Reklama

Miłosierdzie a odpowiedzialność

Międzynarodowe Towarzystwo Naukowe Fides et Ratio, którego patronem jest św. Jan Paweł II, wydało książkę pt. „Miłosierdzie a odpowiedzialność”. Jest ona pokłosiem międzynarodowego seminarium naukowego o tym samym tytule, zorganizowanego w Rzymie w 2016 r., jeszcze podczas trwania Roku Świętego Miłosierdzia ogłoszonego przez Ojca Świętego Franciszka.

Książka jest pracą zbiorową pod redakcją profesora teologii o. Zdzisława Kijasa OFMConv oraz psychologa dr Agnieszki Hennel-Brzozowskiej. Opracowanie ma charakter interdyscyplinarny, zamieszczone w nim teksty są przygotowane przez teologów, psychologów, politologów, filozofów, literaturoznawców, filologów, lekarzy, fizyków, ekonomistów, osoby zarówno świeckie, jak i duchowne. Obok autorów polskich są także autorzy zagraniczni z Włoch i Ruandy, a także artystka plastyk mieszkająca na stałe we Włoszech, potomkini Ormian ocalałych z ludobójstwa. Na szczególną uwagę zasługuje tekst kapłana z Ruandy, który jako jedyny ze swojej licznej rodziny przeżył ludobójstwo dokonane przez Hutu. Książka łączy więc walory naukowe z bardzo osobistym świadectwem osób, dla których miłosierdzie Boże nie jest abstrakcyjnym pojęciem i teologicznym zagadnieniem, lecz które praktykują je we własnym życiu, i to w obliczu traumatyczny doświadczeń. Teksty obcojęzyczne mają polskie tłumaczenie.

Książka jest opatrzona wprowadzeniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, który pisze m.in.: „Doskonałym komponentem omawianej kwestii (miłosierdzia Bożego – przyp. L. C.) jest zagadnienie dotyczące odpowiedzialności, bez której miłosierdzie nie może być w pełni zrozumiałe. Te dwie wartości można porównać do dwóch skrzydeł, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”.

„Miłosierdzie a odpowiedzialność”
Redakcja naukowa: Zdzisław Józef Kijas OFMConv, Agnieszka Hennel-Brzozowska, Wydawnictwo „scriptum”, Kraków 2018

2018-06-06 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

2022-11-30 21:59

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Argentyna

mundial

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

Grupa C: Polska - Argentyna 0:2 w 67. min.

CZYTAJ DALEJ

Łódź/ W wieku 93 lat zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Gryzelda Studzińska ps. Zela

2022-12-01 22:13

pixabay

W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego.

O śmierci związanej z Łodzią uczestniczki Powstania Warszawskiego poinformował m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję