Reklama

Dookoła świata

Koalicja wciąż niepewna

Choć w Niemczech ogłoszono wreszcie uzgodnienie tekstu umowy koalicyjnej, powstanie wielkiej koalicji CDU/CSU-SPD wciąż nie jest pewne. W najbliższych tygodniach będzie trwać listowne głosowanie wśród ok. 460 tys. członków SPD nad przyjęciem bądź odrzuceniem umowy koalicyjnej. Przeciwna jej zawarciu jest młodzieżówka socjaldemokratów, która prowadziła kampanię przeciwko ponownemu powoływaniu rządu z CDU/CSU; apelowała o wstępowanie do partii i udział w głosowaniu. Od stycznia br. w szeregi SPD wstąpiło ponad 20 tys. osób. Oddanie w ich ręce losów koalicji, której umowę przygotowywano przez wiele tygodni, wydaje się niewiarygodne, ale tak jest.

W 200-stronicowej umowie zapisano m.in.: dążenie do reformy strefy euro i solidarnego podziału odpowiedzialności w Unii Europejskiej w polityce azylowej, wprowadzenie rocznego limitu – 180-220 tys. – przyjmowanych uchodźców (niemieckie kraje związkowe mają dostać 8 mld euro do 2021 r. na wydatki związane z utrzymywaniem migrantów), zwiększenie bezpieczeństwa przez zatrudnienie w policji i służbach 7,5 tys. dodatkowych funkcjonariuszy oraz stopniową likwidację podatku płaconego na pokrycie kosztów zjednoczenia Niemiec.

Choć socjaldemokraci uzyskali najgorszy po II wojnie światowej wynik wyborczy i mają słabszą reprezentację w Bundestagu, uzyskają najpewniej większe wpływy w nowym rządzie Angeli Merkel. Ich kandydaci mają kierować resortami m.in. finansów, sprawiedliwości i spraw zagranicznych. Szefem MSZ ma zostać lider SPD Martin Schulz. Zapowiedź jego ustąpienia z funkcji szefa socjaldemokratów na rzecz popularnej Andrei Nahles, obecnie szefowej klubu parlamentarnego SPD, ma poprawić nastroje w tej partii i przechylić szalę na rzecz zwolenników koalicji z CDU/CSU. Polsce nowa funkcja Schulza nie wróży nic dobrego.

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

***

Wojsko na olimpiadę

W zorganizowaniu w Pjongjangu, stolicy komunistycznej Korei Północnej, parady wojskowej na dzień przed rozpoczęciem zimowych igrzysk olimpijskich w południowokoreańskim Pjongczangu nie ma przypadku. Z okazji siedemdziesiątej rocznicy założenia armii Korei Północnej ulicami Pjongjangu przeszło tysiące żołnierzy i przejechały pojazdy opancerzone. Paradzie towarzyszył tłum wiwatujących obywateli Korei Północnej. Wydarzenie obserwował osobiście Kim Dzong Un. Po raz pierwszy parada została zorganizowana w lutym – dotychczas komunistyczne władze KRLD organizowały ją 25 kwietnia.

wd

***

Ataki w Syrii

W Syrii tylko pozornie panuje spokój. Początek lutego br. był we Wschodniej Gucie – enklawie koło Damaszku zamieszkanej przez ok. 400 tys. osób, a kontrolowanej przez rebeliantów – najkrwawszy od kilku lat. Bombardowania sił reżimu Baszara al-Asada zabiły tam 230 osób, w tym ok. 100 kobiet i dzieci – informuje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Wschodnia Guta, oblegana przez syryjskie wojska od 2013 r., znajduje się pod ostrzałem, choć włączono ją do wyznaczonych przez Rosję, Iran i Turcję stref deeskalacji. Siły rządowe odcięły również drogi, którymi przemycano do oblężonego regionu żywność i leki.

Co chce, robi w Syrii Izrael. Izraelskie lotnictwo przeprowadziło atak powietrzny na jednostki syryjskiego wojska, które zestrzeliły większość wystrzelonych przez Izrael rakiet. Izraelskie samoloty miały dokonać ataku, znajdując się nad terytorium Libanu, czym naruszyły jego przestrzeń powietrzną. Izraelskie ministerstwo obrony odmówiło skomentowania sprawy.

Reklama

wd

***

Wolą dwupłciowe

Mimo że w zeszłym roku na Bermudach, terytorium zależnym Wielkiej Brytanii na Oceanie Atlantyckim, zalegalizowano „małżeństwa” osób tej samej płci, teraz gubernator Bermudów podpisał ustawę, która to prawo zmienia. W referendum przeprowadzonym w 2016 r. społeczeństwo Bermudów opowiedziało się zdecydowanie przeciw uznawaniu związków homoseksualnych za małżeńskie, ale później Sąd Najwyższy doprowadził do ich legalizacji. Sędziowie stwierdzili, że tradycyjna definicja małżeństwa jest „niespójna z przepisami europejskiej Konwencji praw człowieka”. Teraz to się zmienia.

wd

***

Katastrofa pod Moskwą

Awaria i eksplozja silnika to wstępna przyczyna katastrofy lotniczej, do której doszło w ramieńskim rejonie obwodu moskiewskiego 11 lutego br. Według gazety „Wzgliad”, piloci do ostatniej chwili próbowali awaryjnie lądować. Samolot leciał z Moskwy do Orska. Maszyna rozbiła się kilka minut po starcie. Minister transportu Rosji Maksim Sokołow potwierdził informację o śmierci wszystkich podróżujących maszyną – 65 pasażerów i 6 członków załogi.

Świadkowie opowiadają, że widzieli samolot wznoszący się i gwałtownie opadający, tak jakby piloci próbowali nie dopuścić do jego upadku. Następnie pod jednym z silników doszło do eksplozji i maszyna runęła na ziemię.

mak

***

Bez zmiany czasu

Może wreszcie uda się znieść zmianę czasu. Europosłowie przegłosowali rezolucję, w której wzywają Komisję Europejską do nowelizacji europejskich przepisów w tej sprawie. Zwolennicy rezolucji znaleźli się we wszystkich frakcjach w PE. Wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Heidi Hautala, która wspiera inicjatywę „Stop zmianie czasu”, twierdzi, że przestawianie zegarków o godzinę jest anachronizmem. Oszczędność energii jest niezauważalna, a dla ludzi jest to zbędny stres. – Umyślne zakłócanie spokoju dwa razy w roku można uznać za działanie szkodliwe dla zdrowia – powiedziała Hautala.

wd

2018-02-14 10:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu zachęca biskupów do odwoływania dyspens od uczestnictwa w Mszach św. z pewnymi wyjątkami

2020-05-27 15:34

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Episkopat.pl

Zachęcam biskupów do odwoływania ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych Mszach św. Sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem – podkreśla w wydanym w środę komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że swoją zachętę wydaje w kontekście ogłoszonej w środę decyzji, dotyczącej zniesienia limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co – de facto – daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym.

„Zachęcam księży biskupów do odwoływania udzielonych ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie – w nawiązaniu do Zarządzenia Rady Stałej KEP 1/2020 z dnia 12 marca 2020 – sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.) oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. Przypominam równocześnie o konieczności zachowania w kościołach dystansu dwóch metrów i obowiązku zakrywania ust i nosa” - napisał abp Gądecki.

Dodał, że zachęca także biskupów do roztropnych zmian w szczegółowych rozporządzeniach dotyczących duszpasterstwa w poszczególnych diecezjach, mając na uwadze dzisiejsze decyzje służb medycznych, zgodnie z którymi w zgromadzeniach poza budynkami może uczestniczyć do 150 osób przy zachowaniu innych zaleceń sanitarnych, co umożliwia organizowanie procesji Bożego Ciała. Poinformował, że w najbliższym czasie zostanie również opublikowany komunikat dotyczący szczegółów organizacji pielgrzymek. Zaprosił też wiernych do korzystania z posługi duszpasterskiej w parafiach, szczególnie z sakramentu pojednania i Eucharystii.

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski kolejny już raz wyrażam wdzięczność wobec służb medycznych i sanitarnych za działania, służące ochronie życia i zdrowia Polaków w czasie epidemii. Obejmuję moją modlitwą wszystkich, którzy zostali dotknięci chorobą, polecając miłosierdziu Bożemu osoby zmarłe. Wyrażam jednocześnie moją radość z racji tego, że sytuacja epidemiczna w naszym kraju poprawiła się na tyle, iż możliwe się stało dalsze zmniejszenie obostrzeń i ograniczeń, nałożonych na społeczeństwo w trosce o nasze zdrowie” - podkreślił przewodniczący Episkopatu.

Publikujemy treść Komunikatu:

KOMUNIKAT

PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W SPRAWIE DYSPENS OD UDZIAŁU W NIEDZIELNYCH MSZACH

ŚWIĘTYCH

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski kolejny już raz wyrażam wdzięczność wobec służb medycznych i sanitarnych za działania, służące ochronie życia i zdrowia Polaków w czasie epidemii.

Obejmuję moją modlitwą wszystkich, którzy zostali dotknięci chorobą, polecając miłosierdziu Bożemu osoby zmarłe.

Wyrażam jednocześnie moją radość z racji tego, że sytuacja epidemiczna w naszym kraju poprawiła się na tyle, iż możliwe się stało dalsze zmniejszenie obostrzeń i ograniczeń, nałożonych na społeczeństwo w trosce o nasze zdrowie.

W kontekście ogłoszonej dzisiaj decyzji, dotyczącej zniesienia limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co – de facto – daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym, zachęcam księży biskupów do odwoływania udzielonych ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie – w nawiązaniu do Zarządzenia Rady Stałej KEP 1/2020 z dnia 12 marca 2020 – sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.) oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. Przypominam równocześnie o konieczności zachowania w kościołach dystansu dwóch metrów i obowiązku zakrywania ust i nosa.

Jednocześnie zachęcam księży biskupów do roztropnych zmian w szczegółowych rozporządzeniach dotyczących duszpasterstwa w poszczególnych diecezjach, mając na uwadze dzisiejsze decyzje służb medycznych, zgodnie z którymi w zgromadzeniach poza budynkami kultu może uczestniczyć do 150 osób przy zachowaniu innych zaleceń sanitarnych, co umożliwia organizowanie procesji Bożego Ciała.

W najbliższym czasie zostanie również opublikowany komunikat dotyczący szczegółów organizacji pielgrzymek.

Dziękując Bogu, że przeprowadził nas przez trudny czas epidemii, zachęcam wszystkich wiernych do korzystania z posługi duszpasterskiej w parafiach, szczególnie z sakramentu pojednania i Eucharystii.

✠ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji

Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 5/27/2020 roku

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo odwołał dyspensę od obowiązku uczestnictwa w Mszach Świętych

2020-05-28 13:58

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

dyspensa

zarządzenie

B.M.Sztajner/Niedziela

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w odpowiedzi na „Komunikat przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie dyspens od udziału w niedzielnych Mszach Świętych” z dnia 27 maja 2020 r. (zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), biorąc pod uwagę aktualne zarządzenia państwowe,od niedzieli 31 maja br. włącznie, odwołał ogólną dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, udzieloną dnia 24 marca 2020 r.

Równocześnie metropolita częstochowski udzielił zwolnienia od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji i wszystkim, którzy czują obawę przez zarażeniem.

Metropolita częstochowski zalecił, aby treść zarządzenia została ogłoszona wiernym w świątyniach, umieszczona na stronach internetowych parafii, na tablicach ogłoszeń, w biuletynach parafialnych i w mediach społecznościowych.

Pełny tekst zarządzenia TUTAJ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję