Reklama

Niedziela Rzeszowska

Jesteśmy Napełnieni Duchem Świętym

Niedziela rzeszowska 33/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

dożynki

Marian Salwik

Prezentacja wieńców dożynkowych podczas uroczystości odpustowych w Cmolasie

Prezentacja wieńców dożynkowych podczas uroczystości odpustowych w Cmolasie

Doświadczeni alpiniści wiedzą, że w górach ważne jest nie tylko wejście na szczyt, ale także bezpieczne zejście. Tylko wtedy sukces ma pełny wymiar. Motyw wchodzenia na góry przewijał się przez wszystkie dni odpustu ku czci Przemienienia Pańskiego w Cmolasie, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

W homiliach kaznodziejów, m.in. hierarchów: w piątek – bp. Kazimierza Górnego, w sobotę – abp. Adama Szala, w niedzielę – bp. Jana Wątroby, w poniedziałek – bp. Edwarda Białogłowskiego, pojawiała się przede wszystkim góra Tabor, gdzie Pan Jezus, wziąwszy ze sobą apostołów: Piotra, Jakuba i Jana, przemienił się wobec nich w obecności patriarchów: Mojżesza i Eliasza.

Reklama

W scenie Przemieniania objawił się Jezus także w 1585 r. trzynastoletniemu chłopcu z Cmolasu, Wojciechowi Borowiuszowi. Duchowe owoce tego wydarzenia były tak silne, że Borowiusz, późniejszy kapłan, prepozyt krakowskiej kolegiaty św. Floriana i rektor Akademii Krakowskiej, uczynił cztery fundacje: obrazu ze sceną Przemienienia Pańskiego, kościoła, w którym ten obraz został umieszczony, szpitala dla ubogich i dwóch stypendiów dla ówczesnych żaków. Z biegiem lat Cmolas zyskał – w szczególności za sprawą łask doznawanych przez wiernych, modlących się do Pana Jezusa Przemienionego – opinię miejsca cudownego, sanktuarium Pańskiego.

Motyw góry Tabor przewija się w cmolaskim sanktuarium przynajmniej w dwóch miejscach. Pierwsze z nich to świątynia parafialna, gdzie wysoko w ołtarzu głównym umieszczony jest łaskami słynący obraz Przemienienia Pańskiego. Wielu pobożnych pątników obchodzi ten ołtarz na klęczkach. Drugie z tych miejsc to monumentalny ołtarz polowy, na którym, jak co roku, celebrowane były uroczystości odpustowe. Procesyjne wejście celebransów i służby liturgicznej na ten ołtarz – w obecności rzesz pielgrzymów – to przypomnienie, że wszyscy możemy przybliżyć się do tajemnicy Przemienienia.

Podczas głównej uroczystości odpustowej, w niedzielę, 5 sierpnia, do tej tajemnicy nawiązał biskup ordynariusz Jan Wątroba w homilii wygłoszonej w trakcie Sumy odprawianej w intencji parafian, pielgrzymów, samorządowców, rolników i ludzi pracy najemnej. Kaznodzieja zauważył, że Apostołowie byli na Taborze onieśmieleni, wystraszeni, a przede wszystkim bezradni. Znali Jezusa jako człowieka. Był do nich podobny we wszystkim oprócz grzechu. Przemieniając się wobec nich, Jezus ukazał drugą naturę – Bożą, objawił im swoją chwałę.

Reklama

– Z prawd wiary muszą wypływać wskazania na codzienne życie – podkreślił hierarcha. – Trzeba się wewnętrznie przemienić. Trzeba porzucić „starego człowieka”. Jest to wezwanie do troski o zbawienie – własne i innych. Najważniejsze słowa, jakie padły na Taborze – to były słowa Boga: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!”.

We wszystkie dni odpustu do dyspozycji wiernych byli księża w konfesjonałach. Można żywić nadzieję, że uwolnienie się od grzechów i umocnienie Komunią św., wsparte adoracją Najświętszego Sakramentu, refleksją przed obliczem Pana Jezusa Przemienionego oraz pobożną modlitwą i śpiewem, otwarły serca i umysły pielgrzymów na działanie Ducha Świętego i pragnienie wewnętrznej przemiany – tak potrzebnej, by z góry zejść w codzienne życie.

2018-08-14 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dożynki

Niedziela przemyska 34/2013, str. 1

[ TEMATY ]

dożynki

Joanna Sobczyk-Pająk

Wakacje dobiegają końca. Dzieci i ich rodzice myślami są już właściwie w szkole, a tak naprawdę w sklepach, gdzie dokonują drogich, ale niezbędnych zakupów. I gdy jedni myślą o tym, co będzie, co ich czeka, na wsiach cieszą się tym, co za nimi. Bowiem koniec sierpnia to zakończenie żniw, czas dożynek.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia cierpienia Jacka Krawczyka

Niedziela rzeszowska 26/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Jacek Krawczyk

Archiwum rodzinne

Jacek na wakacjach

Jacek na wakacjach

Jacek żył krótko, zaledwie 25 lat. Mimo choroby i cierpienia, które przyszło w końcowym okresie ziemskiej wędrówki, było to życie intensywne.

Zmarł w wyjątkowym dniu – 1 czerwca 1991 r. – tuż przed przybyciem Jana Pawła II do Rzeszowa. Dopiero teraz, powoli, dociera do nas więcej informacji o tym, jak wyjątkowym był człowiekiem i dokąd zaprowadziły go poszukiwania sensu życia w oparciu o wskazówki wyznawanej wiary.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Biegną na Jasną Górę

2021-07-24 15:27

[ TEMATY ]

Łódź

Bieg na Jasną Górę

Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej

Archiwum parafii pw. Św. Wojciecha w Łodzi

Biegacze wyruszają na pielgrzymi szlak z Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej w Łodzi

Biegacze wyruszają na pielgrzymi szlak z Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej w Łodzi

Pielgrzymka odbywa się w formie sztafety biegowej. Uczestnicy zmieniają się co 3-5 kilometrów, choć są wśród nich tacy, którzy pokonują znacznie dłuższe dystanse. Ci, którzy odpoczywają podczas zmiany, podróżują dalej autokarem. - To już nasza piąta pielgrzymka i jest nas coraz więcej, przybyło zwłaszcza kobiet, z czego bardzo się cieszę. 

Mamy wspaniałą inicjatywę, która wspaniale się rozwija. Każdy z nas ma swoją intencję, każdy wie, po co biegnie - jedni mają cele sportowe, inni prywatne, intymne intencje. Życzę, aby oprócz biegu i sportu, każdy przeżył coś duchowego, aby miał z tego radość wewnętrzną - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, który jest pomysłodawcą pielgrzymki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję