Reklama

Rozkład pielgrzymkowy

2018-11-14 11:43

Ks. Adam Stachowicz
Edycja sandomierska 46/2018, str. IV

Ks. Adam Stachowicz
Gimnazjaliści klas trzecich podczas ubiegłorocznej pielgrzymki na Święty Krzyż

Kreśląc kalendarz imprez diecezjalnych, nie możemy zapomnieć o wspólnych spotkaniach w poszczególnych stanach czy wspólnotach. Spójrzmy na różnorakie pielgrzymki, spotkania oraz zloty. Przedstawię dziś również inne propozycje, jakie duszpasterstwa diecezjalne nam proponują

Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

Z uwagi na liczny udział uczniów klas maturalnych organizatorzy już od kilku lat przewidują dwa terminy spotkania młodzieży u tronu Czarnej Madonny – w tym roku szkolnym jest to 11 i 12 kwietnia 2019 r. W pierwszym terminie zaproszeni są uczniowie ze szkół znajdujących się na terenie dekanatów: Rudnik nad Sanem, Sandomierz, Stalowa Wola, Nowa Dęba, Tarnobrzeg, Zaklików i Zawichost. Natomiast 12 kwietnia 2019 r. zapraszamy młodzież ze szkół znajdujących się na terenie dekanatów: Gorzyce, Janów Lubelski, Klimontów, Koprzywnica, Modliborzyce, Nisko, Opatów, Ostrowiec Świętokrzyski, Ożarów, Połaniec oraz Staszów.

Pielgrzymka w obu dniach ma podobny przebieg. Spotkanie rozpoczyna się o godz. 10.30 na placu przed Domem Pielgrzyma. Opiekunowie grup dokonują rejestracji pielgrzymów i otrzymują kartę do rejestracji, a także „pakiet pielgrzyma” dla każdego uczestnika w cenie 6 zł. Część formacyjna rozpocznie się o godz. 11.30 spotkaniem z „ciekawym człowiekiem” w Sali Ojca Kordeckiego. Następnie o godz. 13 jest Różaniec w kaplicy Cudownego Obrazu, a o godz. 14 Msza św. Organizatorzy grup maturzystów udających się na pielgrzymkę proszeni są o zgłoszenie orientacyjnej liczby uczestników do 8 kwietnia 2019 r. na adres e-mailowy: duszpasterstwo.mlodziezy@vp.pl .

Pielgrzymka gimnazjalistów klas trzecich na Święty Krzyż

Spotkanie uczniów gimnazjum przewidziane jest u Ojców Oblatów w sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego 24 maja 2019 r. Spotkanie rozpocznie się w Nowej Słupi u stóp Świętego Krzyża o godz. 9.30. Stamtąd każda grupa indywidualnie przeżywa Drogę Krzyżową. Na górze po powitaniu pielgrzymów od godz. 11.45 trwać będzie spotkanie z „ciekawym człowiekiem”. Po wspólnym przygotowaniu liturgii o godz. 13 przewidywana jest Msza św., a po niej czas na posiłek. Całość spotkania o godz. 15 zakończy się Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Reklama

Przy wejściu na szlak opiekun grupy otrzyma kartę do rejestracji, tekst Drogi Krzyżowej, a także „pakiet pielgrzyma” dla każdego uczestnika. Cena pakietu to 6 zł. Organizatorzy grup gimnazjalistów udających się na pielgrzymkę do 17 maja 2019 r. zgłaszają e-mailowo: duszpasterstwo.mlodziezy@vp.pl orientacyjną liczbę uczestników dla przygotowania pakietów.

Pielgrzymka dzieci komunijnych do sanktuarium w Janowie Lubelskim

Tradycją staje się doroczne spotkanie dzieci komunijnych w Janowie Lubelskim. Najbliższe odbędzie się 25 maja 2019 r. Pielgrzymka rozpocznie się o godz. 10 powitaniem dzieci, ich rodziców, opiekunów oraz nauczycieli i zawiązaniem wspólnoty.

Głównym punktem dnia jest Eucharystia o godz. 10.30, a po niej poczęstunek. Zwieńczeniem spotkania będzie wspólne nabożeństwo majowe w samo południe. Organizatorzy grup proszeni są o wcześniejsze zgłoszenia pod nr. telefonu (15) 8720111. Termin zgłoszeń upływa 24 maja 2019 r.

W diecezji poza jej granicami

Z inicjatyw diecezjalnych przywołajmy Niedzielę Palmową 14 kwietnia 2019 r. i tradycyjny Diecezjalny Konkurs Palm w Sandomierzu. Niewątpliwie ważnym wydarzeniem będzie 12 czerwca 2019 r. i obchodzona w tym dniu 20. rocznica pielgrzymki Jana Pawła II do Sandomierza.

W inicjatyw ponaddiecezjalnych dla młodzieży na uwagę zasługuje przypomnienie o Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, które odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. oraz XXIII Spotkanie Młodych na Lednicy w dniu 1 czerwca 2019 r. Odnośnie tego wydarzenia to warto zajrzeć po szczegóły na stronę: www.lednica2000.pl .

Zwieńczeniem diecezjalnego pielgrzymowania jest doroczna pielgrzymka piesza na Jasną Górę, która odbywa się od 4 do 12 sierpnia 2019 r. i pielgrzymi wychodzą z Sandomierza, Stalowej Woli oraz Ostrowca Świętokrzyskiego. Natomiast już dwa dni wcześniej ruszają pątnicy z Janowa Lubelskiego.

Pozostałe propozycje

Na koniec prześledźmy również różne inne propozycje diecezjalne. Warto zauważyć ofertę Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, które zaprasza w swoje mury chętnych na rekolekcje powołaniowe. Pierwsza taka tura spotkań odbędzie się od 30 listopada do 2 grudnia. W murach uczelni kształcącej nowych kapłanów odbędzie się również druga część spotkania dla Liturgicznej Służby Ołtarza 18 kwietnia 2019 r. w Wielki Czwartek po Mszy Krzyżma.

Od niedawna zauważyliśmy powołanie w naszej diecezji kilkudziesięciu mężczyzn posługujących jako Nadzwyczajni Szafarze Komunii św. Ich zadaniem jest posługa chorym szczególnie poprzez przynoszenie im w każdą niedzielę Komunii św. do domu. Odpowiedzialni za ich formację proponują kilka spotkań formacyjnych w nadchodzącym roku. I tak spotkania odbywać się będą: 24 listopada i 30 grudnia 2018 r., 16 marca i 8 czerwca 2019 r. Wszystkie będą miały miejsce w Sandomierzu i rozpoczynać się będą o godz. 9.30.

Przyjrzyjmy się również Kolędnikom Misyjnym i Grupom Misyjnym, które zaproszone są na spotkanie do Radomyśla nad Sanem 13 stycznia 2019 r. o godz. 10.30.

Popularnością od kilku lat cieszą się również „Ferie z wartościami” odbywające się w Radomyślu nad Sanem. Tegoroczne terminy to: 12-17 stycznia 2019 r., 19-24 stycznia 2019 r., 9-14 lutego 2019 r. oraz 16-21 lutego 2019 r. Początek każdego zjazdu będzie o godz. 17. Jeśli piszemy już o Radomyślu nad Sanem, to warto może przywołać inicjatywę piknikową dla dzieci „Strzał w 10”, która odbędzie się 26 maja 2019 r.

Tagi:
pielgrzymki

Reklama

BPKEP: więcej pielgrzymów na Jasnej Górze w 2018 roku

2018-12-31 18:31

BPKEP / Częstochowa (KAI)

W 2018 r. Jasną Górę nawiedziło 4,3 mln pielgrzymów, z czego 834 tys. osób przybyło do Sanktuarium w 200 ogólnopolskich pielgrzymkach. To więcej niż w ubiegłym roku - podało Biuro Prasowej Konferencji Episkopatu Polski.

Marian Sztajner/Niedziela

Wśród najliczniejszych pielgrzymek, które nawiedziły Jasnogórskie Sanktuarium w 2018 r., znalazły się m.in. pielgrzymki Rodziny „Radia Maryja”, Rolników, Motocyklistów, Odnowy w Duchu Świętym, Anonimowych Alkoholików, Ludzi Pracy, Kół Żywego Różańca, Szkół im. Jana Pawła II. W 2018 r. po raz pierwszy przybyła m.in. Pielgrzymka Żołnierzy Wyklętych i Narodowa Pielgrzymka Seniorów.

Pielgrzymi przybywali na Jasną Górę grupowo i indywidualnie, a także różnymi środkami lokomocji, m.in. rowerami, na rolkach, konno. W 255 pieszych pielgrzymkach przyszło 124 tys. osób. Oprócz polskich kardynałów, arcybiskupów i biskupów, na Jasną Górę przybyło 53 hierarchów z 32 państw świata.

W 2018 r. w Jasnogórskim Sanktuarium odprawiono 63 tys. 678 Eucharystii oraz udzielono sakramentu małżeństwa 35 parom. Odbyło się również 237 czuwań nocnych zorganizowanych przez różne grupy. Do Księgi Apelowej wpisano 60 tys. intencji.

Do najważniejszych wydarzeń świętowanych na Jasnej Górze w 2018 r. należał jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Jubileuszowy Rok wypełniły konferencje, pielgrzymki, koncerty i konkursy dedykowane 100-leciu Polski niepodległej. Główne uroczystości jubileuszowe z udziałem dzieci i młodzieży, władz państwowych i samorządowych oraz pielgrzymów, odbyły się 4 listopada, gdyż to właśnie 4 listopada 1918 r. sanktuarium jasnogórskie, jako jedno z pierwszych miejsc w kraju, odzyskało niepodległość. Z jasnogórskiej wieży zwieszono 100-metrową, biało-czerwoną flagę. Sama wieża podświetlona została na biało-czerwono.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: ponad 12 tys. skautów było molestowanych seksualnie

2019-04-25 17:05

pb (KAI/repubblica.it) / Nowy Jork

Od 1944 do 2016 r. w Stanach Zjednoczonych ofiarą molestowania seksualnego padło 12 254 skautów. Sprawcami byli ich opiekunowie w ramach działalności organizacji harcerskiej Boy Scouts of America.

pixabay.com

Dane te ujawniła prof. Janet Warren z Uniwersytetu Wirginii, która przez pięć lat miała dostęp do danych z akt dotyczących opiekujących się skautami wolontariuszy, których usunięto z powodu nadużyć seksualnych, jakich się dopuścili.

Po 109 latach działalności Boy Scouts of America, skupiający 2,4 mln chłopców, są zagrożeni likwidacją z powodu konieczności wypłaty milionowych odszkodowań ofiarom.

Część przypadków wykorzystywania seksualnego wypłynęła na światło dzienne w 2012 r., jednak dotychczas nie była znana ani skala zjawiska, ani liczba ofiar.

Również adwokat Jeff Anderson, obrońca części ofiar, opublikował nazwiska 180 wolontariuszy skautingu oskarżonych o pedofilię w stanie Nowy Jork i zaapelował do nieujawnionych jeszcze ofiar o składanie doniesień do prokuratury.

Ze swej strony władze Boy Scouts of America wydały oświadczenie, w którym zawarły słowa przeprosin wobec ofiar i zapewniły, że „nic nie może być ważniejsze od bezpieczeństwa i ochrony dzieci”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: ponad 12 tys. skautów było molestowanych seksualnie

2019-04-25 17:05

pb (KAI/repubblica.it) / Nowy Jork

Od 1944 do 2016 r. w Stanach Zjednoczonych ofiarą molestowania seksualnego padło 12 254 skautów. Sprawcami byli ich opiekunowie w ramach działalności organizacji harcerskiej Boy Scouts of America.

pixabay.com

Dane te ujawniła prof. Janet Warren z Uniwersytetu Wirginii, która przez pięć lat miała dostęp do danych z akt dotyczących opiekujących się skautami wolontariuszy, których usunięto z powodu nadużyć seksualnych, jakich się dopuścili.

Po 109 latach działalności Boy Scouts of America, skupiający 2,4 mln chłopców, są zagrożeni likwidacją z powodu konieczności wypłaty milionowych odszkodowań ofiarom.

Część przypadków wykorzystywania seksualnego wypłynęła na światło dzienne w 2012 r., jednak dotychczas nie była znana ani skala zjawiska, ani liczba ofiar.

Również adwokat Jeff Anderson, obrońca części ofiar, opublikował nazwiska 180 wolontariuszy skautingu oskarżonych o pedofilię w stanie Nowy Jork i zaapelował do nieujawnionych jeszcze ofiar o składanie doniesień do prokuratury.

Ze swej strony władze Boy Scouts of America wydały oświadczenie, w którym zawarły słowa przeprosin wobec ofiar i zapewniły, że „nic nie może być ważniejsze od bezpieczeństwa i ochrony dzieci”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem