Reklama

Miłosierdzie a odpowiedzialność

Międzynarodowe Towarzystwo Naukowe Fides et Ratio, którego patronem jest św. Jan Paweł II, wydało książkę pt. „Miłosierdzie a odpowiedzialność”. Jest ona pokłosiem międzynarodowego seminarium naukowego o tym samym tytule, zorganizowanego w Rzymie w 2016 r., jeszcze podczas trwania Roku Świętego Miłosierdzia ogłoszonego przez Ojca Świętego Franciszka.

Reklama

Książka jest pracą zbiorową pod redakcją profesora teologii o. Zdzisława Kijasa OFMConv oraz psychologa dr Agnieszki Hennel-Brzozowskiej. Opracowanie ma charakter interdyscyplinarny, zamieszczone w nim teksty są przygotowane przez teologów, psychologów, politologów, filozofów, literaturoznawców, filologów, lekarzy, fizyków, ekonomistów, osoby zarówno świeckie, jak i duchowne. Obok autorów polskich są także autorzy zagraniczni z Włoch i Ruandy, a także artystka plastyk mieszkająca na stałe we Włoszech, potomkini Ormian ocalałych z ludobójstwa. Na szczególną uwagę zasługuje tekst kapłana z Ruandy, który jako jedyny ze swojej licznej rodziny przeżył ludobójstwo dokonane przez Hutu. Książka łączy więc walory naukowe z bardzo osobistym świadectwem osób, dla których miłosierdzie Boże nie jest abstrakcyjnym pojęciem i teologicznym zagadnieniem, lecz które praktykują je we własnym życiu, i to w obliczu traumatyczny doświadczeń. Teksty obcojęzyczne mają polskie tłumaczenie.

Książka jest opatrzona wprowadzeniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, który pisze m.in.: „Doskonałym komponentem omawianej kwestii (miłosierdzia Bożego – przyp. L. C.) jest zagadnienie dotyczące odpowiedzialności, bez której miłosierdzie nie może być w pełni zrozumiałe. Te dwie wartości można porównać do dwóch skrzydeł, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”.

„Miłosierdzie a odpowiedzialność”
Redakcja naukowa: Zdzisław Józef Kijas OFMConv, Agnieszka Hennel-Brzozowska, Wydawnictwo „scriptum”, Kraków 2018

2018-06-06 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5 lat temu papież Franciszek przyleciał do Polski

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

27.07

episkopat.pl

Samolot włoskich linii lotniczych „Alitalia” A321 z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował o godz. 15.50 na Międzynarodowym Lotnisku im. św. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Na Ojca Świętego czekali już m.in. prezydent RP z małżonką, kard. Stanisław Dziwisz oraz liczni wierni.

Owacjami przywitali Franciszka młodzi pielgrzymi, którzy już od kilku godzin czekali na jego przylot. "Witamy Cię Ojcze Święty w Krakowie" - wykrzykiwała młodzież i mieszkańcy Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

28.07

instagram.com/franciscus

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

"Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi" - powiedział papież Franciszek w kazaniu w czasie Eucharystii, odprawionej dziś na Jasnej Górze. Podkreślał, że Bóg, który zbawia człowieka jest "mały, bliski i konkretny". W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry papież przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce z udziałem setek tysięcy wiernych.

Franciszek zmieniając plany i wybierając jako środek transportu samochód a nie śmigłowiec dojechał z Krakowa na Jasną Górę o godz. 9.30. tam powitali go arcybiskup częstochowski Wacław Depo, przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki i przedstawiciele władz lokalnych. Ojciec Święty przejechał między sektorami i pozdrawiał wiernych. Pielgrzymi entuzjastycznie wołali: „Witaj Ojcze Święty” i machali flagami watykańskimi i polskimi.

CZYTAJ DALEJ

Papież na pogrzeb „kucharza ubogich”: uczył chodzić drogą Ewangelii

2021-07-28 18:23

[ TEMATY ]

pogrzeb

Ewangelia

papież Franciszek

Msza św. pogrzebowa

Forum/Reuters/REMO CASILLI

„Uczył nas chodzić drogami Ewangelii. Jego miłość do ubogich, codzienne zaangażowanie i wielka hojność są zachęcającym świadectwem” – napisał Papież Franciszek w telegramie kondolencyjnym po śmierci Dino Impagliazzo, znanego w Rzymie „kucharza ubogich”.

Karmił codziennie ponad 300 osób między stołecznymi stacjami kolejowymi wraz z podążającymi za nim od lat wolontariuszami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję