Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pora zaczynać

31 sierpnia w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu odbędzie się dzień skupienia dla katechetów świeckich i zakonnych połączony z liturgicznym rozpoczęciem roku szkolnego. Zainauguruje go wykład ks. prof. dr. hab. Zbigniewa Marka z Akademii „Ignatianum” w Krakowie i Msza św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka. Tydzień przed rozpoczęciem nowego roku nauki z ks. dr. Michałem Bordą – dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu – rozmawia Piotr Lorenc

Niedziela sosnowiecka 34/2018, str. V

[ TEMATY ]

szkoła

rozmowa

Piotr Lorenc

Ks. dr Michał Borda

Ks. dr Michał Borda

Piotr Lorenc: – Wakacje powoli mijają, pora szykować się do nowego roku szkolnego i zarazem katechetycznego...

ks. Michał Borda: – Wszystko co dobre, szybko mija – powiedzą pewnie uczniowie. Niemniej jednak wznowienie i kontynuacja nauki jest niezbędną zasadą w procesie edukacyjnym. Nie może ona zostać przerwana na zbyt długi okres czasu, gdyż uczniowie stracą nabyte umiejętności i, nie daj Boże, wiedzę. Pragnę jednak zauważyć, że z katechezą i praktykami religijnymi jest zupełnie inaczej. Od uczestnictwa w życiu sakramentalnym, udziału w niedzielnej czy świątecznej liturgii nie ma wakacji, a rodzice nieustannie, nawet podczas wypoczynku, są i powinni być dla swoich dzieci świadkami wiary. Jednak przyjęte jest, że systemowe nauczanie katechezy rusza wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. W tym miejscu chciałbym przypomnieć, że zgodnie z postanowieniami I Synodu Diecezji Sosnowieckiej: „Proboszcz jest odpowiedzialny za organizację posługi katechetycznej na terenie parafii” (nr 350). Dlatego zawczasu proszę księży proboszczów, by przygotowali kadrę katechetyczną w parafii. W sytuacji, kiedy świecki nauczyciel religii zbliża się do wieku emerytalnego warto wybrać spośród wspólnoty parafialnej i wysłać na studia teologii nauczycielskiej osobę, która zastąpi obecnego nauczyciela religii. Odpowiednie kwalifikacje można zdobyć m.in. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od października br. na Wydziale Teologicznym UŚ zostaną uruchomione odpowiednie studia podyplomowe z katechezy.

– Nauczanie katechezy wymaga, oprócz kwalifikacji i zaangażowania w życie parafii, również zgody księdza biskupa...

– Oczywiście, wymagana jest tzw. misja kanoniczna. Dlatego proszę księży proboszczów o zwracanie się do Wydziału Katechetycznego po skierowania do nauczania religii dla potrzebujących katechetów. Uprzejmie proszę o nie odkładanie załatwiania skierowań na wrzesień, gdyż zasadniczo dyrektor szkoły powinien otrzymać skierowanie do nauczania religii do końca sierpnia, by zgodnie z obowiązującymi przepisami zatrudnić nauczyciela religii z dniem 1 września br. Wzór podania o misję kanoniczną znajduje się na stronie internetowej wydziału: www.katecheza.sosnowiec.pl.

Reklama

– Rodzice dzieci klas II i III zainteresowani są Pierwszą Komunią św. Jak ta sprawa wygląda w naszej diecezji?

– Od 1 marca 2014 r. obowiązuje Dekret w sprawie terminu Pierwszej Komunii Świętej w Diecezji Sosnowieckiej podpisany przez bp. Grzegorza Kaszaka. Zgodnie z nim, wszystkie dzieci, które od 1 września 2018 r. rozpoczynają naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych będą przyjmować Pierwszą Komunię św. pod koniec klasy trzeciej. Wprowadzenie ośmioklasowej szkoły podstawowej nic w tym względzie nie zmienia.

– Ciągle otwarta i pozostawiona woli rodziców pozostaje nauka religii w przedszkolach. Co mają zrobić rodzice, gdy nie ma katechezy w przedszkolu?

– W takiej sytuacji należy złożyć wniosek w formie oświadczenia pisemnego, by w przedszkolach i szkołach została zorganizowana nauka religii. Obowiązek złożenia pisemnego oświadczenia dotyczy rodziców, których dzieci rozpoczynają edukację przedszkolną lub idą do klas pierwszych: w szkole podstawowej lub średniej. Propozycja wzoru oświadczenia znajduje się również na stronie internetowej wydziału.

– Ten rok katechetyczny, przynajmniej w pierwszym semestrze, wpisuje się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydział Katechetyczny przygotował szereg inicjatyw edukacyjnych – przypomnijmy choć niektóre z nich...

– Istotnie. W ubiegłym roku katechetycznym zorganizowaliśmy wiele konkursów i inicjatyw kulturalnych oraz edukacyjnych, ale i w tym półroczu nie zabraknie nowych propozycji dla dzieci i młodzieży. Już teraz zapraszam wszystkich na 11 września do bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu na rozstrzygnięcie konkursu pt. „Szkice pamięci. Ocalić od zapomnienia. Rodzinne wspomnienia historyczno-patriotyczne”. Ale do 10 października można zgłaszać swój akces do udziału w konkursie recytatorskim poezji i pieśni patriotycznej oraz małej formy teatralnej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Scenariusze form teatralnych i wybranych utworów powinny zawierać treści patriotyczne oraz nawiązywać do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z kolei 27 października o godz. 16.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie odbędzie się diecezjalny spektakl teatralny o tematyce patriotycznej. Warto także wziąć udział w diecezjalnym konkursie fotograficznym na religijny obiekt patriotyczny dla dzieci, młodzieży i dorosłych, który organizuje Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach. Przyjmowanie zgłoszeń do 10 października. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 6 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Wojkowicach. To oczywiście tylko mała część propozycji. O kolejnych poinformujemy na początku września.

2018-08-21 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkoła i trapiące ją eksperymenty (2)

Niestety reforma szkolnictwa w Polsce przeprowadzona w 1948 r. zapoczątkowała dwa zjawiska, które negatywnie odbijają się nawet na szkole naszych czasów. Jedno – to likwidacja elitarności szkoły średniej doprowadzającej do matury lub – inaczej rzecz ujmując – dającej prawo do studiów wyższych. Z różnych względów, które tu pomińmy, powszechność wykształcenia średniego w trybie ogólnokształcącym skutkuje produkcją dyletantów, a w wymiarze edukacji społeczeństwa – w najlepszym razie – półinteligentów. Drugi bardzo destrukcyjny czynnik, obecnie traktowany wręcz jako kardynalne prawo pedagogii i funkcjonowania szkoły, to całkowita rezygnacja z dyscypliny szkolnej. Wynika to z prerogatyw przyznawanych uczniom i bezbronności nauczycieli wobec coraz szerzej akceptowanych niby to wolnościowych postulatów dzieci i młodzieży. Jeśli dodać do tego absolutnie niesprawdzające się metody nauczania, eliminujące na przykład w dużej mierze pamięciowe opanowywanie przedmiotu, a zastępowane wykorzystywaniem różnego rodzaju współczesnych nośników informacji, to można bez ryzyka błędu powiedzieć, że szkoła jest zakładniczką wielu tendencji, teorii oraz postulatów wynikających z założeń ideologicznych i swoiście pojmowanej osoby ludzkiej, a w pewnym, i to niestety dużym stopniu zmieniającej się mody.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję