Reklama

Z życia diecezji

16 marca odbyło się comiesięczne spotkanie głogowskiego KIK-u. Tradycyjnie rozpoczęła je Msza św., którą tym razem odprawił ks. Rafał Zendran.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głogów: Klub Inteligencji Katolickiej

Na drogach duchowości

W homilii dyrektor Radia Plus naszej diecezji skupił się na postaci Abrahama, w szczególny sposób analizując dramatyczne wydarzenia związane z nakazem od Boga złożenia ofiary ze swego syna Izaaka. Pokazał on nie tylko głębię i nieprzemijającą aktualność (wzorcowej) postawy Abrahama, ale też wskazał na znaczenie w naszym życiu bezgranicznego zawierzenia woli Bożej. Kaznodzieja zachęcał: - Prośmy, abyśmy w naszych doświadczeniach próby umieli przebijać się przez doświadczenia udręki wewnętrznej, cierpienia, bólu fizycznego, aby móc odkryć zapowiedź ocalenia. Po Mszy św. w sali konferencyjnej przy herbacie rozpoczęła się dyskusja klubowa na temat: "Drogi i bezdroża duchowości". Referat wprowadzający poświęcony znaczeniu duchowego rozwoju w życiu chrześcijanina wygłosiła Helena Wisz. Dyskusja skupiła się na znaczeniu w duchowej formacji mistrzów życia duchowego, takich jak św. Jan od Krzyża, św. Teresa Wielka czy św. Teresa Benedykta od Krzyża. Poruszono też m.in. problematykę związaną z kierownictwem duchowym.
W trakcie spotkania członkowie głogowskiego KIK-u podpisali się pod listem skierowanym do premiera RP Leszka Millera, w którym udzielają poparcia inicjatywie i działaniom Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia mających na celu wynegocjowanie dwustronnego aneksu/protokołu traktatu akcesyjnego Polska - Unia Europejska, dotyczącego suwerenności polskiej rodziny, w szczególności: ochrony życia człowieka; ochrony małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny; ochrony praw rodziców do decydowania o wychowaniu swoich dzieci. Poruszono też wiele spraw organizacyjnych: pierwsze efekty wielkopostnej akcji KIK-u wspierającej Przytulisko dla Bezdomnych w Żukowicach oraz przyznanie przez władze miasta dotacji na rzecz Głogowskiego Konwersatorium Humanistycznego.
Kolejne, cykliczne spotkanie klubu zostało wyznaczone na 27 kwietnia (Biała Niedziela), w programie przewidziano: jak zawsze Mszę św. o godz. 17.00, po czym dyskusję klubową nt.: "Czytając Tryptyk rzymski" oraz tradycyjne "Święcone". Serdecznie zapraszamy!

Reklama

Waldemar Hass

Zielona Góra: Ośrodek Informacji o Sektach

Niebezpieczny grunt

Parapsychologia zajmuje się zjawiskami trudnymi lub niemożliwymi do wyjaśnienia za pomocą znanych praw przyrody. Termin "parapsychologia" wprowadził do nauki w 1889 r. niemiecki psycholog Maks Dessoir. Upowszechniono go wraz z założeniem Laboratorium Parapsychologicznego na Uniwersytecie Duke´a w Durham w Karolinie Północnej (USA). Dwudziestopięciominutowy film mówiący o parapsychologii pokazywał rzeczywistość oddziaływania tzw. szóstego zmysłu. Dzięki niemu niektórzy z ludzi, potrafią przewidzieć lub przeczuwać wydarzenia przyszłe, doświadczają jasnowidzenia i telepatii. Parapsychologowie udowadniają, że zjawiska paranormalne są zjawiskami rzeczywistymi, które mogą być badane i weryfikowane. Wyniki badań wskazują duże rozbieżności, zależne od ośrodka, w którym je przeprowadzono. Wszystko zależy od tego, czy doświadczenia prowadzili sceptycy czy też entuzjaści zjawisk paranormalnych. Trudno jednak zaprzeczyć, że nie doświadczamy w ogóle choćby takich zjawisk jak przeczucia czy sny, które są trudne do wytłumaczenia. Pozostaje pytanie, na jakiej zasadzie się to dzieje? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Parapsychologia, i wszystko co się z nią wiąże, jest rzeczywistością na tyle mało jeszcze poznaną i weryfikowalną, że staje się gruntem niebezpiecznym. Angażując się w nią, nie do końca wiemy, w co wchodzimy. W czasie dyskusji podkreślano, że przywiązanie do paranormalnych darów może spowodować, że zamiast nimi kierować, one zaczną władać nami. Zatem wobec rzeczywistości nieznanej powinniśmy mieć więcej krytycyzmu. Poza tym jest to grunt otwarty na działanie magii i okultyzmu.
W wieczorach filmowych organizowanych przez ośrodek co dwa tygodnie bierze udział od 10 do 15 osób. W czasie kolejnego spotkania, które odbędzie się 16 kwietnia, wyświetlony zostanie film pt. Święte miejsca i mistyczne duchy.
W każdą środę w godz. 10.00 do 17.00 przy ul. Krawieckiej 7/9 prowadzone są stałe dyżury dla tych, którzy szukają informacji na temat sekt i uzależnień. Ośrodek współpracuje z kapłanami, prawnikami, psychologami, pedagogami, którzy służą radą w konkretnych przypadkach. Prowadzi także stały monitoring sekt działających na terenie Zielonej Góry i okolic.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Magdalena Kozieł

Nowa Sól

21 marca został otwarty i poświęcony przez bp. Adama Dyczkowskiego odnowiony oddział pogotowia ratunkowego oraz izba przyjęć Szpitala Miejskiego w Nowej Soli. Ksiądz Biskup na spotkaniu z lekarzami i pielęgniarkami wyraził wielkie uznanie dla dyrekcji szpitala, która przeprowadziła konieczną modernizację. Zwrócił uwagę na wielką rangę, jaką szpital obecnie posiada na terenie województwa lubuskiego. Już w tej chwili ponad 30% leczonych to osoby spoza terenu placówki. Podziękował personelowi medycznemu za opiekę nad chorymi, także kapłanami. Jak poinformowała dyrekcja szpitala, w najbliższym czasie zostanie odnowiona kaplica, co będzie kolejną okazją do wizyty Księdza Biskupa w nowosolskim szpitalu. M.O.

Filharmonia Zielonogórska

23 marca w sali koncertowej Międzynarodowego Centrum Muzycznego "Wschód Zachód" w Zielonej Górze odbyło się polskie prawykonanie utworu Wersety nadziei, skomponowanego przez Czesława Grabowskiego - dyrektora Filharmonii Zielonogórskiej. Utwór dedykowany jest pamięci ofiar 11 września 2001 r. oraz wszystkim przeżywającym tragedie. Z prośbą o skomponowanie takiego utworu do Cz. Grabowskiego zgłosili się organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Nytarskoncert Tvind" w Danii. Właśnie na tym festiwalu pierwszy raz wykonano Wersety nadziei. W programie koncertu oratoryjnego z 23 marca znalazły się także wykonane po raz pierwszy w Zielonej Górze Dzwony Rachmaninowa oraz Uwertura Egmont Beethovena. W koncercie wystąpiły: orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej, Narodowy Chór Ukrainy "Dumka" oraz żeński chór "Polirytmia". M.K.

Reklama

Przystanek Jezus

Jurek Owsiak nie chce zgodzić się na obecność Przystanku Jezus w czasie tegorocznej plenerowej imprezy rockowej w Żarach - "Przystanek Woodstock". Uważa, że Przystanek Jezus jest elementem konfliktowym. Rzecznik prasowy Przystanku Jezus - ks. dr Andrzej Draguła skomentował wypowiedź J. Owsiaka: "Jestem zasmucony i zaskoczony tą wypowiedzią. Mam nadzieję, że nie jest ona powrotem do napięć, jakie panowały między oboma Przystankami". Organizatorzy Przystanku Jezus nie chcą, aby ich inicjatywa była postrzegana dywersyjnie i zapowiadają rozmowy z Fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w celu dojścia do porozumienia i ustalenia jak najlepszych warunków swojej obecności na tej imprezie. Przystanek Jezus jest inicjatywą ewangelizacyjną Kościoła wobec młodzieży uczestniczącej w Przystanku Woodstock. M.K.

Zielona Góra

23 marca Rada Miasta Zielonej Góry odrzuciła wniosek diecezji zielonogórsko-gorzowskiej o sprzedaż działki na os. Kaszubskim z przeznaczeniem na cele charytatywno-opiekuńcze. Większość w Radzie Miasta Zielonej Góry posiadają członkowie SLD. Z wnioskiem o sprzedaż ziemi z 99% bonifikatą diecezja zwróciła się w maju 2002 r. Ówczesny Zarząd Miasta przygotował projekt uchwały przewidujący sprzedaż działki na proponowanych przez diecezje warunkach. Uchwała ta nie weszła jednak wówczas na obrady Rady Miasta. ks. A.D.

Jednym zdaniem

20 marca w Zielonej Górze odbył się wykład dr Mirosławy Lesieckiej pt. "Choroba psychiczna a opętanie". Spotkanie zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich Oddział Zielonogórski.

21 marca w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli przedstawiono inscenizację Drogi Krzyżowej, którą przygotowała młodzież z parafialnego oddziału KSM i oazy młodzieżowej pod kierunkiem ks. Jerzego Waścińskiego i s. Zofii Weres ze Zgromadzenia Sióstr Sług Jezusa.

W dniach 23-26 marca w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca w Zielonej Górze odbyły się rekolekcje wielkopostne dla studentów i nauczycieli, które poprowadził o. Mirosław Pilśniak OP. Bp Adam Dyczkowski uczestniczył 25 marca w rekolekcjach studenckich, a dzień później bp Edward Dajczak wziął udział w nabożeństwie podczas rekolekcji dla nauczycieli.

25 marca w Klubie Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze ks. Zbigniew Cieszkowski wygłosił wykład pt. "Jan Paweł II jako biskup Rzymu - o Europie".

25 marca w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze odbyło się czuwanie modlitewne w intencji pokoju w Iraku, które zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Tęcza". Czuwanie zakończyło się Mszą św., której przewodniczył ks. prał. Zbigniew Stekiel.

26 marca w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbyło się spotkanie autorskie z Czesławem Sobkowiakiem i Agnieszką Graczew, którzy promowali książkę Rozmowa z Rimbaudem.

Zaproszenia

Klub Inteligencji Katolickiej w Gorzowie Wlkp. zaprasza 7 kwietnia o godz. 18.00 na wykład dotyczący negocjacji w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej. Prelekcje wygłosi Radosław Wróblewski - historyk, pracownik Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego. Spotkanie odbędzie się w sali klubu przy ul. Obotryckiej 10.

Gorzowskie Duszpasterstwo Nauczycieli zaprasza 10 kwietnia na wykład pt. "Postawa i czyny miłosierdzia - jedyna słuszna miara ludzkiej sprawiedliwości". Spotkanie odbędzie się kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Mieszka I.

Katolickie Gimnazjum i Liceum św. Stanisława Kostki zaprasza na spotkanie informacyjne dla rodziców i uczniów, które odbędzie się 18 kwietnia o godz. 17.00 pod adresem: ul. Aliny 17 w Zielonej Górze. Tel. informacyjny: 453-97-88.

Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp. zaprasza 10 kwietnia o godz. 18.00 na wykład Ewy Kułakowskiej pt. "Gazeta Feniks - organ gorzowskiego podziemia w okresie 1982-89". Spotkanie odbędzie się w Muzeum przy ul. Warszawskiej 35.

Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej organizuje w terminie 23 kwietnia - 1 maja pielgrzymkę do Rzymu. W programie zwiedzanie Padwy, Asyżu, Monte Cassino oraz spotkanie z Ojcem Świętym. Bliższych informacji w godz. 8.00 do 16.00 udziela biuro Akcji Katolickiej przy ul. Aliny 5 w Zielonej Górze, tel. 453-97-71.

Spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci z Zielonej Góry i okolic odbędzie się 26 kwietnia o godz. 10.30 w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Przylepie.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Niedziela łowicka 51/2004

Sławny - u nas mało znany

CZYTAJ DALEJ

Z prośbą o bezpieczną przyszłość przybyli maturzyści diec. bielsko-żywieckiej

2024-04-19 16:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

diecezja bielsko‑żywiecka

BPJG

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Z prośbą o bezpieczną przyszłość, opiekę Matki Bożej nad Polską i o pokój na świecie modlili się maturzyści z diecezji bielsko-żywieckiej. Dziś na Jasną Górę przyjechało ponad 800 młodych. Modlił się z nimi diecezjalny biskup Roman Pindel.

- Przyjechaliśmy na Jasną Górę, żeby napełnić się nadzieją. To było dla nas bardzo ważne, żeby tutaj być. Oddajemy Maryi nasze troski i prosimy o wsparcie. Wierzymy, że Ona doda nam sił i pozwoli uwierzyć we własne możliwości - mówili maturzyści.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję