Reklama

Aspekty

Dbają o swój kraj

Stulecie niepodległości – to zobowiązuje. Nie zapomina o tym diecezjalna Akcja Katolicka, która służy ojczyźnie na wiele sposobów

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 42/2018, str. VI

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Archiwum DIAK

Diecezjalnej Akcji Katolickiej nie brakuje podczas wydarzeń ogólnopolskich. Tu: uroczystości ku czci św. Wojciecha, patrona Polski

Diecezjalnej Akcji Katolickiej nie brakuje podczas wydarzeń ogólnopolskich.
Tu: uroczystości ku czci św. Wojciecha, patrona Polski

Członkowie AK 13 października rozpoczęli nowennę za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. – W najlepsze trwa walka z Kościołem, ostatnio kolejny raz rozniecona przez ekrany kinowe – podkreśla Urszula Furtak, prezes ogólnopolskiej AK. Nowenna ma być swoistym antidotum na trudne sytuacje, ale też wyrazem oddania i troski o Polskę. Podjęcie nowenny wiąże się z 40. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz z pierwszą rocznicą ustanowienia św. Jana Pawła II patronem Akcji Katolickiej. – Podejmujemy ją, przywołując nauczanie jednego z najwybitniejszych Polaków, polskiego papieża, syna polskiej ziemi Karola Wojtyły. Za jego wstawiennictwem będziemy wypraszać łaski w 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polski – wyjaśnia Urszula Furtak.

Nowenna zamieszczona została w publikacji „Być Polakiem” autorstwa ks. Jana Bartoszka z diecezji tarnowskiej. Tematyka rozważań odwołuje się do duchowej tożsamości narodu i skłania do refleksji m.in. nad trzeźwością, kondycją rodziny, miłością do Matki Bożej, polską szkołą itd. Sam pomysł odmawiania modlitwy przez dziewięć kolejnych dni nie jest w Kościele czymś nowym – już od wieków różne nowenny odmawiane są przed ważnymi wydarzeniami lub w szczególnych potrzebach. – Chodzi nam o to, żeby przygotować się nie tylko dydaktycznie, ale i duchowo do obchodów stulecia. Jesteśmy w Akcji Katolickiej wspólnotą, więc również w ramach wspólnoty się modlimy, czy to w kole parafialnym, czy w innym gronie. Nowennę można też oczywiście odmawiać prywatnie – podkreśla Marek Kuczyński, rzecznik diecezjalnej AK.

Nie tylko od święta

Reklama

– W ramach głównych obchodów stulecia niepodległości będziemy jako członkowie AK włączać się w różne wydarzenia państwowe i kościelne. Nie może nas tam zabraknąć. Ale nie zapominajmy, że krzewimy patriotyzm nie tylko z okazji wielkich wydarzeń. Co roku np. organizujemy diecezjalno-wojewódzki konkurs „Ojczyzno ma” pod patronatem biskupa i kuratora oświaty. Mobilizujemy młodzież do zainteresowania się historią Polski oraz historią Kościoła naszych ziem – dopowiada Marek Kuczyński.

Akcja Katolicka zajmuje się też popularyzacją pieśni o tematyce ojczyźnianej. Ostatnimi czasy pomagają w tym „Śpiewniki Pieśni Patriotycznych”. – Te śpiewniki są wspaniałe. Znajdują się tam nie tylko teksty, ale i funkcje do zagrania akompaniamentu – podkreśla Marek Kuczyński. – Rozprowadzamy je bezpłatnie m.in. podczas koncertów patriotycznych, jak niedawno w Świebodzinie. W ogóle pieśni patriotyczne warte są tego, by o nich nie zapominać. Niedługo czeka nas kolejny przegląd w Sulechowie. I tu podziękowania należą się szczególnie pomysłodawcy, Stanisławowi Walnerowi. Przegląd Pieśni Patriotycznych cieszy się wielką popularnością. Odbywa się w sali obliczonej na 180 osób, a i tak chętni widzowie siadają na schodach, bo brakuje miejsc. Widać więc, że jest ogromne zapotrzebowanie na takie wydarzenia.

Tu i teraz też jest ważne

Podkreślanie przeszłości i duma z przodków to jedno. Ale ważne jest też to, co dla kraju robi się teraz. – Tu nieocenione są działania pedagogiczne. Teraz na szczęście w szkolnej podstawie programowej jest historia niepodległości Polski. Jednak nie można tego sprowadzać wyłącznie do kwestii wyuczenia się na sprawdzian, zdania i zapomnienia. Tutaj chodzi o takie uczenie patriotyzmu, które wrośnie w osobowość, stanie się częścią rdzenia osobowości młodego pokolenia. Trzeba wychowywać ludzi, którzy będą chcieli pracować dla dobra swojego kraju. A oprócz tego myślę, że w troskę o Polskę jak najbardziej wpisują się m.in. działania mające na celu obronę dobrego imienia naszej ojczyzny, ale też np. walka o niedziele wolne od handlu, do której jako Akcja Katolicka włączyliśmy się czynnie – przypomina Marek Kuczyński.

Reklama

AK nie zapomina o modlitwie za Polskę. W wielu parafiach odprawiane są Msze św. w tej intencji. Organizowane są również pielgrzymki, zarówno diecezjalne, jak i ogólnopolskie – w tych ostatnich Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej zawsze prezentuje swój sztandar.

Jak zauważa rzecznik AK, swoją troskę o losy ojczyzny, również tej małej, mamy okazję pokazać już teraz, w najbliższych wyborach: – Udział w wyborach powinien być dla każdego oczywisty. I nie tylko udział, ale i sensowne wybieranie kandydatów. Teraz mamy wybory samorządowe, które nie dotyczą kształtowania prawodawstwa na szczeblu centralnym. Dlatego wybierając powinniśmy stawiać na kompetencje, patrzeć, co dany kandydat sobą reprezentuje, jakie ma osiągnięcia choćby w działalności społecznej. Wybrani przez nas ludzie będą decydować o różnych sprawach. Nie tylko o położeniu nowego chodnika, ale też o tym, jak dana ulica będzie się nazywać, jakie symbole będą stawiane w przestrzeni publicznej, a jakie będą z niej usuwane. Idąc bądź nie idąc na wybory, też się do tego przyczyniamy.

2018-10-16 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezes DIAK Ryszard Furtak: Naszym orężem jest modlitwa i wsparcie naszych kapłanów

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

apel

aborcja

Trybunał Konstytucyjny

Archiwum Aspektów

Ryszard Furtak, prezes DIAK

Ryszard Furtak, prezes DIAK

Wydany 22 października br. wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący zakazu tzw. aborcji eugenicznej wywołał duże emocje w polskim społeczeństwie, w tym również falę agresji i sprzeciwu, która została skierowana w stronę Kościoła katolickiego. W związku z obecną sytuacją Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zamieściła na swoim profilu fb "APEL O OPAMIĘTANIE I ODWAGĘ W WYZNAWANIU WIARY".

Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej przyłączając się do stanowiska Akcji Katolickiej w Polsce umieścił na swoim profilu fb następujący apel:

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik KEP o raporcie komisji ws. o. Pawła M.: tak ogromna manipulacja jest niewyobrażalna

2021-09-16 13:55

[ TEMATY ]

dominikanie

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

flickr.com/episkopatnews

"To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych" - powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M., który dopuścił się przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób w duszpasterstwie. Zdaniem ks. Leszka Gęsiaka SJ, byłoby jednak dużym nadużyciem deprecjonowanie gigantycznej pracy wykonywanej przez zakon dominikanów w Polsce.

Pytany o komentarz do wczorajszej prezentacji raportu na temat o. Pawła M. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ stwierdził, że przedstawione na niej fakty w dużej mierze były już znane, niemniej jednak są to fakty porażające. - To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, jest niewyobrażalne. Ból ludzi, którzy zostali tą działalnością doświadczeni, ból ofiar, a mówimy nie o osobach małoletnich, ale dorosłych, a więc ta manipulacja musiała być tak duża, skoro ulegali jej dorośli ludzie - to jest godne pożałowania. Ten ból wymaga z jednej strony na pewno wielkiego współczucia, ale też wsparcia ich w tym wszystkim, czego będą potrzebować - dodał rzecznik KEP.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję