Reklama

Rodzina uratuje świat

„Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę” (Jan Paweł II), „Rodzina uratuje świat” (Franciszek) – to głębokie przekonanie Kościoła i wszystkich ludzi dobrej woli. Świadczy ono o tym, że rodzina jest nie tylko wartością, ale wręcz SUPERWARTOŚCIĄ. Stanowi ona klucz otwierający ludzkości drzwi do jej przyszłości. Tę prawdę o niezastąpionej wartości rodziny trzeba głosić, im bardziej jest ona kontestowana, poddawana próbie radykalnej redefinicji, gdy na sile przybiera zjawisko familiofobii.

Niedziela Ogólnopolska 53/2017, str. 28-29

Bożena Sztajner/Niedziela

Ołtarz główny archikatedry częstochowskiej noszącej wezwanie Świętej Rodziny

Ołtarz główny archikatedry częstochowskiej noszącej wezwanie Świętej Rodziny

Dla człowieka wierzącego, a zwłaszcza dla chrześcijanina, małżeństwo i rodzina nie są czysto ludzkim wymysłem ani też jednym z wielu zwykłych ludzkich projektów. Wierzący uznaje i wyznaje, że rodzina to Boży pomysł na podstawową ludzką więź; to Boskie ukierunkowanie osób, kobiety i mężczyzny, na ich komunię – wspólnotę na wzór samej wspólnoty Trójcy Świętej. Papież Franciszek podkreśla wręcz „boską tożsamość rodzin, które otrzymały dowód osobisty od Boga”. A skoro tak jest, to człowiek jedynie ten Boży zamysł odkrywa, afirmuje i realizuje, żyjąc zgodnie z nim. Stąd rodzina ma wartość sama w sobie, i to wartość płynącą od Boga. Jest szczególnym darem, zawierającym zarazem tajemnicę ludzkiego szczęścia, trwania rodzaju ludzkiego i sensu ludzkiego życia. W tej perspektywie rodzina stanowi swoisty fundament ludzkości, jej kamień węgielny, coś stałego i nienaruszalnego. Jest rzeczywistością, która w zmienności świata jest ostoją, stałym punktem odniesienia i weryfikuje autentycznie ludzki postęp.

Wzór dla naszych rodzin

Bóg jednak nie tylko „wymyślił” dla ludzi rodzinę. On także zechciał przez Wcielenie swojego Syna w rodzinie przyjść na świat i w niej wzrastać. Przez rodzinę i w rodzinie Bóg przyszedł do ludzkości – w Najświętszej Rodzinie z Nazaretu. Dlatego też, szczególnie w dobie kryzysu małżeństwa i rodziny, trzeba nam się wszystkim uporczywie wpatrywać w ten wzór, by na nim budować szczęśliwe i pomyślne życie rodzinne. Do tej jedynej i wyjątkowej Rodziny trzeba także usilnie się modlić, prosząc o ocalenie rodziny, która z kolei ocali świat. Głęboko wierzymy bowiem, że Najświętsza Rodzina z Nazaretu, którą tworzyli Jezus, Maryja i Józef, pozostaje po wszystkie czasy niezmiennym modelem i wzorem dla każdej rodziny ludzkiej.

Najświętsza Rodzina z Nazaretu była jedynym w historii ludzkości ogniskiem domowym, w którym zamieszkał Bóg w ludzkim ciele. W imieniu całej ludzkości Maryja – Niepokalana Dziewica i św. Józef – Jej Przeczysty Oblubieniec otworzyli się na Jego przyjście i zaprosili Go w naszą ludzką historię. W wyniku zgody płynącej z posłuszeństwa wiary Maryi, wypowiadającej swoje „Fiat”, i św. Józefa, gotowego zaakceptować trudne wymaganie ze strony Boga, realizuje się miłosierny zamiar Ojca posyłającego na świat swojego Jednorodzonego Syna, który za sprawą Ducha Świętego staje się człowiekiem.

Reklama

W rodzinie Maryi i Józefa, która była najwspanialszą wspólnotą miłości, wzrastał w mądrości i w latach, w łasce u Boga i u ludzi

Jezus Chrystus. Prowadził w niej ukryte życie i przygotowywał się do wypełnienia dzieła swojego Ojca – odkupienia świata.

Takie Dziecię już nigdy się nie narodzi, taka Matka już nigdy się nie pojawi, taki troskliwy Małżonek i Opiekun już nigdy nie zaistnieje. Takiej Rodziny świat już nigdy nie odtworzy. To jedyna i niepowtarzalna Rodzina, Najświętsza Rodzina, doskonała ikona Trójcy Przenajświętszej na ziemi, najdoskonalsza wspólnota ludzka. W niej najpełniej jaśnieje piękno rodziny! Dlatego takie Dziecię, taką Matkę, takiego Małżonka – taką Rodzinę możemy i powinniśmy naśladować, aby choć po części odtwarzać w naszych rodzinach tajemnicę Rodziny Nazaretańskiej.

Częstochowski dom Świętej Rodziny

Właśnie taką misję ukazywania piękna wzoru Najświętszej Rodziny, zachęty do Jej naśladowania oraz modlitwy za rodziny pełni od 20 lat sanktuarium Świętej Rodziny w częstochowskiej bazylice archikatedralnej. Powołane zostało do życia 28 grudnia 1997 r. przez arcybiskupa metropolitę Stanisława Nowaka. W dekrecie ogłoszonym w samo święto Świętej Rodziny arcybiskup napisał: „Wyrażam nadzieję, że rozwój kultu Świętej Rodziny w bazylice archikatedralnej będzie się stale pogłębiał i zataczał coraz szersze kręgi w naszej archidiecezji, budując i pogłębiając świętość rodzin, nierozerwalność małżeństw i gotowość służenia najbardziej potrzebującym”. Z serca też błogosławił pielgrzymów z miasta, archidiecezji i całej ojczyzny.

Reklama

Kult Świętej Rodziny w tym miejscu rozpoczął się już na początku XX wieku, kiedy to zaczęła powstawać monumentalna świątynia pw. Świętej Rodziny, wznoszona nie tylko przez częstochowian, ale także przez wiernych całej Polski. W ciągu ubiegłego stulecia kult ten rozwijał się, przybierając bogate i zróżnicowane formy, zwłaszcza gdy z głównego ołtarza zajaśniał wizerunek Świętej Rodziny w okazałym tryptyku przedstawiającym osoby Jezusa, Maryi i Józefa oraz 6 scen z ich życia. Oprócz wiernych z Częstochowy i archidiecezji także jasnogórscy pielgrzymi często kierują swoje kroki do tego sanktuarium, aby przedstawiać intencje związane ze swoim życiem małżeńskim i rodzinnym.

Trzeba zaznaczyć, że 29 grudnia 1996 r. dekretem abp. Stanisława Nowaka przy archikatedrze częstochowskiej zostało powołane Arcybractwo Świętej Rodziny, którego celem jest pielęgnowanie i rozwijanie kultu świętorodzinnego.

Z okazji 20. rocznicy ustanowienia sanktuarium Świętej Rodziny w naszej archikatedrze nie tylko zapraszamy jak najliczniejsze rzesze wiernych do nawiedzenia tego częstochowskiego domu Rodziny Nazaretańskiej, ale także zapewniamy o nieustannej modlitwie, która wznosi się z tego miejsca przez tak często wypowiadane wezwanie: „Najświętsza Rodzino z Nazaretu: Jezu, Maryjo, Józefie Święty, opiekujcie się nami i naszymi rodzinami!”.

2017-12-27 10:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niebiańskie ogrody św. Doroty

Niedziela rzeszowska 5/2014, str. 5

[ TEMATY ]

św. Dorota

Arkadiusz Bednarczyk

Święta Dorota z Kapadocji (obecnie Turcja), czczona m.in. w kilku podkarpackich kościołach, np. w Trzcinicy, Binarowej czy Połomi, nie miała łatwego życia. Nie dość, że wyparły się jej siostry, to jeszcze musiała życiem zapłacić za swoją wiarę w Chrystusa

Na wielu wizerunkach świętą przedstawiają z koszem pełnym kwiatów bądź kosz pełen owoców trzyma stojący obok niej mały chłopiec. Skąd ten motyw w ikonografii chrześcijańskiej? Otóż związany on jest z piękną legendą. Skazanej na śmierć męczeńską Dorocie przyglądali się uważnie cesarscy oprawcy, poganie. Ku ich zdumieniu na twarzy przyszłej świętej nie zobaczyli smutku; z radością spieszyła ona na spotkanie z Bogiem. Rozgniewało to jednego z pogan, urzędnika imieniem Teofil, który zapytał dlaczego tak się spieszy. Otrzymał odpowiedź: idę do niebiańskich ogrodów. Zakpił więc Teofil, nazywając ją narzeczoną Chrystusa, prosząc Dorotę, aby przyniosła mu z tych „rzekomych” ogrodów kwiaty bądź owoce. Po pewnym czasie u Teofila zjawił się tajemniczy posłaniec, chłopiec, który przyniósł Teofilowi chustę Doroty przepełnioną niezwykle silnym zapachem różano-owocowym. Późniejsza legenda przedstawiła to wydarzenie nieco inaczej: to anioł miał przynieść poganinowi kosz kwiatów i owoców – stąd św. Dorota uważana jest za patronkę ogrodników, ale też młodych małżonków. Niedowiarek uwierzył, zresztą później został także ścięty mieczem razem z Dorotą; było to na początku czwartego stulecia.

CZYTAJ DALEJ

Zima to też Jego dzieło - Ewangelizacja na stoku

2023-02-06 11:32

Natalia Błajda

Uczestnicy ewangelizacji na stoku.

Uczestnicy ewangelizacji na stoku.

Rzepedź/Chyrowa. Na stoku narciarskim w Chyrowej odbyła się druga edycja Zimowej Ewangelizacji na stoku włączająca się w inicjatywę Bieszczady dla Jezusa.

Zima – stok – narty – taniec – radość – miłość – spotkanie – pojednanie – uwielbienie – rozmowa – Eucharystia – to elementy składowe Ewangelizacji na stoku. W niedzielę, 5 lutego ewangelizatorzy formujący się w Szkole Nowej Ewangelizacji św. Jakuba apostoła ruszyli na wspomniany stok narciarski, aby w radości mówić o Chrystusie amatorom białego szaleństwa. Okazji do rozmowy o wierze było wiele. Ekipa taneczna zapraszała do rozgrzewki narciarskiej, tam uczestnicy mogli poruszać się w rytmie proponowanych utworów muzycznych i usłyszeć orędzie Dobrej Nowiny i świadectwo życia jednego z ewangelizatorów. Narciarze wchodzący dopiero w świat zimowych aktywności mogli skorzystać z rad instruktora, a przy okazji porozmawiać o Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy na Jasnej Górze

2023-02-06 18:30

screen YT Jasna Góra

bp Maciej Małyga

bp Maciej Małyga

Na Jasnej Górze rozpoczęły się rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy. Prowadzi je bp Maciej Małyga, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Rekolekcje rozpoczęły się Mszą świętą w kaplicy Cudownego Obrazu w poniedziałek 6 lutego i potrwają do czwartku 9 lutego. W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii bp Małyga nawiązał do fragmentu z Księgi Rodzaju mówiącego o stworzeniu świata. - Słyszeliśmy piękne słowo o Bogu, który może na nowo stworzyć w nas światłość - wskazał biskup, cytując słowa Matki Teresy z Kalkuty: „Przyjdź! Bądź moim światłem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję