Reklama

Dookoła Polski

2017-12-27 10:47


Niedziela Ogólnopolska 53/2017, str. 6

Wikimedia Commons

Mocna riposta prezydenta

Odpowiedź prezydenta Polski na bezczelny atak Komisji Europejskiej nie mogła być inna. Andrzej Duda podpisał ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa wkrótce po tym, jak KE, zdominowana przez Niemcy i Francję, zdecydowała o uruchomieniu wobec Polski art. 7 unijnego traktatu.

Samo uruchomienie niewiele może zmienia, oprócz tego, że „sprawa Polski” zostanie przekazana na poziom państw członkowskich w Radzie UE, a te będą mogły – większością czterech piątych – nas napiętnować, jeśli stwierdzą, że istnieje ryzyko poważnego naruszenia przez Polskę wartości wspólnoty europejskiej. Ma to jednak znaczenie, bo oznacza ingerencję europejskich tuzów w polskie reformy. I teraz, i w przyszłości.

Dojście do sankcji wobec Polski, też opisanych w art. 7, wymaga już jednomyślności w Radzie UE, czyli wśród szefów państw i rządów, co jest problematyczne. Jeśli nie zdarzy się jakiś kataklizm, nie ma mowy o sankcjach. Przywódcom KE chodzi także o przyklejenie Polsce łatki kraju niepraworządnego, o osłabianie rządu, który chce przeprowadzić reformy niepasujące krajowej opozycji i popierającym ją europejskim tuzom.

Reklama

Andrzej Duda zagrał po mistrzowsku: wcześniej zawetował ustawy, które mogły naruszać praworządność, zaproponował własne, a po negocjacjach z prezesem PiS wypracował kompromis. Dał czas KE na opamiętanie się, a gdy to nie nastąpiło, podpisał ustawy będące owocem kompromisu. W ten sposób pokazał, że nie z nim te numery: nie ma zgody na zastraszanie i ingerencję w nasze sprawy.

– Wielu przedstawicieli instytucji europejskich mówi nieprawdę o Polsce – powiedział prezydent Duda w wywiadzie. Jak zaznaczył, Polacy uważają, że wymiar sprawiedliwości działa źle, a Polska nie jest państwem sprawiedliwym. – To poczucie sprawiedliwości trzeba przywrócić i Komisja Europejska tego nie zabroni.

Wojciech Dudkiewicz

Drużyna premiera

Zmiany, zmiany, zmiany. Nowy premier kompletuje nowy zespół. Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów został Michał Dworczyk, dotychczasowy wiceminister obrony; szefem gabinetu politycznego premiera został poseł Marek Suski, bliski współpracownik prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, ostatnio wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. Amber Gold; a nowym rzecznikiem rządu – poseł Joanna Kopcińska. Ich poprzednicy, jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, pozostaną w KPRM. Beata Kempa, dotychczasowa szefowa KPRM, będzie sekretarzem stanu ds. polskiej pomocy humanitarnej na świecie. Zajmie się sprawami uchodźców z krajów, gdzie toczą się konflikty zbrojne, a którym pomaga polski rząd. Kolejnych zmian w ekipie premiera należy się spodziewać jeszcze w styczniu br.

wd

Reparacje za gazociąg?

Czy Niemcy chcą się wycofać z budowy gazociągu Nord Stream 2 w zamian za ostateczne zrzeczenie się przez Polskę reparacji za straty w II wojnie światowej, jak podał znany portal internetowy Politico? Tego nie wiadomo, ale odniósł się do tego, nagabywany przez dziennikarzy, premier Mateusz Morawiecki. –  Absolutnie nie łączymy tych spraw – powiedział. Jego zdaniem, Nord Stream 2 jest projektem bardzo szkodliwym, który zagraża bezpieczeństwu Europy Środkowej, a dla Ukrainy może być wręcz zabójczy: w przypadku wyłączenia Ukrainy z tranzytu gazu nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby jeszcze bardziej zdestabilizować sytuację w tym kraju. Polska byłaby natomiast narażona na dyktat cenowy ze strony Gazpromu i Rosji. Sprawa reparacji powinna się z kolei pojawić na agendzie rozmów polsko-niemieckich – oznajmił premier. – Polska nie otrzymała stosownych reparacji ani żadnego realnego, liczącego się zadośćuczynienia w porównaniu do państw, które ucierpiały dużo mniej od nas – podkreślił.

wd

Policjant z kamerą

Ruszył pilotażowy program umieszczania kamer na policyjnych mundurach. Jako pierwsi wyposażeni w urządzenia rejestrujące dźwięk i obraz zostali policjanci z 3 garnizonów: stołecznego, dolnośląskiego i podlaskiego. Każdy z garnizonów będzie testować 60 urządzeń. Rejestracja audio-wideo będzie wykorzystywana przy czynnościach służbowych w miejscach publicznych. Policjant wyposażony w kamery jest zobowiązany do każdorazowego nagrania podejmowanej interwencji. Nie ma możliwości ingerencji funkcjonariusza w długość nagrania i jego datę. Kamery dyscyplinują i wpływają pozytywnie na obie strony – zarówno na interweniujących policjantów, jak i na tych, którzy są poddani interwencji. Dzięki nim będzie można łatwiej rozstrzygnąć spory i wyjaśnić wszystkie niejasności – uważa szef MSWiA Mariusz Błaszczak, który wprowadzenie osobistych kamer dla policjantów zapowiedział przed rokiem.

wd

W nocy tańszy prąd

Zamiast podwyżek cen prądu – obniżki? Nieprawdopodobne, ale prawdziwe. Zgodnie z zatwierdzonymi taryfami energii elektrycznej tak właśnie od 1 stycznia br. będzie. I to wbrew koncernom energetycznym, które wnioskowały o kilka procent podwyżki. Chodzi o taryfy dla gospodarstw domowych, przeznaczone przede wszystkim do ogrzewania. Jak podkreśla premier Mateusz Morawiecki, obniżka wpisuje się w walkę ze smogiem. Między godziną 23 a 6 będzie możliwość korzystania z dodatkowych źródeł energii – z piecyków, kaloryferów – po dużo niższej cenie.

jk

To, co jednoczy

Monument upamiętniający Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu stanie w Bielsku-Białej – zadecydowali bielscy radni. Uhonoruje on także Ukraińców, którzy ratowali Polaków. Pomnik z łupanego granitu będzie miał kształt bryły o wysokości 2 m. W zagłębieniu w formie krzyża umieszczono figurę Chrystusa, wyglądającą, jakby została zniszczona w pożarze. Inskrypcja będzie głosiła: „W hołdzie Polakom – ofiarom ludobójstwa na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, zamordowanym przez OUN, UPA i inne formacje zbrojne ukraińskich nacjonalistów w latach 1943-1945, oraz Ukraińcom ratującym Polaków przed straszliwą śmiercią za cenę własnego życia”. Znajdą się tam też słowa św. Jana Pawła II z 2001 r.: „Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to, co jednoczy, niż to, co dzieli, ażeby razem budować przyszłość”.

jk

Reklama

Odłączenie dziecka od aparatury podtrzymującej życie nie powinno mieć miejsca

2019-06-24 16:57

lk / Warszawa (KAI)

Niezależnie od oceny kwestii medycznych i faktu, że prawo nie zostało w tym przypadku naruszone, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Gdy chodzi o życie lub śmierć dziecka, pozbawianie rodziców możliwości decydowania jest działaniem niedopuszczalnym - brzmi stanowisko Fundacji Rzecznik Praw Rodziców w sprawie odłączenia Szymona Drabika od aparatury podtrzymującej życie, do którego doszło w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie.

Poniżej tekst stanowiska:

Stanowisko Fundacji Rzecznik Praw Rodziców w sprawie odłączenia Szymona Drabika od aparatury podtrzymującej życie w Szpitalu Dziecięcym w Warszawie przy ul. Niekłańskiej

Fundacja Rzecznik Praw Rodziców sprzeciwia się działaniom lekarzy, którzy pozbawili rodziców Szymona Drabika prawa do decydowania o losie własnego dziecka w kwestii dotyczącej jego życia lub śmierci.

Sytuację znamy z bezpośredniej rozmowy z ojcem dziecka oraz oświadczeń przedstawicieli szpitala. Szymon trafił do warszawskiego szpitala przy ul. Niekłańskiej z zapaleniem mózgu, 22 stycznia br., w wieku sześciu miesięcy. Rodzice podkreślają, że było to dotąd zdrowe dziecko, które kilka dni wcześniej zostało zaszczepione przeciw pneumokokom. Krótko po przybyciu do szpitala lekarze przeprowadzili badanie w kierunku stwierdzenia śmierci mózgu. Wspólnie z rodzicami i pod ich naciskiem lekarze zdecydowali w końcu o pozostawieniu dziecka pod aparaturą podtrzymującą życie. Pozwoliło to na zachowanie prawidłowej pracy wszystkich innych organów. Rodzice zdołali zgromadzić środki na sprowadzenie eksperta ze Stanów Zjednoczonych, który miał ocenić czy jest szansa na uratowanie dziecka. Przedstawiciele szpitala zapewniali rodziców, również publicznie: „Powtarzamy, iż nie zachodzi obawa zaprzestania procesu leczenia (…) Personel Szpitala oświadcza, że nie sprzeniewierzy się najwyższym standardom etycznym.” (Oświadczenie z 10 czerwca)

Rodzice relacjonują, że na 18 czerwca zaproszono ich na komisję, która będzie decydować o losie ich dziecka. Złożyli wniosek o przeniesienie tego terminu na 19 czerwca, kiedy przybędzie ekspert z USA. Mimo to, stawili się na umówioną godzinę 18 czerwca i zostali poinformowani, że komisja już się odbyła. Otrzymali informację, że przed godziną ich dziecko zostało odłączone od aparatury i wszelkie funkcje życiowe zanikły. Głos zabrał Minister Zdrowia, który podkreślił, że lekarze postąpili prawidłowo.

Niezależnie od oceny kwestii medycznych i faktu, że prawo nie zostało w tym przypadku naruszone, stwierdzamy stanowczo, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Po konsultacji z trzema ekspertami medycznymi Fundacji rozumiemy zdanie lekarzy w ocenie medycznej stanu dziecka. Jednocześnie w tej trudnej sytuacji uszanowanie emocji rodziców i ich walki o życie dziecka powinno być najwyższym priorytetem.

Uważamy, że gdy chodzi o życie lub śmierć dziecka, pozbawianie rodziców możliwości decydowania jest działaniem niedopuszczalnym. Decyzje muszą zapadać w wyniku porozumienia między lekarzami a rodzicami, a nie konfliktu czy sporu. Postulujemy, aby w podobnych sytuacjach obligatoryjnie uczestniczył w rozmowach między rodzicami a lekarzami mediator a rodzice mieli zagwarantowaną stałą pomoc psychologiczną. Zwracamy się do Ministra Zdrowia o podjęcie odpowiednich działań, które zapobiegną podobnemu potraktowaniu rodziców w przyszłości. Brak zbadania sprawy Szymona, brak odpowiedniej reakcji i wprowadzenia zmian w tym zakresie byłby błędem, który skutkowałby pogłębianiem nieufności rodziców małych dzieci do świata medycznego, zwłaszcza w kontekście obowiązkowego szczepienia, które stanowi tło historii Szymona.

Zarząd Fundacji Rzecznik Praw Rodziców

Warszawa; 24 czerwca 2018 r.

---

Stowarzyszenie i Fundacja Rzecznik Praw Rodziców wyrosło z akcji społecznej prowadzonej od maja 2008 na rzecz powstrzymania niekorzystnych dla rodzin i dzieci rozwiązań w edukacji. Rodzice i eksperci zaangażowani w akcję działali w sejmie, spotykali się z posłami, uczestniczyli jako strona społeczna w obradach Okrągłego Stołu Edukacyjnego zwołanego przez Prezydenta RP. Protest przyczynił się do zawetowania przez prezydenta ustawy o reformie oświaty, ale nowelizacja została przyjęta przez sejm, wprowadzając m.in. obniżenie wieku szkolnego do lat 6.

Głównym celem Fundacji Rzecznik Praw Rodziców jest reprezentowanie spraw dotyczących rodziców wobec organów władzy i w przestrzeni publicznej, w tym wpływanie na instytucje i ustawodawstwo, aby działały z pożytkiem dla rodziców, oraz działanie na rzecz zwiększenia roli rodziców w życiu publicznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

1 lipca rozpocznie się Wielki Odpust Tuchowski

2019-06-26 13:07

eb / Tuchów (KAI)

Pielgrzymi z różnych zakątków kraju będą się modlić w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, gdzie 1 lipca rozpocznie się Wielki Odpust. Zaplanowano Msze św., koncerty, czuwanie dla młodzieży i liczne nabożeństwa. Każdego dnia będzie też spowiedź.

Krzysztof Jasiński

„Maryjo, naucz nas życia w mocy Bożego Ducha” - pod takim hasłem do 9 lipca będzie obchodzony Wielki Odpust Tuchowski. Rozpocznie się on 1 lipca, Mszą św. o godz. 18.00. Do sanktuarium przybędzie wtedy pielgrzymka strażaków, policjantów i orkiestr dętych. Po Mszy będzie koncert.

W kolejnych dniach w Tuchowie będą modlić się m.in. kapłani przeżywający jubileusze, osoby konsekrowane, samorządowcy, kierowcy, chorzy. Będą też pielgrzymki emerytów, rolników, nauczycieli, ministrantów i lektorów, nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, służby zdrowia, kombatantów, uczestników pielgrzymki do Częstochowy, a także kolejarzy, dzieci, leśników, osób pracujących za granicą, bezrobotnych oraz przedsiębiorców i pracodawców.

W Tuchowie będą się także modlić matki w stanie błogosławionym i małżeństwa pragnące potomstwa. Na odpust przybędą przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich, m.in. Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, Akcji Katolickiej, Rycerzy Kolumba, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Kościoła Domowego, Rycerstwa Niepokalanej, Róż Różańcowych, Dziewczęcej Służby Maryjnej oraz Przyjaciele Radia Maryja.

Codziennie w programie odpustu znajdą się modlitwy o powołania, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Różaniec na dróżkach różańcowych, Droga Krzyżowa na dziedzińcu sanktuaryjnym, nieszpory oraz wieczory maryjne, czyli koncerty orkiestr i chórów. 5 lipca odbędzie się młodzieżowe czuwanie z Mszą św. o 22.00.

Dyżury w konfesjonałach będą w tygodniu od 6.30 do 19.30, a w niedzielę od 5.00 do 19.30.

Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej, pielgrzymi będą mogli zwiedzać muzeum misyjne, sanktuaryjne i etnograficzne. Co roku, nie tylko przez najmłodszych oblegana jest ruchoma szopka. Tradycją Wielkiego Odpustu są barwne kramy, na których można kupić odpustowe cukierki i mnóstwo zabawek.

Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w południowo–wschodniej Polsce. W latach 1530-1540 jeden z opatów tynieckich podarował tuchowskiemu kościołowi obraz Matki Bożej. Przedstawia on Maryję trzymającą na lewym ręku Dzieciątko Jezus. Pierwsze wzmianki na temat obrazu pochodzą z 1597 r. Obraz został koronowany 2 października 1904 r. przez ówczesnego ordynariusza diecezji tarnowskiej bp. Leona Wałęgę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem