalach.

W czasie pogrzebu przypomniano, że miasteczko Negombo, w którym znajduje się kościół św. Sebastiana nie było przypadkowym celem zamachowców. Aż 65 proc. jego mieszkańców stanowią katolicy, podczas gdy w całym kraju jest ich ok. 6 proc. Negombo nazywane jest „małym Rzymem” ze względu na dużą, jak na Sri Lankę, liczbę kościołów i kaplic, a także figur świętych stojących wzdłuż ulic.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem