Reklama

Wiadomości

Posłowie przeciwko #ZatrzymajAborcje

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny postanowiła 11 kwietnia 2018 r. odrzucić wniosek posła Jana Klawitera z Prawicy Rzeczypospolitej o rozszerzenie porządku obrad i podjęcie prac nad obywatelskim projektem #ZatrzymajAborcje

Niedziela Ogólnopolska 16/2018, str. 7

[ TEMATY ]

aborcja

Magdalena Kowalewska

Członkowie komisji niemal jednogłośnie sprzeciwili się procedowaniu prac nad tym projektem, którego celami są wprowadzenie zakazu aborcji eugenicznej i wykreślenie z obowiązującego prawa przepisu pozwalającego na zabijanie nienarodzonych dzieci z powodu podejrzenia choroby lub niepełnosprawności. Za rozszerzeniem porządku obrad głosowała jedna osoba – wspomniany poseł Jan Klawiter.

Na początku posiedzenia sprzeciw wobec tego wniosku zgłosiła poseł Monika Rosa z .Nowoczesnej. Okazało się, że jej wniosek praktycznie jednogłośnie poparła koalicja .Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Zignorowali głos obywateli

Reklama

Przewodnicząca komisji Bożena Borys-Szopa wyjaśniła: – To, że projekt nie trafił jeszcze pod obrady, nie znaczy, że nad nim nie pracujemy. I dodała: – Prezydium komisji zbiera teraz różnego rodzaju opinie i po ich otrzymaniu ten projekt, oczywiście decyzją szanownego grona komisji, trafi pod obrady. Poseł Robert Winnicki zwrócił uwagę, że takie opinie można zbierać w nieskończoność. Postulował o ustalenie terminu, kiedy wspomniane opinie miałyby wpłynąć. – To, co pani powiedziała, to kolejny wyraz przekładania prac nad tym projektem i politycznego tchórzostwa – ocenił.

Z kolei Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina w rozmowie z dziennikarzami stwierdziła, że „komisja zignorowała głos blisko miliona Polaków”. Powiedziała też: – Ci posłowie, którzy dzisiaj sprzeciwili się zagwarantowaniu prawa do życia niepełnosprawnych dzieci, sprzeciwili się blisko milionowi wyborców.

Jej zdaniem, „obywatele, którzy poświęcili trzy miesiące – weekendy i cały swój wolny czas – na zbieranie podpisów pod projektem, nie będą na takie osoby głosować”. Dodała, że to konkretni politycy, a nie bezosobowe ciało opóźniają prace nad tym projektem.

Reklama

Kaja Godek podkreśliła, że do procedowania projektu #ZatrzymajAborcje nie są potrzebne żadne opinie. I stwierdziła: – Osobom, które sugerują, że należy zbierać jakieś opinie, zadaję krótkie i proste pytanie: Jakich opinii państwo potrzebują, żeby wreszcie przestać zabijać ludzi?

Eliminacja „niedoskonałych” Polaków

Pod obywatelskim projektem #ZatrzymajAborcje podpisało się ponad 830 tys. obywateli. Został on pozytywnie zaopiniowany przez sejmową Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka 19 marca br., a wcześniej, w styczniu, została do niego wydana także opinia Biura Analiz Sejmowych. Jak podkreślają przedstawiciele Fundacji Życie i Rodzina, do dalszego procedowania projektu obecnie nie potrzeba już żadnych dodatkowych opinii, nie jest też uzasadnione ewentualne powoływanie podkomisji ds. tego projektu. Jak nieoficjalnie dowiedziała się „Niedziela”, w planach jest powołanie takiej podkomisji, której prace w efekcie będą spowalniać uchwalenie zakazu aborcji eugenicznej.

Na stronie internetowej Fundacji Życie i Rodzina opublikowano list otwarty przedstawicieli mediów, w którym wzywają parlamentarzystów do „niezwłocznego wcielenia w życie ustawy obywatelskiej «Zatrzymaj Aborcję», która ograniczy wieloletni haniebny proceder eksterminacji Polaków postrzeganych jako «niedoskonali»”.

Wśród sygnatariuszy listu są m.in.: redaktor naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” Lidia Dudkiewicz, honorowy redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” ks. inf. Ireneusz Skubiś oraz redaktor odpowiedzialny warszawskiej edycji „Niedzieli” Artur Stelmasiak.

2018-04-18 11:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Paglia o zapobieganiu aborcji: nie wystarczy prawo, potrzebna jest solidarność

[ TEMATY ]

aborcja

TV Trwam

- Nie wystarczy prawo, konieczna jest solidarność z kobietami w ciąży potrzebującymi pomocy - powiedział przewodniczący Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia komentując odrzucenie przez argentyński Senat legalizacji aborcji. Jednym z podnoszonych argumentów za prawną dopuszczalnością były nielegalne aborcje.

Zdaniem włoskiego hierarchy, „podziemne aborcje” są plagą, którą „absolutnie należy zwalczać”. Sposobem na to jest jednak nie legalizacja przerywania ciąży, lecz pomaganie kobietom najsłabszym, mającym wiele problemów i „często nie widzących innego wyjścia niż podziemna aborcja”.

CZYTAJ DALEJ

Anioł z Katynia

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 46-47

[ TEMATY ]

historia

Katyń

Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Pozostało po niej kilka zdjęć i czaszka. Janina Lewandowska, córka naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, to jedyna kobieta zamordowana w Katyniu.

O zbrodni katyńskiej pisze się najczęściej w kontekście masowej rzezi, ludobójstwa. Wśród tysięcy ofiar rzadko zatrzymujemy się na indywidualnym losie człowieka. Z Janiną Lewandowską jest inaczej, trudno bowiem przejść obojętnie wobec śmierci najsłabszej osoby – uczestnika dramatu, który rozegrał się w Katyniu.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję