Reklama

Niedziela Częstochowska

Młodzi o Wolontariacie

Niedziela częstochowska 51/2017, str. I

[ TEMATY ]

wolontariat

Artur Dąbrowski

Obchodzony 5 grudnia Dzień Wolontariusza był okazją do wymiany doświadczeń

Obchodzony 5 grudnia Dzień Wolontariusza był okazją do wymiany doświadczeń

Sentencja, którą dobrze znamy z „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupery’ego – „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” – najlepiej oddaje wymiar zaangażowania i pracy członków Klubów Wolontariatu Akcji Katolickiej, którzy po zajęciach szkolnych swój czas poświęcają na pracę w wolontariacie

Dotychczas Kluby Wolontariatu Akcji Katolickiej powstały w dwóch częstochowskich placówkach: Zespole Szkół Samochodowo-Budowlanych i Zespole Szkół Specjalnych nr 28. Uczniowie z tych placówek angażują się w pracę na rzecz Zakładu Opieki Leczniczej, Domu Opieki Społecznej, Domu Małego Dziecka.

Reklama

Wśród wielu wspólnie podejmowanych inicjatyw na szczególną uwagę zasługuje zorganizowanie pensjonariuszkom Zakładu Opieki Leczniczej, prowadzonego przez siostry honoratki w Częstochowie, akademii z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości. Występy młodzieży szły w parze ze wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych, recytowaniem wierszy oraz widowiskiem słowno-muzycznym. W uroczystościach uczestniczyli patronujący temu przedsięwzięciu parlamentarzyści Lidia Burzyńska i Andrzej Gawron.

Przedstawienie patriotyczne stanowiło doskonałą okazję do odkrycia przesłania papieża Franciszka, który w swych wypowiedziach niejednokrotnie podkreśla, że to właśnie dzieci i osoby w podeszłym wieku są nadzieją narodu. Łączenie pokoleń i podejmowanie wspólnych inicjatyw przyczyniło się nie tylko do pogłębienia refleksji i sposobu myślenia w kategoriach patriotycznych, ale zaowocowało również nawiązaniem relacji z seniorami.

Międzypokoleniowa lekcja patriotyczna, którą zorganizowali wolontariusze w ZOL-u, to przede forma zwrócenia uwagi na potrzeby osób młodych oraz seniorów. Inicjatywa u sióstr honoratek to również wyjście naprzeciw integracji pokoleń, które egzystują w Ojczyźnie na dwóch przeciwległych biegunach i przyswajanie wypracowanego przez Kościół chrześcijańskiego kształtu patriotyzmu, o który ostatnio upomnieli się polscy biskupi.

Reklama

Nie bez powodu papież Franciszek akcentuje pilną potrzebę integracji dzieci z seniorami w kontekście patriotyzmu, przypominając nam, że: „Należy troszczyć się o dzieci i ludzi starszych, ponieważ oni są przyszłością każdego narodu: dzieci, bo są jego siłą, która podniesie Ojczyznę, a starszych, bo są skarbem mądrości, który napędza tę siłę”.

Ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza stanowił doskonałą okazję do podzielenia się własną pracą przez wolontariuszy KWAK z Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie ze swymi rówieśnikami. Dlatego właśnie w tym dniu spotkali się z młodzieżą Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku, by opisać swój przebieg pracy z dziećmi oraz seniorami. Podczas prelekcji koordynujący pracę KWAK o. Jan Filipek OSPPE oraz Rafał Matuszewski wraz z wolontariuszami opowiadali o swojej pasji pomagania osobom w podeszłym wieku, niepełnosprawnym dzieciom oraz potrzebującym wsparcia rówieśnikom.

Duże zainteresowanie wśród kłobuckiej młodzieży wzbudziło świadectwo wolontariuszy: Michała, Tomka i Sebastiana, którzy opowiedzieli o doświadczeniu pracy z dziećmi w Domu Małego Dziecka w Częstochowie. Częstochowska młodzież zachęcała swych rówieśników do pójścia w swoje ślady i jak to dobitnie określiła – „wstania z kanapy”, by służyć bezinteresowną pomocą drugiemu człowiekowi. Zwłaszcza temu, który jest spychany poza margines życia społecznego. Wolontariusze przypomnieli również swym słuchaczom, że zawsze należy wspierać osoby słabe i pamiętać o słowach Chrystusa, który podpowiada nam, że: „Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu” (Dz 20,35).

2017-12-13 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żonkilowa kwesta

[ TEMATY ]

pomoc

hospicjum

wolontariat

Ryszard Wyszyński

W Wałbrzychu z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej, prowadzącego na co dzień Hospicjum Stacjonarne im. św. Jana Pawła II, rozpoczęła się pierwsza „Żonkilowa Kwesta”, która potrwa do 8 kwietnia.

Do udziału w niej zgłosiło się 350 wolontariuszy – uczniów szkół i przedszkolaków, którzy będą kwestować na rzecz dzieci osieroconych i rehabilitację dzieci nieuleczalnie chorych będących pod opieką wałbrzyskiego oddziału PTOP.

CZYTAJ DALEJ

Słowacja: Na papieskiej Mszy w Preszowie może być nawet 50 tys. wiernych

2021-07-23 19:06

[ TEMATY ]

Msza św.

Słowacja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na Mszy św. w obrządku wschodnim, którą celebrować będzie papież Franciszek we wrześniu w Preszowie, na wschodzie Słowacji, może być nawet 50 tys. wiernych - prognozowali w piątek przedstawiciele Kościoła i tego słowackiego miasta. Przed 26 laty do Preszowa pielgrzymował św. Jan Paweł II.

Wizyta Franciszka ma szczególne znaczenie dla grekokatolików, ponieważ papież będzie przewodniczyć liturgii w ważnym dniu, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego - powiedział greckokatolicki metropolita Preszowa, arcybiskup Jan Babjak.

CZYTAJ DALEJ

Podczas Igrzysk Olimpijskich transmisje Mszy św. na antenie TVP2

2021-07-23 19:43

[ TEMATY ]

Msza św.

TVP

transmisja

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas trwania Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, od soboty, 24 lipca do niedzieli, 8 sierpnia, wszystkie Msze św. transmitowane do tej pory w TVP1, będą emitowane w TVP2. Zmiana dotyczy również programu „Między Ziemią a Niebem”, który też będzie można oglądać w Dwójce - przekazała TVP w przekazanym KAI komunikacie.

Godziny transmisji Mszy oraz programu religijnego Jedynki nie ulegną zmianie. Dzięki przeniesieniu programów do TVP2 widzowie będą mogli uczestniczyć w cotygodniowych transmisjach mszy świętych o tych samych porach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję