Reklama

Niedziela Częstochowska

Hanna i Alina – jak dwie siostry...

28 kwietnia br. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja niezwykłej kobiety i pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej. Mówiąc o nowej Błogosławionej, nie sposób przejść obojętnie wobec jej najbliższej współpracownicy, Aliny Rumun, która urodziła się i wychowała w Zawierciu. Do dziś żyje jej brat, Jerzy, który podzielił się z nami swoimi wspomnieniami

Niedziela częstochowska 17/2018, str. V

[ TEMATY ]

Hanna Chrzanowska

Jerzy Rumun

Hanna Chrzanowska z chorymi w Trzebini, obok po prawej stronie, s. Serafina Paluszek, felicjanka, i Alina Rumun

Hanna Chrzanowska z chorymi w Trzebini, obok po prawej stronie,
s. Serafina Paluszek, felicjanka, i Alina Rumun

Nowa Błogosławiona stanęła u początków tego, co dzisiaj nazywamy hospicjum domowym. Jako pierwsza w Polsce roztaczała nad osobami przewlekle chorymi i żyjącymi w skrajnej biedzie i opuszczeniu opiekę. Hanna Chrzanowska miała integralną wizję człowieka chorego, to znaczy patrzyła na niego całościowo. Chory nie był dla niej przypadkiem, jednostką chorobową, ale człowiekiem. Kard. Franciszek Macharski, który znał ją osobiście, powiedział, że jest sumieniem środowiska pielęgniarskiego, a kard. Stanisław Dziwisz, także świadek jej życia i działalności, nazwał ją Matką Teresą Krakowa.

Opiekunka spuścizny Błogosławionej

Nasza Rodaczka stała się opiekunką jej spuścizny, zarówno w sensie dosłownym – rzeczy i dokumentów, które pozostawiła po sobie Hanna Chrzanowska, jak i wierną kontynuatorką jej dzieła. Panie poznały się w krakowskiej Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarek i Higienistek, gdzie Hanna Chrzanowska prowadziła wykłady z zakresu pielęgniarstwa, a Alina Rumun była studentką tej uczelni, którą założyła w 1925 r. piliczanka służebnica Boża Magdalena Maria Epstein. To właśnie w roku 1958 nastąpił przełomowy moment w życiu Aliny Rumun. – I choć jej szczerym zamiarem był wyjazd na misje do Indii, to jednak została w Krakowie, gdzie podjęła współpracę i zaprzyjaźniła się z przyszłą Błogosławioną. Były jak siostry. Łączyła ich nie tylko wspólna praca, ale i prawdziwa przyjaźń. Alina stała się jej prawą ręką, a po śmierci Hanny w 1973 r., kontynuatorką dzieła, które prowadziła do 1995 r. z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem. Ok. 1965 r. Hanna Chrzanowska na zaproszenie mojej siostry przyjechała do Zawiercia, do naszego rodzinnego domu, by trochę odpocząć. Przebywała tutaj kilka dni. Zostawiła więc w naszym mieście ślady swoich stóp. Ja przez wiele lat towarzyszyłem obu paniom jako tzw. złota rączka, służąc pomocą w różnych sprawach oraz jako fotograf – wspomina brat Aliny, 95-letni Jerzy Rumun, który od 1952 r. mieszka na terenie parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu.

W sercach i pamięci

Reklama

Pan Jerzy wspomina swoją siostrę jako osobę niezwykle silną, wymagającą od siebie i od innych. Pamięta też, że gdy odwiedzał ją w Krakowie, to choć zawsze witała go z uśmiechem, była straszliwie przemęczona. Nieraz gdy jechali gdzieś razem na motocyklu, zasypiała mu na ramionach. Przygotowując się do wyjazdu na misje w Indiach, odbywała praktyki na oddziałach neurochirurgii, interny, onkologii, a także na porodówce oraz na oddziałach klinicznych. Ta różnorodność zajęć okazała się przydatna w jej pracy w Pielęgniarstwie Parafialnym, powołanym do życia pod auspicjami kard. Karola Wojtyły. Była patriotką wielkiej miary, opiekunką chorych, ich duchowym przewodnikiem, pielęgniarką, która całe swoje życie oddała służbie chorym i potrzebującym. Stanowiła przykład pracowitości, sumienności, ideału nauczyciela i wychowawcy następnych pokoleń. Jej postać, pełna miłości do bliźniego, wciąż żyje w pamięci współczesnych

Pamiętniki, listy, notatki

Alina Rumun dokonała rzeczy niezwykle cennej: już rok po śmierci Hanny Chrzanowskiej przepisała na maszynie trudny do odczytania rękopis „Pamiętnika”. Dla niej nie było to jednak trudne zadanie, bo przez lata współpracy wymieniały korespondencję i charakter pisma Chrzanowskiej był jej doskonale znany. To dzięki ogromnej zapobiegliwości Aliny, która uchroniła zapiski przyszłej Błogosławionej i sama je przepisała i opracowała, możliwe było w roku beatyfikacji bł. Hanny Chrzanowskiej ich wydanie, którego podjęło się Wydawnictwo Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych im. Hanny Chrzanowskiej. Ponad 300-stronicowa książka Hanny Chrzanowskiej wraz z archiwalnymi fotografiami, których autorem jest m.in. Jerzy Rumun z Zawiercia, nosi tytuł „Pamiętniki, listy, notatki”.

Do kraju lat dziecinnych

Pani Alina zmarła 14 września 2007 r., w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, w Podgórkach Tynieckich. Pogrzeb śp. Aliny odbył się w obecnej bazylice Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. I choć większość swojego życia spędziła w Małopolsce, to jednak jej wolą było spocząć na zawierciańskim cmentarzu, powrócić do „kraju lat dziecinnych”.

2018-04-25 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: rozpoczęła się Msza św. beatyfikacyjna Hanny Chrzanowskiej

Pod przewodnictwem prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozpoczęła się Msza św., podczas której zostanie beatyfikowana Hanna Chrzanowska – krakowska pielęgniarka, pionierka domowej opieki nad chorymi, bliska współpracownica Karola Wojtyły. W łagiewnickiej bazylice modli się m.in. 300 osób na wózkach inwalidzkich oraz kilkudziesięciu krewnych przyszłej błogosławionej.

Liturgia sprawowana jest w języku łacińskim z elementami języka polskiego. W bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach Mszę św. koncelebruje blisko 40 biskupów i ok. 250 kapłanów. Wśród hierarchów obecni są m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, kardynałowie Marian Jaworski i Stanisław Dziwisz, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, a także bp Kazimierz Górny, który był świadkiem w procesie beatyfikacyjnym Hanny Chrzanowskiej oraz metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, krakowcy biskupi pomocniczy Jan Szkodoń i Damian Muskus oraz bp Jan Zając, który był przewodniczącym komitetu organizacyjnego beatyfikacji.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Łask: Tajemnica Bożego ziarenka – odpust św. Anny

2021-08-02 12:29

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Neoprezbiter ks. Stanisław Czaja przewodniczył mszy św. odpustowej ku czci patronki łaskiej kolegiaty św. Anny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję