Reklama

Z Watykanu

Święcenia kapłańskie

Papież zachęca kapłanów, aby byli miłosierni

Do nieustannego niesienia Bożego Miłosierdzia zachęcał Franciszek 16 kapłanów, którym udzielił święceń kapłańskich 22 kwietnia br. – w Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W homilii Papież zachęcał ich, by pamiętali, że zostali wzięci z ludzi i dla ludzi ustanowieni, aby im pomagać w dążeniu do Boga. Zaznaczył, że ich celem powinno być zadowolenie Boga, a nie siebie. Razem z biskupem „starajcie się łączyć wiernych w jedną rodzinę, abyście przez Chrystusa, w Duchu Świętym mogli doprowadzić ich do Ojca. Miejcie zawsze przed oczami przykład Dobrego Pasterza, który przyszedł nie po to, aby Mu służono, lecz aby służyć oraz szukać i zbawiać to, co zginęło” – zachęcił Ojciec Święty nowych kapłanów.

KAI

***

Audiencja Generalna

Bóg powołuje każdego po imieniu

O znaczeniu imienia, które przyjmujemy w sakramencie chrztu św., oraz znaku krzyża jako wyrazach naszej tożsamości przypomniał papież Franciszek podczas audiencji generalnej 18 kwietnia br. Ojciec Święty kontynuował cykl katechez o pierwszym sakramencie życia chrześcijańskiego. Zauważył na wstępie, że to, co się dzieje w celebracji chrztu, rozbudza dynamikę duchową, która przenika całe życie ochrzczonych. Jest to rozpoczęcie procesu, który pozwala żyć w jedności z Chrystusem w Kościele. Papież zwrócił uwagę na imię, które otrzymujemy w tym sakramencie, wskazujące na tożsamość osoby. – Bez imienia pozostajemy nieznani, bez praw i obowiązków. Bóg powołuje każdego po imieniu, kochając nas indywidualnie, w konkretności naszych dziejów – powiedział Ojciec Święty. Podkreślił, że wola udzielenia chrztu wyraża się w znaku krzyża kreślonym na czole dziecka, a w przypadku dorosłych – także na narządach zmysłów: uszach, oczach i ustach, na piersiach i na barkach. „Stajemy się chrześcijanami na tyle, na ile krzyż jest w nas odciśnięty jako znak «paschalny»” (por. Ap 14, 1; 22, 4); gdy ukazujemy, także zewnętrznie, chrześcijański sposób przejścia przez życie. Czynienie znaku krzyża, gdy się budzimy, przed posiłkami, w obliczu niebezpieczeństwa, by bronić się przed złem, wieczorem przed zaśnięciem – oznacza zatem powiedzenie sobie i innym, do kogo należymy, czyimi chcemy być.

KAI

***

Ojciec Święty do Polaków

Czytajcie Pismo święte

Reklama

Pozdrawiam serdecznie polskich pielgrzymów. W tych dniach obchodzony jest w Polsce X Tydzień Biblijny, którego motto brzmi: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Usiłujcie zatem każdego dnia, indywidualnie lub z rodziną, znaleźć chwilę na lekturę i medytację Pisma świętego, abyście mogli zaczerpnąć z niego nieodzowną moc dla waszego życia chrześcijańskiego. Niech to będzie wasze zadanie. Z odwagą dzielcie się z innymi słowem Bożym, żyjcie nim na co dzień, dawajcie świadectwo wierności Chrystusowi i Jego Ewangelii. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

RV

Audiencja generalna, 18 kwietnia 2018 r.

***

Odpowiedź Watykanu

Kontrowersyjna propozycja niemieckich biskupów

Kongregacja Nauki Wiary, której przewodniczy abp Luis Ladaria Ferrer, listem z 22 lutego br. miała odmówić zezwolenia, aby współmałżonek niekatolicki w parze mieszanej mógł przyjmować Eucharystię w Kościele katolickim – informuje austriacki portal kath.net .

Zgodnie z projektem wytycznych zatwierdzonych przez Konferencję Episkopatu Niemiec w lutym br. większością 2/3 głosów protestanccy małżonkowie mogliby przyjmować Komunię św. po „poważnym zbadaniu sumienia”, a także musieliby „potwierdzić wiarę Kościoła katolickiego” co do Eucharystii, jeśli pragną zakończyć „poważne cierpienie duchowe” oraz „zaspokoić głód Eucharystii”. Mimo zapewnień ze strony przewodniczącego konferencji kard. Reinharda Marxa, że nie jest to próba zmiany doktryny Kościoła, wniosek głęboko podzielił niemiecki Episkopat. Siedmiu zaniepokojonych niemieckich biskupów wysłało list do Kongregacji Nauki Wiary z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

KAI

***

Z Twittera papieża Franciszka

Nieustannie modląc się o pokój i wzywając wszystkich ludzi dobrej woli, by nadal robili podobnie, ponownie apeluję do wszystkich przywódców politycznych, by zwyciężyły sprawiedliwość i pokój.

2018-04-25 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczestnik Soboru Watykańskiego II: doświadczyliśmy tam kolegialności i synodalności

2021-07-20 20:32

[ TEMATY ]

biskup

Sobór Watykański II

Archiwum „Aspektów ”

Biskupi polscy na Soborze Watykańskim II

Biskupi polscy na Soborze Watykańskim II

Podczas obrad Soboru Watykańskiego II doświadczyliśmy kolegialności i synodalności – powiedział ostatni żyjący włoski uczestnik Vaticanum II, niemal 98-letni bp Luigi Bettazzi, emerytowany ordynariusz diecezji Ivrea.

Mówił o tym dziś rano podczas sympozjum naukowego w Weronie.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Wyruszyli na pielgrzymkowy szlak po raz 40!

2021-07-24 11:18

Piotr Twardowski

    Górale wyruszyli spod Tatr w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Po raz 40 rozpoczęli pielgrzymowanie z Bachledówki, Nowego Targu, Rabki i Zubrzycy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję