Reklama

Rejs dla Niepodległej

Już za pół roku Dar Młodzieży, jeden z najbardziej znanych polskich żaglowców, wypłynie w rejs dookoła świata. Popłynie dla Rzeczypospolitej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez nią niepodległości. Jest szansa, by znaleźć się na jego pokładzie

Rejs Niepodległości”, bo tak nazywa się ta inicjatywa, jest wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademii Morskiej w Gdyni oraz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”. To nie tylko podróż, ale także niepowtarzalna szansa spełnienia marzeń wielu młodych ludzi.

Projekt składa się z trzech elementów: dwuetapowego konkursu oraz rejsu żaglowcem Dar Młodzieży, podczas którego statek zawita do najważniejszych portów świata, m.in. w: Dakarze, Kapsztadzie, Osace, Panamie i Nowym Jorku. Odbywać się wtedy będą liczne spotkania promujące Polskę.

Reklama

Projekt wystartował wraz z rozpoczęciem konkursu „Rejs Niepodległości”, którego celem jest wyłonienie laureatów. To oni w nagrodę popłyną dookoła świata na jednym z pięciu wybranych odcinków. Dlaczego tylko na wybranym odcinku? – Mamy świadomość, że trwający 10 miesięcy rejs uniemożliwia wielu osobom udział w konkursie „Rejs Niepodległości”, dlatego też jest możliwość krótszych podróży na niezwykle ciekawych odcinkach, takich jak Lizbona – Kapsztad – Singapur – Los Angeles – Panama – wyjaśniają organizatorzy.

Nieprzypadkowo Dar Młodzieży wpłynie do portu w Panamie. Laureaci konkursu będą bowiem mieli szansę wziąć udział w spotkaniu z Ojcem świętym podczas 34. Światowych Dni Młodzieży, które w dniach 22-27 stycznia 2019 r. odbędą się właśnie w tym mieście.

Kto może przystąpić do konkursu? – młodzi Polacy między 18. a 26. rokiem życia. Uczestnicy zgłaszają swój udział w konkursie przez wypełnienie elektronicznego formularza rejestracyjnego na stronie internetowej: www.facebook.com/RejsNiepodleglosci, na której znajdują się także inne niezbędne informacje. Uwaga – termin rejestracji kończy się 3 stycznia 2018 r. Konkurs składa się z dwóch etapów: pierwszy – to wykonanie zdjęcia albo filmu (max. 2 min). Uczestnik ma w nim wystąpić w roli ambasadora, który ukazuje walory i piękno swojej „małej Ojczyzny”, tak by promować Polskę za granicą. Zdjęcie albo film należy umieścić na stronie www.facebook.com/RejsNiepodleglosci do 3 stycznia 2018 r., po wcześniejszym dokonaniu elektronicznej rejestracji w konkursie.

Reklama

Drugi etap konkursu będzie natomiast stanowił test wiedzy z zakresu historii działań niepodległościowych – od powstania kościuszkowskiego do odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 r. – obejmujący także podstawy wiedzy żeglarskiej oraz wiedzę o morzu w Biblii. Na stronie www.facebook.com/RejsNiepodleglosci znajduje się wykaz literatury i materiałów, które pomogą w przygotowaniach.

W marcu 2019 r. żaglowiec Dar Młodzieży powróci do kraju. Jego powitanie w Gdyni, skąd wypłynie w rejs, będzie kolejnym elementem pozwalającym przypomnieć naczelną ideę przedsięwzięcia, czyli 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Więcej informacji na stronach: pl2018.org , facebook.com/RejsNiepodleglosci .

2017-12-13 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Iran: czy mistrz olimpijski jest terrorystą islamskim?

2021-07-28 09:12

[ TEMATY ]

terroryzm

Tokio 2020

RSI Sport/screen

Javad Foroughi

Javad Foroughi

Duże emocje w samym Iranie i poza jego granicami wywołało mistrzostwo olimpijskie strzelca z tego kraju 41-letniego Javada (Dżawada) Foroughiego w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego z odległości 10 metrów. Wielkiej radości i dumie mieszkańców Republiki Islamskiej z osiągnięcia swego rodaka towarzyszą nie mniejsze protesty społeczne w wielu miastach, a także zarzuty pod jego adresem, zwłaszcza ze strony obrońców praw człowieka z powodu zaangażowania nowego mistrza olimpijskiego w działalność terrorystyczną w szeregach tzw. Strażników Rewolucji (pazdaranów). On sam mówił w maju br. o swym udziale jako pielęgniarza w wojnie w Syrii w rejonie Palmyry.

Zloty medalista, który 11 września skończy 42 lata, jest pielęgniarzem, zatrudnionym w stołecznym szpitalu Baqiytallah. Jak sam powiedział po dekoracji medalowej, pracuje „na pierwszej linii” walki z koronawirusem, którym zresztą zaraził się, i to dwukrotnie. Najpierw musiał przejść kwarantannę, po czym wyzdrowiał, wrócił do pracy i wznowił treningi, ale po kilku miesiącach ponownie się zaraził wirusem i przez ponad miesiąc nie mógł się przygotowywać do igrzysk.

CZYTAJ DALEJ

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

2021-07-28 07:27

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

Materiał prasowy

Tysiące ozdrowieńców nie może otrzymać certyfikatu covidowego, nawet jeśli wirusa wykryto u nich testem antygenowym - pisze w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Jak czytamy na łamach "Rz", Komisja Europejska nie uznaje za ozdrowieńców osób, którym zdiagnozowano zakażenie COVID-19 na podstawie testu antygenowego – najbardziej popularnego m.in. w Polsce. Przez to nie mogą otrzymać paszportu covidowego. Spotkało to Marcina T. ze Szczecina. "Miałem kaszel i wysoką gorączkę, której niczym nie mogłem zbić. Wezwałem karetkę, ratownicy w domu zrobili mi test, który potwierdził COVID-19" – opowiada "Rzeczpospolitej" Marcin T. Został zabrany do szpitala na oddział covidowy, gdzie spędził półtora tygodnia. Wypis potwierdził, że przeszedł „obustronne zapalenie płuc w przebiegu covid”.

CZYTAJ DALEJ

Ekumeniczny pochówek dawnych mieszkańców Wrocławia

2021-07-28 18:55

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Na Cmentarzu Kiełczowskim pochowano szczątki dawnych Wrocławian. Kości zostały odkryte przy budowie nowego torowiska na ul. Złotoryjskiej.

W ekumenicznej ceremonii powtórnego pochówku wzięli udział ks. Rafał Kowalski przedstawiciel Kościoła Rzymskokatolickiego oraz sekretarz biskupa ewangelickiego Waldemara Pytla, ks. Paweł Meler z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję