Reklama

Głos z Torunia

Namaszczeni przez Boga

Spotkanie Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Toruńskiej rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Po Eucharystii w sali konferencyjnej Centrum Dialogu im. Jana Pawła II odbyło się spotkanie opłatkowe, a po nim sesja szkoleniowa pt. „Jubileusz Miłosierdzia – duchowa i psychologiczna pomoc dla osób po aborcji”

Niedziela toruńska 5/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

rodzina

duszpasterstwo

Anna Głos

Uczestnicy spotkania w kaplicy seminaryjnej

Spotkanie zaangażowanych w duszpasterstwo rodzin zorganizowała 13 stycznia Bożena Szwechowicz, główna doradczyni życia rodzinnego diecezji toruńskiej. Mszy św. przewodniczył duszpasterz rodzin diecezji toruńskiej ks. Jarosław Ciechanowski, który wygłosił homilię, a koncelebrował duszpasterz rodzin dekanatu działdowskiego ks. kan. Marian Ofiara. Tego dnia czytania liturgiczne dotyczyły tematu powołania. Licznie zgromadzeni doradcy życia rodzinnego usłyszeli słowa uwypuklające ich ważną pracę dla Kościoła. Bez rodzin i małżeństw nie byłoby kapłanów, gdyż wszystko zaczyna się w domu rodzinnym. Jezus Chrystus powołuje i posyła nas do tych rodzin i małżeństw, które potrzebują Jezusowego słowa, dlatego mamy się czuć powołani i namaszczeni przez Boga.

– Dzisiejsze spotkanie niech będzie umocnieniem dla nas i przypieczętowaniem naszego powołania – dodał na zakończenie kaznodzieja. Spotkanie opłatkowe poprowadził ks. Jarosław Ciechanowski, który życzył m.in., abyśmy nieśli miłość do innych, bo miłość jest najbardziej oczekiwana.

Reklama

Działalność duszpasterstwa rodzin

Duszpasterz rodzin diecezji toruńskiej poinformował zebranych, że wprowadzany będzie program diecezjalny przygotowania narzeczonych do sakramentu małżeństwa „Razem ku małżeństwu”. Wśród wspólnot rodzinnych, m.in. Domowego Kościoła, będą poszukiwane małżeństwa chętne do prowadzenia mediacji rodzinnych dla par w kryzysie i przed rozwodem. W planach jest otwarcie kierunku w WSKSiM dla mediatorów pojednawczych do pracy w sądzie. Spotkania rejonowe dla duszpasterstwa rodzin odbędą się: 9 czerwca w Centrum Dialogu w Toruniu, 16 czerwca w Caritas w Brodnicy i 23 czerwca w Bursie Szkolnej w Grudziądzu.

Trauma aborcji

Szkolenie dotyczyło projektu „Jubileusz Miłosierdzia”, który stanowi pomoc dla osób zmagających się z konsekwencjami aborcji. Najlepsze efekty odnoszą osoby biorące udział przynajmniej rok po traumie. Działania podejmowane są we współpracy z Kościołem, parafią i księdzem opiekunem. Obejmują 9 cotygodniowych spotkań w małych grupach od 3 do 9 osób, by uczestnicy mogli przyjąć uzdrowienie i odnowę w tej dziedzinie swojego życia. Kurs „Powrót i odnowa” jest wejściem w tajemnicę miłosierdzia Bożego. To zmiana optyki problemu aborcji dla osób, które bardzo cierpią z powodu swojej winy. W Warszawie 19 maja odbędzie się konferencja informująca o trzech programach prowadzonych przez Fundację „Kłos”. Oprócz omówionego powyżej są to kursy – „Droga po rozstaniu”, czyli pomoc dla osób przeżywających żałobę po śmierci bliskiej osoby, oraz „Odbudowane życie” dla osób w separacji w trakcie rozwodu lub po rozwodzie. Przedstawiciele fundacji liczą na to, że w Polsce znajdzie się wiele miejsc, w których realizowane będą te programy. Następny kurs „Powrót i odnowa” rozpocznie się 1 lutego, a wszystkie informacje można znaleźć na stronie internetowej www.klosy.org . Fundacja „Kłos” proponuje także zajęcia dla młodych w szkołach na lekcjach wychowawczych, podczas których poruszona zostanie kwestia, jak uchronić się od błędu.

2018-01-31 10:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: rodziny są szansą dla społeczeństwa

2020-07-03 10:21

[ TEMATY ]

rodzina

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Przedstawiając intencję modlitewną na lipiec papież zwraca uwagę, że szalone tempo życia, które prowadzimy, utrudnia często życie rodzinne.

Jest to poważny problem dla wielu ludzi. Ponieważ ani jako jednostki, ani jako społeczeństwo nie możemy obejść się bez rodzin. Zwłaszcza w tym czasie kryzysu, który obecnie przeżywamy. Franciszek dodaje że, „rodziny nie są problemem, są przede wszystkim szansą”.

Rodzina powinna być chroniona.

Jest wiele niebezpieczeństw, którym musi stawić czoła: tempo życia, stres...

Czasami rodzice zapominają o zabawie ze swoimi dziećmi.

Kościół powinien zachęcać i pozostawać u boku rodzin, pomagając im odkrywać drogi, które pozwolą na przezwyciężanie tych wszystkich trudności.

Módlmy się, aby rodzinom w dzisiejszym świecie towarzyszyły: miłość, szacunek oraz rada. I aby w szczególny sposób były chronione przez państwa.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to znaki Antychrysta

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Homoseksualne małżeństwa i aborcja na świecie to znak "duchowej siły Antychrysta" - to słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI przytoczone w jego nowej biografii napisanej przez niemieckiego dziennikarza i jego literackiego współpracownika Petera Seewalda.

Obszerny tom z wypowiedziami Benedykta XVI ukaże się w Niemczech w poniedziałek, a w innych krajach - w kolejnych miesiącach. Papież Ratzinger otrzymał tom biografii pod tytułem "Życie" w dniu swych 93. urodzin 16 kwietnia.

Słowa emerytowanego papieża przytoczył konserwatywny amerykański portal Life Site News, a za nim w niedzielę włoski dziennik "La Repubblica", który kolejną wypowiedź nazwał "powrotem Ratzingera".

W rozmowie z Seewaldem powiedział on: "Sto lat temu każdy uznałby za absurd rozmowę o małżeństwie homoseksualnym".

"Dzisiaj ten, kto mu się sprzeciwia jest ekskomunikowany ze społeczeństwa" - stwierdził Benedykt XVI. To samo - dodał - odnosi się do "aborcji i tworzenia istot ludzkich w laboratorium".

"Współczesne społeczeństwo jest w trakcie formułowania antychrześcijańskiego credo, a jeśli ktoś się mu sprzeciwia, jest karany przez społeczeństwo ekskomuniką" - oświadczył Benedykt XVI. (PAP)

sw/ mars/

CZYTAJ DALEJ

Rajd rowerowy w Kołczynie

2020-07-06 10:13

[ TEMATY ]

Parafia Kołczyn

fb

W niedzielę 5 lipca w parafii w Kołczynie odbył się Urodzinowy Rajd Rowerowy dla Dorosłych.

Rajd rozpoczął się punktualnie o godz. 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzią przy figurze Matki Bożej Niepokalanej w Kołczynie. Pomysłodawcą i organizatorem kolejnego Rajdu był proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Kołczynie ks. Andrzej Jędrzejowski. 

Galeria z rajdu dostępna tutaj https://www.facebook.com/Parafia-Rzymsko-Katolicka-pw-%C5%9Bw-Stanis%C5%82awa-Kostki-w-Ko%C5%82czynie-112443510407345/photos/pcb.156332106018485/156325592685803

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję