Reklama

Dookoła Polski

str 6

Nie ma zgody na cięcia

Jeśli zostałby zaakceptowany projekt Komisji Europejskiej podziału funduszy europejskich, Polska straciłaby miliardy euro. Zgodnie z propozycją, mamy otrzymać w nowym wieloletnim budżecie UE 64 mld euro z funduszy spójności – czyli o 19,5 mld euro mniej niż obecnie. KE zaproponowała też zmniejszony budżet dla Wspólnej polityki rolnej (WPR). Polska miałaby otrzymać ok. 1 proc. mniej na dopłaty bezpośrednie dla rolników i ok. 25 proc. mniej na fundusz rozwoju obszarów wiejskich. – Na to na pewno się nie zgodzimy – mówi premier Mateusz Morawiecki. Znaczne cięcia mają dotknąć także m.in. Węgry, Czechy, Estonię i Słowację – w sumie 14 krajów członkowskich (8 może się cieszyć ze wzrostów). – Nie zgadzamy się z tym, żeby uznać Europę Środkową za region, który nie zasługuje już na takie wsparcie jak wcześniej. Wciąż jesteśmy krajem na dorobku, odrabiającym zaległości kilkudziesięciu lat komunizmu – podkreśla Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Nowe zasady przydziału środków w ramach polityki spójności zakładają, że wielkość funduszy będzie powiązana z bogactwem regionów, ale są też kryteria dodatkowe, m.in. bezrobocie wśród młodzieży oraz przyjmowanie i integracja migrantów. – Propozycja wiążąca fundusze europejskie z praworządnością jest najgorsza. To ustrojowa zmiana – podkreśla europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Jak zaznacza, brexit, którym tłumaczy się zmniejszenie budżetu na fundusz spójności i rolnictwo, jest tylko pretekstem, aby skierować mniejsze pieniądze do państw Europy Środkowo-Wschodniej. Podział pieniędzy z budżetu UE nie jest przesądzony, ale Polsce będzie trudno zmienić sposób rozumowania europejskich komisarzy.

Wojciech Dudkiewicz

Polska strefa

Cała Polska stanie się wkrótce specjalną strefą ekonomiczną. Zakłada to podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa, która umożliwi zwolnienia podatkowe dla inwestorów na 10-15 lat w całym kraju. Z zachęt będą mogły korzystać nie tylko duże, ale i mniejsze firmy. Ustawa zakłada preferencje podatkowe uzależnione od miejsca inwestycji, jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy. Premiowane mają być inwestycje w miastach średnich, tracących funkcje gospodarcze i społeczne. Nowe prawo przewiduje, że warunki uzyskania pomocy będą uzależnione m.in. od stopy bezrobocia w powiecie i dostosowane do wielkości przedsiębiorcy. Nowe zasady mają zachęcić przedsiębiorców do zakładania firm w rejonach słabiej rozwiniętych, które nie są w stanie sprostać wygórowanym wymaganiom dużych inwestorów, jak np. infrastruktura czy dostępność zasobów ludzkich. Ustawa oznacza także początek końca 14 istniejących specjalnych stref ekonomicznych. Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz przypomina, że wprowadzano je ponad 20 lat temu, gdy Polska znajdowała się w zupełnie innej sytuacji. – Wówczas priorytetem były przyciągnięcie kapitału i stworzenie nowych miejsc pracy – powiedziała. Teraz, jak podkreśliła, zależy nam na tworzeniu wysokiej jakości, dobrze płatnych miejsc pracy.

wd

Nowa misja abp. Hosera

Reklama

Ojciec Święty Franciszek mianował abp. Henryka Hosera SAC, emerytowanego biskupa warszawsko-praskiego, wizytatorem apostolskim o charakterze specjalnym dla parafii w Medjugorie na czas określony „ad nutum Sanctae Sedis”. Jest to misja ściśle duszpasterska, będąca kontynuacją misji powierzonej abp. Hoserowi 11 lutego 2017 r. Misja ma na celu zapewnienie stałego towarzyszenia wspólnocie parafialnej Medjugorie oraz wiernym udającym się tam z pielgrzymką.

RV

„Mama+”

Rozwój polskiej rodziny jest dla rządu najważniejszy, nie ma silnej Polski bez silnych rodzin, duże rodziny są drogą do wielkiej Polski – podkreślił w Szczecinie podczas Zjazdu Dużych Rodzin premier Mateusz Morawiecki. Zjazd Dużych Rodzin to ogólnopolskie spotkanie rodzin, które mają trójkę lub więcej dzieci. Istotną częścią zawsze są konferencje nt. ekonomicznych aspektów życia rodzin. Morawiecki, który sam się wychował w rodzinie wielodzietnej, z trzema siostrami, przypomniał propozycję emerytury minimalnej dla kobiet, które nie zdążyły wypracować swojej emerytury, zrezygnowały z pracy i poświęciły się opiece nad dziećmi. O emeryturze dla matek mówiono w Szczecinie sporo. Rząd przygotowuje projekt programu „Mama+”, prace są zaawansowane, jego wprowadzenie jest pewne, choć niepewne jest – ze względów finansowych – kiedy to nastąpi.

jk

Zespół zbada pożary

Płonęły wysypiska w Zgierzu, we Wszedzieniu k. Mogilna, w Studziankach k. Wasilkowa, składowisko opon w Trzebini. To coś więcej niż przypadkowa zbieżność dat i zdarzeń. Według służb, wiele wskazuje na to, że przynajmniej część pożarów wysypisk nie była przypadkowa, a chodziło o nielegalne pozbycie się odpadów. Okoliczności pożarów wysypisk śmieci zbada zespół prokuratorów, którego powstanie zapowiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Zespół ma zbadać wszystkie pożary na składowiskach odpadów. Według resortu środowiska, w tym roku odnotowano 63 pożary wysypisk i składowisk śmieci i odpadów (27 – bardzo dużych i dużych, w których gaszeniu brało udział kilkadziesiąt jednostek straży). W całym ubiegłym roku Państwowa Straż Pożarna zanotowała 37 takich pożarów.

wd

2018-06-06 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki o podwyżkach dla parlamentarzystów: nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego

2021-07-31 13:21

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Aleksander Koźmiński

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Zakładany wzrost wynagrodzeń jest taki, jak w ostatnich 5 latach średni wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej. Nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego - tylko potraktowanie parlamentarzystów tak, jak każdej innej grupy zawodowej - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Pytany podczas briefingu we Wrocławiu o zapowiedź złożenia w poniedziałek przez marszałka Ryszarda Terleckiego w Sejmie ustawy o podwyżkach dla samorządowców, dla prezydenta RP, byłych prezydentów i o to, czy jest to naturalna konsekwencja podwyżek podpisanych rozporządzeniem prezydenta dla podsekretarzy stanu i parlamentarzystów, premier Morawiecki powiedział: "tak można powiedzieć, że jest to swojego rodzaju naturalna konsekwencja".

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Licheń: Modlitwa przebłagalna za grzechy aborcji

2021-08-01 10:24

[ TEMATY ]

aborcja

Licheń

Adobe Stock

Dzień modlitwy przebłagalnej za grzechy aborcji odbył się w sobotę, 31 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Po południowej Mszy świętej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, Bolesnej Królowej Polski odczytano modlitwę ekspiacyjną.

Podczas głównej Mszy świętej dziękowano za dzieci, które są darem i błogosławieństwem. Przepraszano za odrzucanie tego daru, za ojców, którzy pozwolili lub nakłaniali do aborcji, za kobiety, które odrzuciły powołanie do macierzyństwa, za wywierających presję ku wybraniu aborcji i za przyczyniających się do cywilizacji śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję