Reklama

Dookoła świata

2018-07-25 11:31


Niedziela Ogólnopolska 30/2018, str. 5

Wygrał, przegrał, zremisował

To wydarzenie będzie długo komentowane, omawiane, obecne w medialnych przekazach. Nie codziennie, nie co roku, a nawet nie co dekadę odbywają się spotkania prezydentów Rosji (ZSRR) i USA. Nie znamy przebiegu szczytu w Helsinkach, choć wiadomo, że nie było wspólnego komunikatu; obaj prezydenci trzymali się utartych już dawno szlaków, a Europie Środkowej na razie nie grożą nowa Jałta czy nowy podział wpływów. Tymczasem właśnie tego bali się wszyscy: USA mają na głowie rywalizację z Chinami. Słaba Rosja może być i sojusznikiem, i przeciwnikiem.

Nie wiemy, czy w dłuższym okresie notowania prezydenta Rosji będą rosły, a sympatia do przywódcy USA – spadnie. Może tak być. Szczyt był sukcesem Putina bardziej niż Trumpa, a decyduje o tym już fakt, że się odbył, i to mimo okupacji Krymu i Donbasu oraz prowadzonej przez Kreml polityki na Bliskim Wschodzie.

Nie wiemy, jak było z przejęzyczeniem – jak to nazwał sam Trump – które miało mu się przydarzyć na konferencji po zakończeniu szczytu. Twierdzi, że źle się wyraził w jednym zdaniu, gdy chciał powiedzieć, że nie widzi powodu, dla którego Rosja nie miałaby być krajem, który ingerował w wybory w USA w 2016 r.

Reklama

W sondażu telewizji CBS News większość – 55 proc. – Amerykanów wyraziła rozczarowanie postępowaniem prezydenta Trumpa podczas spotkania na szczycie w Helsinkach; odmiennego zdania było 32 proc. ankietowanych. W oczach Amerykanów, a to jest dla Trumpa najważniejsze, prezydent USA ani nie przegrał, ani nie wygrał. Zremisował.

Wojciech Dudkiewicz

Rosyjska odpowiedź

Kilkuset ukraińskich przedsiębiorców, polityków i urzędników mogą dotknąć sankcje rosyjskiego rządu. Do końca lipca br. ministerstwa finansów, gospodarki i handlu mają sporządzić listę importowanych z Ukrainy towarów, na które zostanie nałożone embargo. Aktywa, które Ukraińcy mają w Rosji, zostaną zamrożone, mogą oni też stracić nieruchomości. Ograniczenia uderzą w setki ukraińskich firm, dla których rosyjski rynek ma zostać zamknięty. W ten sposób Moskwa odpowie na sankcje wprowadzone wcześniej przez Kijów. Po aneksji Krymu i wybuchu walk w Donbasie Ukraina dołączyła do krajów Unii Europejskiej i USA, które nałożyły sankcje, oraz wprowadziła własne. Mimo tlącej się od czterech lat wojny Rosja wciąż pozostaje głównym partnerem handlowym Ukrainy

jk

Narodowy dom

Izrael jest „narodowym domem Żydów” i tylko oni mają na jego terytorium prawo do narodowego samookreślenia, głosi ustawa, którą – niewielką większością głosów – przyjął Kneset. Przyjęcie ustawy o żydowskim charakterze państwa nie mogło nie wywołać protestów, tym bardziej że ma ona moc prawa zasadniczego, porównywalnego do konstytucji, której Izrael w formie pisanej nie ma. Jedynym językiem państwowym został hebrajski, a arabski (ojczysty dla jednej piątej obywateli) ma „status specjalny”, który dopiero zostanie szczegółowo określony. Premier Beniamin Netanjahu cieszył się po głosowaniu; powiedział, że ustawa jest momentem zwrotnym w historii syjonizmu i państwa izraelskiego. Na zarzuty arabskich posłów o uczynieniu z mniejszości obywateli drugiej kategorii odpowiedział: – Jak śmiecie tak mówić o jedynej demokracji na Bliskim Wschodzie?

wd

Nie pomogło mu

Prezydent Emmanuel Macron, mimo zdobycia przez Francję mistrzostwa świata w piłce nożnej, nie zyskał na popularności. Choć kamery pokazywały, jak podskakuje przy każdym golu strzelonym Chorwatom na moskiewskich Łużnikach, a potem ściskającego wszystkich piłkarzy, okazało się, że wciąż dwie trzecie wyborców mu nie ufa. Według sondażu instytutu Odoxa, tylko 39 proc. Francuzów ma zufanie do głowy państwa, podczas gdy 61 proc. nie aprobuje jego działań. To o 2 punkty procentowe gorszy wynik niż przed rozpoczęciem mundialu.

jk

Prohibicja na całego

Może to jest sposób? Władze Turkmenistanu chcą wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży napojów alkoholowych. Taki zakaz obowiązuje już w stolicy kraju – Aszchabadzie. Mimo że Turkmenistan jest krajem muzułmańskim, za zakazem ponoć wcale nie stoją nakazy religijne, lecz jak oficjalnie stwierdzono – konieczność poprawy zdrowia publicznego. Zakaz sprzedaży alkoholu nie jest pierwszym tego typu obostrzeniem w Turkmenistanie: wcześniej zakazano palenia papierosów w miejscach publicznych.

jk

Reklama

Kraków: archeologiczne odkrycia w kryptach kościoła franciszkanów

2019-12-06 14:47

md / Kraków (KAI)

Ok. 100 nieznanych dotąd pochówków odkryli archeolodzy badający krypty klasztoru ojców franciszkanów w Krakowie. Znaleźli także XVII i XVIII-wieczne dewocjonalia i męskie stroje. Badania rozpoczęły się w 2017 r. Poszukiwania na tak szeroką skalę nie były dotąd prowadzone w kryptach żadnego polskiego kościoła.

franciszkanska.pl

Za pomocą georadaru zlokalizowano 18 krypt, z których dokładnie przebadano 9. Dodatkowe 4 znajdują się pod krużgankami klasztoru. W tych miejscach odkryto niemal 100 pochówków, pochodzących z XVII i XVIII wieku.

Oprócz zakonników spoczywają w nich krakowianie: szlachta i bogaci mieszczanie. - Pod kaplicą bł. Salomei natrafiliśmy na trumny ze szczątkami rodziny szlacheckiej: rodziców i szóstki dzieci, a pod kaplicą Męki Pańskiej pochowani zostali członkowie Arcybractwa Dobrej Śmierci, co było dla nas ciekawym odkryciem - mówiła w rozmowie z KAI kierująca badaniami u franciszkanów prof. Anna Drążkowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Część ciał była zmumifikowana. Większość z nich zachowała się jednak w bardzo złym stanie. Szczątki w trumnach były ułożone z rękami złożonymi na piersiach. Trumny były malowane, a najczęściej obijane tkaninami - wełną lub jedwabiem.

Przy zmarłych badacze znaleźli rośliny, które umieszczane były w poduszkach lub materacach: chaber, wrotycz, rumianek, żmijowiec, lawenda. Służyły do balsamowania zwłok, miały odstraszać owady i zapobiegać nieprzyjemnym zapachom. Jednym z niezwykłych odkryć było znalezienie szkieletu, w ustach którego połyskiwała złota blaszka. Okazało się, że była to proteza górnego podniebienia.

Zachowały się jedwabne stroje zmarłych. - Wśród męskich strojów narodowych są egzemplarze, których nie ma żadne polskie muzeum, np. ferezja – podkreślała prof. Drążkowska. Ferezja to męskie nakrycie wierzchnie pochodzenia wschodniego. Ma ono formę obszernego, długiego płaszcza z szerokimi ramionami, który narzucany był przez szlachciców na ramiona.

Jak dodała, badania na tak szeroką skalę nie były dotąd prowadzone w kryptach żadnego polskiego kościoła. W pracach uczestniczyło 4 badaczy. Oprócz prof. Drążkowskiej uczestniczyli w nich Marcin Nowak, Monika Łyczak i Michał Mleczko, wspierani przez architektów, historyków sztuki, chemików i inżynierów włókiennictwa.

Krypty zostały zinwentaryzowane przy użyciu techniki skanowania 3D. Skatalogowano wszystkie elementy wyposażenia grobowego i odzieży zmarłych, a szczątki poddane zostały badaniom antropologicznym. Do badań mikrobiologicznych specjaliści pobrali próbki, a architekci opisali wygląd pomieszczeń i ich zmiany w ciągu kolejnych stuleci.

Prace archeologiczne już zakończono. Obecnie trwa konserwacja znalezionych obiektów. Jednym z efektów projektu ma być wydanie książki.

Projekt „Krypty grobowe kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu w Krakowie w świetle badań interdyscyplinarnych” został sfinansowany przez Narodowe Centrum Nauki. Uzyskał niemal 1,2 mln zł wsparcia w ramach konkursu Opus 12.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Dec: ideologia gender zmierza do zniszczenia rodziny

2019-12-07 19:50

ako / Toruń (KAI)

- Ideologia gender zmierza do zniszczenia rodziny – powiedział bp Ignacy Dec. W pierwszą sobotę grudnia, ordynariusz diecezji świdnickiej wygłosił katechezę z cyklu “ Z Kościołem w III Tysiąclecie” w studiu Radia Maryja w Toruniu. 7 grudnia rozgłośnia świętowała 28. rocznicę powstania.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Podczas katechezy hierarcha mówił m. in. o przemianach ostatnich dziesiątków lat. - Obserwacja bieżących wydarzeń wskazuje, że walka z prawdą i dobrem nie ustała. Szatan nie opuścił ziemi, nie wyjechał na urlop, wcielił się w nowych ludzi, którzy pod pozorem wzniosłych haseł chcą budować nowy świat bez Boga. Obrali sobie za cel dechrystianizację Europy. Widać, że w świecie ma miejsce zorganizowana i zaplanowana akcja zmierzająca do zniszczenia naszej cywilizacji chrześcijańskiej, zwłaszcza łacińskiej, poniekąd też i całej kultury euroatlantyckiej.

- Wiemy, że wszelkie poprawianie Pana Boga kończy się tragiczne dla ludzi. Nie udało się zniszczyć rodziny przez aborcję i antykoncepcję i podejmuje się próbę zniszczenia tradycyjnej rodziny przez legalizację związków partnerskich, przez seksualizację dzieci i młodzieży. Marksistowską walkę klas zamieniono na walę płci. To co dotąd uznawano za dewiację i patologię usiłuje się uznawać za obowiązującą normę - mówił bp Ignacy Dec.

Biskup świdnicki wskazał także na rolę Radia Maryja w dziele ewangelizacji. - Niesiemy wdzięczność Panu Bogu za ten niezwykły, niecodzienny dar, jaki otrzymaliśmy na trudne czasy życia Kościoła, naszej Ojczyzny, Europy i świata. Przybywamy do kolebki tego radia, by w adwentowym klimacie za Maryją powtórzyć słowa Jej dziękczynienia, uwielbienia i radości: “Wielbi dusza moja Pana, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny”. Radio Maryja uczy nas przede wszystkim modlitwy, pomaga nam w nawiązywaniu i pogłębianiu kontaktu z Bogiem - wskazał bp Ignacy Dec.

“Z Kościołem w III Tysiąclecie” to cykl cotygodniowych, sobotnich katechez głoszonych na antenie RM przez biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem