Reklama

Z Watykanu

2018-02-14 10:25


Niedziela Ogólnopolska 7/2018, str. 4

Watykan - Turcja

Franciszek przyjął Erdogana

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan 5 lutego br. złożył oficjalną wizytę w Watykanie. Prywatna rozmowa z papieżem Franciszkiem w Bibliotece Apostolskiej trwała 50 minut i dotyczyła sytuacji Turcji, kondycji wspólnoty katolickiej, wysiłków na rzecz przyjęcia wielu uchodźców oraz związanych z tym wyzwań. Zwrócono uwagę na sytuację na Bliskim Wschodzie, ze szczególnym uwzględnieniem statusu Jerozolimy, i podkreślono „potrzebę promowania pokoju i stabilności w regionie poprzez dialog i negocjacje, z poszanowaniem praw człowieka i prawa międzynarodowego” – czytamy w komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Turecki przywódca spotkał się również z sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył sekretarz ds. relacji z państwami abp Paul R. Gallagher, i zwiedził Bazylikę św. Piotra.

KAI

***

Nominacja

Polak papieskim ceremoniarzem

Ojciec Święty Franciszek mianował 9 lutego br. ks. dr. Krzysztofa Marcjanowicza z archidiecezji krakowskiej papieskim ceremoniarzem. Jest on siódmy w grupie papieskich ceremoniarzy, kierowanych przez ks. prał. Guido Mariniego – Mistrza Papieskich Ceremonii Liturgicznych. Będzie pracował obok księży: Włochów – Piera Enrica Stefanettiego, Diega Giovanniego Ravellego, Marca Agostiniego, Massimiliano Mattea Boiardiego, Vincenzo Peroniego oraz Słowaka Jána Dubiny.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 r. w krakowskiej Nowej Hucie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 r. Pracę doktorską, którą przygotował pod kierunkiem o. prof. Silvana Maggianiego OSM, obronił w 2010 r. w Papieskim Instytucie Liturgicznym. W 2011 r. ks. Krzysztof Marcjanowicz został pracownikiem Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Reklama

RV

***

Audiencja Generalna

Życie jest egzegezą Ewangelii

Podczas audiencji generalnej 7 lutego br. papież Franciszek, kontynuując cykl katechez o Eucharystii, mówił o lekturze fragmentu Ewangelii, a także związanej z liturgią homilii. Zauważył, że słowa Ewangelii stanowią światło do zrozumienia sensu poprzedzających ją tekstów biblijnych, a wiele znaków wskazuje, że zgromadzenie wiernych rozpoznaje w nich obecność Chrystusa kierującego do niego Dobrą Nowinę.

KAI

***

Ojciec Święty do Polaków

Idźcie na cały świat

Uczestnicząc w mszalnej Liturgii Słowa, pamiętajmy zawsze o nakazie misyjnym, który Pan Jezus powierzył Apostołom i każdemu z nas: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16, 15). Umocnieni Eucharystią i Dobrą Nowiną bądźcie wiarygodnymi świadkami Chrystusa w waszych rodzinach, we wspólnotach, w miejscach pracy, na uczelniach, w codziennych i wyjątkowych zdarzeniach życia. Z serca wam błogosławię.

RV

Audiencja generalna, 7 lutego 2018 r.

***

Z włoskiego portalu

Wkrótce kanonizacja Pawła VI?

Papież Paweł VI wkrótce może zostać ogłoszony świętym. Kardynałowie i biskupi – członkowie Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – jednogłośnie uznali za cudowne uzdrowienie przypisywane wstawiennictwu Pawła VI, ogłoszonego błogosławionym w 2014 r.

KAI

***

Orędzie na Wielki Post

Modlitwa, jałmużna, post

Hasłem tegorocznego orędzia papieża Franciszka na Wielki Post są słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Mateusza: „Ponieważ wzmoże się nieprawość, ostygnie miłość wielu” (24, 12). Ojciec Święty zaznaczył, że w swoim przesłaniu pragnie wskazać chrześcijanom drogę w obliczu pojawiania się fałszywych proroków, którzy wprowadzają w błąd, co grozi wygaśnięciem w sercach miłości, będącej istotą całej Ewangelii. RV

***

Z Twittera papieża Franciszka

Im bardziej wzrastamy w życiu duchowym, tym bardziej rozumiemy, że łaska dociera do nas wraz z innymi i że z innymi mamy się nią dzielić.

Reklama

Kard. Sarah: jeśli chcesz podźwignąć Kościół, padnij na kolana!

2019-03-18 16:41

vaticannews.va / Watykan (KAI)

Nie bójmy się tego powiedzieć: Kościół potrzebuje dziś głębokiej reformy, która dokona się przez nasze nawrócenie – uważa kard. Robert Sarah. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zabrał głos na temat trwającego obecnie kryzysu Kościoła.

Bożena Sztajner/Niedziela

Postrzega go z perspektywy zwyczajnych wiernych i ogromnej rzeszy porządnych księży. Kolejne odsłony słabości Kościoła zachwiały wiarą katolików i rzuciły cień podejrzenia na wszystkich kapłanów. Kard. Sarah chce im przywrócić ufność i pokój. Nie wątpcie, trwajcie przy nauczaniu Kościoła, bądźcie wytrwali w modlitwie, w Kościele zawsze będzie dość światła dla każdego, kto szuka Boga – pisze afrykański purpurat.

Nie lekceważy on jednak aktualnego kryzysu. „Kościół – zauważa - miał być miejscem światła, a stał się kolebką ciemności”. To co się w nim dzieje, postrzega w bardzo radykalnych kategoriach, zapożyczonych od papieża Franciszka. Ujawniane dziś skandale widzi przez pryzmat ewangelicznych wydarzeń: zdrady Judasza i zaparcia się Piotra. Twierdzi, że od dawna żyjemy tajemnicą Judasza. Zdrada dokonująca się dzisiaj, została przygotowana i spowodowana przez wiele innych zdrad, mniej widocznych, bardziej subtelnych, ale równie głębokich. Zarzuciliśmy modlitwę i pogrążyliśmy się w nurcie aktywizmu. Wstydziliśmy się Jezusa, Jego objawienia i nauczania moralnego. Aby błyszczeć przed światem, zakwestionowaliśmy prawdę objawioną i pozbawiliśmy moralność jej znaczenia. Niektórzy kapłani kwestionują znaczenie celibatu, roszczą sobie prawo do życia prywatnego, co jest sprzeczne z misją kapłana. Inni posuwają się tak daleko, że chcą mieć prawo do zachowań homoseksualnych – wylicza kard. Sarah.

Podkreśla on, że kryzys ten ma przede wszystkim charakter duchowy, jest kryzysem wiary. Diabeł natomiast chce byśmy starali się go rozwiązać jak kryzys instytucji tylko ludzkiej. „Jeśli chcesz podźwignąć Kościół, padnij na kolana” – pisze prefekt watykańskiej kongregacji, podkreślając, że to właśnie modlitwa musi być pierwszą odpowiedzią na zaistniałą sytuację. Tego kryzysu nie da się przezwyciężyć ludzkimi siłami. Kard. Sarah przestrzega też przed podziałami, tworzeniem frakcji w Kościele. Przyznaje, że biskupi i kapłani są niedoskonali, mają swoje słabości. Prosi jednak wiernych, by nimi nie gardzili, choć jak podkreśla, powinni od nich wymagać katolickiej wiary i sakramentów życia Bożego.

Kard. Sarah pisze o tym we wstępie do swego nowego książkowego wywiadu „Le soir approche et déjà le jour baisse” (Ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił), który w środę 20 marca trafi do francuskich księgarń. Poprzednie dwa („Bóg albo nic” oraz „Moc milczenia”) okazały się światowymi bestsellerami. Tym razem prefekt watykańskiej kongregacji skupia się na duchowym kryzysie współczesnego świata. Wyznaje, że książka ta jest „krzykiem jego duszy”. „Jestem wam winien, chrześcijanie, jedyną prawdę, która zbawia – pisze afrykański purpurat. – Już niebawem stanę przed wiekuistym Sędzią. Cóż Mu powiem, jeśli nie przekażę wam prawdy, którą sam otrzymałem? My biskupi powinniśmy drżeć na myśl o naszym milczeniu, które obarcza nas winą, o milczeniu, które czyni nas wspólnikami, o naszym milczeniu, by przypodobać się światu” – dodaje kard. Sarah.

We wstępie do nowej książki wskazuje on również na szczególną rolę miłości do Następcy Piotra. Nie przypadkiem dedykuje tę pozycję dwóm papieżom: „Benedyktowi XVI, niezrównanemu w staraniach o odbudowę Kościoła, i Franciszkowi, wiernemu synowi św. Ignacego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Trwa zbiórka żywności Caritas „Tak. Pomagam!”

2019-12-06 11:57

www.caritas.czest.pl

„Widząc i czując już miłosierdzie, czyni się je zawsze w inny sposób, kreatywnie, twórczo, tak aby przyjść z konkretną pomocą tym, którzy są w potrzebie” (Enzo Bianchi)

Beata Pieczykura/Niedziela

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy odnajdujemy Boga niewidzialnego, który stał się widzialny w naszym ludzkim ciele. Dlatego pragniemy od pięknych słów o miłosierdziu przejść do działania i pospieszyć z braterską pomocą ludziom doświadczającym na co dzień biedy duchowej i materialnej. Ufamy, że nasza pomoc skierowana do ubogich pozwoli im w pokoju serca i w nadziei na lepsze jutro spędzić czas świąteczny.

Celem zbiórki „Tak. Pomagam!” jest pozyskanie artykułów spożywczych z długim terminem przydatności. Dzięki zebranej żywności Caritas przygotuje paczki świąteczne dla potrzebujących pomocy.

Zbiórka jest prowadzona w dniach 6-7 grudnia w wybranych marketach w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem