Reklama

Dookoła Polski

2018-04-25 11:29


Niedziela Ogólnopolska 17/2018, str. 9

600-lecie prymasostwa

Uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, kończą w Gnieźnie jubileusz 600-lecia prymasostwa w Polsce. Modlitwie dziękczynnej polskiego Episkopatu 29 kwietnia br. będzie przewodniczyć legat papieski kard. Vincent Nichols – prymas Anglii i Walii. Jest on adresatem listu Franciszka, w którym Ojciec Święty prosi o przekazanie pozdrowień pasterzom, wierzącym i władzom państwowym, a za ich pośrednictwem wszystkim Polakom. Poleca mu także, by przypomniał nam słowa z Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła, że mamy się radować, bo choć teraz musimy jeszcze doznawać smutku z powodu różnorodnych doświadczeń, to jednak kiedy objawi się Jezus Chrystus, ucieszymy się radością niewymowną i osiągniemy cel swojej wiary – zbawienie własnej duszy. Franciszek przypomniał w liście, że pierwszego prymasa Polski Mikołaja Trąbę ustanowił papież Marcin V podczas soboru w Konstancji.

Główne uroczystości kończące trwający przez cały rok jubileusz rozpocznie procesja z kościoła pw. św. Michała Archanioła do archikatedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na placu św. Wojciecha zostanie odprawiona uroczysta Msza św. odpustowa, której będzie przewodniczyć i homilię wygłosi kard. Nichols. Prymas Polski Wojciech Polak przekaże Pismo Święte przedstawicielom młodzieży, a abp Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce poświęci i nałoży krzyże misyjne grupie duchownych i świeckich przygotowujących się do podjęcia w najbliższym czasie pracy misyjnej.

Julian Kostrzewa

***

Premia za drugie dziecko

Nie są to budujące dane. Według resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, jeżeli chcemy zagwarantować zastępowalność pokoleń, wskaźnik dzietności musi przekroczyć 2 proc., podczas gdy obecnie wynosi on 1,45 proc.

Reklama

– Jeżeli chcemy poprawić sytuację ludnościową Polski, to musi się nas rodzić więcej – mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Przypomina, że mimo wysiłków rządu (przed objęciem władzy przez PiS wspomniany wskaźnik wynosił 1,38 proc.) wciąż mamy starzejące się społeczeństwo. Minister zaznacza, że byłoby dobrze, gdyby rodzice wcześniej decydowali się na narodziny drugiego dziecka. „Premia za drugie dziecko” jest jedną z prospołecznych propozycji PiS. Zakłada, że jeżeli w ciągu 2 lat od narodzin pierwszego dziecka rodzice zdecydują się na drugie, to zostanie im wydłużony o 3 miesiące urlop rodzicielski, płatny na poziomie 100 proc. Dodatkowe preferencje to ułatwienie dostępu do żłobka i przedszkola.

wd

***

Sowieckie tempo

Mimo upływu 8 lat od katastrofy smoleńskiej Rosja wciąż odmawia wydania wraku Tu-154M, a nawet wskazania, kiedy zwrot szczątków byłby możliwy. Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła, że wrak polskiego samolotu Tu-154M pozostaje w Rosji, gdyż jest dowodem rzeczowym w trwającym śledztwie. Nie skomentowała natomiast oświadczenia polskiego MSZ o odmowie wykonania przez Rosję kilku polskich wniosków o pomoc prawną. Pochodzą one z lat 2016-18, a dotyczą m.in. dostępu do wraku, do przeprowadzenia czynności procesowych, a także przekazania stronie polskiej dokumentów. Według MSZ, narusza to poszanowanie jej uprawnień wynikających z prawa międzynarodowego, a przetrzymywanie wraku Tu-154M nie ma podstaw prawnych, narusza prawnomiędzynarodową zasadę dobrej wiary. O oczekiwaniach na zwrot wraku szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz mówił ostatnio podczas dyskusji o stosunkach Unia Europejska – Rosja ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu.

wd

***

Podatek solidarnościowy

To propozycja zgłoszona na gorąco, nie znamy szczegółów, ale brzmi dobrze. Oto najlepiej zarabiający złożą się na najbardziej potrzebujących. Tak powstanie fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych – wyjaśnia premier Mateusz Morawiecki, który nazywa to daniną solidarnościową. – W solidarnym i sprawiedliwym państwie, które jest wspólnotą, najsilniejsi muszą wspierać tych najbardziej potrzebujących, najsłabszych, najbardziej poszkodowanych przez los – dodaje premier. Miałoby to zacząć obowiązywać od nowego roku. Propozycja to efekt protestu rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie.

jk

***

Zaparł się

Muzeum II Wojny Światowej chciałoby kupić od władz Gdańska 9 hektarów zaniedbanego półwyspu Westerplatte wraz z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Pozwoliłoby to na przyspieszenie prac rekonstrukcyjnych i zbudowanie – w szybkim tempie – Muzeum Westerplatte. – Mamy kilkanaście tysięcy eksponatów, mamy doskonałych specjalistów, fachowców, nie tylko w Radzie Muzeum, ale i archeologów, i doświadczenie w badaniach archeologicznych – podkreśla Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. Według niego, placówka już od 2 lat stara się o wybudowanie muzeum poświęconego Westerplatte, ale prezydent Gdańska Paweł Adamowicz na to się nie zgadza i torpeduje wszystkie pomysły muzeum. – To miejsce nie jest przedmiotem operacji handlowych – miał odpowiedzieć Adamowicz, który ma kłopoty nie tylko z wizerunkiem, ale także z prawem, w związku z zatajeniem części posiadanego majątku.

wd

Reklama

Zakopane: na Krzeptówkach modlitwa w intencji ofiar burzy w Tatrach

2019-08-22 20:36

jg / Zakopane (KAI)

Górale licznie zgromadzili się w sanktuarium na Krzeptówkach, aby uczestniczyć w Mszy św. w intencji ofiar śmiertelnych i innych poszkodowanych po burzy w Tatrach, która miała miejsce w godzinach popołudniowych w czwartek 22 sierpnia w Tatrach.

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

- Ratownicy, lekarze robią co mogą, aby pomóc, ale i my możemy wspierać ich duchowo, a także wszystkich poszkodowanych podczas dzisiejszej burzy w Tatrach. Modlimy się także w intencji ofiar śmiertelnych o życie wieczne dla nich - mówi ks. Marian Mucha, kustosz sanktuarium na Krzeptówkach.

W świątyni na Krzeptówkach trwa uroczysta Msza św. z udziałem górali ze Związku Podhalan, obchodzących w tym roku 100-lecie swojej organizacji, a także uczestników Międzynarodowego Festiwali Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Władze miasta odwołały dzisiejsze koncerty i zaprosiły wszystkich do uczestnictwa w modlitwie na Krzeptówkach.

Zamiast zaplanowanego bicia rekordu w tańcu zbójnickim odbyła się jedynie zbiórka na Hospicjum Jezusa Miłosiernego w Zakopanem. - Jesteśmy teraz całym sercem z rodzinami ofiar i osobami poszkodowanymi podczas dzisiejszej burzy. Taka sytuacja nas wszystkich bardzo zaskoczyła i zasmuciła - mówi Anna Karpiel-Semberecka z Urzędu Miasta Zakopanego. Dodaje, że w ramach festiwalu miała miejsce także Msza św. z udziałem górali z całego świata w intencji pokoju na świecie.

W Zakopanem działa sztab kryzysowy. Jest wojewoda małopolski Piotr Ćwik, a na Podhale zmierza premier Mateusz Morawiecki.

Straż Tatrzańskiego Parku Narodowego zamknęła szlaki wokół Giewontu. W wyniku burzy i piorunów, jakie rozpętały się na tym znanym szlakiem zostało poszkodowanych wiele osób, są nawet ofiary śmiertelne. Akcja sprowadzania turystów cały czas jest prowadzona. W szpitalach w Zakopanem, Nowym Targu, Myślenicach i Krakowie przebywa już kilkadziesiąt osób.

Uruchomiono numer alarmowy-infolinię: 18 20 17 100 oraz 18 20 23 914. Tu dowiedzieć się można o losie najbliższych, a także zgłosić osoby, które nie powróciły z wycieczek górskich i nie ma z nimi kontaktu.

Krzyż na Giewoncie postawili z inicjatywy ks. Kazimierza Kaszelewskiego na przełomie XIX i XX w. mieszkańcy Zakopanego. Dwa razy w roku górale uczestniczą w pielgrzymce z centrum miasta na Giewont. Pielgrzymkę organizuje parafia św. Krzyża w Zakopanem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Archiwum kard. Newmana w internecie

2019-08-24 08:03

vaticannews / Birmingham (KAI)

W związku z zapowiedzianą na październik kanonizacją kard. Johna Henry’ego Newmana wzrasta zainteresowanie jego postacią i twórczością. Ten XIX-wieczny myśliciel i konwertyta pozostawił po sobie ogromną spuściznę. Na wielkie newmanowskie archiwum składają się tysiące listów, zapisków i fotografii. Do niedawna było ono pilnie strzeżone w założonym przez Newmana oratorium w Birmingham. Teraz trwają jednak intensywne prace nad jego digitalizacją.

Emmeline Deane - National Portrait Gallery
Bł. John Henry Newman

Zajmuje się tym w Stanach Zjednoczonych amerykański Krajowy Instytut Studiów nad Newmanem (National Institute for Newman Studies – NINS). Zeskanowanych zostało niemal ćwierć miliona kartek, które teraz stopniowo udostępniane są w internecie. Do końca przyszłego roku będzie już można korzystać z większości zasobów.

Nowoczesne oprogramowanie pozwala na pracę z rękopisami w wysokiej rozdzielczości, zestawianie ich i porównywanie z różnymi wydaniami książkowymi. Dzięki rejestrom z oksfordzkiej biblioteki, można się też dowiedzieć, do jakich książek zaglądał Newman w różnych okresach swego życia. Archiwum zawiera też wielotysięczną kolekcję listów skierowanych do Newmana, jak również najobszerniejszy na świecie zbiór książek, artykułów i innych publikacji na jego temat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem