Reklama

Głos z Torunia

Namaszczeni przez Boga

Spotkanie Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Toruńskiej rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Po Eucharystii w sali konferencyjnej Centrum Dialogu im. Jana Pawła II odbyło się spotkanie opłatkowe, a po nim sesja szkoleniowa pt. „Jubileusz Miłosierdzia – duchowa i psychologiczna pomoc dla osób po aborcji”

Niedziela toruńska 5/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

rodzina

duszpasterstwo

Anna Głos

Uczestnicy spotkania w kaplicy seminaryjnej

Uczestnicy spotkania w kaplicy seminaryjnej

Spotkanie zaangażowanych w duszpasterstwo rodzin zorganizowała 13 stycznia Bożena Szwechowicz, główna doradczyni życia rodzinnego diecezji toruńskiej. Mszy św. przewodniczył duszpasterz rodzin diecezji toruńskiej ks. Jarosław Ciechanowski, który wygłosił homilię, a koncelebrował duszpasterz rodzin dekanatu działdowskiego ks. kan. Marian Ofiara. Tego dnia czytania liturgiczne dotyczyły tematu powołania. Licznie zgromadzeni doradcy życia rodzinnego usłyszeli słowa uwypuklające ich ważną pracę dla Kościoła. Bez rodzin i małżeństw nie byłoby kapłanów, gdyż wszystko zaczyna się w domu rodzinnym. Jezus Chrystus powołuje i posyła nas do tych rodzin i małżeństw, które potrzebują Jezusowego słowa, dlatego mamy się czuć powołani i namaszczeni przez Boga.

– Dzisiejsze spotkanie niech będzie umocnieniem dla nas i przypieczętowaniem naszego powołania – dodał na zakończenie kaznodzieja. Spotkanie opłatkowe poprowadził ks. Jarosław Ciechanowski, który życzył m.in., abyśmy nieśli miłość do innych, bo miłość jest najbardziej oczekiwana.

Działalność duszpasterstwa rodzin

Duszpasterz rodzin diecezji toruńskiej poinformował zebranych, że wprowadzany będzie program diecezjalny przygotowania narzeczonych do sakramentu małżeństwa „Razem ku małżeństwu”. Wśród wspólnot rodzinnych, m.in. Domowego Kościoła, będą poszukiwane małżeństwa chętne do prowadzenia mediacji rodzinnych dla par w kryzysie i przed rozwodem. W planach jest otwarcie kierunku w WSKSiM dla mediatorów pojednawczych do pracy w sądzie. Spotkania rejonowe dla duszpasterstwa rodzin odbędą się: 9 czerwca w Centrum Dialogu w Toruniu, 16 czerwca w Caritas w Brodnicy i 23 czerwca w Bursie Szkolnej w Grudziądzu.

Trauma aborcji

Szkolenie dotyczyło projektu „Jubileusz Miłosierdzia”, który stanowi pomoc dla osób zmagających się z konsekwencjami aborcji. Najlepsze efekty odnoszą osoby biorące udział przynajmniej rok po traumie. Działania podejmowane są we współpracy z Kościołem, parafią i księdzem opiekunem. Obejmują 9 cotygodniowych spotkań w małych grupach od 3 do 9 osób, by uczestnicy mogli przyjąć uzdrowienie i odnowę w tej dziedzinie swojego życia. Kurs „Powrót i odnowa” jest wejściem w tajemnicę miłosierdzia Bożego. To zmiana optyki problemu aborcji dla osób, które bardzo cierpią z powodu swojej winy. W Warszawie 19 maja odbędzie się konferencja informująca o trzech programach prowadzonych przez Fundację „Kłos”. Oprócz omówionego powyżej są to kursy – „Droga po rozstaniu”, czyli pomoc dla osób przeżywających żałobę po śmierci bliskiej osoby, oraz „Odbudowane życie” dla osób w separacji w trakcie rozwodu lub po rozwodzie. Przedstawiciele fundacji liczą na to, że w Polsce znajdzie się wiele miejsc, w których realizowane będą te programy. Następny kurs „Powrót i odnowa” rozpocznie się 1 lutego, a wszystkie informacje można znaleźć na stronie internetowej www.klosy.org . Fundacja „Kłos” proponuje także zajęcia dla młodych w szkołach na lekcjach wychowawczych, podczas których poruszona zostanie kwestia, jak uchronić się od błędu.

2018-01-31 10:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafiada w dobie pandemii

Niedziela warszawska 32/2020, str. IV

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

parafia

pandemia

Katarzyna Kasjanowicz

Tak było rok temu. Tegoroczna parafiada będzie miała charakter lokalny, jej celem jest podtrzymanie więzi

Tak było rok temu. Tegoroczna parafiada będzie miała charakter lokalny, jej celem jest podtrzymanie więzi

Mimo obostrzeń epidemiologicznych organizatorzy zawalczyli o ciągłość wydarzenia. 32. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży rozpocznie się w drugiej połowie sierpnia.

Ze względu na niespotykaną wcześniej sytuację Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza zostało zmuszone do odwołania działań sportowych i inicjatyw edukacyjnych, w takiej formie do jakiej przez lata nas przyzwyczaiło. W tym roku nie odbędzie się więc w stolicy międzynarodowe współzawodnictwo dzieci i młodzieży, skupiające standardowo 1500 uczestników. Także imprezy lokalne zmienią swój zakres. To jednak, nie obniży ich rangi. W centrum tegorocznej rywalizacji, znajdzie się szeroko pojęta kultura.

CZYTAJ DALEJ

Jezu, wiem, że jesteś ze mną i obdarzyłeś mnie wszystkim, co potrzebne!

2023-01-04 10:14

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 10, 1-9.

Czwartek, 26 stycznia 2023. Świętych Tymoteusza i Tytusa, biskupów, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję