Reklama

Radość u Królowej

2018-07-17 13:10

Beata Pieczykura
Edycja przemyska 29/2018, str. I

Stanisław Gęsiorski
Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do celu

Przychodzimy do Matki Zmartwychwstałego Pana, przychodzimy po to, aby umocnił w nas owe napełnienie Duchem Świętym, które stało się również naszym udziałem – mówił abp Adam Szal 15 lipca na Jasnej Górze. Były to słowa powitania skierowane do utrudzonych i szczęśliwych, radosnych i rozśpiewanych, biało-czerwonych i odmienionych pątników 38. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Każdą grupę (było ich 10) przy figurze Maryi Niepokalanej powitał abp Adam Szal, który kolejny już raz pielgrzymował na Jasną Górę. Razem z nim oczekiwał na pielgrzymów bp Stanisław Jamrozek wraz z grupą pielgrzymów duchowych, którzy przyjechali na Jasną Górę 14 lipca, aby uczestniczyć w nocnym czuwaniu, a następnego dnia powitać pątników. W tym roku trud i radość pielgrzymowania podjęło 1141 osób, w tym 742 siostry, 394 braci, 58 kapłanów, 2 diakonów, 20 kleryków, 9 sióstr zakonnych pod wodzą ks. Jacka Rawskiego, dyrektora pielgrzymki. Najmłodszy pielgrzym liczył 5 lat, a najstarszy – 84; oboje wędrowali w grupie św. Andrzeja. Towarzyszyło im hasło: „Żyć z Maryją w Duchu Świętym”.

Pątnicy wyruszyli na szlak z Przemyśla i w kolejnych dniach z Leska, Jarosławia, Leżajska, Brzozowa, Przeworska, Łańcuta i Krosna. Byli podzieleni na 10 grup, każda z nich za swojego patrona obrała jednego z polskich świętych lub błogosławionych, takich jak: św. Jacek, św. Kazimierz, św. Józef Sebastian Pelczar, św. Wojciech, św. Brat Albert, św. Rafał Kalinowski (grupa wędrowała z relikwiami tego świętego), św. Urszula, bł. Maria Ledóchowska, św. Jan z Dukli, Andrzej Bobola. Trasa pielgrzymki w prostej linii wynosiła 380 km i była podzielona na 12 etapów, a te z kolei na krótsze odcinki o długości 5-7 km. Przeciętna długość dziennego etapu (z wyjątkiem dnia ostatniego)wynosiła 33 km. Pątniczy szlak omijał ruchliwe szosy i miasta, a biegł przez maryjne sanktuaria w Tuligłowach, Jodłówce, Hyżnem Borku Starym czy Niechobrzu. Pielgrzymi przeprawili się promem przez Wisłę (w Borusowej i w Ujściu Jezuickim). Jedenasta grupa (ok. 800 osób.) to ci, którzy nie mogli wyruszyć na trasę, ale uczestniczyli duchowo. Na uwagę zasługuje zaangażowanie redakcji Radia Fara, dzięki temu można było śledzić na bieżąco wydarzenia pielgrzymkowe.

Reklama

14 lipca pątników odwiedził ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Miało to miejsce w parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie – Trzebniowie, w której obok relikwii patrona parafii zgromadzono także relikwie św. Dominika Savio, św. Stanisława Kostki i św. Alojzego Gonzagi, patronów liturgicznej służby ołtarza. Mszy św. przewodniczył abp. Adam Szal, a homilię wygłosił Ksiądz Infułat. Podkreślił on, że dziś Europa tak bardzo potrzebuje Chrystusa, Tego, który zmartwychwstał, żyje i działa. W tym kontekście przybliżył ideę Ruchu „Europa Christi”, którego jest moderatorem. – Trzeba nam wracać do teologii życia. Zechciejcie więc podjąć teologię zmartwychwstania – podkreślił kaznodzieja. I w tym duchu z mocą powiedział: – Chrześcijanie muszą się obudzić, także kapłani! Muszą zobaczyć perspektywę płynącą z teologii zmartwychwstania. Radosne kapłaństwo będzie owocowało powołaniami, bo młody człowiek, który zobaczy księdza cieszącego z Mszy św., z tego, że jest kapłanem, pójdzie za Chrystusem, bo zobaczy szczęśliwych kapłanów i szczęliwe siostry zakonne. Wszystkich wędrujących do Maryi i jednoczących się duchowo zaprosił do udziału w kongresie Ruchu „Europa Christi”, którego jeden z etapów odbędzie się w Rzeszowie 16 października. Na zakończenie Mszy św. abp Szal przypomniał żywą wieź Częstochowy z Przemyślem, co dzieje się za sprawą sanktuarium jasnogórskiego oraz Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, „Niedzieli Przemyskiej”, oraz zachęcał do sięgania do tego pisma.

Uwieńczeniem rekolekcji w drodze była sprawowana w Bazylice Jasnogórskiej koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem abp. Adama Szala, który również wygłosił homilię. Kaznodzieja zakreślił przed oczami słuchaczy następujące obrazy: pierwszy to scena zwiastowania, drugi – Apostołowie razem z Maryją zebrani w Wieczerniku trwający jednomyślnie na modlitwie oczekujący na zesłanie Ducha Świętego i trzeci – Kościół w drodze, czyli ci zgromadzeni w Bazylice Jasnogórskiej na zakończenie pielgrzymki. We wszystkich tych obrazach głównych bohaterem jest Bóg w Trójcy Jedyny, we wszystkich też ważną rolę odgrywa Maryja, w nich każdy człowiek powinien odnaleźć siebie. Zachęcając do otwarcia się na działanie Ducha Świętego, abp Szal powiedział: – Ta wytrwała obecność doprowadziła nas tu poprzez korzystanie z sakramentów, słuchanie Słowa Bożego i konferencji na temat darów Ducha Świętego. Wielu umociło się w sakramencie miłosierdzia i otrzymało nowe życie. Prośmy o dar głębszego widzenia, aby opromieniał nasze oczy, abyśmy korzystali z tego niezwykłego pokarmu, jakim jest Eucharystia Na zakończenie Ksiądz Arcybiskup błogosławił pielgrzymom na bezpieczny powrót i dalsze wędrowanie drogami codzienności z nadzieją, że wszyscy spotkają się za rok na trasie pielgrzymkowej.

Na stronie www.niedziela.pl można zobaczyć film na temat 38. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Tagi:
Jasna Góra pielgrzymka

Reklama

Bracia 24h

2019-10-18 15:05

Marian Florek

Na pierwszy rzut oka trudno ich odróżnić od ojców zakonnych. Noszą takie same, przypisane dla danego zakonu, szaty. Na powitanie serwują szczery, serdeczny uśmiech; otwierają na oścież serca i ramiona. Chociaż nie są obiektem szczególnych zainteresowań mediów, to jednak na widok telewizyjnej kamery się nie peszą. Chętnie dzielą się myślami na temat swojego powołania.

Marian Florek

Przedstawiają proste, wiarygodne, czasami żarliwe świadectwo życia. Nic nie ujmując ojcom, zakonnym kapłanom, należy oddać braciom zakonnym to, co braterskie w ich powołaniu i posłudze i to, co ich odróżnia od innych profesji. Pytany o tę zauważalną przez postronnego obserwatora różnicę bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP, sięga do historii zakonów i przypomina, że pierwsi krzewiciele życia monastycznego byli tylko braćmi. Dalej zgodził się z opinią, że powołanie brackie ma swą specyfikę, obecną również w jakiś sposób w ojcowsko-kapłańskiej posłudze. „Tam gdzie nie dociera miłość Boga Ojca przez posługę kapłanów, tam my wchodzimy z darem pociechy, służby i dobrego słowa” powiedział br. Hieronim, duchacz. I rzeczywiście bracia chociaż nie mają przywileju przeistaczania w imieniu Chrystusa chleba i wina w Ciało i Krew Pańską to jednak swoją posługą i miłością potrafią przemieniać ludzkie cierpienia i łzy w sens, który nas wszystkich umacnia w cierpliwym znoszeniu przeciwności dnia codziennego.

Sami bracia, pytani o swoje powołanie, wskazują na tajemnicę. Trudno im tak po ludzku wytłumaczyć, dlaczego podjęli taki trud służenia Bogu i ludziom. I zgodnie, jak br. Serafin (bonifrater) i br. Dawid (redemptorysta), potwierdzają opinię, że nie ma kryzysu brackich powołań. Bóg stale powołuje, ale brak odwagi u młodych mężczyzn aby porzucić „oswojone życie”, i poddać się woli Pana Boga i zostać Jego bratem.

I właśnie pod hasłem „Być bratem Boga” w dniach od 17 do 18 października br. odbyła się 37. Pielgrzymka Braci Zakonnych na Jasną Górę. Rozpoczęła się od spotkania w Auli Jana Pawła II, w której grupa ok. 200 braci pod przewodnictwem braci redemptorystów odmówiła Jutrznię i wysłuchała słów umocnienia bp. Jacka Kicińskiego. Potem hierarcha w Kaplicy Matki Bożej odprawił dla brackich pielgrzymów Mszę św., na której wstępie wszystkich zebranych w imieniu Jasnej Góry powitał podprzeor o. Jan Poteralski.

Po obiedzie bracia zebrali się w bazylice jasnogórskiej i pod kierunkiem braci salwatorianów odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a potem udali się na wały aby odprawić Drogę Krzyżową. Bracia z poszczególnych zgromadzeń nieśli krzyż w rytm rozważań przygotowanych przez braci chrystusowców.

Po zakończonej Drodze Krzyżowej w Domu Pielgrzyma odbyło się spotkanie przy kawie i ciastku.

W drugim i ostatnim dniu pielgrzymki harmonogram zajęć był podobny. Jutrzni przewodniczyli bracia michalici, a konferencyjny wykład zaprezentował ks. Dariusz Wilk, generał Zakonu Michalitów, który podczas odprawionej tradycyjnie w Kaplicy Matki Bożej Mszy św. - wygłosił również homilię

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ogłoszono datę pierwszego posiedzenia Sejmu, padły nazwiska marszałków seniorów

2019-10-18 09:07

wpolityce.pl

Prezydent Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu na 12 listopada — poinformował na antenie RMF FM rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

sejm.gov.pl

Już wcześniej o tym terminie informował portal wPolityce.pl.

Nasze źródło przypominało, że dopiero pod koniec przyszłego tygodnia odbędzie się wręczenie zaświadczeń dla nowo wybranych posłów i senatorów, a nieoficjalnie mówi się o jeszcze jednym posiedzeniu starej kadencji.

Rzecznik prezydenta odniósł się również do kwestii powołania marszałków seniorów nowej kadencji Sejmu i Senatu.

Prezydent Andrzej Duda na marszałka seniora Senatu na pewno powoła Barbarę Borys-Damięcką — poinformował Spychalski.

Na marszałka seniora Sejmu obstawiam, że powoła Iwonę Śledzińską-Katarasińską — dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież do Indian amazońskich: Ewangelia musi się inkulturować

2019-10-18 19:16

Beata Zajączkowska/vaticannews / Watykan (KAI)

Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”. Papież Franciszek mówił o tym w czasie spotkania z grupą około 40 Indian amazońskich. Część z nich uczestniczy w synodzie, a pozostali biorą udział w innych okołosynodalnych inicjatywach, jakie odbywają się w Rzymie.

Vatican News / AFP
Papież do Indian amazońskich

Na początku spotkania dwoje przedstawicieli rdzennych ludów Amazonii podziękowało Papieżowi za zwołanie synodu i poprosiło go o pomoc w zapewnieniu spokojnego i szczęśliwego życia ich ludom, w ochronie ziemi i wody, tak aby mogli z nich korzystać także ich potomkowie.

Franciszek mówił o tym, że Ewangelia jest ziarnem, które pada w ziemię i wzrasta zgodnie z cechami danej ziemi. Mówiąc o regionie amazońskim, wskazał na niebezpieczeństwo nowych form kolonizacji. Odwołując się do początków chrześcijaństwa, które zrodziło się w świecie żydowskim, rozwijało się w świecie grecko-łacińskim, a w końcu dotarło do innych ziem, w tym słowiańskich, wschodnich i amerykańskich, Ojciec Święty podkreślił, że Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”.

W czasie spotkania z Papieżem przedstawicielom Indian towarzyszyli abp Roque Paloschi, metropolita Porto Velho w Brazylii, i kard. Claudio Hummes, relator generalny Synodu Biskupów. Spotkanie miało charakter bardzo spontaniczny. Franciszek otrzymał w prezencie m.in. tradycyjny łuk oraz pióropusz, w którym chętnie pozował do zdjęć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem