Reklama

Dookoła Polski

600-lecie prymasostwa

Uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, kończą w Gnieźnie jubileusz 600-lecia prymasostwa w Polsce. Modlitwie dziękczynnej polskiego Episkopatu 29 kwietnia br. będzie przewodniczyć legat papieski kard. Vincent Nichols – prymas Anglii i Walii. Jest on adresatem listu Franciszka, w którym Ojciec Święty prosi o przekazanie pozdrowień pasterzom, wierzącym i władzom państwowym, a za ich pośrednictwem wszystkim Polakom. Poleca mu także, by przypomniał nam słowa z Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła, że mamy się radować, bo choć teraz musimy jeszcze doznawać smutku z powodu różnorodnych doświadczeń, to jednak kiedy objawi się Jezus Chrystus, ucieszymy się radością niewymowną i osiągniemy cel swojej wiary – zbawienie własnej duszy. Franciszek przypomniał w liście, że pierwszego prymasa Polski Mikołaja Trąbę ustanowił papież Marcin V podczas soboru w Konstancji.

Główne uroczystości kończące trwający przez cały rok jubileusz rozpocznie procesja z kościoła pw. św. Michała Archanioła do archikatedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na placu św. Wojciecha zostanie odprawiona uroczysta Msza św. odpustowa, której będzie przewodniczyć i homilię wygłosi kard. Nichols. Prymas Polski Wojciech Polak przekaże Pismo Święte przedstawicielom młodzieży, a abp Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce poświęci i nałoży krzyże misyjne grupie duchownych i świeckich przygotowujących się do podjęcia w najbliższym czasie pracy misyjnej.

Julian Kostrzewa

***

Premia za drugie dziecko

Reklama

Nie są to budujące dane. Według resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, jeżeli chcemy zagwarantować zastępowalność pokoleń, wskaźnik dzietności musi przekroczyć 2 proc., podczas gdy obecnie wynosi on 1,45 proc.

– Jeżeli chcemy poprawić sytuację ludnościową Polski, to musi się nas rodzić więcej – mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Przypomina, że mimo wysiłków rządu (przed objęciem władzy przez PiS wspomniany wskaźnik wynosił 1,38 proc.) wciąż mamy starzejące się społeczeństwo. Minister zaznacza, że byłoby dobrze, gdyby rodzice wcześniej decydowali się na narodziny drugiego dziecka. „Premia za drugie dziecko” jest jedną z prospołecznych propozycji PiS. Zakłada, że jeżeli w ciągu 2 lat od narodzin pierwszego dziecka rodzice zdecydują się na drugie, to zostanie im wydłużony o 3 miesiące urlop rodzicielski, płatny na poziomie 100 proc. Dodatkowe preferencje to ułatwienie dostępu do żłobka i przedszkola.

wd

***

Sowieckie tempo

Mimo upływu 8 lat od katastrofy smoleńskiej Rosja wciąż odmawia wydania wraku Tu-154M, a nawet wskazania, kiedy zwrot szczątków byłby możliwy. Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła, że wrak polskiego samolotu Tu-154M pozostaje w Rosji, gdyż jest dowodem rzeczowym w trwającym śledztwie. Nie skomentowała natomiast oświadczenia polskiego MSZ o odmowie wykonania przez Rosję kilku polskich wniosków o pomoc prawną. Pochodzą one z lat 2016-18, a dotyczą m.in. dostępu do wraku, do przeprowadzenia czynności procesowych, a także przekazania stronie polskiej dokumentów. Według MSZ, narusza to poszanowanie jej uprawnień wynikających z prawa międzynarodowego, a przetrzymywanie wraku Tu-154M nie ma podstaw prawnych, narusza prawnomiędzynarodową zasadę dobrej wiary. O oczekiwaniach na zwrot wraku szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz mówił ostatnio podczas dyskusji o stosunkach Unia Europejska – Rosja ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu.

wd

***

Podatek solidarnościowy

Reklama

To propozycja zgłoszona na gorąco, nie znamy szczegółów, ale brzmi dobrze. Oto najlepiej zarabiający złożą się na najbardziej potrzebujących. Tak powstanie fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych – wyjaśnia premier Mateusz Morawiecki, który nazywa to daniną solidarnościową. – W solidarnym i sprawiedliwym państwie, które jest wspólnotą, najsilniejsi muszą wspierać tych najbardziej potrzebujących, najsłabszych, najbardziej poszkodowanych przez los – dodaje premier. Miałoby to zacząć obowiązywać od nowego roku. Propozycja to efekt protestu rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie.

jk

***

Zaparł się

Muzeum II Wojny Światowej chciałoby kupić od władz Gdańska 9 hektarów zaniedbanego półwyspu Westerplatte wraz z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Pozwoliłoby to na przyspieszenie prac rekonstrukcyjnych i zbudowanie – w szybkim tempie – Muzeum Westerplatte. – Mamy kilkanaście tysięcy eksponatów, mamy doskonałych specjalistów, fachowców, nie tylko w Radzie Muzeum, ale i archeologów, i doświadczenie w badaniach archeologicznych – podkreśla Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. Według niego, placówka już od 2 lat stara się o wybudowanie muzeum poświęconego Westerplatte, ale prezydent Gdańska Paweł Adamowicz na to się nie zgadza i torpeduje wszystkie pomysły muzeum. – To miejsce nie jest przedmiotem operacji handlowych – miał odpowiedzieć Adamowicz, który ma kłopoty nie tylko z wizerunkiem, ale także z prawem, w związku z zatajeniem części posiadanego majątku.

wd

2018-04-25 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana Szkodonia

2021-07-23 12:06

[ TEMATY ]

bp Jan Szkodoń

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Szkodoń

Bp Jan Szkodoń

Działając na podstawie obowiązujących przepisów prawa kanonicznego, Stolica Apostolska – w następstwie formalnego zgłoszenia – przeprowadziła proces karno-administracyjny dotyczący rzekomego wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez bp. Jana Szkodonia.

Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków, wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona (non constat).

CZYTAJ DALEJ

Słowacja: Na papieskiej Mszy w Preszowie może być nawet 50 tys. wiernych

2021-07-23 19:06

[ TEMATY ]

Msza św.

Słowacja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na Mszy św. w obrządku wschodnim, którą celebrować będzie papież Franciszek we wrześniu w Preszowie, na wschodzie Słowacji, może być nawet 50 tys. wiernych - prognozowali w piątek przedstawiciele Kościoła i tego słowackiego miasta. Przed 26 laty do Preszowa pielgrzymował św. Jan Paweł II.

Wizyta Franciszka ma szczególne znaczenie dla grekokatolików, ponieważ papież będzie przewodniczyć liturgii w ważnym dniu, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego - powiedział greckokatolicki metropolita Preszowa, arcybiskup Jan Babjak.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję