Reklama

Kościół

Ona załatwi każdą sprawę

Z o. Andrzejem Sąsiadkiem OFMConv – inicjatorem powstania kaplicy Gwiazdy Niepokalanej, proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Niepokalanowie – rozmawia Artur Stelmasiak

Niedziela Ogólnopolska 35/2018, str. 9-11

[ TEMATY ]

modlitwa

Artur Stelmasiak/Niedziela

Artur Stelmasiak: – Znając trochę dzieje Niepokalanowa, a także historię powstawania kaplicy w ramach Międzynarodowego Centrum Modlitwy o Pokój – „Gwiazda Niepokalanej”, odnoszę wrażenie, że 1 września 2018 r. w symboliczny sposób kończy się budowa bazyliki, o której marzył św. Maksymilian Kolbe.

O. Andrzej Sąsiadek OFMConv: – W 1934 r. pisał, że wyobraża sobie piękną figurę Niepokalanej w wielkim ołtarzu, a na jej tle między rozłożonymi rękami monstrancję w ciągłym wystawieniu Przenajświętszego Sakramentu. Co ciekawe, ten list św. Maksymiliana poznałem dopiero po tym, jak był gotowy projekt kaplicy i Matki Bożej, która jest wielką monstrancją.

– Czy artyści w Drapikowski Studio, w której to pracowni powstał projekt kaplicy adoracji, też nie znali treści listu?

– Dokładnie. Jak przypadkiem wydobyłem ten list z archiwum, to od razu zadzwoniłem do Mariusza Drapikowskiego. Powiedziałem mu: – Słyszę, że jedziesz samochodem. Zjedź na pobocze, bo św. Maksymilian napisał list do ciebie...

– Kolejne zdania tego listu to przesłanie dla braci z Niepokalanowa i wiernych świeckich.

– Pisał, że bracia na zmianę adorują, a „kto zagląda do kościoła «bazyliki», pada na kolana, adoruje, spogląda na twarz Niepokalanej, odchodzi, a Ona z Panem Jezusem jego sprawę załatwia”. Czyli każdy, kto przyjedzie do Niepokalanowa i zostawi tu swoje sprawy, będzie przekonany, że Maryja załatwi je z Jezusem. Wierzę, że będzie to miejsce cudów.

– Czyli jak ktoś ma jakieś troski i sprawy do załatwienia, to musi przyjechać do Niepokalanowa...

– A wszystko, co podoba się Panu Bogu, będzie załatwione.

– Bazylika została zbudowana zgodnie z pragnieniem o. Maksymiliana. W zasadzie brakowało tylko wieczystej adoracji.

– O. Maksymilian marzył o dużej świątyni. Nie udało się tego zrealizować, bo budowę przerwała II wojna światowa, a podczas okupacji Niemcy rozkradli wszystkie zgromadzone materiały budowlane. Udało się to dopiero po wojnie. Ta bazylika ma ducha, bo każdy jej fragment jest bardzo przemodlony. To jedyny współczesny kościół, który w 90 proc. został wybudowany przez zakonników.

– Jak doszło do tego, że Niepokalanów stał się częścią międzynarodowego projektu modlitwy o pokój?

– Początkowo miała to być kaplica adoracji. Ale gdy odkryliśmy list św. Maksymiliana, to Mariusz Drapikowski podzielił się tą informacją z abp. Tomaszem Petą i Piotrem Ciołkiewiczem, prezesem stowarzyszenia Communita Regina della Pace. I tak uznali, że jest to znak z nieba i wypełnienie proroctwa św. Maksymiliana. W ten sposób Niepokalanów jest kolejną Gwiazdą w Koronie Maryi na świecie... Ostatnio sobie uświadomiłem, że od 1 września drzwi do kaplicy adoracji nie będą potrzebowały zamka, bo przecież będą wieczyście otwarte.

– A jest zamek?

– Jest, bo był wcześniej. Ale może 1 września uroczyście zniszczę klucz do tego zamka... (śmiech).

– Przy tak wielkim przedsięwzięciu (również finansowym) zawsze są jakieś problemy. Pan Bóg zwykle wybiera ludzi trochę szalonych, którzy nie widzą problemów lub nie zdają sobie sprawy, że one są i będą. Przewrotnie zapytam: Czy Ojciec jest trochę szalony?

– Trochę to za mało powiedziane... (śmiech). To, co się tu dzieje, jest totalnym wariactwem. Gdybym kilkanaście miesięcy temu wiedział, w co się pakuję, to pewnie bym odpuścił.

– To w Niepokalanowie nie byłoby Gwiazdy Niepokalanej...

– Dlatego Pan Bóg wziął mnie na swój sposób. Przysłonił wiele rzeczy i problemów przede mną, przed moją wyobraźnią, by mnie nie wystraszyć. Pan Bóg jest delikatny w swoim działaniu i objawia tyle, ile człowiekowi jest potrzebne, by podjął się wyzwania.

– Czyli to Pan Bóg wpakował Ojca w te tarapaty.

– Dokładnie tak, do spółki z Niepokalaną... Ale trzeba pamiętać, że wszystkie trudności, które napotykamy na drodze, to również merdanie ogonem złego ducha. On bardzo przeszkadza, bo nienawidzi Maryi, która zdeptała jego głowę. Zły zawsze przy Niepokalanej wymięka i dlatego tak bardzo się denerwuje. To, co się działo w czasie prac nad kaplicą, przechodzi ludzkie pojęcie.

– Na przykład?

– Tego jest dużo, a większość nie nadaje się do publikacji, bo sporo przykrości spotkało mnie od ludzi, od których się tego nie spodziewałem. Ale jest też wymiar materialny. Mieliśmy awarie, problemy z kamieniem, szkłem, a wszystkie faktury płaciliśmy na granicy płynności finansowej. Praca nad kaplicą nauczyła mnie jeszcze większej ufności Panu Bogu, tego, że On o wszystko się zatroszczy.

– A były chwile zwątpienia, że się nie uda?

– W ostatnich miesiącach miałem wielki kryzys. Choć nie planowałem, to jednak poszedłem na pielgrzymkę, by poskarżyć się Matce. Powiedziałem: Mamo, ja już nie mogę!

– Kolejne wyzwanie czeka was po 1 września. Niepokalanów jest wsią. Jak Ojciec wyobraża sobie adorowanie 24 godziny na dobę Najświętszego Sakramentu?

– Gdy przybył tu św. Maksymilian, było tylko pole. Pierwsze, co zrobił, to postawił figurkę Matki Bożej i Jej zaufał. Nie zawiódł się, bo tu powstał największy klasztor na świecie, a w nim prawie 700 braci. Ja tylko nieudolnie staram się naśladować św. Maksymiliana, który zawierzył wszystko i wszystkich Niepokalanej, a Ona zatroszczyła się o resztę.

– Czyli adoracja 24 godziny na dobę nie jest i nie będzie problemem?

– Dokładnie. Gdy rozmawiałem z przewodniczącym KEP abp. Stanisławem Gądeckim, powiedziałem: Ojcze, zrobimy wszystko, by nasz Pan Jezus nie był sam. On odpowiedział, że musi być odwrotnie. To my mamy Go adorować, abyśmy nie byli sami.

– Przy okazji konsekracji Gwiazdy Niepokalanej warto chyba zaprosić wszystkich do modlitwy w tym miejscu. Czy Ojciec jest otwarty na wspólnoty, parafie, a także pielgrzymów z innych zakonów?

– Kaplica będzie otwarta wieczyście i każdy będzie mógł do niej wejść, by się pomodlić. Niepokalanów jest świetnie skomunikowany z Warszawą, bo w 30-40 minut można dojechać tu pociągiem. Niedaleko jest autostrada, a w przyszłości ma powstać Centralny Port Lotniczy. Każdy, kto chce, może tu dotrzeć, a ja ze swojej strony mogę zapewnić, że cały czas będzie otwarta boczna furtka od strony dworca kolejowego, by wierni mogli wejść do kaplicy. Mogą przyjeżdżać zarówno grupy zorganizowane, jak i osoby indywidualne. Zapraszam, bo jestem przekonany, że w tym miejscu będą się działy cuda. Zresztą one już się dzieją.

– Jakiś przykład?

– Widziałem wiele wzruszających świadectw ludzi, którzy przynosili srebro, złoto lub pieniądze, by kaplica mogła powstać. Jedna rodzina przyniosła pamiątkę po swojej mamie, która była wielką czcicielką św. Maksymiliana. Kobieta była przekonana, że jemu zawdzięcza życie... Można powiedzieć, że została wskrzeszona.

– Jak to... wskrzeszona?

– W nocy przed beatyfikacją św. Maksymiliana w 1971 r. stwierdzono zgon tej kobiety. Mówiła potem, że widziała Maryję i o. Maksymiliana. Matka Boża nic nie mówiła, a o. Maksymilian powiedział do kobiety, że jeżeli chce trafić do nieba, musi odmawiać Różaniec. Wówczas kobieta obudziła się w szpitalu, zziębnięta, z karteczką na palcu u nogi i zaczęła krzyczeć o pomoc. Chwilę później zbiegł się zdumiony personel medyczny, bo „zwłoki” zaczęły krzyczeć... Pierwsze jej słowa brzmiały: Dajcie mi różaniec z szafki.

– Mocna historia...

– Gdyby nie budowa kaplicy, to nie znalibyśmy tego poruszającego świadectwa.

– Czy ludzie chętnie przynosili srebro i złoto dla Matki Bożej?

– Ich świadectwa i rozmowy z nimi były dla mnie jak rekolekcje. Przyszło np. małżeństwo z długim stażem i przy mnie zdejmuje obrączki ślubne. Mówią: To dla Matki Bożej. Dostałem paczkę z ok. 50 obrączkami sióstr zakonnych, które również ofiarowały to, co miały najcenniejszego. Niepokalana ma ponad 2 metry wysokości. Serce, gdzie będzie umieszczony Pan Jezus, jest wykonane ze złota i otoczone różańcem z bursztynu. Postać Maryi została wykuta ze srebra i ozdobiona szachetnymi kamieniami, ale ważniejszy jest fakt, że z tym złotem i srebrem związane są ludzkie przeżycia, smutki, radości i wiara w Niepokalaną. Ten ołtarz już jest wyjątkowy, bo już jest omodlony.

– Kiedy Matka Boża przyjechała do Niepokalanowa?

– Niepokalana przyjechała do nas w drugiej połowie sierpnia tylko po to, by ją zamontować i zdemontować. Później specjalnym transportem ruszyła do Rzymu na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem. Po błogosławieństwie Papieża podczas środowej audiencji generalnej 29 sierpnia ruszyła z powrotem do Polski, by 1 września na stałe zamieszkać w Niepokalanowie. Maryja miała więc w ostatnich dniach bardzo napięty grafik.

– Gwiazda Niepokalanej powstała w bardzo konkretnej intencji. Czy dzięki Niej będzie więcej pokoju na świecie?

– Jestem o tym przekonany. Jedna z kaplic, czyli Gwiazd w Koronie Maryi, powstała w Korei Południowej. Kaplica wieczystej adoracji w Namyang została otwarta w październiku 2017 r. Kilka miesięcy później doszło do bezprecedensowego spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Nastąpiło coś, co wcześniej było nie do pomyślenia – jest ocieplenie dwustronnych relacji, zaczyna się dialog. Tak sobie pomyślałem: Kto wie, czy to nie efekt Gwiazdy w Koronie Królowej Pokoju z sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Namyang?

– W Europie też od czasu do czasu słychać i widać jakieś ruchy militarne. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości to piękny prezent dla Ojczyzny.

– Też tak uważam. Dlatego się cieszę, że na uroczystości są przedstawiciele władz państwowych i mamy Narodowy Patronat Prezydenta RP. Na 100-lecie rozpoczynamy obronę niepodległości na kolanach przed Niepokalaną z Jezusem w sercu. Nie znam skuteczniejszej metody walki zarówno o niepodległość naszej Ojczyzny, jak i tej naszej, osobistej.

2018-08-28 12:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mama sługi Bożego Carlo Acutisa: mój syn wyjednuje wiele łask

2020-09-28 18:47

[ TEMATY ]

modlitwa

sługa Boży

geniusz komputerowy

vaticannews.va

„Za przyczyną mojego syna wiele modlitw zostaje wysłuchanych. O pierwszych otrzymanych łaskach słyszałam zaraz po jego pogrzebie” – mówi matka 15-letniego Carla Acutisa. Zakochany w Eucharystii geniusz komputerowy, który zmarł na białaczkę w wieku 15 lat, zostanie ogłoszony błogosławionym 10 października w Asyżu, gdzie zapragnął być pochowany.

Antonia Salzano przyznaje, że sama była religijną ignorantką i zachowania syna często ją zaskakiwały.

„Już jako trzylatek lubił zachodzić do kościoła i modlić się przed krucyfiksem i tabernakulum. Jak na dziecko trwało to wyjątkowo długo” – wspomina mama przyszłego błogosławionego wyznając, że syn w jakiś naturalny sposób odkrył modlitwę. Dodaje, że w czasie spacerów zbierał kwiaty dla Matki Bożej, a rodziców prosił by wieczorami czytali mu żywoty świętych, a z czasem też Ewangelię. „On nie był świętoszkowaty, pociągała prostota jego wiary i jej wiarygodność” – wspomina matka, a jako przykład podaje nawrócenie hinduisty, który pracował w ich domu jako służący. „Rajesa zachwycił przykład życia mego syna i dzięki niemu spotkał Jezusa i przyjął chrzest” – wspomina kobieta.

Antonia Salzano wyznaje, że bardzo przeżywa beatyfikację syna, ale już w czasie jego pogrzebu była pewna, że jest w raju. „To była bardzo piękna i radosna uroczystość. Wiele osób mówiło mi potem, że już na pogrzebie modliło się za przyczyną Carla, a ten wyjednał im wiele łask” – wspomina mama Carla. Jako przykład podaje kobietę, które mimo wielu starań nie mogła mieć dzieci, a modląc się za wstawiennictwem jej syna została matką i drugą, której wyjednał uzdrowienie z choroby nowotworowej. „Takich cudów jest zacznie więcej” - podkreśla.

Wskazuje też, że jej syn był przekonany, że by odkryć Eucharystię ludzie potrzebują konkretnych znaków, stąd też jego pomysł, by zorganizować wystawę o cudach eucharystycznych. „To były czasy, gdy internet nie był jeszcze tak popularny. By móc zebrać potrzebną dokumentację syn zachęcił nas do wielu pielgrzymek do miejsc związanych z tymi wydarzeniami. Objechaliśmy całą Europę. Dzięki tym wysiłkom teraz miliony ludzi na całym świecie mogą zobaczyć tę wystawę” – podkreśla mama sługi Bożego. Przyznaje, że to syn przyprowadził całą rodzinę do Kościoła i sprawił, że odkryli moc Eucharystii, która dla Carla była autostradą do nieba.

Beatyfikacja Carla Acutisa odbędzie się 10 października w Asyżu, gdzie jest pochowany w Sanktuarium Ogołocenia, będącym decyzją Papieża Franciszka zarazem narodowym sanktuarium młodzieży włoskiej. Uroczystość poprzedzi wystawienie ciała sługi Bożego, które zachowało się w nienaruszonym stanie, i cykl świadectw mówiących o jego życiu. Podzieli się nimi m.in. jego mama i najbliżsi przyjaciele oraz ludzie, którzy za jego przykładem spotkali Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Kontakt


Redakcja

Centrala: (34) 369 43 22
Sekretariat: redakcja@niedziela.pl, (34) 369 43 02
Dział ogłoszeń: ogloszenia@niedziela.pl, (34) 369 43 65
Księgarnia: kolportaz@niedziela.pl, (34) 369 43 52
Dział kolportażu: kolportaz.niedziela@niedziela.pl, (34) 369 43 51
Patronaty: patronat@niedziela.pl, (34) 369 43 24
Inspektor Ochrony Danych Osobowych: Monika Książek rodo@niedziela.pl, tel: 506 744 552


Redakcja internetowa

E-mail: internet@niedziela.pl

Dział redakcyjny:
Monika Książek - kierownik (monika@niedziela.pl)
Damian Krawczykowski (damian.krawczykowski@niedziela.pl)
Marcin Mysłek (marcin@niedziela.pl)

Dział techniczny:
Tel.: (34) 369 43 25
Email: webmaster@niedziela.pl

 

Edycje diecezjalne


Edycja bielsko-żywiecka

Redakcja: Ks. Piotr Bączek (redaktor odpowiedzialny) baczek@niedziela.pl, Mariusz Rzymek, Monika Jaworska
Tel.: 502 271 175
Email: bielsko-biala@niedziela.pl,
WWW: bielsko.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): ks. Jacek Molka, tel. 34 369 43 24


Edycja częstochowska

Redakcja: Ks. Mariusz Frukacz (redaktor odpowiedzialny), Sławomir Błaut, Maciej Orman
Tel.: (34) 369 43 91, (34) 369 43 85
Email: czestochowa@niedziela.pl
WWW: czestochowa.niedziela.pl


Edycja podlaska

Redakcja: Ks. Marcin Gołębiewski (redaktor odpowiedzialny), Monika Kanabrodzka
Dyżury: pn., wt., pt. w godz. 8.30-13.30
Tel.: tel./fax 85 656 57 54
Email: drohiczyn@niedziela.pl
WWW: drohiczyn.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Beata Włoga, tel. 34 369 43 70


Edycja kielecka

Redakcja: Ks. Tomasz Siemieniec (redaktor odpowiedzialny), Agnieszka Dziarmaga, Katarzyna Dobrowolska, Władysław Burzawa
Tel.: 41 344-20-77
Email: kielce@niedziela.pl
WWW: kielce.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Jolanta Marszałek, tel. 34 369-43-25, edycja.kielce@niedziela.pl


Edycja małopolska

Redakcja: Maria Fortuna-Sudor (redaktor odpowiedzialny) tel. 605 825 450, ks. dr Jan Abrahamowicz – asystent kościelny, Anna Bandura
Dyżury: pon. godz.: 13-15, wt. godz.: 10-14 lub po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu.
Tel.: 12 432 81 57
Email: niedzielamalopolska@gmail.com; krakow@niedziela.pl,
WWW: krakow.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Beata Włoga, tel. 34 369 43 70


Edycja lubelska

Redakcja: Urszula Buglewicz Ks. Mieczysław Puzewicz
Tel.: (81)743 68 47, tel. kom. 607 669 192
Email: niedziela.lubelska@diecezja.lublin.pl, lublin@niedziela.pl
WWW: lublin.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Maciej Orman, tel. 34 369 43 85


Edycja legnicka

Redakcja: Ks. Piotr Nowosielski (redaktor odpowiedzialny),
Tel.: tel. 76 724-41-52
Email: legnica@niedziela.pl
WWW: legnica.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Monika Maszkowska, tel. 34 369-43-28, monika.maszkowska@niedziela.pl


Edycja łódzka

Redakcja: ks. Paweł Gabara (redaktor odpowiedzialny), Justyna Kunikowska (redaktor)
Tel.: tel. 42 664 87 52
Email: lodz@niedziela.pl
WWW: lodz.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): ks. Jacek Molka, tel. 34 369 43 24, edycja.lodz@niedziela.pl


Edycja przemyska

Redakcja: Ks. Zbigniew Suchy (redaktor odpowiedzialny), ks. Maciej Flader, Romana Trojniarz
Dyżury: w godz. 9-13
Tel.: 16 676-06-00, 601-855-100,
Email: przemysl@niedziela.pl
WWW: przemysl.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Anna Cichobłazińska, tel. 34 369-43-30, edycja.przemysl@niedziela.pl


Edycja rzeszowska

Redakcja: Ks. Józef Kula (redaktor odpowiedzialny), s. Hieronima Janicka, Alina Ziętek-Salwik
Tel.: 17 852-52-74;
Email: rzeszow@niedziela.pl, niedzielapld@op.pl
WWW: rzeszow.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Anna Wyszyńska, tel. 34 369-43-24; edycja.rzeszow@niedziela.pl


Edycja sandomierska

Redakcja: ks. dr Wojciech Kania
Tel.: 601 201 383
Email: sandomierz@niedziela.pl
WWW: sandomierz.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): ks. Jacek Molka, tel. 34 369 43 24, e-mail: biblia@niedziela.pl


Edycja sosnowiecka

Redakcja: ks. Tomasz Zmarzły (redaktor odpowiedzialny), Piotr Lorenc
Tel.: tel. 32 293 51 51
Email: sosnowiec@niedziela.pl, tzmarzly@wp.pl,
WWW: sosnowiec.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Sławomir Błaut, tel. 34 369 43 85


Edycja świdnicka

Redakcja: Ks. Mirosław Benedyk
Tel.: 530-853-425
Email: swidnica@niedziela.pl
WWW: swidnica.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Magdalena Białek-Porwich, tel. 34 369-43-28, edycja.swidnica@niedziela.pl


Edycja szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Redakcja: Ks. Grzegorz Wejman (redaktor odpowiedzialny)
Dyżury: od pn. do pt. w godz. 9-13
Tel.: tel./fax 91 454 15 91
Email: szczecin@niedziela.pl
WWW: szczecin.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Magdalena Białek-Porwich, e-mail: edycja.szczecin@niedziela.pl, tel. 34 369 43 28


Edycja toruńska

Redakcja: Ks. Paweł Borowski (redaktor odpowiedzialny) Renata Czerwińska, Ewa Melerska
Tel.: 56 622 35 30,
Email: torun@niedziela.pl
WWW: torun.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Beata Pieczykura, tel. 34 369 43 85


Edycja warszawska

Redakcja: Andrzej Tarwid (redaktor odpowiedzialny) Ks. dr Janusz Bodzon (asystent kościelny) Wojciech Dudkiewicz, Artur Stelmasiak Magdalena Wojtak, dr Łukasz Krzysztofka
Tel.: tel. 22 635 90 69, 600 340 635
Email: warszawa@niedziela.pl
WWW: warszawa.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Beata Pieczykura, tel. 34 369 43 85


Edycja wrocławska

Redakcja: Ks. Łukasz Romańczuk (redaktor odpowiedzialny) Marzena Cyfert, Grzegorz Kryszczuk
Tel.: 696 719 107
Email: wroclaw@niedziela.pl
WWW: wroclaw.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Anna Cichobłazińska, tel. 34 369 43 30


Edycja zamojsko-lubaczowska

Redakcja: Ks. Krzysztof Hawro (redaktor odpowiedzialny) Ewa Monastyrska
Tel.: 783 596 040
Email: zamosc-lubaczow@niedziela.pl
WWW: zamosc-lubaczow.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Sławomir Błaut, tel. 34 369 43 85


Edycja zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Redakcja: Ks. Adrian Put (redaktor odpowiedzialny), Katarzyna Krawcewicz, Kamil Krasowski
Tel.: 666 028 246
Email: aspekty@diecezjazg.pl, zielonagora-gorzow@niedziela.pl
WWW: zielonagora-gorzow.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Karolina Mysłek, tel. 34 369 43 70

CZYTAJ DALEJ

Szedł wiernie śladami Jezusa

2020-09-28 23:50

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Archikatedra św.Jana Chrzciciela

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Jego wrogowie potrzebowali bardzo dużo czasu, aby zorientować się, że z nim nie można wygrać, bo jest osobą, która na co dzień żyje Bogiem i przesłaniem Ewangelii – mówił o kard. Stefanie Wyszyńskim w homilii w archikatedrze warszawskiej ks. prał. Bogdan Bartołd.

W czasie wieczornej Mszy św., jak każdego 28. dnia miesiąca, modlono się o dobre owoce beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. W koncelebrowanej Eucharystii uczestniczyły członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, Rycerze Jana Pawła II, przedstawiciele Archikonfraterni Literackiej oraz wiele osób, które co miesiąc wytrwale przychodzą prosić Boga o dar rychłej beatyfikacji kard. Wyszyńskiego.

W homilii proboszcz parafii archikatedralnej podkreślił, że Prymas Wyszyński zasłużył sobie jak mało kto na wszystkie zaszczytne tytuły, jakimi go jeszcze za życia obdarowywano, co potwierdzają wszyscy, którzy pamiętają jeszcze czasy reżimu komunistycznego. - Kim był Prymas Wyszyński dla wszystkich ludzi, żyjących w Polsce, pozbawionych godności, nadziei, perspektyw, tych, o których mówiono, że są pracującymi miast i wsi? Był przede wszystkim ojcem – zauważył ks. Bartołd. Odwołał się do dramatycznego okresu trzyletniego uwięzienie Prymasa i entuzjastycznego powitania po powrocie z więzienia do Warszawy, przez co kard. Wyszyński stał się ojcem narodu i najwyższym autorytetem. - To był punkt odniesienia, nasz przewodnik na drogach wiary. Komuniści już wtedy nie stosowali tak krwawych represji, ale wciąż używali całego wachlarza prześladowań i trzeba było przestawić się na długofalowy sprzeciw – przypomniał ks. Bartołd i przytoczył wielkie programy i akcje duszpasterskie Prymasa, jak Wielka Nowenna, Tysiąclecie Chrztu Polski czy peregrynacja Matki Bożej w Obrazie Nawiedzenia. Kard. Wyszyński w tamtym czasie, nie zważając na trudności walczył o budowę nowych kościołów, erygował nowe parafie, organizował katechizację dzieci i młodzieży, opiekował się rodzinami.

- Czyż nie byliśmy dumni, że mamy takiego pasterza? Mimo różnych przeciwności czuliśmy się bezpieczni – zaznaczył proboszcz archikatedry i przywołał swoje osobiste wspomnienia z momentu, gdy kard. Wyszyński przyjmował go do seminarium. - Wyprostowana sylwetka, twarz pięknie rozświetlona blaskiem, myśl bardzo logiczna, spokojna i wierność Prawdzie. To budziło respekt. Jak się pojawił Ksiądz Prymas Wyszyński, to od razu czuło się Boży pokój. On swoją obecnością dodawał sił do codziennych zmagań - wspominał.

- Jego wrogowie potrzebowali bardzo dużo czasu, aby się zorientować, że z nim nie można wygrać, bo jest to osoba, która na co dzień żyje Bogiem, przesłaniem Ewangelii. Ileż na Prymasa Wyszyńskiego nasyłano agentów, szpiegów. Naprzeciwko Pałacu Prymasowskiego na Miodowej zainstalowano komórkę Służby Bezpieczeństwa, która inwigilowała go 24 godziny na dobę i nic kompromitującego nie odkryli. Nic nie wskórali. W końcu wynieśli się stamtąd, uznali, że przegrali. Sami przyznali: przegraliśmy z człowiekiem Bożym – mówił ks. Bartołd.

Podkreślił, że Prymas Wyszyński, choć był pozornie człowiekiem słabym, wątłym, słabo uzbrojonym, jednak rozpoczął walkę z Goliatem, jakim był komunizm, wykazując się przy tym wielką odwagą. Wynikała ona z bezgranicznego zaufania Bogu. Nigdy nie cofnął się ani nie zdradził Chrystusa. - Ci, którzy go znają mówią, że źródłem jego siły była niezłomna wiara, wielkie zaufanie Bogu. Tajemnica zwycięstwa Prymasa Tysiąclecia tkwi w tym, że szedł wiernie śladami Mistrza – Jezusa. Był synem i niewolnikiem Matki Bożej. Gdy miał jakieś wątpliwości, gdy nieraz potrzebował jasnego światła, by podjąć dobrą decyzję, szedł do Maryi po radę, nie zważając na krytykę nawet sobie najbliższych bardzo mocno stawiał na każdego człowieka – zaznaczył ks. Bartołd i dodał, że ludzie prowadzeni przez kard. Wyszyńskiego nie zawiedli go. - W tych trudnych czasach pozostawali wierni, modlili się po domach, odmawiali różaniec. Mimo różnego rodzaju szykan uczestniczyli we Mszach św. w kościele. Wychowali dzieci wbrew koniunkturze i zakazom władz. A po nocach ludzie wychowani przez Prymasa Wyszyńskiego bez pozwolenia budowali świątynie, stawiali się na wszystkie uroczystości kościelne i tłumnie wypełniali kościoły – powiedział kaznodzieja.

Przypomniał, że gdy kard. Wojtyła został papieżem, to ci ludzie wyszli, policzyli się i przestali się bać. Założyli „Solidarność” i rozpoczęli swoją niesłychaną wędrówkę z niewoli do obiecanej ziemi wolności. – Kiedy umierał tuż po zamachu na Jana Pawła II Prymas Wyszyński, mieliśmy przekonanie, że umierał święty człowiek, który dzięki niezwykłej wierze i przymierzu z Matką Bożą i Jezusem stał się opoką i ocalił swój lud mieszkający na polskiej ziemi.

Po Komunii tradycyjnie fragment nauczania kard. Wyszyńskiego – tym razem poświęcony ochronie życia dzieci nienarodzonych – odczytała Barbara Dobrzyńska. Po Mszy św. celebransi i wierni przeszli do kaplicy, w której znajduje się grób Sługi Bożego. Tam modlitwę poprowadził ks. prał. Tadeusz Sowa, moderator wydziałów duszpasterskich Kurii Archidiecezji Warszawskiej i dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego. Na zakończenie odśpiewano Apel Jasnogórski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję