Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 42/2018, str. 8

Szkoły papieskie

Św. Jan Paweł II żyje w młodych sercach

Ponad 14 tys. młodych ludzi i ich opiekunów z 300 szkół wzięło udział w 18. Pielgrzymce Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II na Jasną Górę. Szczególnym gościem spotkania był abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, wieloletni osobisty sekretarz papieża Jana Pawła II. – Chcę im pogratulować wyboru takiego patrona, który jest ciągle aktualny, który ma ciągle tę moc przemawiania, wypraszania łask i błogosławieństwa Bożego, zwłaszcza teraz, kiedy jest święty – powiedział abp Mokrzycki. – Jest to dla mnie wielka radość, bo św. Jan Paweł II jest wciąż żywy w sercach tych dzieci, tej młodzieży, którzy ciągle potrzebują przewodników w swoim wzrastaniu duchowym i w społeczeństwie. Obecnie jestem na synodzie o młodzieży i chciałbym zawieźć ten piękny obraz, te zdjęcia z Jasnej Góry, aby oni wszyscy zobaczyli, że jednak młodzież jest w Kościele, że młodzież potrzebuje na swojej drodze Kościoła i przewodników.

Pielgrzymce przewodniczył bp Henryk Tomasik z Radomia, krajowy duszpasterz Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II. – Szkoły im. Jana Pawła II gromadzą się na Jasnej Górze, aby wyznać swoją wiarę, przywiązanie do Matki Bożej i przypomnieć sobie nauczanie swego patrona – św. Jana Pawła II.

Reklama

Ta pielgrzymka jest wyjątkowa, ponieważ włączamy się w dziękczynienie z racji 40. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową – zaznaczył bp Tomasik.

Za organizację pielgrzymki odpowiadała Publiczna Szkoła Integracyjna im. Jana Pawła II w Radomiu z dyrektorem Janem Rychlickim. W pielgrzymce po raz pierwszy wzięła udział delegacja z Polskiej Szkoły Społecznej im. Jana Pawła II w Grodnie na Białorusi z dyrektor Heleną Dubowską.

***

Amazonki

Lecząca siła wspólnoty

Z udziałem ok. 7 tys. kobiet z Polski, a także z Niemiec, Czech i ze Słowacji 6 października br. odbyła się 21. Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi – pielgrzymka amazonek. Słowa pozdrowienia przesłał do kobiet papież Franciszek. Specjalny list amazonki otrzymały również od małżonki prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. – Jest to najważniejszy dzień w roku dla nas, dla kobiet po chorobie nowotworowej piersi – powiedziała Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki. – My tak naprawdę co roku czekamy na to, żebyśmy mogły tu ponownie przyjechać, podziękować Mateńce za łaski i upraszać o następne. A to jest też miejsce, z którego możemy zaapelować do wszystkich kobiet, żeby pomyślały o swoim zdrowiu, żeby nie zapominały o samobadaniu i żeby w przyszłości nie powiększały naszego grona. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. – Jesteśmy tutaj, na Jasnej Górze, żeby podziękować Bogu, że nie usuwa z naszego życia przeszkód, krzyży, braków, problemów (...). Bo nawet jeśli Pan Bóg czasem nie usuwa z naszego życia, z naszej miłości, cierpienia, braku, krzyża, to właśnie w ten sposób chce nam dać siłę, żeby to przezwyciężyć, chce nam dać coś takiego, żebyśmy może z tego naszego doświadczenia uczyli się czegoś dużo ważniejszego – podkreślił bp Przybylski.

***

Dziękczynienie

50-lecie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

Reklama

Podczas tegorocznych uroczystości odpustowych ku czci Matki Bożej Różańcowej, 7 października, Jasnogórska Rodzina Różańcowa świętowała jubileusz 50-lecia powstania. Z tej okazji przygotowano specjalne wotum – nowe tabernakulum w Kaplicy Serca Pana Jezusa.

Eucharystia na Szczycie Jasnogórskim zwieńczyła trzydniowe rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej – wspólnoty, która powstała na Jasnej Górze z inicjatywy śp. o. Bronisława Matyszczyka, paulina, i łączy wielu czcicieli Różańca św. w Polsce i na emigracji. Sumie przewodniczył bp Łukasz Buzun OSPPE z Kalisza. Mszę św. koncelebrowali m.in.: o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów, o. Marek Nowacki – dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej i o. Zbigniew Ptak OSPPE – tegoroczny rekolekcjonista. – Dzisiaj stajemy tutaj po to, żeby wspólnie przeżywać Eucharystię i Bogu dziękować za ten ogromny dar modlitwy różańcowej i za was wszystkich, za tych, którzy odeszli już do Pana, a tworzyli Jasnogórską Rodzinę Różańcową – za pierwszych ojców, którzy ją założyli, za śp. o. Matyszczyka, za śp. o. Bogumiła Schaba, za obecnego ojca dyrektora, za całą rzeczywistość, która tworzy Rodzinę Różańcową Jasnogórską – powiedział bp Buzun. – Składamy Panu Bogu hołd nie tylko za 50 lat organizacji, instytucji czy wreszcie wspólnoty, ale też za 50 lat ludzkich historii, które ta wspólnota zawiera w sobie. Dziś przybywamy tu, aby szczególnie uroczyście Matce Bożej podziękować – podkreślił o. Nowacki.

2018-10-16 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Za życiem w Jarosławiu

2021-09-21 11:30

archiwum Radio Fara

W Marszu wzięły udział całe rodziny

W Marszu wzięły udział całe rodziny

W ostatnią niedzielę, 19 września 2021 r., w Jarosławiu odbył się Marsz dla życia i rodziny. Pochód przeszedł z kościoła Miłosierdzia Bożego do jarosławskiego Opactwa. W tym roku hasłem wydarzenia były słowa: „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Marsz zgromadziły wiernych, którym zależy na obronie życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Rodziny całymi rodzinami gromadziły się na tym wydarzeniu, aby swoim świadectwem mówić o życiu. W wydarzeniu wzięli udział także Wojownicy Maryi z Przemyśla, Domowy Kościół i inne wspólnoty eklezjalne. Miłość, życie i rodzina to najlepsza jest nowina – z takim hasłem uczestnicy marszu przechodzili przez Jarosław.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję