Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 40/2018, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa z Ojcem Pio

Czyszczenie czyśćca

Wielka modlitwa w intencji dusz czyśćcowych trwała na Jasnej Górze w nocy z 22 na 23 września br. Pod hasłem „Z Maryją i Ojcem Pio czyścimy czyściec” odbyło się Czuwanie Grup Modlitwy Ojca Pio z udziałem kilkuset osób. Obecnie świętowany jest rok jubileuszu 100-lecia otrzymania stygmatów przez św. Ojca Pio oraz 50-lecia jego przejścia do domu Ojca. – Chcemy, by to był prawdziwy szturm do nieba – oznajmił br. Roman Rusek, krajowy koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio. I przytoczył słowa Ojca Pio: „Bądź pewny, jeśli będziesz się modlił za dusze w czyśćcu cierpiące, na pewno będzie się ktoś za ciebie modlił wtedy, kiedy będziesz potrzebował pomocy”.

Równocześnie w dniach 20-22 września na Jasnej Górze trwał Jubileuszowy Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio, będący jednym z siedmiu głównych krajowych wydarzeń Roku Jubileuszu św. Ojca Pio.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Seniorzy razem

Z radością przeżywać jesień życia

Z udziałem ok. 700 osób 22 września br. odbyła się 1. Narodowa Pielgrzymka Seniorów na Jasną Górę. Mszy św. przewodniczył arcybiskup senior Edward Nowak z Watykanu, a homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. – Zapamiętajmy to w tej „polskiej Kanie” – Maryi i Panu Bogu zależy, żeby każdy człowiek był radosny i szczęśliwy, aż do końca swoich dni na ziemi i jeszcze dalej – powiedział bp Przybylski.

Na pielgrzymce obecna była Elżbieta Bojanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która powiedziała: – To bardzo ważne dla aktywności osób starszych, do wsparcia ich na duchu, w codziennym życiu, do ich uczestnictwa w życiu społecznym.

Spotkanie dla seniorów prowadził znany aktor Dariusz Kowalski. – Społeczeństwo powinno pamiętać o ludziach starszych, bo oni są naprawdę skarbem. Papież Franciszek powiedział, że młodzi szybko biegają, ale starsi znają drogę – wyjaśnił. Pielgrzymkę seniorów zorganizował Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej. Oprawę muzyczną przygotował chór seniorów Niezastąpieni z Włoszczowy.

Reklama

Małżeństwa i rodziny

Boża miłość umacnia

W dniach 22-23 września br. miała miejsce 34. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę, zorganizowana przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin. Centralnej Mszy św. pielgrzymkowej na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W spotkaniu wzięli udział: małżeństwa, rodziny, doradcy życia rodzinnego, osoby zaangażowane w duszpasterstwo rodzin – w sumie ponad 5 tys. osób. Obecny był bp Wiesław Śmigiel, nowy przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. – Z jednej strony nie ma wspólnoty bardziej bliskiej, a z drugiej – będącej przestrzenią dla ogromnej ofiarności i zatroskania o siebie nawzajem, jak wspólnota małżeńska. I dlatego nigdy nie dość wchodzić w tajemnicę chrześcijańskiego małżeństwa i jedności małżeńskiej. Nigdy nie dość, zwłaszcza dzisiaj, wobec prawdziwej plagi, która dotyka także naszej polskiej społeczności i polskiego narodu – plagi rozwodów, ale także związków partnerskich. I to bardzo często ze strony ludzi, którzy są ochrzczeni i którzy z punktu widzenia prawa kanonicznego nie mają żadnych przeszkód, by związek małżeński zawrzeć. Ale nie chcą się zobowiązywać, bo to kosztuje – zobowiązywać się do miłości i wierności aż do końca życia i uczciwości małżeńskiej – powiedział metropolita krakowski.

Bp Śmigiel zwrócił uwagę, że każda parafia powinna mieć poradnictwo rodzinne. Potrzebne są także specjalistyczne poradnie życia małżeńskiego i rodzinnego. I do tego zmierzamy.

W czasie Mszy św. nastąpiły odnowienie przyrzeczeń małżeńskich i ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego.

Krótko

21 września przybyła 18. Pielgrzymka Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. Z ok. 5 tys. osób modlili się pasterze Kościoła wrocławskiego: abp Józef Kupny, metropolita, oraz biskupi pomocniczy Andrzej Siemieniewski i Jacek Kiciński. Doroczna pielgrzymka wiernych z Dolnego Śląska przybywa na pamiątkę ślubowań, które w 2000 r. archidiecezja wrocławska złożyła na Jasnej Górze.

Reklama

24 września przybyli na Jasną Górę księża pauliści na zakończenie kapituły prowincjalnej. Eucharystii przewodniczył ks. Wojciech Turek, nowy prowincjał zgromadzenia paulistów.

25 września odbyło się 18. Forum Młodzieży Szkół Katolickich z udziałem ok. 2 tys. osób. Młodzież wysłuchała wykładu ks. Wojciecha Węgrzyniaka, rekolekcjonisty, oraz świadectwa Rafała Patyry, dziennikarza TVP. Spotkanie z młodzieżą prowadził ks. Jakub Bartczak, znany „raper w sutannie”. Obecny był ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich.

2018-10-03 08:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza błogosławiona z Facebooka? Od 10 maja Helena Kmieć służebnicą Bożą

2024-04-22 14:01

[ TEMATY ]

święci

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

Dziś miałaby 33 lata - wiek chrystusowy. Teraz, siedem lat po tragicznej śmierci, jest kandydatką na ołtarze. Helena Kmieć, misjonarka świecka archidiecezji krakowskiej, będzie od 10 maja nosić tytuł służebnicy Bożej. Tego dnia ruszy bowiem jej proces beatyfikacyjny.

„W jednym z podań o wyjazd misyjny Helena napisała, że otrzymała Łaskę Bożą - czyli 5 razy D, Dar Darmo Dany Do Dawania, i że musi się tym darem dzielić” - wspomina w rozmowie z Radiem Watykańskim postulator, o. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję