Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty do Polaków

Matka Boża zawsze broni Kościoła

Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Dzisiaj w liturgii obchodzimy wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi. Tak wiele ludzkich losów, nadziei i łez splatało się z Jej imieniem w historii świata. Także dzisiaj łączy Ona w modlitwie miliony serc, które oddają Jej hołd, błagają o wstawiennictwo, pomoc i ratunek. Matka Boża w niebezpieczeństwach zawsze broni wiary i Kościoła. Oddając cześć Imieniu Maryi, dziękujmy za Jej obecność w życiu Kościoła i każdego z nas. Zawierzając was Matce Bożej, z serca wam błogosławię. RV

Audiencja generalna, 12 września 2018 r.

Rada Kardynałów K-9

Dalsze prace nad reformą Kurii

Reklama

Większość prac obradującej w dniach 10-12 września br. Rady Kardynałów poświęcona była ostatnim zmianom w projekcie nowej konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej, która nosi prowizoryczny tytuł „Praedicate Evangelium” (Głoście Ewangelię) – poinformowała wicedyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Paloma García Ovejero. Rada Kardynałów przekazała Ojcu Świętemu tymczasowy tekst dokumentu, który ma jeszcze jednak zostać poddany korekcie stylistycznej oraz ma być przekazany kanonistom w celu naniesienia niezbędnych uwag. Jak już wcześniej ogłoszono, podczas pierwszej sesji tego XXVI spotkania Rada Kardynałów poprosiła Papieża o refleksję na temat pracy, struktury i składu tejże Rady, uwzględniając wiek niektórych jej członków. W obecnych pracach nie uczestniczyło z różnych powodów trzech członków: kardynałowie George Pell (Australia/Watykan), Francisco Javier Errázuriz Ossa (Chile) i Laurent Monsengwo Pasinya (Demokratyczna Republika Konga).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

KAI

Audiencja Generalna

O odpoczynku miłosierdzia i prawdy

Podczas audiencji generalnej 12 września br. papież Franciszek kontynuuował cykl katechez o Bożych przykazaniach. Tym razem mówił o sensie odpoczynku i prawdziwej wolności, będącej darem Pana Jezusa.

Ojciec Święty zaznaczył, że trzecie przykazanie Boże, mówiące o dniu odpoczynku, wskazuje, że jest to nie tylko czas na błogosławieństwo stworzenia, ale także święto wolności, którą otrzymujemy od Boga. Zauważył, że oprócz niewoli zewnętrznej, będącej wielką niesprawiedliwością, istnieją także niewole wewnętrzne, jak np. blokady psychiczne, kompleksy, ograniczenia charakterologiczne. Przypomniał, że byli ludzie, którzy tak jak św. Maksymilian Kolbe czy Wietnamczyk kard. Van Thuân potrafili zachować wolność w więzieniu. Franciszek podkreślił, że prawdziwa wolność to znacznie więcej niż możliwość czynienia tego, na co mamy ochotę.

Papież wskazał na zniewolenie grzechem, będące porażką życiową i stanem niewolników. Prowadzi ono do trwania w niewoli swoich wad, zniszczenia relacji międzyludzkich czy niezdolności do życia. Zatem nie zna odpoczynku ten, kto jest niezdolny do kochania.

Reklama

– Prawdziwa miłość jest prawdziwą wolnością: odciąga od posiadania, odbudowuje relacje, potrafi zaakceptować i docenić bliźniego, przekształca każdy trud w radosny dar i czyni zdolnymi do jedności. Miłość czyni wolnymi także w więzieniu, chociaż jesteśmy słabi i ograniczeni. To jest wolność, którą otrzymujemy od naszego Odkupiciela, Pana Jezusa Chrystusa – powiedział Ojciec Święty na zakończenie swej katechezy.

KAI

Papież do nowych biskupów

Zwróćcie uwagę na duchowieństwo i seminaria

Podczas spotkania z nowymi biskupami, którzy przybyli do Watykanu na kurs zorganizowany przez Kongregację ds. Biskupów oraz Kongregację ds. Kościołów Wschodnich, papież Franciszek podkreślił, że najpilniejszym zadaniem im powierzonym jest uświęcenie osobiste. Wskazał, że tajemnicą sukcesu jest „umieszczenie Boga w centrum”. Chodzi o trwanie w wierności, „nawet wtedy, gdy w skwarze dnia brakuje sił wytrwania, a rezultat ciężkiej pracy nie zależy już od posiadanych zasobów”. – Chodzi o to, by uczynić Ojca bliskim swemu ludowi – powiedział.

RV

W przyszłym roku Japonia?

Plany pielgrzymkowe Papieża

Ojciec Święty przyjął przedstawicieli japońskiego stowarzyszenia Tensho Kenoho Shisetsu Kenshokai. Pozdrawiając swych gości, Franciszek przypomniał, że ponad 400 lat temu, w 1585 r., czterech młodych Japończyków przybyło do Rzymu w towarzystwie misjonarzy jezuickich, by odwiedzić papieża Grzegorza XIII. Byli wśród nich późniejszy męczennik – bł. Julian Nakaura oraz Ito Mancio, który został księdzem. – Korzystając z tej wizyty, chciałbym ogłosić, że w przyszłym roku chcę odwiedzić Japonię. Miejmy nadzieję, że będziemy w stanie to uczynić – powiedział papież Franciszek.

RV

Z Twittera papieża Franciszka

Maryja – nasza Matka zna radości i trudy, których doświadczamy na naszej drodze.

2018-09-19 10:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz Młodych. Papież weźmie udział w wydarzeniu "Ty jesteś Piotr"

2025-07-09 13:58

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Jubileusz Młodych

Ty jesteś Piotr

Vatican Media

Jubileusz Młodych

Jubileusz Młodych

Papież Leon XIV będzie przewodniczyć 31 lipca wydarzeniu „Ty jesteś Piotr” w ramach Jubileuszu Młodych. Wydarzenie jest poświęcone młodym włoskim pielgrzymom i ma stanowić wyjątkowe doświadczenie w samym sercu Jubileuszu – mówią organizatorzy.

Wydarzenie jest organizowane przez Krajowy Serwis Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Włoch (SNPG). Jak informują organizatorzy, to wyjątkowe doświadczenie w samym sercu Jubileuszu. Dotyczyć będzie osobistej i wspólnotowej drogi inspirowanej postacią apostoła Piotra oraz tematu zbawienia jako przeżywanej nadziei.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV przyjął prezydenta Ukrainy. Gotowość pomocy w rozmowach pokojowych

2025-07-09 15:22

[ TEMATY ]

Wołodymyr Zełenski

Papież Leon XIV

Vatican Media

Leon XIV przyjął w Castel Gandolfo prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i powtórzył gotowość przyjęcia w Watykanie przedstawicieli Rosji i Ukrainy na potrzeby negocjacji pokojowych.

Wołodymyr Zełenski przybył do Castel Gandolfo, gdzie letni wypoczynek spędza Leon XIV. Jak informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, podczas audiencji u Papieża rozmawiano o trwającym konflikcie oraz pilnej potrzebie znalezienia sprawiedliwego i trwałego pokoju.
CZYTAJ DALEJ

Polską racją stanu jest odwołanie von der Leyen

2025-07-09 18:50

[ TEMATY ]

Jadwiga Wiśniewska

Ursula von der Leyen

PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen

Konieczne jest odwołanie von der Leyen, która od sześciu lat kieruje KE w sposób całkowicie oderwany od rzeczywistości, realnych potrzeb obywateli oraz od wartości, na których zbudowano wspólną Europę.

Pod rządami von der Leyen, Komisja Europejska stała się instrumentem interesów radykalnych organizacji pozarządowych i zakładnikiem błędnej ideologii ekologizmu jak i polityki migracyjnej. To właśnie sztandarowe projekty polityczne von der Leyen, takie jak Zielony Ład, Pakt Migracyjny, centralizacja UE czy zawarcie umowy z Mercosur prowadzą do spadku konkurencyjności europejskiej gospodarki, wzrostu kosztów energii, a tym samym ubóstwa energetycznego, upadku europejskiego rolnictwa i zagrożenia bezpieczeństwa. Wbrew wszelkiej logice, projekty te są nie tylko kontynuowane, ale wręcz ich realizacja przyspieszana.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję