Reklama

oswajanie wiary

Razem dla Jezusa

Dwa najpopularniejsze w Polsce katolickie ruchy młodzieżowe w jednym czasie na Jasnej Górze. W ostatni weekend lutego podejmują najistotniejsze dla każdego z nich tematy. To dobra okazja, żeby spojrzeć na obie organizacje. Może któraś z nich znajdzie nowych członków lub sympatyków

Niedziela Ogólnopolska 8/2018, str. 52-53

[ TEMATY ]

oaza

KSM

Syda Productions/fotolia.com

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

KSM zrzesza młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat, którzy pragną twórczo i aktywnie wykorzystać swoją młodość. Obejmuje każdą sferę życia człowieka. Opiera się na trzech słowach: widzieć, oceniać, działać. Widzimy, co dzisiaj jest potrzebne młodym, oceniamy, czy jesteśmy w stanie, na koniec podejmujemy działanie. Wszystko, by całym swoim życiem „służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie”.

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM: bp Marek Solarczyk

Reklama

Asystent Generalny KSM: ks. Andrzej Lubowicki

Patroni Stowarzyszenia: św. Stanisław Kostka

Urodzony w szlacheckiej rodzinie w Rostkowie, do 14. roku życia nauki pobierał w domu. Potem trafił do wiedeńskiego kolegium jezuitów. Tam ciężko zachorował. Przekonany, że uzdrowienie zawdzięcza Matce Bożej, złożył ślub, że wstąpi do jezuitów. Wbrew woli rodziców nie mógł rozpocząć nowicjatu. Nic nie wskórał w Wiedniu, Bawarii – do której pieszo dotarł w przebraniu żebraka. Wreszcie w Rzymie na władzach zakonnych wrażenie zrobiła determinacja młodego Polaka. Przyjęto go do nowicjatu. Jednak po dziesięciu miesiącach zmarł 15 sierpnia 1568 r. Miał niecałe 18 lat. Maksymą jego życia były słowa: „Do wyższych rzeczy jestem stworzony i dla nich winienem żyć”.

Reklama

W roku 450. rocznicy jego śmierci KSM będzie podejmować wiele ważnych inicjatyw, o których będziemy informować.

bł. Karolina Kózkówna

Zaangażowana w życie parafialne. Należała do Apostolstwa Modlitwy, była zelatorką koła Żywego Różańca, dbała o porządek w kościele. Wyróżniała się skromnością. Pragnęła służyć Bogu w dziewictwie. Ciężko pracowała, pomagając matce w zajęciach domowych, na roli. Zdobytą wiedzą służyła zgromadzonym pod gruszą dzieciom z okolicy, opowiadając im o Bogu, rozważając fragmenty Pisma Świętego. 18 listopada 1914 r. zginęła w obronie dziewictwa, zamordowana przez rosyjskiego żołnierza.

Krajowa Rada KSM, 23-25 lutego 2018

W jej skład wchodzą prezesi, delegaci i księża asystenci zarządów diecezjalnych KSM oraz generalny ksiądz asystent. Zadaniem Rady jest przewodniczenie pracy i służbie KSM w całej Polsce. Każdego roku odbywają się w innej diecezji, w tym – w diecezji częstochowskiej.

Zawierzenie ogólnopolskiego KSM Matce Bożej Częstochowskiej – Jasna Góra, 24 lutego 2018

To drugie zawierzenie w historii istnienia KSM-u. Pierwsze odbyło się w 1938 r. w ramach działalności Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej. Tegoroczne jest pragnieniem zawierzenia asystenta generalnego ks. Andrzeja Lubowickiego na początku swojej posługi siebie i młodzieży, całego KSM-u Matce Bożej i przez Jej ręce – Chrystusowi. Ma to być jednocześnie pospolite ruszenie, do którego zostali zaproszeni nie tylko przedstawiciele Krajowej Rady, ale wszyscy prezesi z każdego oddziału parafialnego w całej Polsce.

Kto może należeć do KSM-u?

Ludzie od 14. do 30. roku życia. Do KSM-u zaproszony jest każdy, kto szuka Pana Boga i kto chce w sposób piękny i twórczy przeżyć swoją młodość. Każdy, kto opierając się na relacji z Panem Bogiem, życiu sakramentalnym, chce rozwijać się jako obywatel w naszym państwie, biorąc udział – tłumaczy ks. Andrzej Witek, asystent KSM archidiecezji częstochowskiej – w różnorodnych kursach, warsztatach, poszerzając swoje kwalifikacje zawodowe, współpracując z ludźmi władzy.

Ruch Światło-Życie

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie: bp Krzysztof Włodarczyk

Moderator Generalny: ks. Marek Sędek

Jakie działania podejmuje Ruch Światło-Życie?

– Ruch prowadzi systematyczną formację uczestników w parafiach, w małych grupach, wspólnotach, Oazę Dzieci Bożych, Oazę Nowej Drogi – dla gimnazjalistów, Oazę Nowego Życia przeznaczoną dla młodzieży szkół średnich i studentów po oazę rodzin, tak działamy w całym kraju – mówi ks. Adam Polak, moderator diecezjalny archidiecezji częstochowskiej.

Patroni Ruchu

– Główną i tak naprawdę jedyną patronką Ruchu jest Maryja Niepokalana Matka Kościoła, ważnymi postaciami są także założyciel Ruchu sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, ks. Wojciech Danielski – drugi założyciel, którego proces beatyfikacyjny wkrótce się rozpocznie, św. Jan Paweł II, z uwagi na częste kontakty z oazą, przyjmował oazowiczów w Rzymie, a wcześniej jako kardynał w Krakowie. Ze względu na charyzmat i Krucjatę Wyzwolenia Człowieka bliscy Ruchowi są: bł. ks. Jerzy Popiełuszko, św. Stanisław BM, św. Jan Chrzciciel, św. Maksymilian Kolbe – opowiada ks. Adam.

Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie – Jasna Góra, 23-26 lutego 2018. Czym jest, jakie jest jej zadanie?

– Kiedyś odbywały się Krajowe Kongregacje Odpowiedzialnych, ale miały one trochę inny charakter, dziś Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie jest zebraniem przedstawicieli wszystkich ruchów działających także poza granicami Polski, m.in. w Niemczech, Czechach, na Słowacji, Białorusi, Ukrainie, a poza Europą – na Filipinach, w Kenii, a nawet Chinach. Oczywiście ponad 80 proc. delegatów pochodzi z Polski. Są to coroczne spotkania odpowiedzialnych – opowiada ks. Adam Polak.

Zadaniem kongregacji jest przedstawienie programu pracy rocznej ruchu na kolejny rok. Trzeba wiedzieć, że rok formacyjny w ruchu liczymy od Zesłania Ducha Świętego. Kongregację poprzedzają rekolekcje dla diakonii jedności, zwykle uczestniczą w nich po 2-3 osoby z każdej diecezji, rozeznają program na kolejny rok, odnosząc się również do tego, co dzieje się aktualnie w Kościele powszechnym. Kongregacja to czas, kiedy animatorzy, moderatorzy zapoznają się z programem, jest to czas doświadczania jedności, rozpalenie na nowo charyzmatu, poznania, czy przypomnienia sobie historii i tych rzeczy, które się dzieją aktualnie. Ważna dla nas jest obecność biskupów, którzy często związani są z ruchem. Obecni są pośród nas bp Krzysztof Włodarczyk, bp Adam Wodarczyk, abp Wacław Depo, bp Henryk Tomasik i bp Marek Solarczyk.

Ważnym momentem podczas kongresu jest błogosławieństwo nowych członków Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie. Jest to organ ruchu formalnie zarejestrowany. Nowością będzie spotkanie z odpowiedzialnymi oazy dorosłych, ponieważ od pewnego czasu tworzą się grupy nie tylko dziecięce, młodzieżowe czy rodzinne, ale właśnie dorosłych, którzy chcą czerpać z ruchu. W poniedziałek tradycyjnie odbywa się kolegium moderatorów na pierwszym etapie pracy na kolejny rok, padają pierwsze pomysły już z myślą o roku 2019/2020.

Zawierzenie ogólnopolskiej Oazy Maryi. Jakie jest jego znaczenie?

– Nie mamy w programie ogólnego oficjalnego zawierzenia, z uwagi na Jasną Górę oczywiste jest, że oddajemy się Matce Bożej i zwykle w czasie którejś z Mszy św. takie zawierzenie ma miejsce. Generalnie członkowie mają dużo okazji, by się zawierzać, kiedy np. przejmują pewne obowiązki w diakoniach. We wspólnotach lokalnych obchodzimy wspólnie święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i uroczystość Niepokalanego Poczęcie, wówczas wszyscy oddajemy się Maryi.

Kto może należeć do Ruchu Światło-Życie?

Wszyscy. Ks. Blachnicki mówił, że w Ruchu Światło-Życie można się urodzić, dorosnąć, dojrzeć, zestarzeć się i umrzeć, dlatego, że Ruch ma charakter eklezjalny. Można zatem być w nim na etapie dziecka z rodzicami w Domowym Kościele, przejść do Oazy Dzieci Bożych. Do ruchu mogą należeć i świeccy i konsekrowani, klerycy i rozeznających powołanie.

2018-02-21 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oaza ma nowego Moderatora Diecezjalnego

[ TEMATY ]

ksiądz

oaza

facebook/ks. R. Rotmana

Abp Józef Kupny dokonał wyboru spośród trzech proponowanych kandydatów. W czasie VII Diecezjalnej Kongregacji Stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie” na czteroletnią kadencję Moderatora Diecezjalnego Ruchu Światło Życie w Archidiecezji Wrocławskiej powołał ks. Radosława Rotmana.

Nowy Moderator jest związany z Ruchem Światło Życie od 1996 r. Pełnił posługę animatora we wspólnocie młodzieżowej, diakonii liturgicznej, a od 2010 r. również moderatora Ruchu we wspólnocie. Dotychczas był moderatorem Oazy Dorosłych i Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej. Odpowiadał za Diecezjalną Diakonię Modlitwy. Od 2012 r. należy do Unii Kapłanów Chrystusa Sługi. Na co dzień ks. Radosław jest wikariuszem w parafii Bożego Ciała we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry

elżbietanki

Cieszyn

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski, który zauważył w kazaniu, że jubilatki przeżyły w Zgromadzeniu 1/8 jego 400-letniego istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności (opis)

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję