Reklama

Kościół

Dzieci pomagają dziadkom

Zwykle to dziadkowie wrzucają pieniądze do skarbonki swoich wnuków. Wielkopostna akcja Caritas pokazuje, że może być odwrotnie

W ramach Jałmużny Wielkopostnej 650 tys. skarbonek trafiło do przedszkoli, szkół i parafii. Przez cały Wielki Post dzieci odmawiają sobie drobnych przyjemności, aby zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na wsparcie dla osób starszych. – Chcemy uczyć społeczeństwo umiejętnego dzielenia się z potrzebującymi i zaczynamy tę naukę od najmłodszych – mówi „Niedzieli” ks. Krzysztof Sroka, zastępca dyrektora Caritas Polska. – Zachęcamy do udziału w tej edycji młodzież, dorosłych i całe rodziny. W ten sposób uwrażliwiamy wszystkich na potrzeby osób starszych, osób, które czują się osamotnione – stąd hasło tegorocznej akcji wielkopostnej: „Dar Juniora dla Seniora”.

Szczerość intencji

Podczas inauguracji Jałmużny Wielkopostnej w siedzibie Caritas Polska dzieci z warszawskiego przedszkola „Kwiatki Świętego Franciszka” ułożyły piramidę z tekturowych skarbonek. Z przejęciem opowiadały, że w Wielkim Poście będą np. jeść mniej słodyczy, a rodziców poproszą, żeby zaoszczędzone pieniądze wrzucać do skarbonki. – Jedna z naszych dziewczynek powiedziała, że nie chce już gry, o której marzyła, by w zamian wesprzeć starszych w potrzebie – mówi „Niedzieli” s. Aurelia Woronowicz, która jest wychowawczynią w przedszkolu.

Reklama

Tekturowe skarbonki dzieci otrzymały na lekcjach religii w szkołach oraz w kościołach parafialnych po niedzielnych Mszach św. lub nabożeństwach Drogi Krzyżowej. – Pod koniec Wielkiego Postu dzieci zostaną poproszone, by przyniosły swoje skarbonki – tłumaczy s. Aurelia.

Zebrane pieniądze będą przekazane do parafialnych i diecezjalnych oddziałów Caritas, które wykorzystają je na pomoc osobom starszym. Akcja wielkopostna ma dwa wymiary. W ten sposób zbierane są fundusze na różne cele charytatywne, ale o wiele ważniejsza jest postna jałmużna w wymiarze religijnym. – Nie prowadzimy statystyk finansowych i nie wiemy, ile pieniędzy udaje się zebrać w skali całego kraju. Jednak pamiętam, że kiedy byłem wikariuszem w parafii, to skarbonki były naprawdę ciężkie. Gdy włożyliśmy je do kosza, to musiały je nieść dwie silne osoby – mówi ks. Sroka. – Oczywiście, zbiórka wśród dzieci nie zaspokoi wszystkich potrzeb związanych z opieką nad osobami starszymi. Ale nam chodzi o to, by wychowywać i pielęgnować wrażliwość na drugiego człowieka od najmłodszych lat. Liczy się przede wszystkim szczerość intencji.

Międzypokoleniowe mosty

Jałmużna Wielkopostna jest ekumeniczną akcją charytatywną organizowaną przez Caritas Kościoła katolickiego, Eleos Kościoła prawosławnego i Diakonię Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Ma ona dotrzeć do jak największej liczby ludzi, niezależnie od ich wyznania i poglądów. – Czynimy to razem, bo łzy katolika, prawosławnego i ewangelika są do siebie podobne, a słowa bólu są równie przejmujące – mówi ks. dr Doroteusz Sawicki, dyrektor Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos. – Również Sąd Ostateczny będzie nie tylko dla jednego wyznania, ale dla nas wszystkich. Jedyna droga, która poprowadzi nas na niebiosa, a nie do piekła, to droga czynienia miłosierdzia.

Reklama

Papież Franciszek w orędziu na Wielki Post 2018 r. pisze, że bardzo by chciał, aby jałmużna stała się dla wszystkich prawdziwym, autentycznym stylem życia. – Abyśmy jako chrześcijanie brali przykład z Apostołów i w możliwości dzielenia się z innymi naszymi dobrami widzieli konkretne świadectwo komunii, którą żyjemy w Kościele – mówi ks. Sroka.

O tym, co dokładnie stanie się z zebranymi pieniędzmi, będą decydować Caritas diecezjalne. Może to być wsparcie dla domu opieki, zakup leków, sprzętów rehabilitacyjnych, jak również zrobienie innych zakupów, na które osoby starsze nie mogą sobie pozwolić. – Chcemy skierować tę akcję do dzieci, bo każdy z nas będzie kiedyś seniorem. To, czy młody człowiek nam wtedy pomoże, zależeć będzie od tego, jak to pokolenie wychowamy – mówi ks. Sawicki.

Zbieranie pieniędzy i pamięć o osobach starszych są bardzo ważne we współczesnym świecie, w którym zanikają rodziny wielopokoleniowe i osoby starsze czują się marginalizowane, samotne, niepotrzebne. – Naszym zadaniem jest więc budowanie mostów między pokoleniami najmłodszych i tych najstarszych Polaków, aby przez realną pomoc więzi całego społeczeństwa były wzmacniane – podkreśla ks. Sroka.

***

Do Jałmużny Wielkopostnej można również dołączyć własny dar, wysyłając charytatywny SMS z hasłem POMAGAM pod numerem 72052 (koszt: 2,46 zł z VAT) lub dokonując wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem: „Jałmużna Wielkopostna”.

2018-02-21 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Otwarcie i poświęcenie odnowionej jadłodajni w Częstochowie

[ TEMATY ]

Caritas

jedzenie

Beata Pieczykura

Otwarcia i poświęcenia odnowionej jadłodajni przy parafii pw. św. Antoniego w Częstochowie dokonał 15 października abp Stanisław Nowak. Akt poświęcenia poprzedziła Koronka do Miłosierdzia Bożego, będąca znakiem pamięci o tym, że korzystający z tego budynku tu właśnie modlili się. Ksiądz Arcybiskup, przypominając, że Jezus Chrystus jest obecny w ludziach ubogich czy głodnych, powiedział: – Jest dom, który was zaprasza, zaprasza wszystkich ubogich. Kochajcie ten dom, przychodźcie, nie obawiajcie się. Następnie abp. Nowak usiadł do stołu wraz z potrzebującymi.

Beata Pieczykura

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w najbliższy weekend? [17-19 września 2021r.]

2021-09-18 07:53

Natalia Kowcz

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu Archidiecezji Wrocławskiej (17-19 września 2021)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję