Reklama

Z Jasnej Góry

2018-10-03 08:00

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 40/2018, str. 8

Modlitwa z Ojcem Pio

Czyszczenie czyśćca

Wielka modlitwa w intencji dusz czyśćcowych trwała na Jasnej Górze w nocy z 22 na 23 września br. Pod hasłem „Z Maryją i Ojcem Pio czyścimy czyściec” odbyło się Czuwanie Grup Modlitwy Ojca Pio z udziałem kilkuset osób. Obecnie świętowany jest rok jubileuszu 100-lecia otrzymania stygmatów przez św. Ojca Pio oraz 50-lecia jego przejścia do domu Ojca. – Chcemy, by to był prawdziwy szturm do nieba – oznajmił br. Roman Rusek, krajowy koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio. I przytoczył słowa Ojca Pio: „Bądź pewny, jeśli będziesz się modlił za dusze w czyśćcu cierpiące, na pewno będzie się ktoś za ciebie modlił wtedy, kiedy będziesz potrzebował pomocy”.

Równocześnie w dniach 20-22 września na Jasnej Górze trwał Jubileuszowy Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio, będący jednym z siedmiu głównych krajowych wydarzeń Roku Jubileuszu św. Ojca Pio.

Seniorzy razem

Z radością przeżywać jesień życia

Z udziałem ok. 700 osób 22 września br. odbyła się 1. Narodowa Pielgrzymka Seniorów na Jasną Górę. Mszy św. przewodniczył arcybiskup senior Edward Nowak z Watykanu, a homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. – Zapamiętajmy to w tej „polskiej Kanie” – Maryi i Panu Bogu zależy, żeby każdy człowiek był radosny i szczęśliwy, aż do końca swoich dni na ziemi i jeszcze dalej – powiedział bp Przybylski.

Reklama

Na pielgrzymce obecna była Elżbieta Bojanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która powiedziała: – To bardzo ważne dla aktywności osób starszych, do wsparcia ich na duchu, w codziennym życiu, do ich uczestnictwa w życiu społecznym.

Spotkanie dla seniorów prowadził znany aktor Dariusz Kowalski. – Społeczeństwo powinno pamiętać o ludziach starszych, bo oni są naprawdę skarbem. Papież Franciszek powiedział, że młodzi szybko biegają, ale starsi znają drogę – wyjaśnił. Pielgrzymkę seniorów zorganizował Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej. Oprawę muzyczną przygotował chór seniorów Niezastąpieni z Włoszczowy.

Małżeństwa i rodziny

Boża miłość umacnia

W dniach 22-23 września br. miała miejsce 34. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę, zorganizowana przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin. Centralnej Mszy św. pielgrzymkowej na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W spotkaniu wzięli udział: małżeństwa, rodziny, doradcy życia rodzinnego, osoby zaangażowane w duszpasterstwo rodzin – w sumie ponad 5 tys. osób. Obecny był bp Wiesław Śmigiel, nowy przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. – Z jednej strony nie ma wspólnoty bardziej bliskiej, a z drugiej – będącej przestrzenią dla ogromnej ofiarności i zatroskania o siebie nawzajem, jak wspólnota małżeńska. I dlatego nigdy nie dość wchodzić w tajemnicę chrześcijańskiego małżeństwa i jedności małżeńskiej. Nigdy nie dość, zwłaszcza dzisiaj, wobec prawdziwej plagi, która dotyka także naszej polskiej społeczności i polskiego narodu – plagi rozwodów, ale także związków partnerskich. I to bardzo często ze strony ludzi, którzy są ochrzczeni i którzy z punktu widzenia prawa kanonicznego nie mają żadnych przeszkód, by związek małżeński zawrzeć. Ale nie chcą się zobowiązywać, bo to kosztuje – zobowiązywać się do miłości i wierności aż do końca życia i uczciwości małżeńskiej – powiedział metropolita krakowski.

Bp Śmigiel zwrócił uwagę, że każda parafia powinna mieć poradnictwo rodzinne. Potrzebne są także specjalistyczne poradnie życia małżeńskiego i rodzinnego. I do tego zmierzamy.

W czasie Mszy św. nastąpiły odnowienie przyrzeczeń małżeńskich i ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego.

Krótko

21 września przybyła 18. Pielgrzymka Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. Z ok. 5 tys. osób modlili się pasterze Kościoła wrocławskiego: abp Józef Kupny, metropolita, oraz biskupi pomocniczy Andrzej Siemieniewski i Jacek Kiciński. Doroczna pielgrzymka wiernych z Dolnego Śląska przybywa na pamiątkę ślubowań, które w 2000 r. archidiecezja wrocławska złożyła na Jasnej Górze.

24 września przybyli na Jasną Górę księża pauliści na zakończenie kapituły prowincjalnej. Eucharystii przewodniczył ks. Wojciech Turek, nowy prowincjał zgromadzenia paulistów.

25 września odbyło się 18. Forum Młodzieży Szkół Katolickich z udziałem ok. 2 tys. osób. Młodzież wysłuchała wykładu ks. Wojciecha Węgrzyniaka, rekolekcjonisty, oraz świadectwa Rafała Patyry, dziennikarza TVP. Spotkanie z młodzieżą prowadził ks. Jakub Bartczak, znany „raper w sutannie”. Obecny był ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich.

Zbigniew Boniek nie będzie prezesem PZPN

2019-10-18 09:51

wpolityce.pl

Temat kandydatury na moją trzecią kadencję prezesa PZPN na ten moment nie istnieje. Musimy wybrać nowego prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, bo tak stanowi prawo polskie i przy tym zostańmy - mówi prezes PZPN Zbigniew Boniek. Właśnie trwa w Warszawie zjazd PZPN

youtube.com

Prawo polskie zabrania kandydowania trzeci raz na stanowisko prezesa związku, a Bońkowi w październiku 2020 roku kończy się druga kadencja.

Moim zdaniem, to środowisko powinno wybierać prezesów. O tym nie powinni decydować politycy, a delegaci. Jest jednak ustawa, która obowiązuje, ale uważam, że to chory punkt w tej ustawie — przyznał Boniek.

Prezes powiedział, że nie zamierza kandydować w przyszłym roku na kolejną kadencję, bo szanuje prawo.

W październiku przyszłego roku kończę prezesurę i mam nadzieję, że na tym fotelu usiądzie ktoś, kto będzie ulepszał związek — zakończył popularny Zibi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież do Indian amazońskich: Ewangelia musi się inkulturować

2019-10-18 19:16

Beata Zajączkowska/vaticannews / Watykan (KAI)

Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”. Papież Franciszek mówił o tym w czasie spotkania z grupą około 40 Indian amazońskich. Część z nich uczestniczy w synodzie, a pozostali biorą udział w innych okołosynodalnych inicjatywach, jakie odbywają się w Rzymie.

Vatican News / AFP
Papież do Indian amazońskich

Na początku spotkania dwoje przedstawicieli rdzennych ludów Amazonii podziękowało Papieżowi za zwołanie synodu i poprosiło go o pomoc w zapewnieniu spokojnego i szczęśliwego życia ich ludom, w ochronie ziemi i wody, tak aby mogli z nich korzystać także ich potomkowie.

Franciszek mówił o tym, że Ewangelia jest ziarnem, które pada w ziemię i wzrasta zgodnie z cechami danej ziemi. Mówiąc o regionie amazońskim, wskazał na niebezpieczeństwo nowych form kolonizacji. Odwołując się do początków chrześcijaństwa, które zrodziło się w świecie żydowskim, rozwijało się w świecie grecko-łacińskim, a w końcu dotarło do innych ziem, w tym słowiańskich, wschodnich i amerykańskich, Ojciec Święty podkreślił, że Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”.

W czasie spotkania z Papieżem przedstawicielom Indian towarzyszyli abp Roque Paloschi, metropolita Porto Velho w Brazylii, i kard. Claudio Hummes, relator generalny Synodu Biskupów. Spotkanie miało charakter bardzo spontaniczny. Franciszek otrzymał w prezencie m.in. tradycyjny łuk oraz pióropusz, w którym chętnie pozował do zdjęć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem