Reklama

Dookoła Polski

Nowy Redaktor Naczelny „Gościa Niedzielnego”

Tygodnik katolicki „Gość Niedzielny” ma nowego redaktora naczelnego. Przez blisko 15 lat funkcję tę pełnił ks. dr Marek Gancarczyk. Jednocześnie był on dyrektorem Instytutu Gość Media i prezesem Fundacji „Gość Niedzielny”. Abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, powołał na to stanowisko ks. dr. Adama Pawlaszczyka, dotychczasowego wikariusza sądowego archidiecezji katowickiej. Zwolnienie ks. Gancarczyka nastąpiło w odpowiedzi na jego prośby – poinformował KAI Archidiecezjalny Serwis Informacyjny Archidiecezji Katowickiej.

Ks. Pawlaszczyk święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998 – 2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, następnie podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-14 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. W 2014 r. został mianowany oficjałem Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Jest archidiecezjalnym duszpasterzem prawników i ich rodzin.

Ks. Pawlaszczyk interesuje się literaturą i muzyką, jest autorem poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów. Współpracował z Telewizją Polską, Radiem Katowice, Radiem eM i „Gościem Niedzielnym”. Zna języki obce: francuski, włoski, angielski i łaciński.

Reklama

KAI

***

Nowemu redaktorowi naczelnemu „Gościa Niedzielnego” – ks. dr. Adamowi Pawlaszczykowi – życzymy Bożego błogosławieństwa i szczególnej opieki św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, w pracy ewangelizacyjnej przez środki społecznego przekazu.

Ks. dr. Markowi Gancarczykowi – dotychczasowemu redaktorowi naczelnemu – dziękujemy za wspólne działania i medialne spotkania.

Lidia Dudkiewicz – redaktor naczelna z Zespołem Redakcyjnym „Niedzieli”

Reklama

***

Promocja Polski

Davos z efektami

Przedstawienie polskich racji i promocja naszego kraju – takie były cele silnej reprezentacji Polski na Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos. I najpewniej zostały osiągnięte. Jak co roku do Davos przybyli najważniejsi politycy i przedsiębiorcy, w tym prezydenci Donald Trump i Emmanuel Macron, kanclerz Angela Merkel, prezesi i przedstawiciele największych spółek świata. Dla prezydenta Andrzeja Dudy podczas takich spotkań najważniejsze są promocja kraju i kontakty. – Przyjeżdżają tu przywódcy wielu krajów świata. Musiałbym spędzić kilka tygodni w podróży, żeby się z nimi spotkać – powiedział. – Efektem rozmów mogą być kolejne inwestycje w Polsce – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki, który miał w Davos okazję rozmawiać m.in. z przedstawicielami firm Philips, Google czy AccelorMittal o zwiększeniu ich obecności w Polsce. Jak podkreślił premier, w trakcie rozmów szukał sojuszników m.in. w sprawach bezpieczeństwa w Europie Środkowej, zablokowania budowy Nord Stream 2 i projektu Baltic Pipe.

wd

***

Modlitwy o trzeźwość

Egzamin z wolności

Pod hasłem: „Trzeźwość egzaminem z wolności” w dniach 11-17 lutego br. obchodzony będzie 51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. – Dziękując za wolność Ojczyzny, powinniśmy równocześnie rozważać, „co robić, aby nadawać jej ewangeliczny i ludzki kształt” – przypomina za św. Janem Pawłem II bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Tegoroczne modlitwy w intencji trzeźwości Polaków odbędą się w kontekście obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Modlitwy będą nawiązywać m.in. do słów wypowiedzianych przez św. Jana Pawła II: „Egzamin z naszej wolności jest przed nami. Wolności nie można tylko posiadać. Trzeba ją stale, stale zdobywać”.

KAI

***

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Bóg nigdy nie rezygnuje ze swoich dzieci, nawet z takich, które stoją plecami do Niego.

***

Krótko

• Przewaga PiS nad całą opozycją wzrasta w sondażach. Według Kantar Public, na PiS chce głosować 42 proc. wyborców. Na 4 pozostałe partie, które w tym sondażu weszłyby do Sejmu – tylko 33 proc.

• W Senacie trwają prace nad zmianą regulaminu. Chodzi o zniesienie tajnych głosowań. Ma to związek ze sprawą senatora Stanisława Koguta i tajnym głosowaniem, w którym senatorowie nie zgodzili się z wnioskiem prokuratury o aresztowanie polityka w związku z wysuwanymi zarzutami o przyjęcie korzyści majątkowej.

• Małą burzę wywołał reportaż wyemitowany przez TVN, przedstawiający nagranie sprzed kilku miesięcy, na którym widać, jak pod Wodzisławiem kilku członków stowarzyszenia Duma i Nowoczesność obchodziło urodziny Adolfa Hitlera. Sprawą natychmiast zajęła się prokuratura, która zatrzymała bohaterów nagrania, a Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło działania w kierunku delegalizacji stowarzyszenia.

• Według „Newsweeka”, kierownictwo Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej zorganizowało szkolenie dla polityków tego ugrupowania. Parlamentarzyści dowiedzieli się, jak postępować w czasie przeszukania prowadzonego przez funkcjonariuszy CBA.

• 17 albo 24 marca będzie prawdopodobnie w Polsce dniem upamiętniającym Polaków, którzy ratowali Żydów. Rząd pozytywnie zaopiniował pomysł. Teraz pora na decyzję Sejmu. Polacy stanowią największą grupę wśród odznaczonych medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

• Pociągi Pendolino kupowane z wielką pompą nie za często mogą nam służyć. Tylko 12 z 20 zakupionych jeździ obecnie po polskich torach. Pozostałe są w naprawie. 6 składów zostało uszkodzonych przez tłuczeń, którym wysypywane są torowiska.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2018-01-31 10:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fracniszek modlił się przy grobie św. Pawła VI

2020-08-06 18:45

[ TEMATY ]

Paweł VI

Watykan

papież Franciszek

pl.wikipedia.org

Franciszek modlił się dziś przy grobie swego poprzednika, św. Pawła VI, w podziemiach bazyliki św. Piotra w Watykanie. 6 sierpnia przypada 42. rocznica śmierci tego papieża.

Papież Paweł VI (Giovanni Battista Montini) urodził się 26 września 1897 r. w lombardzkim miasteczku Concesio koło Brescii. Święcenia kapłańskie przyszły papież przyjął 28 maja 1920 r. w Brescii, po czym kontynuował naukę i studia w Mediolanie i Rzymie, m.in. w Papieskiej Akademii Kościelnej, kształcącej dyplomatów watykańskich. W maju 1923 r. rozpoczął pracę w nuncjaturze apostolskiej w Warszawie jako sekretarz nuncjusza abp. Lorenzo Lauriego. W Polsce spędził niespełna pół roku, poznawał kraj (był m.in. na Jasnej Górze), uczył się języka, ale częste przeziębienia spowodowane surowym klimatem sprawiły, że musiał wrócić do Włoch.

Po powrocie do Rzymu ks. Montini rozpoczął pracę w Sekretariacie Stanu, będąc jednocześnie m.in. asystentem kościelnym sekcji akademickiej Włoskiej Akcji Katolickiej (1925-33) i krajowym moderatorem (kapelanem) Federacji Studentów Włoskich Uniwersytetów Katolickich (FUCI). W 1937 r. został substytutem do spraw zwyczajnych w Sekretariacie Stanu, którym kierował wówczas kard. Eugenio Pacelli (późniejszy papież Pius XII). Na stanowisku substytuta ks. prałat Montini pozostał także po wyborze kardynała na papieża w marcu 1939 r. W latach II wojny światowej był odpowiedzialny za pomoc i opiekę nad uchodźcami.

Po wojnie Pius XII chciał na konsystorzu w styczniu 1953 r. mianować go kardynałem, ale ks. prałat Montini nie przyjął wyróżnienia. Papież powołał go więc w 1954 r. na arcybiskupa Mediolanu. Na stanowisku tym objawiły się jego talenty duszpasterskie i organizacyjne. W ciągu ponad ośmiu lat odnowił życie duchowe archidiecezji, ogłosił liczne listy i orędzia duszpasterskie, odwiedzał zakłady pracy i przyczynił się do powrotu do Kościoła wielu zeświecczonych środowisk robotniczych i intelektualnych, wspierał rozwój prasy katolickiej.

Następca Piusa XII, Jan XXIII już na pierwszym konsystorzu 15 grudnia 1958 r. mianował 61-letniego wówczas arcybiskupa Mediolanu kardynałem. A gdy ku zaskoczeniu wszystkich papież Roncalli ogłosił 25 stycznia 1959 r., decyzję o zwołaniu Soboru Watykańskiego II, nowy kardynał znalazł się w Głównej Komisji Przygotowawczej i w Komisji Techniczno-Organizacyjnej przyszłego Soboru.

Po śmierci Jana XXIII kard. Montini po dwóch dniach konklawe, 21 czerwca 1963 r. został jego następcą, przyjmując imię Pawła VI. Nowy papież mógł wznowić obrady Soboru albo zakończyć je po pierwszej sesji, tymczasem już nazajutrz po wyborze zapowiedział, że zamierza kontynuować dzieło Jana XXIII. "Właśnie temu dziełu głównie poświęcimy wszystkie nasze siły" - podkreślił.

Wielką zasługą Pawła VI było takie pokierowanie pracami Soboru, że stworzono warunki pełnej wolności wypowiedzi jego uczestników, przeprowadzono głębokie reformy w Kościele, zachowując nienaruszony depozyt wiary Chrystusowej. Po Vaticanum II Paweł VI zaangażował cały swój autorytet we wprowadzanie w życie postanowień soborowych, co nie było łatwe ani proste.

Idąc za wnioskami ojców soborowych w sprawie reformy Kurii Rzymskiej, Paweł VI podjął się trudnego dzieła gruntownych zmian tej instytucji, będącej jakby "rządem" Kościoła.

Idąc śladami swego wielkiego poprzednika Jana XXIII, Paweł VI wypracował politykę wschodnią Stolicy Apostolską – otwarcie się na ówczesne kraje komunistyczne, szczególnie w Europie.

Wielką nowością pontyfikatu Pawła VI były jego pielgrzymki. Wprawdzie niektórzy jego poprzednicy odbywali podróże po Państwie Kościelnym, Półwyspie Apenińskim lub do Francji, zwykle zresztą wymuszone przez władców świeckich, ale dopiero Paweł VI rozpoczął całkowicie dobrowolny "podbój świata", odbywając w latach 1964-70 dziewięć podróży do niemal 20 państw.

Paweł VI jest autorem 7 encyklik, 10 konstytucji apostolskich, 6 adhortacji, ok. 40 różnych listów, 11 listów apostolskich. Ogłosił 61 błogosławionych i 84 świętych i po raz pierwszy w dziejach, w 1970 r., dwóm kobietom przyznał tytuły doktorów Kościoła (święte: Teresa z Avili i Katarzyna ze Sieny).

Paweł VI był człowiekiem o szczególnym charakterze – wyrafinowanym intelektualistą, delikatnym i subtelnym (mówiono o nim "człowiek nieskończonej uprzejmości"), a zarazem chłodnym i nieco powściągliwym w obcowaniu z ludźmi, co nie ułatwiało mu kontaktów z otoczeniem.

Zmarł w święto Przemienienia Pańskiego 6 sierpnia 1978 w wieku 81 lat. Wiadomość o śmierci papieża Montiniego była zaskoczeniem i wstrząsem dla całego Kościoła i świata, gdyż w odróżnieniu od swych poprzedników, Piusa XII i Jana XXIII, do końca życia zachował aktywność.

Beatyfikacja Pawła VI odbyła się w 2014 r., a kanonizacja w 2018 roku. Dniem wspomnienia liturgicznego Pawła VI jest 26 września – dzień urodzin błogosławionego.

CZYTAJ DALEJ

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej był rolnikiem

2020-08-07 11:48

[ TEMATY ]

pielgrzymka

krzyż

pokuta

Pielgrzymka 2020

facebook.com/NowinyGliwickie

Pan Mieczysław pochodzi spod Elbląga, ma prawie 70 lat i od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce jak i całej Europie. Najdalej był w Paryżu. Jak sam o sobie mówi: Nawróciłem się. Chcę ludziom przybliżyć Jezusa, chcę im przekazać, żeby strzegli się grzechu, że człowiek, który przesiąknie grzechem jest stracony, ale może się zawsze od niego uwolnić – czytamy w Dzienniku Elbląskim.

Pielgrzym, który wcześniej był rolnikiem chodzi ubrany w pokutną szatę, na barkach niesie drewniany krzyż, a na plecach niewielkich rozmiarów plecak, w którym jak mówi nosi ze sobą swój nocleg. Ma śpiwór, bieliznę, folię przeciwdeszczową. Dużą uwagę przywiązuje do pism ewangelizacyjnych, którymi może pomagać innym.

 — Jezus daje mi znaki. Czasem w drodze dzieją się cuda, to daje mi wiarę w sens tej pielgrzymki — mówi p. Mieczysław w Dzienniku Elbląskim.

Spotyka przyjaciół krzyża, ale są też i jego wrogowie, którzy krzyczą „do tartaku idziesz z tym drzewem?” — I takich trzeba wysłuchać — podsumowuje z uśmiechem pan Mieczysław.

Pan Mieczysław swoje pielgrzymowanie finansuje z własnej emerytury, czasem dostaje od ludzi także drobne datki i wsparcie.

- Moje ciało jest niczym, a ja tylko imieniem - bez Boga nie byłoby mnie, to niesamowite, jak wypełnia moje ciało i pozwala mu żyć – mówi pokutnik.

— Nawróciłem się. Chcę ludziom przybliżyć Jezusa, chcę im przekazać, żeby strzegli się grzechu, że człowiek, który przesiąknie grzechem jest stracony, ale może się zawsze od niego uwolnić.

— Piłem, żyłem w grzechu. Było źle. Wtedy przyszedł do mnie Pan Jezus i zrozumiałem, że tak dalej być nie może. Bóg mnie uzdrowił i poczułem się zobowiązany, by głosić ludziom Jego imię — czytamy w Dzienniku Elbląskim.

- Pana Mieczysława z krzyżem i różańcem w ręku, ubranego niczym ksiądz Robak, zauważyłem na ulicy 31 Stycznia. Szedł od skrzyżowania w stronę starostwa. Zanim zawróciłem i zostawiłem samochód na parkingu zdążył wejść do sklepu spożywczego. Jednak wiedziałem, gdzie jest. Pod sklepem zostawił oparty o ścianę duży drewniany krzyż. – Dzień dobry – powiedziałem, gdy wyszedł z drobnymi zakupami spożywczymi – czytamy na portalu chojnice.com opis jednego ze spotykających go ludzi.

Dokąd zmierza? Kogo spotyka? – Nie wiem dokąd idę, o tym czasami decyduje ułamek chwili, jakaś rozmowa – mówi pan Mieczysław. Uważa, że w życiu nie ma nic bez sensu, że wszystko dzieje się po coś. Ludzie, których niby przypadkiem spotyka i którym pomaga, są mu przeznaczeni. Chociażby jeden z rozmówców, który pomylił wagony i zamiast do 12 przyszedł do 15. I już został, bo wciągnął się w rozmowę z panem Mieczysławem i poczuł ulgę, gdy wydusił z siebie swoje problemy.

Pan Mieczysław w miejscowościach które odwiedza szuka kościołów w których może się pomodlić. Nie narzuca się przechodnią, nie wciska nic na siłę. Czeka aż ktoś sam podejdzie, zacznie rozmowę. Dzieli się swoim świadectwem wiary, przekazuje to, co ma najcenniejsze.

 – Wiele razy poczułem, że to co robię ma sens, bo ludzie nawracali się, wracali do Kościoła po wielu latach rozłąki z Bogiem – wyznaje p. Mieczysław.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję